05.04.22, 07:00

Ekspresowe badania radia. KIM udostępnił pierwsze wyniki badania treści audio

Fot.: Pixabay, licencja otwarta

Krajowy Instytut Mediów zakończył w ekspresowym tempie pierwszą fazę pomiarów treści audio. Badanie to zostało uruchomione w trybie pilnym na wniosek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w styczniu br. według opracowanego przez KIM nowego standardu pomiaru słuchalności treści audio, w tym radia. Projekt, obok Badania Założycielskiego, jest drugim przedsięwzięciem realizowanym przez KIM na potrzeby rynku mediowego.

Jak deklaruje KIM, wdrożone w styczniu badanie treści audio realizowane jest na w pełni reprezentatywnej próbie niemal 150 tys. wywiadów telefonicznych w skali roku, w sposób ciągły, codzienny. Badaniem telefonicznym objęte są osoby w wieku 15+, zamieszkujące na terenie Polski, do których numery telefonów komórkowych zostały wygenerowane losowo. KIM podkreśla, że cechą samej próby jest duża szczegółowość, mająca pokazać kompleksowy obraz słuchalności, obejmujący także dotarcie do słuchaczy stacji lokalnych.

„Badanie zostało zaprojektowane przez nasz zespół, posiadający wielowymiarowe doświadczenie w realizacji złożonych projektów badawczych. Bazując na tych kompetencjach i oszczędzając publiczne pieniądze, wybraliśmy do współpracy podwykonawcę firm badawczych. Jednocześnie tylko taka droga zapewniała nam dostęp do surowych danych, co było dla nas niezwykle ważne, bo dzięki temu zyskujemy pełną możliwość analizy. Alternatywa Polska, która przez lata była dostawcą infrastruktury badawczej dla uznanych instytutów badawczych,  od stycznia realizuje na naszą rzecz i pod pełną kontrolą naszego zespołu badawczego wywiady telefoniczne w ramach pomiaru  treści audio. Ma też udział w budowie panelu pasywnego, w tym w zakupie mierników” – mówi Mirosław Kalinowski, dyrektor Krajowego Instytutu Mediów.

Jak informuje KIM, zaprojektowana metodologia badania uwzględnia postulaty podmiotów działających na rynku audio, w tym przede wszystkim stacji radiowych. Zgodnie z przyjętym założeniem, badanie treści audio realizowane przez KIM ma zapewnić także pomiar słuchalności stacji lokalnych, z uwzględnieniem misji i kontekstu społeczno–kulturowego. Sam kwestionariusz badawczy został wypracowany w oparciu o badania jakościowe ze słuchaczami, by pozyskiwane informacje były dokładne, rzetelne i odzwierciedlały zaangażowanie w słuchanie treści audio, w tym radia. Ankieta została, m.in. dopasowana do kompetencji rozmówców, by w ramach badania można było jak najlepiej odtworzyć kontakt respondentów z treściami audio.

KIM dodaje, że badanie telefoniczne, choć samo w sobie jest pełnowartościowym narzędziem do pomiaru audytorium radiowego, będzie stanowiło uzupełnienie dla jednoźródłowego pomiaru pasywnego, nad którym firma wraz z wykonawcą pracują od stycznia.

Wielkość pasywnego panelu mierzącego jednoźródłowo treści zarówno audio, jak i  wideo i internet jest szacowana na co najmniej 3000 uczestników w połowie 2022 r., a pod koniec roku ma liczyć ok. 4-6 tys. uczestników.

UWAGA!!!!

Przedstawione poniżej dane z pierwszego badania dotyczą zasięgu stacji radiowych, a nie udziału w rynku. Zasięg oznacza, że dana osoba słuchała choćby przez chwilę danej stacji. Każda osoba może danego dnia słuchać różnych treści audio, w tym stacji radiowych, stąd wyniki mogą wynosić ponad 100 proc. W pierwszych wynikach udostępniono stacje o najwyższej słuchalności. Jak poinformował KIM, bardziej szczegółowe dane mają być przekazywane w kolejnych miesiącach. Badanie przeprowadzono w okresie od 29 stycznia do 28 marca 2022 r.

Więcej informacji na temat tego badania i wątpliwości branży wkrótce na łamach portalmedialny.pl.

Stacja

Zasięg stacji 29.01.2022-28.03.2022

Radio RMF FM

32,2%

Radio ZET

15,5%

Jedynka - PR1

8,9%

ESKA

8,8%

Audytorium 17

6,8%

RMF Maxxx

4,9%

Radio TOK FM

3,4%

Radio Maryja

3,4%

Trójka

3,2%

RMF Classic

2,4%

VOX

2,4%

Antyradio

2,2%

Plus

2,1%

Polskie Radio 24

2,1%

Złote Przeboje

2,0%

Dwójka - PR2

1,6%

Pogoda

1,1%

Meloradio (Zet Gold)

0,8%

Rock Radio

0,5%

Radio Muzo.fm

0,4%

Zet Chilli

0,3%

SuperNova\WAWA

0,3%

Dane ważone na podstawie BZ KIM (N=18 000 wywiadów) prezentują audytorium dzienne za okres od 29 stycznia do 28 marca 2022 r. N= 23 238 osób w wieku 15+.

Komentarze

Powiązane

23.09.23, 15:25
| radio » informacje
Cugowski Akustycznie. Koncert Piotra Cugowskiego w Trójce
W niedzielę, 24 września br. o godz. 20.05 w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej odbędzie się koncert Piotra Cugowskiego, który zagra m.in. przedpremierowe utwory. Transmisja koncertu została zaplanowana na antenie Programu 3 Polskiego Radia.
22.09.23, 07:30
| radio » informacje
Jazz dla ciebie. Cykl koncertów wraca na antenę RDC
W poniedziałek, 25 września br., po godz. 19:00 w Studiu Radia dla Ciebie odbędzie się koncert pt. "Cały świat". Zaśpiewa Iza Połońska, a towarzyszył jej będzie pianista Marcel Baliński. Będzie to pierwszy koncert z powracającego cyklu „Jazz dla Ciebie”.
19.09.23, 13:01
| radio » badania rynku
Radio Eska najchętniej słuchaną siecią radiową. Spadek RMF MAXX
Najpopularniejszą siecią radiowa pozostaje Radio Eska - wynika z najnowszego badania Radio Track zrealizowanego przez MillwardBrown SMG/KRC obejmującego okres od 1 czerwca 2023 r. do 31 sierpnia 2023 r. (sieci radiowe).
19.09.23, 10:48
| radio » informacje
Dzień po wyborach. Nowy podcast TOK FM i Polityki Insight
Radio TOK FM i Polityka Insight uruchomiły wspólnie nowy podcast polityczny "Dzień po wyborach" . Maciej Głogowski wraz z ekspertami rozmawia o możliwych scenariuszach powyborczych.
18.09.23, 14:43
| radio » informacje | internet » informacje
Onet uruchomił Radio Onet na wybory
Ruszyło Radio Onet z codzienną ramówką przygotowaną specjalnie z okazji nadchodzących wyborów parlamentarnych. Portal przygotował również serwis wyborczy, a także codzienny newsletter wyborczy.
18.09.23, 11:01
| radio » informacje
Urodzinowa trasa Radia ZET. Stacja spełni wybrane życzenia słuchaczy
Radio ZET rusza w swoją urodzinową trasę po Polsce. 28 września br. stacja skończy 33 lata.
17.09.23, 13:00
| radio » informacje
48. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni na antenach Jedynki i Trójki
W dniach 18 – 23 września br. odbędzie 48. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, którego patronem medialnym jest Polskie Radio. Jedynka i Trójka zaplanowały rozmowy, audycje plenerowe i relacje dziennikarskie z wydarzenia.
17.09.23, 09:00
| radio » informacje
Skarb. Pierwsze słuchowisko kryminalne w ofercie Radia 357
Radio 357 rusza z emisją pierwszego słuchowiska kryminalnego „Skarb”, którego scenariusz oparty jest na prawdziwych wydarzeniach. Produkcja powstała wspólnie z Krajm Story.
15.09.23, 11:45
| radio » informacje
Muzyczne wybory. Gwiazdy rządzą w Radiu Złote Przeboje
Słuchacze Radia Złote Przeboje będą mogli wziąć udział w muzycznych wyborach z udziałem artystów. Zwieńczeniem akcji "Gwiazdy rządzą w Radiu Złote Przeboje" będzie "Wielki muzyczny wieczór wyborczy".
14.09.23, 18:04
| radio » informacje
Tu się dzieje! Radio ZET promuje jesienną ramówkę
Pod hasłem "Tu się dzieje!" rusza kampania reklamowa Radia Zet, która będzie promowała jesienną ramówkę stacji. Działania promocyjne obejmą telewizję, sieci kin, internet oraz nośniki reklamy zewnętrznej.
Subskrybuj RSS działu radio: rss
Oferty pracy

Kierownik Działu Komunikacji

Muzeum Sztuki w Łodzi | Łódź

Przejdź do oferty

Specjalista/specjalistka ds. marketingu

Muzeum Getta Warszawskiego | Warszawa

Przejdź do oferty
Konkursy
do 28.10.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 27.10.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 26.10.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.