14.02.24, 18:29

Bestsellery Empiku 2023 rozdane. M.in. Joanna Kuciel-Frydryszak i Katarzyna Nosowska laureatkami plebiscytu

Bestsellery Empiku w kategorii książka, fot.: materiały prasowe

Film „Chłopi”, książka i audiobook „Chłopki” oraz serial „1670” – tematyka ludowa i motyw wsi stanowiły silny trend w popkulturze. Reportaż Joanny Kuciel-Frydryszak zdobył statuetki w aż dwóch kategoriach Bestsellerów Empiku 2023.

Ubiegły rok należał do pisarek – niemal wszystkie książkowe Bestsellery Empiku trafiły właśnie do kobiet. Bohaterką wieczoru była Joanna Kuciel-Frydryszak – reportaż „Chłopki. Opowieść o naszych babkach” zdeklasował konkurencję w dwóch kategoriach: Literatura faktu i Audiobook (w interpretacji Marii Peszek). Katarzyna Nosowska odebrała trzecią już w swojej karierze pisarskiej statuetkę w kategorii Literatura piękna za „Nie mylić z miłością”. Kolejny Bestseller powędrował do B.A. Paris, której nazwisko przyciąga polskich czytelników kryminałów jak magnes. Weronika Anna Marczak – zdobywczyni tytułu Pisarki Roku w poprzedniej edycji, tym razem odebrała statuetkę za kolejną odsłonę Rodziny Monet – swojej bestsellerowej serii. „Królewna” (tom 2, część 1) okazała się najbardziej poczytnym tytułem w kategorii Literatura obyczajowa i young adult. Z kolei wśród młodszych czytelników w 2023 r. królowała książka Bebechy, czyli ciało człowieka pod lupą Adama Mirka. To zresztą niejedyna statuetka, którą autor odebrał podczas gali Empiku.

Chłopki nie tylko czytane

Wspomniane już „Chłopki” były nie tylko najczęściej czytanym reportażem, lecz także najchętniej słuchanym audiobookiem. Tytuł w interpretacji Marii Peszek w minionych miesiącach bił rekordy popularności w aplikacji Empik Go. Wśród podcastów swój sukces sprzed dwóch lat powtórzył Marcin Myszka. Najwięcej słuchaczy w 2023 r. zgromadziła seria true crime „Kryminatorium. Mordercy PRL”. Z kolei Bestsellerem Empiku 2023 w kategorii Superprodukcja audio została adaptacja kultowej trylogii w gwiazdorskiej obsadzie – „Przygody Baltazara Gąbki”. Słuchaczom ze sceny dziękowali, m.in. odtwórcy głównych ról: Robert Makłowicz – Bartolini Bartłomiej herbu Zielona Pietruszka, Ralph Kaminski – Mżawka oraz Artur Barciś, czyli tytułowy Profesor Baltazar Gąbka.

Głośne powroty uhonorowane 

W muzyce laury trafiły do wykonawców, którzy zaliczyli w 2023 r. głośne powroty. W kategorii Pop wygrał Kortez – nagrodę przyniósł mu album „aucz mnie tańczyć” wydany po pięciu latach od ostatniej płyty. Fani Depeche Mode doczekali się nowego albumu legendarnej formacji po sześciu latach przerwy. Płyta „Memento Mori” została Bestsellerem Empiku 2023 w kategorii Rock. Statuetka w kategorii Rap i hip-hop trafiła natomiast do Taco Hemingwaya za album „1-800-Oświecenie”.

Oryginalna animacja w technice malarskiej duetu DK i Hugh Welchman została doceniona po raz kolejny (po „Twoim Vincencie”) – „Chłopi” przyciągnęli najwięcej widzów i tym samym zwyciężyli w kategorii Kino polskie. Statuetka w kategorii Kino familijne trafiła do filmu „Kot w Butach: Ostatnie Życzenie”, a odebrał ją reżyser i autor dialogów do polskiego dubbingu – Bartosz Wierzbięta.

Fani masowo głosowali na Twórców Roku w aplikacji Empik. Wybierali swoich ulubieńców z grona najpopularniejszych pisarzy i artystów muzycznych 2023 r.. Pisarką Roku została autorka popularnych serii young adult Aleksandra Negrońska, a Artystką Muzyczną Roku – Lana Del Rey. Po raz pierwszy w 25-letniej historii plebiscytu przyznano także statuetkę dla Twórcy Internetowego Roku. Najwięcej głosów z grona 10 nominowanych przez ekspertów zgromadził Adam Mirek, edukator i popularyzator nauki w mediach społecznościowych.

Nagrody za powiew świeżości

Podczas gali statuetki trafiły nie tylko do najpopularniejszych twórców. Wręczone zostały także Odkrycia Empiku dla młodych utalentowanych artystów, którzy w ubiegłym roku wnieśli do kultury powiew świeżości. Literaccy eksperci docenili poetkę Małgorzatę Lebdę za jej prozatorski debiut Łakome – kunsztowną i zmysłową opowieść o doświadczeniu śmierci. Muzycznym Odkryciem Empiku 2023 okrzyknięto Kathię, która zaimponowała jury pasją i niezwykłą umiejętnością interpretacji tekstu. Jest tekściarką, kompozytorką, multiinstrumentalistką oraz producentką – większość utworów na debiutanckim krążku „Przestrzeń” to w całości jej dzieło. Natomiast w kategorii Film wygrał duet Kordiana Kądzieli i Macieja Buchwalda, który zachwycił wszystkich komediowym hitem roku – serialem „1670”. Każdy z laureatów Odkryć otrzymał od Empiku nagrodę pieniężną w wysokości 30 tys. zł na dalszy rozwój artystyczny.

Bestsellery Empiku to nie tylko nagrody kulturalne, ale również widowisko muzyczne. Na scenie wystąpili tegoroczni laureaci: Katarzyna Nosowska i Kortez, a także Daria Zawiałow, Kwiat Jabłoni, Avi, Kacperczyk, Kaśka Sochacka, Brodka, Julia Wieniawa, Dawid Tyszkowski oraz Daria ze Śląska. Podobnie jak w poprzednich latach cała transmisja online, wraz z występami muzycznymi, była tłumaczona symultanicznie na polski język migowy. Galę transmitowaną w TVN poprowadził Marcin Prokop, natomiast gospodarzami streamingu z relacją zza kulis byli Julia Wieniawa, Aleksandra Domańska i Damian Tkaczuk.

LISTA LAUREATÓW

KSIĄŻKA

 • Literatura piękna - Nie mylić z miłością, Katarzyna Nosowska, Wielka Litera
 • Kryminał i thriller - Uwięziona, B.A. Paris, tłumaczenie Robert Waliś, Wydawnictwo Albatros
 • Literatura obyczajowa i Young Adult - Rodzina Monet. Królewna, tom 2, część 1, Weronika Anna Marczak, You&YA
 • Literatura faktu - Chłopki. Opowieść o naszych babkach, Joanna Kuciel-Frydryszak, Wydawnictwo Marginesy
 • Literatura polska dla dzieci - Bebechy, czyli ciało człowieka pod lupą, Adam Mirek, ilustracje: Kasia Cerazy, Znak Emotikon

AUDIO

 • Audiobook - Chłopki. Opowieść o naszych babkach, Joanna Kuciel-Frydryszak, czyta Maria Peszek, Wydawnictwo Marginesy
 • Superprodukcja audio - Przygody Baltazara Gąbki, Stanisław Pagaczewski, Empik Go, Wydawnictwo Literackie
 • Podcast - Kryminatorium. Mordercy PRL, Marcin Myszka

MUZYKA

 • Rock - Memento Mori, Depeche Mode, Sony Music Entertainment Poland
 • Pop - Naucz mnie tańczyć, Kortez, Jazzboy Records
 • Rap i hip-hop - 1-800-Oświecenie, Taco Hemingway, 2020

FILM

 • Kino polskie - Chłopi, reż. DK Welchman, Hugh Welchman, Next Film
 • Kino familijne - Kot w butach: Ostatnie życzenie, reż. Joel Crawford, United International Pictures

ODKRYCIA EMPIKU 2023

 • Literatura - Małgorzata Lebda, Łakome, Wydawnictwo Znak
 • Muzyka - Kathia, Przestrzeń, Kathia
 • Film - Maciej Buchwald, Kordian Kądziela, 1670, Netflix

TWÓRCY ROKU

 • Pisarka Roku - Aleksandra Negrońska
 • Artystka Muzyczna Roku - Lana Del Rey
 • Twórca Internetowy Roku - Adam Mirek

Komentarze

Powiązane

05.04.24, 17:12
| kultura » książki
10 książek w finale Nagrody Ryszarda Kapuścińskiego
Siedem polskich książek oraz trzy przetłumaczone z języków obcych ma w tym roku szansę na Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego. Finał jubileuszowej, 15. edycji konkursu odbędzie się pod koniec maja br. Jego organizatorami są Miasto Stołeczne Warszawa oraz redakcja „Gazety Wyborczej”. 
27.03.24, 19:04
| radio » informacje | telewizja / VOD » informacje | kultura » teatr
Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej Dwa Teatry powraca do Sopotu
27 marca br. w Sopocie odbyła się konferencja prasowa zapowiadająca XXIII Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry”. Wydarzenie jest konkursem słuchowisk radiowych i spektakli telewizyjnych, które miały premierę w roku poprzedzającym daną edycję. Sopot będzie gospodarzem tegorocznego wydarzenia.
13.03.24, 14:07
| radio » informacje | kultura » informacje
Mirosław Baka Człowieka Roku. MocArty 2023 wręczone
W warszawskim Muzeum POLIN odbyła się uroczysta gala, w trakcie której przyznano MocArty 2023 – nagrody radia RMF Classic. Statuetki wręczono w czterech kategoriach, dodatkowo redakcja stacji przyznała jedną nagrodę specjalną.
11.03.24, 14:28
| telewizja / VOD » informacje | kultura » muzyka
Wojciech Waglewski zagra w ramach MTV Unplugged
W 16. edycji MTV Unplugged pojawi się Wojciech Waglewski. Artysta wystąpi „bez prądu” przed publicznością i kamerami 10 kwietnia br.
11.03.24, 11:30
| telewizja / VOD » informacje | internet » informacje | kultura » informacje
Przyznano O!Lśnienia – Nagrody Kulturalne Onetu i Miasta Krakowa. Galę transmitowała TVP Kultura
Joanna Kuciel-Frydryszak, Lech Janerka, L.U.C., Bartłomiej Topa, Krzysztof J. Czyżewski, Rafał Ochęduszko i Natalia Koziara-Ochęduszko oraz Mateusz Pakuła zostali laureatami VIII edycji plebiscytu O!Lśnienia - Nagrody Kulturalne Onetu i Miasta Krakowa. 
10.03.24, 22:41
| radio » informacje | kultura » informacje
Uwspółcześnione powieści Kornela Makuszyńskiego w gwiazdorskiej obsadzie w ofercie Empik Go
Nikodem Rozbicki, Aleksandra Domańska, Antonina Litwiniak, Zbigniew Zamachowski i Martyna Byczkowska pojawili się jako bohaterowie buntowniczych historii Kornela Makuszyńskiego. Kultowe powieści dla dzieci i młodzieży powracają w nowej odsłonie na platformie Empik Go.
28.02.24, 06:30
| telewizja / VOD » informacje | kultura » film
Dom Dobry. Wystartowały zdjęcia do nowego filmu Wojciecha Smarzowskiego
Ruszyły zdjęcia do najnowszego filmu Wojciecha Smarzowskiego „DOM DOBRY”. W rolach głównych grają, m.in.: Tomasz Schuchardt, Agata Turkot, Agata Kulesza, Arkadiusz Jakubik.
21.02.24, 13:04
| telewizja / VOD » informacje | kultura » film
220 tysięcy widzów zobaczyło w weekend otwarcia film Sami Swoi. Początek
16 lutego br. do kin w całej Polsce trafiła najnowsza koprodukcja TVN Warner Bros. Discovery "Sami swoi. Początek", prequel kultowej trylogii o waśni dwóch sąsiadów - Pawlaka i Kargula. W pierwszy weekend film przyciągnął przed białe ekrany ponad 220 tys. widzów.
17.02.24, 12:00
| internet » informacje | kultura » informacje
Rusza ósma edycja Plebiscytu O!Lśnienia – Nagród Kulturalnych Onetu i Miasta Krakowa
Po raz ósmy zostaną przyznane O!Lśnienia, nagrody kulturalne Onetu i Miasta Krakowa. Zwycięzców wybiorą internauci, a głosowanie potrwa do północy 1 marca br. 
17.02.24, 08:00
| radio » informacje | kultura » informacje
Nagrody MocArty RMF Classic 2023. Znamy pełną listę nominowanych
RMF Classic ogłosiło nominowanych do tegorocznej nagrody kulturalnej MocArty. Spośród propozycji nadesłanych przez słuchaczy redakcja wybrała 21 osób, wydarzeń i inicjatyw z dziedziny kultury i sztuki w czterech kategoriach.
Subskrybuj RSS działu kultura: rss
Oferty pracy

Aktualnie nie mamy ofert pracy.

Dodaj swoją ofertę
Konkursy
do 22.05.24

Ważna informacja dla biorących udział w konkursach na stronach portalmedialny.pl. 

do 20.05.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 16.05.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy