27.03.19, 15:00

Mindshare Polska: 3 na 4 polskich internautów stara się unikać reklam online

Fot.: Pixabay.com, licencja otwarta

Już trzech na czterech polskich internautów deklaruje, że stara się unikać reklam online, a odsetek ten ciągle rośnie. Nie zwiększa się jednak penetracja adblocków – wynika z analizy Mindshare Polska na podstawie badania LIVE Panel. 

Badanie LIVE Panel zrealizowane w 2018 r. wykazało, że 76 proc. użytkowników Internetu w Polsce stosuje przynajmniej jeden z dostępnych sposobów umożliwiających uniknięcie oglądania reklam w sieci, podczas gdy rok wcześniej wskaźnik ten wynosił 72 proc.

Unikanie reklam kojarzone jest zazwyczaj z adblockami, czyli specjalistycznym oprogramowaniem mającym najczęściej postać wtyczki do przeglądarki internetowej. Z takich narzędzi korzysta 38 proc. użytkowników Internetu. Potwierdzają się zatem wnioski płynące z wcześniejszych analiz zjawiska: Polska należy do światowej czołówki pod względem blokowania reklam. Jednocześnie odsetek użytkowników adblocków nie zwiększył się w porównaniu z poprzednim rokiem.

Jak się okazuje, blokowanie za pomocą wtyczek lub aplikacji nie jest najbardziej rozpowszechnionym sposobem na unikanie reklam. Metodą stosowaną jeszcze częściej, bo nie wymagającą instalacji żadnego oprogramowania, jest po prostu konsekwentne korzystanie z możliwości przeskoczenia reklamy emitowanej przed lub w trakcie materiału wideo: 46 proc. badanych deklaruje, że pomija reklamy przy każdej możliwej okazji. Kolejnymi alternatywami dla adblocków są zmiana ustawień przeglądarki lub używanego urządzenia (19 proc.), a także wykupienie dostępu do treści premium, choć to ostatnie jedynie przez nielicznych użytkowników traktowane jest jako sposób na ominięcie przekazu reklamowego (6 proc.).

Z analiz Mindshare wynika, że gdyby całkowicie wyeliminować adblocki, unikanie reklam miałoby wprawdzie mniejszą skalę, jednak zdecydowana większość użytkowników Internetu (co najmniej 57 proc.) wciąż unikałaby ich w jakiś inny sposób.

Unikanie reklam przez internautów to wyzwanie dla całej branży reklamy internetowej. Reklama to dalej bardzo poważne źródło przychodu każdego dużego portalu internetowego, bez którego redakcje będą miały problem z utrzymaniem dziennikarzy dostarczających jakościowe treści udostępniane za darmo. Według mnie niestety za mało o tym mówimy. Internauci unikają reklam, bo ich nie lubią – to naturalne. Od lat mówi się o stronach przeładowanych, intruzywnych formatach przysłaniających kontent irytujących internautów… Ale czy ich nastawienie do emitowanych reklam nie zmieni się, jeśli nagle nie będą mogli obejrzeć za darmo swojego ulubionego serialu? Czy nie wyłączą adblocka, skoro powoduje on blokadę dostępu do ich ulubionych treści (tak jak zrobił to np. Kwejk.pl w 2018 r.)? Edukacja i wzajemne zrozumienie w tej kwestii to podstawa. I mam tu na myśli edukację obejmującą także marketerów - w zakresie lepszego targetowania swoich reklam i wykorzystywania mniej irytujących formatów” – komentuje Michał Szczur, Digital Activation Manager w Mindshare. „W zestawieniach przyczyn instalacji adblocków dominuje irytacja spowodowana zbyt dużą liczbą reklam. Po zgłębieniu tematu okazuje się, że formaty wideo są pod tym kątem dużo bardziej akceptowalne niż klasyczne reklamy display i to tu należy upatrywać szansy dla marketerów. Na pewno związane jest to z mniejszą podażą wideo w internecie, ich bardziej angażującą formą, która wywołuje silniejsze emocje w porównaniu do animowanego czy statycznego banneru, a także z silnymi konotacjami reklamy wideo z reklamami na YouTube, które w znacznej części możemy pominąć” – dodaje Szczur.

Jak Polska prezentuje się pod względem unikania reklam na tle innych krajów? Odsetek deklarujących unikanie reklam jest niemal identyczny jak w Niemczech, gdzie po co najmniej jedną z dostępnych metod sięga 74 proc. internautów i znacznie niższy niż w porównywanych krajach Europy Środkowej i Wschodniej. Jednocześnie jednak polscy konsumenci wciąż są mniej otwarci na przekaz reklamowy w Internecie niż ich odpowiednicy na niektórych rynkach zachodnioeuropejskich. Przykładowo, we Włoszech odsetek unikających wynosi jedynie 61 proc., a we Francji 63 proc. Warto przy tym zaznaczyć, że różnice między poszczególnymi krajami nie są wyłącznie rezultatem mniejszej lub większej popularności adblocków. Dużą rolę odgrywają również odmienne nawyki związane z pomijaniem reklam. Odsetek przeskakujących reklamy waha się od 35 proc. do 65 proc. w analizowanych krajach.

Nawet na takich rynkach, na których unikanie reklam jest powszechne, marketerzy nie są bezradni wobec tego zjawiska. „Warto edukować marketerów na temat alternatywnych kanałów digital marketingu, które pozwalają docierać z przekazem do wszystkich internautów, nawet tych aktywnie unikających przekazu reklamowego. Największe potencjał w tym zakresie ma oczywiście content marketing, który nie opiera się na klasycznych formatach reklamy internetowej. Mamy coraz więcej narzędzi do prowadzenia kampanii content marketingowych – infografiki, artykuły, współpraca z influencerami i mikroinfluencerami czy angażujące quizy. I to fantastyczny przykład tego, jak dynamicznie rozwija się Internet – gdy pojawia się jakiś nowy problem, w przeciągu kilku lat powstaje mnóstwo narzędzi, w które możemy uzbroić marketerów do walki z nim” – wyjaśnia Michał Szczur.

Informacja o badaniu
LIVE Panel to coroczne badanie GroupM poświęcone konsumpcji w kategoriach produktowych, korzystaniu z mediów i zachowaniom w digitalu. Zrealizowane techniką CAWI (Computer Assisted Web Interview) na reprezentatywnej próbie internautów. Wielkość próby badawczej w Polsce: N=5321 (2017); N=5510 (2018)

wykres

Komentarze

Powiązane

24.03.25, 20:41
| TV / VOD » informacje | internet » informacje
Gadaj Zdrów i Królowe Matki. Grupa ZPR odświeżyła dwa formaty wideo
Dwa formaty wideo realizowane przez Grupę ZPR Media – „Gadaj Zdrów” serwisu Poradnikzdrowie.pl i „Królowe Matki” portalu MjakMama.pl ruszyły w nowych odsłonach.
18.03.25, 10:29
| internet » informacje
Pomponik.pl w kampanii kładzie nacisk na ekskluzywne materiały
Pod hasłem „Kręci się na salonach i za kulisami – Pomponik.pl nr 1 w plotkach” ruszyła kampania serwisu Pomponik.pl należącego do Interii.
17.03.25, 15:30
| prasa » informacje | internet » informacje
Stan Wyjątkowy będzie emitowany dwa razy w tygodniu
Od 18 marca br. podcast „Stan Wyjątkowy” będzie ukazywał się częściej, bo dwa razy w tygodniu. Nowe odcinki będą miały premiery we wtorki o godz. 19:00 i w soboty o godz. 20:00 na stronie głównej Onetu.
15.03.25, 20:00
| internet |
Trening Umysłu w Onecie. Nowa platforma dla fanów łamigłówek
Od 13 marca br. użytkownicy Onetu mogą korzystać z Treningu Umysłu – nowej platformy z grami logicznymi, dostępnymi na stronie głównej i w serwisie onet.pl/gry. To pierwsze tego typu rozwiązanie w Polsce, oferujące popularne na świecie wyzwania słowne i matematyczne, takie jak „Łamisłówko” i „Wyzwanie Lexi”.
14.03.25, 09:01
| prasa » informacje | internet » informacje
Murator.pl w nowej odsłonie nowy design i przejrzysta nawigacja
Portal Murator.pl, będący częścią Grupy ZPR Media, przeszedł metamorfozę wizualną, odświeżając swój layout zgodnie z kluczowymi cechami „Muratora” – polskiej marki budowlanej. Nowy design charakteryzuje się jasnym, przejrzystym i czytelnym układem, opartym na trzech dominujących barwach: bieli, żółci i czerni.
14.03.25, 07:15
| internet |
Zuzanna Falzmann debiutuje z FeelZenn platformą inspiracji i wiedzy
Zuzanna Falzmann wraca do mediów z autorskim projektem FeelZenn na YouTube – pierwszą w Polsce platformą łączącą rozwój osobisty, mindfulness oraz zdrowie psychiczne i fizyczne. Na jej kanale i podcaście będzie prowadzić rozmowy z osobistościami, ekspertami i terapeutami na temat odzyskiwania balansu i pełni życia.
13.03.25, 15:30
| TV / VOD » informacje | internet » informacje
Program Didaskalia z nowego studia z autorską scenografią
Minęły dwa lata od premiery pierwszego odcinka „Didaskaliów” (Wirtualna Polska). Program prowadzony przez Patrycjusza Wyżgę, zyskał nowe studio z autorską scenografią.
12.03.25, 12:25
| internet » informacje
Cześć Ciało w Onecie nowy podcast edukacyjny dla dorosłych
10 marca br. w Onet Audio, na Onecie oraz na popularnych platformach podcastowych zadebiutował nowy podcast prowadzony przez Olgę Kwiecińską, założycielkę Fundacji Cześć Ciało. „Cześć Ciało w Onecie – podcast dla dorosłych” to edukacyjny format skierowany, m.in. do rodziców.
05.03.25, 18:00
| internet » informacje
Grupa ZPR Media konsoliduje projekty e-commerce w jednym dziale
Od marca br. wszystkie projekty e-commerce realizowane przez Grupę ZPR Media są skonsolidowane w jednym dziale, którym kieruje Arkadiusz Mężyński, Dyrektor E-commerce.
04.03.25, 16:30
| internet » informacje
Bilety Kolei Małopolskich w ofercie aplikacji Jakdojade
Po przeprowadzeniu integracji z PKP Intercity i Kolejami Mazowieckimi, Jakdojade wprowadza sprzedaż biletów kolejnego regionalnego przewoźnika. W aplikacji Jakdojade udostępniono możliwość zakupu biletów Kolei Małopolskich.
Subskrybuj RSS działu internet: rss
Oferty pracy

Aktualnie nie mamy ofert pracy.

Dodaj swoją ofertę
Konkursy
do 02.05.25

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 27.04.25

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.