06.04.12, 21:08
Rzeczpospolita w lutym 2012 r. najchętniej cytowana
W lutym 2012 roku pierwsze miejsce wśród najbardziej opiniotwórczych mediów zajęła "Rzeczpospolita". Druga pozycja należy do "Gazety Wyborczej". Na podium jest też radio RMF FM - wynika z raportu przygotowanego przez Instytut Monitorowania Mediów.
W lutym 2012 roku pierwsze miejsce wśród najbardziej opiniotwórczych mediów zajęła "Rzeczpospolita". Druga pozycja należy do "Gazety Wyborczej". Na podium jest też radio RMF FM - wynika z raportu przygotowanego przez Instytut Monitorowania Mediów. Za nimi znalazł się "Dziennik Gazeta Prawna" oraz telewizja TVN24. W mediach najczęściej komentowano sprawy związane z polityką wewnętrzną i polską gospodarką. Wśród informacji wywołujących najszerszą dyskusję w mediach znalazły się również sprawa Madzi z Sosnowca, kwestia podwyższenia wieku emerytalnego i działalność minister Muchy.
Tematyka
W lutym media cytowały inne media głównie w kontekście polityki polskiej oraz ekonomii i gospodarki. Wśród informacji wywołujących najszerszą dyskusję w mediach znalazły się również sprawa Madzi z Sosnowca, kwestia podwyższenia wieku emerytalnego i działalność minister Muchy.
Prasa
Media najczęściej cytowały "Rzeczpospolitą" i "Gazetę Wyborczą". Na kolejnym miejscu wśród najbardziej opiniotwórczych mediów znalazł się "Dziennik Gazeta Prawna". "Rzeczpospolitą" cytowano głównie powołując się na doniesienia z polityki i gospodarki Polski oraz opinie w sprawie podwyższenia wieku emerytalnego. Najczęściej cytowane tygodniki to: "Wprost", "Uważam Rze" i "Polityka". Tuż za nimi znalazł się "Newsweek". Miesięcznikiem, na który najczęściej powoływały się inne media był "Forbes".
Telewizja
Spośród stacji telewizyjnych najczęściej powoływano się na informacje podawane na antenie TVN24. Na drugiej pozycji znalazły się cytowania TVN, na trzeciej TVPInfo. Za TVN24 najczęściej podawano doniesienia w sprawie 6-miesięcznej Madzi z Sosnowca.
Radio
Spośród rozgłośni radiowych najczęściej powoływano się na doniesienia stacji RMF FM. Na rozgłośnię powoływano się głównie w kontekście sprawy małej Madzi z Sosnowca, działalności minister Muchy oraz afery solnej. Na drugim miejscu wśród najczęściej cytowanych rozgłośni radiowych uplasowało się Radio ZET, a na trzecim – TOK FM.
Portale internetowe
W lutym na pierwszym miejscu wśród najbardziej opiniotwórczych portali internetowych znalazł się portal tvn24.pl. Inne media za tvn24.pl przytaczały najczęściej informacje w sprawie działalności detektywa Rutkowskiego. Drugie miejsce w zestawieniu zajęła gazeta.pl, za nią onet.pl i money.pl.
Media ekonomiczne
Najczęściej przywoływanym medium ekonomicznym był "Puls Biznesu", portalem biznesowym money.pl, telewizją - TVN CNBC a rozgłośnią radiową – Radio PiN.
Media regionalne
W lutym najczęściej cytowanym medium regionalnym był "Dziennik Polski". Na gazetę powoływały się głównie rozgłośnie telewizyjne i radiowe, najczęściej RMF FM i Polsat News. Na drugim miejscu sklasyfikowano Radio Gdańsk. Inaczej niż w przypadku Dziennika Polskiego, na Radio Gdańsk powoływały się przeważnie dzienniki tego samego regionu: "Gazeta Wyborcza Trójmiasto" i "Polska Dziennik Bałtycki".
Analizę przeprowadzono na podstawie 5 014 przekazów z mediów (wycinków prasowych, programów radiowych i telewizyjnych) z okresu 1 – 29 lutego 2012 r. Analiza obejmuje całą prasę (ponad 900 tytułów gazet i czasopism) oraz stacje telewizyjne (TVP 1, TVP 2, TVP Info, TVN, TVN24, TVN Turbo, Polsat, TV4, TV Biznes, TVN CNBC Biznes) i wybrane programy w rozgłośniach radiowych (PR1, PR3, Radio PiN, RMF FM, Radio ZET, TOK FM, Radio Euro, Radio Maryja, RDC).
Instytut Monitorowania Mediów prowadzi badanie nieprzerwanie od września 2003 r. Raport „Najbardziej opiniotwórcze media w Polsce” dostarcza informacji na temat liczby cytatów z mediów ukazujących się w innych mediach, z wyłączeniem agencji informacyjnych. Ma to bezpośredni wpływ na zwiększenie wiarygodności i opiniotwórczości danego medium, a tym samym może przekładać się na wzrost jego czytelnictwa, oglądalności lub słuchalności. Raport „Najbardziej opiniotwórcze media w Polsce” jest często wykorzystywany przez media, m.in. w opisach ich osiągnięć i sukcesów oraz w analizach czytelnictwa i sprzedaży.
Komentarze