05.04.22, 07:00

Ekspresowe badania radia. KIM udostępnił pierwsze wyniki badania treści audio

Fot.: Pixabay, licencja otwarta

Krajowy Instytut Mediów zakończył w ekspresowym tempie pierwszą fazę pomiarów treści audio. Badanie to zostało uruchomione w trybie pilnym na wniosek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w styczniu br. według opracowanego przez KIM nowego standardu pomiaru słuchalności treści audio, w tym radia. Projekt, obok Badania Założycielskiego, jest drugim przedsięwzięciem realizowanym przez KIM na potrzeby rynku mediowego.

Jak deklaruje KIM, wdrożone w styczniu badanie treści audio realizowane jest na w pełni reprezentatywnej próbie niemal 150 tys. wywiadów telefonicznych w skali roku, w sposób ciągły, codzienny. Badaniem telefonicznym objęte są osoby w wieku 15+, zamieszkujące na terenie Polski, do których numery telefonów komórkowych zostały wygenerowane losowo. KIM podkreśla, że cechą samej próby jest duża szczegółowość, mająca pokazać kompleksowy obraz słuchalności, obejmujący także dotarcie do słuchaczy stacji lokalnych.

„Badanie zostało zaprojektowane przez nasz zespół, posiadający wielowymiarowe doświadczenie w realizacji złożonych projektów badawczych. Bazując na tych kompetencjach i oszczędzając publiczne pieniądze, wybraliśmy do współpracy podwykonawcę firm badawczych. Jednocześnie tylko taka droga zapewniała nam dostęp do surowych danych, co było dla nas niezwykle ważne, bo dzięki temu zyskujemy pełną możliwość analizy. Alternatywa Polska, która przez lata była dostawcą infrastruktury badawczej dla uznanych instytutów badawczych,  od stycznia realizuje na naszą rzecz i pod pełną kontrolą naszego zespołu badawczego wywiady telefoniczne w ramach pomiaru  treści audio. Ma też udział w budowie panelu pasywnego, w tym w zakupie mierników” – mówi Mirosław Kalinowski, dyrektor Krajowego Instytutu Mediów.

Jak informuje KIM, zaprojektowana metodologia badania uwzględnia postulaty podmiotów działających na rynku audio, w tym przede wszystkim stacji radiowych. Zgodnie z przyjętym założeniem, badanie treści audio realizowane przez KIM ma zapewnić także pomiar słuchalności stacji lokalnych, z uwzględnieniem misji i kontekstu społeczno–kulturowego. Sam kwestionariusz badawczy został wypracowany w oparciu o badania jakościowe ze słuchaczami, by pozyskiwane informacje były dokładne, rzetelne i odzwierciedlały zaangażowanie w słuchanie treści audio, w tym radia. Ankieta została, m.in. dopasowana do kompetencji rozmówców, by w ramach badania można było jak najlepiej odtworzyć kontakt respondentów z treściami audio.

KIM dodaje, że badanie telefoniczne, choć samo w sobie jest pełnowartościowym narzędziem do pomiaru audytorium radiowego, będzie stanowiło uzupełnienie dla jednoźródłowego pomiaru pasywnego, nad którym firma wraz z wykonawcą pracują od stycznia.

Wielkość pasywnego panelu mierzącego jednoźródłowo treści zarówno audio, jak i  wideo i internet jest szacowana na co najmniej 3000 uczestników w połowie 2022 r., a pod koniec roku ma liczyć ok. 4-6 tys. uczestników.

UWAGA!!!!

Przedstawione poniżej dane z pierwszego badania dotyczą zasięgu stacji radiowych, a nie udziału w rynku. Zasięg oznacza, że dana osoba słuchała choćby przez chwilę danej stacji. Każda osoba może danego dnia słuchać różnych treści audio, w tym stacji radiowych, stąd wyniki mogą wynosić ponad 100 proc. W pierwszych wynikach udostępniono stacje o najwyższej słuchalności. Jak poinformował KIM, bardziej szczegółowe dane mają być przekazywane w kolejnych miesiącach. Badanie przeprowadzono w okresie od 29 stycznia do 28 marca 2022 r.

Więcej informacji na temat tego badania i wątpliwości branży wkrótce na łamach portalmedialny.pl.

Stacja

Zasięg stacji 29.01.2022-28.03.2022

Radio RMF FM

32,2%

Radio ZET

15,5%

Jedynka - PR1

8,9%

ESKA

8,8%

Audytorium 17

6,8%

RMF Maxxx

4,9%

Radio TOK FM

3,4%

Radio Maryja

3,4%

Trójka

3,2%

RMF Classic

2,4%

VOX

2,4%

Antyradio

2,2%

Plus

2,1%

Polskie Radio 24

2,1%

Złote Przeboje

2,0%

Dwójka - PR2

1,6%

Pogoda

1,1%

Meloradio (Zet Gold)

0,8%

Rock Radio

0,5%

Radio Muzo.fm

0,4%

Zet Chilli

0,3%

SuperNova\WAWA

0,3%

Dane ważone na podstawie BZ KIM (N=18 000 wywiadów) prezentują audytorium dzienne za okres od 29 stycznia do 28 marca 2022 r. N= 23 238 osób w wieku 15+.

Komentarze

Powiązane

13.01.25, 06:00
| radio » informacje
RMF MAXX zaprasza na Ferie na Maxxa
Radio RMF MAXX przygotowuje akcję „Ferie na MAXXa”. W programie wydarzeń znajdą się wspólne imprezy, ślizgi na lodowiskach, sety dj’skie.
12.01.25, 12:04
| radio » informacje
Pięć nowych programów w ramówce Polskiego Radia Chopin
Od stycznia br., Polskie Radio Chopin wprowadza pięć nowych audycji, w tym „IX Symfonia Chopina”, „Literatura czasów Chopina” oraz „Dyrygenci, którzy wstrząsnęli”. Każdy z programów oferuje słuchaczom mieszankę klasycznych kompozycji oraz muzyczne wędrówki przez epokę Chopina i czasy współczesne.
11.01.25, 23:35
| radio » informacje
Rodzinny Tor Przeszkód przechodzi z Jedynki do Polskiego Radia Dzieciom
Od 12 stycznia 2025 r. audycja „Rodzinny Tor Przeszkód”, dotychczas emitowana w ramach „Jedynki Dzieciom” w Programie Pierwszym Polskiego Radia, przenosi się do cyfrowego Polskiego Radia Dzieciom. Familijny program będzie można usłyszeć w każdą niedzielę o 18:00, a poprowadzą go Agnieszka Ciecierska, Agnieszka Kunikowska i Joanna Ficińska.
10.01.25, 09:00
| radio » informacje
W Radiu Nowy Świat ruszają licytacje na rzecz WOŚP
W piątek, 10 stycznia 2025 r., w programie „Nowy świat po południu” odbędzie się pierwsza z trzech licytacji na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Wynik rywalizacji o pierwsze miejsce wśród e-skarbonek Mastercard ukażą się pod koniec stycznia 2025 roku.
09.01.25, 15:00
| radio » informacje
Klub Książki zadebiutował w ofercie Jedynki
W ramówce Programu Pierwszego Polskiego Radia zadebiutowała nowa audycja literacka „Klub Książki”. Emisja pierwszego odcinka odbyła się w sobotę, 4 stycznia br. o godz. 20:00. Program prowadzą dziennikarze i pasjonaci literatury: Magda Mikołajczuk, Agata Kasprolewicz oraz Alek Hudzik.
07.01.25, 18:30
| radio » ludzie
Barbara Sowa w redakcji internetowej TOK FM
Barbara Sowa dołączyła do redakcji internetowej Radia TOK FM i została wydawczynią i producentką treści audio. Będzie odpowiedzialna za produkcję podcastów, w tym seriali podcastowych i produkcji specjalnych.
07.01.25, 09:59
| radio » informacje
Zmiany w RMF24. Piotr Salak gospodarzem poranka i Rozmowy o 7:00
Zmiany w ramówce internetowego Radia RMF24. Piotr Salak będzie gospodarzem poranka w Radiu RMF24 oraz prowadzącym „Rozmowę” o 7:00. Dziennikarz zastąpi Tomasza Terlikowskiego, który dotychczas prowadził poranne pasmo, a teraz przejmuje „Poranną rozmowę” w RMF FM.
06.01.25, 23:04
| radio » ludzie
Ewa Świstuniuk Prezesem Zarządu Radia 357
Od 1 stycznia br. zarząd Radia 357 pracuje w nowym składzie. Pracami zarządu Radia 357 kieruje Ewa Świstuniuk. Członkami zarządu pozostają: Aneta Kowalska, Agnieszka Szwajgier oraz Marcin Cichoński. Dotychczasowy prezes zarządu Paweł Sołtys pozostaje w radiu, obejmując funkcję szefa teamu strategicznego.
04.01.25, 12:18
| radio » ludzie
Patryk Fabisiak wydawcą w Radiu RMF24
W grudniu 2024 r. do redakcji „Faktów RMF” (Grupa RMF) dołączył Patryk Fabisiak, który objął stanowisko wydawcy w internetowym Radiu RMF24.
03.01.25, 08:00
| radio » ludzie
Michał Krasoń warszawskim reporterem RMF FM
W grudniu 2024 r. do redakcji „Faktów RMF” (Grupa RMF) dołączył Michał Krasoń, który został warszawskim reporterem stacji.