27.11.24, 06:30
Dokument Pianoforte otrzymał nagrodę Emmy
Platforma Max kontynuuje tradycję HBO w produkcji dokumentów, które zdobywają międzynarodowe uznanie. Film "Pianoforte", portretujący młodych pianistów w Konkursie Chopinowskim, otrzymał nagrodę Emmy, a serial "Łowcy skór" stał się najpopularniejszą produkcją dokumentalną w serwisie Max, zarówno w Polsce, jak i Europie, oraz cieszy się rosnącą popularnością w Stanach Zjednoczonych.
Polska produkcja "Pianoforte" odniosła ogromny sukces podczas 52. gali rozdania międzynarodowych nagród Emmy, zdobywając statuetkę w kategorii "Arts Programming". Film, który wcześniej zdobył nagrodę ORŁY 2024 za najlepszy film dokumentalny, otrzymał także liczne wyróżnienia na festiwalach, w tym Millennium Docs Against Gravity i „Młodzi i Film”.
„Pianoforte” to intymny portret młodych pianistów biorących udział w Konkursie Chopinowskim, ukazujący kulisy ich zmagań z presją i wyzwaniami, przed którymi stają, mając przed sobą ogromną życiową szansę. Za reżyserię i scenariusz odpowiada Jakub Piątek, producentem jest Maciej Kubicki, za zdjęcia odpowiada Filip Drożdż, za montaż Ula Klimek, Piątek, a dźwięk to zasługa Anny Rok, Michała Fojcika oraz Joanny Popowicz.
Serial "Łowcy skór" osiągnął międzynarodowy sukces, stając się najchętniej oglądaną produkcją dokumentalną na platformie Max, zarówno w Polsce, jak i Europie, a także zdobywając popularność na rynku amerykańskim.
Serial opowiada historię nielegalnego układu między właścicielami zakładów pogrzebowych i pracownikami pogotowia ratunkowego, który doprowadził do śmierci prawdopodobnie kilkuset osób. Twórcy wracają do wydarzeń sprzed ponad dwóch dekad, które wstrząsnęły opinią publiczną, stawiając pytanie o to, dlaczego człowiek staje się mordercą. Twórcy serialu: reżyserka i scenarzystka – Aleksandra Potoczek, scenariusz – Aleksandra Potoczek, Tomasz Patora, Tomasz Karpiński, autor zdjęć – Adam Palenta, montaż – Maciej Pawliński, Natalia Jacheć, Piotr Ogiński, kierownik produkcji – Mariusz Kaleta, producentka wykonawcza – Marta Fujak, producent kreatywny – Tomasz Karpiński.
Jakie polskie produkcje dokumentalne pojawią się na platformie Max?
W styczniu 2025 r. na platformie Max zadebiutuje film dokumentalny "Drzewa milczą". Opowiada on historię Runy, 16-letniej Kurdyjki, która ucieka z rodziną z Iraku przed atakami ISIS i trafia na polsko-białoruską granicę. Po dotarciu do Polski, płaci wysoką cenę za bezpieczeństwo — jej matka, będąc w zaawansowanej ciąży, umiera w szpitalu z powodu wycieńczenia i trudnych warunków przygranicznych. Runa staje się głową rodziny, musząc zająć się czwórką młodszych braci oraz ojcem, który nie radzi sobie z narastającymi trudnościami.
W pierwszej połowie 2025 r. na platformie Max zadebiutuje serial dokumentalny "33 zdjęcia z getta", który odkrywa nieznaną dotąd historię. W grudniu 2022 roku Maciej Grzywaczewski znajduje 33 stare negatywy zdjęć wykonanych przez jego ojca, dokumentujących wydarzenia w warszawskim getcie z kwietnia 1943 roku. Jak to możliwe, że do tej pory nie wiedział o istnieniu tych materiałów? Serial śledzi proces odkrywania rodzinnej tajemnicy, łącząc osobistą podróż z fascynującą historią, która odsłania nieznane wydarzenia z życia bliskich oraz kulisy sensacyjnego odkrycia historycznego.
Komentarze