28.12.11, 12:21

Rzeczpospolita najchętniej cytowana w listopadzie 2011 r.

Najbardziej opiniotwórcze media w listopadzie postawiły na unikalne tematy. Zwycięzcy rankingów wyróżniali się nie tylko największą liczbą cytowań, ale również indywidualnymi zagadnieniami, które okazały się interesujące dla pozostałych mediów - wynika z badania Instytutu Monitorowania Mediów.

Najbardziej opiniotwórcze media w listopadzie postawiły na unikalne tematy. Zwycięzcy rankingów wyróżniali się nie tylko największą liczbą cytowań, ale również indywidualnymi zagadnieniami, które okazały się interesujące dla pozostałych mediów - wynika z badania Instytutu Monitorowania Mediów.

Pierwsze miejsce wśród najbardziej opiniotwórczych mediów przypadło Rzeczpospolitej - media przytaczały jej komentarze po expose premiera Tuska. Druga pozycja należy do Gazety Wyborczej – za Wyborczą podawano doniesienia związane z Marszem Niepodległości. Na podium jest też TVN24 – interesujące dla innych mediów okazały się informacje na temat zakazu wypowiedzi medialnych, jaki został nałożony na księdza Bonieckiego. Z kolei najczęściej przywoływana stacja radiowa to RMF FM, a najchętniej podawane za nią newsy to ustalenia w sprawie byłego szefa UOP. Wśród portali internetowych zwyciężył tvn24.pl i również wyróżnił się niepowtarzalnym tematem – rewelacjami na temat możliwego „samouprowadzenia” Krzysztofa Olewnika.

W listopadzie 2011 roku media najczęściej cytowały Rzeczpospolitą (824) i Gazetę Wyborczą (601). Na kolejnym miejscu wśród najbardziej opiniotwórczych mediów znalazła się TVN24 (346). W rankingu piętnastu najczęściej cytowanych mediów znalazło się w sumie 10  tytułów prasowych (Rzeczpospolita, Gazeta Wyborcza, Dziennik Gazeta Prawna, Wprost, Nasz Dziennik, Fakt, Newsweek, Polityka, Super Express oraz Uważam Rze), 2 stacje telewizyjne (TVN24 i TVN) oraz 3 stacje radiowe (RMF FM, Radio Zet, TOK FM).

W listopadzie media cytowały inne media głównie w kontekście polityki polskiej oraz informacji ekonomicznych. W ścisłym kręgu zainteresowań były również kolejne etapy rozłamu w PiS. Wśród najczęściej cytowanych znalazły się także informacje o Marszu Niepodległości z 11 listopada, sensacyjne doniesienia w sprawie Gromosława Czempińskiego, kontrowersje wokół PZPN oraz opinie dotyczące expose premiera.
 
Wśród najczęściej cytowanych przekazów prasowych na pierwszej pozycji znalazły się publikacje z Rzeczpospolitej. Rzeczpospolitą oraz Gazetę Wyborczą cytowano głównie powołując się na informacje z polityki polskiej. Drugim najczęściej przywoływanym tematem z Rzeczpospolitej były opinie na temat expose premiera, a z Gazety Wyborczej – doniesienia o Marszu Niepodległości. Na Rzeczpospolitą i Gazetę Wyborczą najczęściej powoływały się stacje telewizyjne: Polsat News i TVN24.  Najczęściej cytowane tygodniki to: Wprost, Newsweek i Polityka. Tuż za nimi Uważam Rze.  Miesięcznikiem, na który najczęściej powoływały się inne media w listopadzie był Forbes.
 
Spośród stacji telewizyjnych najczęściej powoływano się na informacje podawane na antenie TVN24. Na drugiej pozycji znalazły się cytowania TVN, na trzeciej TVPInfo. W listopadzie za TVN24 najczęściej podawano informacje dotyczące zakazu wypowiedzi medialnych dla ks. Bonieckiego. Powołania na TVN to z kolei głównie odniesienia do polityki polskiej. TVPInfo pojawiało się z kolei w innych mediach głównie za sprawą informacji ekonomicznych.

Spośród rozgłośni radiowych najczęściej powoływano się na informacje podawane na antenie stacji RMF FM. Na rozgłośnię powoływano się głównie w odniesieniu do sprawy Gromosława Czempińskiego. Na drugim miejscu najczęściej cytowanych rozgłośni radiowych uplasowało się Radio ZET, dzięki wypowiedziom polityków na temat kolejnych etapów rozłamu w PiS. Na trzecim miejscu – TOK FM i polityka polska.
 
W listopadzie nastąpił powrót do najczęściej występującego układu w rankingu portali internetowych: na czele tvn24.pl i onet.pl. Za tvn24.pl cytowano rewelacje na temat śledztwa w prawie uprowadzenia Krzysztofa Olewnika, a za onet.pl chętnie podawano ciekawostki ze świata.  Na kolejnych pozycjach uplasowały się gazeta.pl i money.pl.

Najczęściej przywoływanym medium ekonomicznym był Puls Biznesu, portalem biznesowym money.pl, telewizją - TVN CNBC a rozgłośnią radiową – Radio PiN.
 
W listopadzie Radio Kielce znalazło się na trzecim miejscu wśród najczęściej cytowanych mediów regionalnych w Polsce. To długofalowy efekt październikowego wywiadu z Henryką Krzywonos i jego skutków – pozwaniu Krzywonos przez „agenta Tomka”. Na dwóch pierwszych pozycjach niezmiennie od miesięcy: Życie Warszawy i Dziennik Polski.

Badanie przeprowadzono na podstawie 5 317 przekazów z mediów (wycinków prasowych, programów radiowych i telewizyjnych) z okresu 1 – 30 listopada 2011 r. Analiza obejmuje całą prasę (ponad 900 tytułów gazet i czasopism) oraz stacje telewizyjne (TVP 1, TVP 2, TVP Info, TVN, TVN24, TVN Turbo, Polsat, TV4, TV Biznes, TVN CNBC Biznes) i wybrane programy w rozgłośniach radiowych (PR1,  PR3, Radio PiN, RMF FM, Radio ZET, TOK FM, Radio Euro, Radio Maryja, RDC).
Instytut Monitorowania Mediów prowadzi badanie nieprzerwanie od września 2003 r. Raport „Najbardziej opiniotwórcze media w Polsce” dostarcza informacji na temat liczby cytatów z mediów ukazujących się w innych mediach, z wyłączeniem agencji informacyjnych. Ma to bezpośredni wpływ na zwiększenie wiarygodności i opiniotwórczości danego medium, a tym samym może przekładać się na wzrost jego czytelnictwa, oglądalności lub słuchalności. Raport „Najbardziej opiniotwórcze media w Polsce” jest często wykorzystywany przez media, m.in. w opisach ich osiągnięć i sukcesów oraz w analizach czytelnictwa i sprzedaży.

Instytut Monitorowania Mediów monitoruje ponad 900 tytułów prasowych, 36 stacji telewizyjnych, 67 stacji radiowych oraz polskie zasoby Internetu. Od 1 lutego 2010 monitoruje social media w tym: Facebook, Twitter, Blip, Goldenline. W czerwcu 2011 roku Instytut Monitorowania Mediów uruchomił nową usługę połączoną ze internetową stroną informacyjną: Kompas Social Media – audyt działań PR w mediach społecznościowych.

Komentarze

Powiązane

16.04.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 16 kwietnia (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 16 kwietnia?
15.04.24, 13:12
| prasa » ludzie
Dział sprzedaży Wyborczej wzmacnia warszawski region
W kwietniu br. nastąpiły zmiany w zespole zajmującym się sprzedażą reklam w mediach marki „Wyborcza”. Mateusz Gros objął stanowisko kierownika ds. sprzedaży agencyjnej w „Wyborczej” i Wyborcza.pl, a Wioletta Napurka – dyrektorki sprzedaży w regionie Warszawa.
15.04.24, 11:54
| prasa » informacje
Polska Press Grupa rozstaje się z redaktorem naczelnym Dziennika Łódzkiego i Expressu Ilustrowanego
Zarząd Polska Press Grupy informuje pożegnał się z kolejnym redaktorem naczelnym – tym razem „Dziennika Łódzkiego i „Expressu Ilustrowanego.
15.04.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 15 kwietnia (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 15 kwietnia?
14.04.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 14 kwietnia (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 14 kwietnia?
13.04.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 13 kwietnia (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 13 kwietnia?
12.04.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 12 kwietnia (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 12 kwietnia?
11.04.24, 13:57
| prasa » informacje
Polska Press Grupa rusza z rekrutacją redaktorów naczelnych
Polska Press Grupa rozpoczęła otwarte rekrutacje na stanowiska redaktorów naczelnych portali i gazet należących do spółki.
11.04.24, 11:35
| prasa » informacje | internet » ludzie
Beata Lubecka nową współprowadzącą podcast Stan Wyjątkowy w Onecie
Do grona prowadzących program „Stan wyjątkowy” dołącza Beata Lubecka. Dziennikarka zastąpi Renatę Grochal i będzie czwartą współprowadzącą obok Andrzeja Stankiewicza, Dominiki Długosz i Kamila Dziubki.
11.04.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 11 kwietnia (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 11 kwietnia?
Subskrybuj RSS działu prasa: rss
Oferty pracy

Specjalista do spraw promocji i komunikacji

Muzeum Narodowe w Poznaniu | Poznań

Przejdź do oferty
Konkursy
do 16.05.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 16.05.24

Do zdobycia jeden zestaw. Wariant kolorystyczny może różnić się od tego na zdjęciu w informacji w zależności od stanu magazynu.

do 16.05.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy