06.11.24, 06:30
The Gauge: Polska. Streaming odpowiada już za prawie 9 proc. ogólnej oglądalności na ekranach TV
Nielsen opublikował najnowsze zestawienie oglądalności na ekranach telewizorów „The Gauge: Polska”. Streaming odpowiada za 8,8 proc. udział w rynku.
Wrzesień 2024 r. to miesiąc, który przyniósł zmiany w zwyczajach oglądania treści wideo na ekranach telewizorów, co tradycyjnie wiąże się z rozpoczęciem roku szkolnego oraz końcem wakacji. W tym czasie odnotowano wzrost oglądalności na ekranach TV o 3,2 proc. w porównaniu do sierpnia br., co świadczy o powrotach Polaków przed telewizory po letnich wyjazdach. Wzrost ten wspierany był także premierą jesiennych ramówek stacji TV.
Widzowie w Polsce spędzali we wrześniu średnio 3 godz. i 38 minut dziennie przed ekranem telewizora, co stanowi wzrost o 7 minut w stosunku do sierpnia br. Telewizja tradycyjna nadal stanowiła istotną część konsumpcji treści, jednak zauważalny był również stabilny wzrost udziału streamingu w ogólnej oglądalności na ekranach TV, z 8,7 proc. w sierpniu do 8,8 proc. we wrześniu.
Na rynku streamingowym największymi graczami pozostali Netflix i YouTube. Netflix zanotował wzrost udziału w całkowitej oglądalności do 2,0 proc. (z 1,9 proc. w sierpniu), podczas gdy YouTube nieznacznie spadł do poziomu 2,0 proc. (z 2,1 proc.). Wśród innych platform streamingowych Pilot WP, Player i Canal+ Online odnotowały duże wzrosty, co również przełożyło się na wzrost udziału streamingu w ogólnej oglądalności wideo na ekranach telewizorów.
Wciąż jednak najwięcej czasu Polacy spędzili oglądając kanały dostarczane przez telewizję kablową - aż 31,9 proc. Niewiele mniej czasu zajęło oglądanie kanałów dostarczanych przez telewizję satelitarną - 30 proc. Z kolei telewizja naziemna odpowiadała za 23,3 proc. udział w torcie TV.
Jak powstał raport?
Raport The Gauge został stworzony, aby zapewnić branży medialnej miesięczną analizę oglądalności na ekranie telewizora w ramach poszczególnych źródeł telewizji. Nielsen opublikował swoje pierwsze wydanie The Gauge w USA w maju 2021 r.
Dane pochodzą z jednoźródłowego panelu telemetrycznego Nielsena składającego się z 3,5 tys. gospodarstw domowych i prawie 9,7 tys. panelistów. Zestawienie oparte jest o dane miesięczne dotyczące udziału w oglądalności AMR (Average Minute Rating). Dane przedstawione są dla grupy powyżej 4. roku życia w podziale na treści pochodzące z telewizji kablowej, satelitarnej, naziemnej (zarówno liniowej jak i przesuniętej w czasie do siedmiu dni) oraz oglądalności pochodzącej ze streamingu (oglądalność live streaming stacji telewizyjnych na platformach OTT zaklasyfikowana jest jako oglądalność streamingu). Do kategorii “Inne” zaliczana jest oglądalność nierozpoznanych treści. Nielsen Polska stworzył The Gauge: Polska przy użyciu metodologii koncepcyjnie podobnych do tych w wersji amerykańskiej. Przy dokonywaniu jakichkolwiek porównań należy wziąć pod uwagę różnice metodologiczne.
Komentarze