28.10.24, 10:41

Szybki koniec innowacyjnego projektu w OFF Radio Kraków

Logo OFF Radia Kraków, fot.: materiały prasowe

Zaledwie tydzień krakowskie niszowe OFF Radio Kraków nadawało w postaci eksperymentu tworzonego przy użyciu AI. Nadawca wycofuje się z projektu, m.in. po wywołaniu szerokiej dyskusji i protestów.

Likwidator Radia Kraków zaznacza, że od początku ten projekt był pomyślany jako głos w debacie na temat szans i zagrożeń, jakie niesie ze sobą rozwój sztucznej inteligencji. Wskazuje, że misją radia publicznego jest uważna obserwacja zmieniającej się rzeczywistości, stawianie pytań, prowokowanie dyskusji o cywilizacyjnych wyzwaniach. Taki cel miał radiowy eksperyment, który był częścią debaty pod hasłem „Sztuczna inteligencja. Co nam daje, co nam zabiera”.

Zakładaliśmy, że ten projekt potrwa maksymalnie trzy miesiące. Jednak już po tygodniu zebraliśmy tak wiele obserwacji, opinii, wniosków, że uznaliśmy, iż jego kontynuacja jest bezcelowa. W OFF Radio Kraków kończymy z audycjami tworzonymi przez dziennikarzy z udziałem sztucznej inteligencji, wracamy do formuły programu głównie muzycznego, nadawanego nadal online oraz w systemie DAB+” – napisał w oświadczeniu Marcin Pulit, Redaktor Naczelny i Likwidator Radia Kraków.

Jak podkreśla Pulit, skala zainteresowania projektem w niszowym, internetowo-cyfrowym programie poza główną anteną rozgłośni regionalnej, zaskoczyła nadawcę. „Pokazała, jak wiele obszarów jest nieuregulowanych – ochrona wizerunku, identyfikacja treści tworzonych przy wsparciu AI, prawa autorskie. Zaskoczył nas także poziom emocji, jaki towarzyszył temu eksperymentowi, przypisywanie nam nieistniejących intencji i działań, ostre sądy formułowane na podstawie fałszywych doniesień” – pisze Pulit.

Marcin Pulit zaznacza, że od początku dbano o transparentność, czytelne oznaczanie treści generowanych przy użyciu narzędzi sztucznej inteligencji. „(…)i wyraźnie komunikowaliśmy, że nie zamierzamy zastępować ludzi maszyną, a mimo tego doświadczyliśmy, jak działają mechanizmy postprawdy, jak fakty tracą na znaczeniu w zestawieniu z opowieścią, przemawiającą do emocji odbiorców i ich osobistych przekonań. Dla nas, ludzi radia, i całego środowiska dziennikarskiego w Polsce powinna to być ważna lekcja” – napisał Marcin Pulit.

Jak podkreśla Redaktor Naczelny Radia Kraków, nadawcy zależało na wywołaniu merytorycznej dyskusji na temat szans i zagrożeń związanych z rozwojem sztucznej inteligencji. I jak zaznacza Pulit - ten cel został osiągnięty. Projekt OFF Radia Kraków jest przedmiotem badań profesora Stanisława Jędrzejewskiego z Akademii Leona Koźmińskiego oraz grupy naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

AI jest i będzie coraz bardziej obecna w naszym życiu. W najbliższych latach Polskę czeka opracowanie norm prawnych, określających wykorzystanie sztucznej inteligencji. Nasz eksperyment pokazał, jak wiele kwestii wymaga regulacji, a nasze radiowe doświadczenia mogą zostać wykorzystane podczas prac nad ustawą” – kończy oświadczenie Marcin Pulit.

Przypomnijmy, że w nowatorskiej formule stacja miała emitować program przez trzy miesiące. Przez media przetoczyła się poważna dyskusja oraz krytyka projektu. Zmiany w OFF Radiu Kraków spowodowały też protesty odbiorców, a nawet interwencje poselskie w Ministerstwie Kultury, a także krytykę regulatora.

Komentarze

Powiązane

11.12.24, 16:00
| radio » informacje
Odjazdowe vouchery do wygrania w Rock Radiu
W okresie przedświątecznym, Rock Radio przygotowało odjazdową świąteczną niespodziankę dla swoich słuchaczy.
11.12.24, 12:39
| radio » informacje
Lądek Dobrej Nadziei. Koncert i akcja Trójki i Polskiej Fundacji Muzycznej
W niedzielę, 22 grudnia br. o godz. 19.00 w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej odbędzie się koncert, który ma pomóc w zbiórce „Lądek Dobrej Nadziei” i jest jej częścią. Stacja, Polska Fundacja Muzyczna i artyści chcą pomóc odkupić zniszczony w powodzi sprzęt Centrum Kultury i Rekreacji w Lądku Zdroju.
11.12.24, 10:34
| radio » informacje | internet » informacje
Jamrozek Wrażliwie. Podcast Czwórki również w formie wideo
Podcast „Jamrozek Wrażliwie”, dotychczas w formie audio, dostępny będzie na YouTube radiowej Czwórki w formie wideo. Premiera pierwszego odcinka wideo podcastu, prowadzonego przez Kubę Jamrozka, odbyła się 10 grudnia br.
11.12.24, 07:30
| radio » informacje
Radio Pogoda prezentuje na święta. Do zdobycia kosze prezentów
Radio Pogoda przygotowało świąteczny konkurs "Radio Pogoda prezentuje" w którym słuchacze mogą zdobyć kosz prezentów.
10.12.24, 15:15
| radio » informacje | reklama & PR » informacje
Grupa RMF podnosi ceny reklam na styczeń i luty 2025 r.
Grupa RMF wprowadza nowy cennik, który będzie obowiązywać w okresie od 6 stycznia do 2 marca 2025 r.
09.12.24, 20:00
| radio » informacje
Małgorzata Lachendro laureatką XXVII Konkursu Stypendialnego im. Jacka Stwory
Kapituła Ogólnopolskiego Konkursu Stypendialnego im. Jacka Stwory wyłoniła laureata oraz przyznała wyróżnienie. Nagrodę główną przyznano Małgorzacie Lachendro z Radia Katowice, autorce reportażu „Czarne”.
09.12.24, 16:30
| radio » informacje
Bez Last Christmas. Eska ROCK tradycyjnie ze Strefą wolną od Jingle Bells
Tradycyjnie Eska ROCK na przedświąteczny czas wprowadza „Strefę wolną od Jingle Bells”. W ramach akcji radio rezygnuje z grania jakichkolwiek świątecznych piosenek.
09.12.24, 12:05
| radio » informacje
Piotr Kaczkowski wraca do Trójki, ale zostaje także w Radiu 357
Piotr Kaczkowski powraca na antenę Trójki. Od 14 grudnia br. o godz. 13.05 poprowadzi "Sobotnią Tonację Trójki".
09.12.24, 10:36
| radio » informacje
Choinki Jedynki – Pomagamy. Startują licytacje
W poniedziałek, 9 grudnia w ramach 23. Akcji Charytatywnej Programu 1 Polskiego Radia – „Choinki Jedynki – POMAGAMY” rozpoczęły się licytacje przedmiotów przekazanych na aukcję przez Przyjaciół Radiowej Jedynki.
08.12.24, 17:31
| radio » informacje
Radio Złote Przeboje łączy ludzi na święta
Radio Złote Przeboje przygotowało świąteczne niespodzianki dla swoich słuchaczy i po raz kolejny chce łączyć ludzi na święta.