04.02.25, 10:26
Rok 2024 w branży podsumowuje dla portalmedialny.pl Anna Rajewska (endorfina events),
2024 rok był bez wątpienia jednym z najbardziej intensywnych i wymagających w ciągu ostatniej dekady.
Na tę intensywność na pewno składa się przesunięcie budżetów HR u naszych Klientów, dotychczas spora część środków przeznaczana była na konferencje wewnętrzne, imprezy integracyjne czy choćby świąteczne. Determinowało to stosunkowo symetrycznie rozłożony pipe-line projektowy w ciągu roku, oczywiście z pewnymi kulminacjami u schyłku roku, ale jednak. Wiele korporacji w ostatnim czasie przesunęło swoje budżety na projekty B2C, a więc przede wszystkim strefy na festiwalach, formaty własne, różnego rodzaju instalacje i pop-upy kierowane do szerokiej grupy odbiorców. Realizacje tego typu wydarzeń kulminują się w okresie letnim, między majem a sierpniem. Konsekwencją tego jest namnożenie prac pre-produkcyjnych w pierwszym i częściowo drugim kwartale z bardzo intensywnym i wymagającym okresem realizacji w sezonie letnim. Ostatni kwartał 2024 r. był za to znacznie spokojniejszy niż w ostatnich latach. Tego typu zmiana wymusza reorganizacje pracy całej agencji, bo tak duża kulminacja realizacji w krótkim okresie jest wymagająca nie tylko względem zasobów ludzkich, ale także na przykład cashflow. Ubiegły rok był przedwstępem do 2025 roku, który będzie rekordowym pod kątem liczby koncertów i festiwali realizowanych w Polsce.
Wśród zjawisk, na które warto zwrócić uwagę, jest rozwój technologii Open AI, która odegrała dużą rolę nie tylko w optymalizacji naszej pracy, nowych możliwości, ale także wykorzystania w samych realizacjach – chociażby do generowania treści wizualnych w trakcie wydarzeń.
Miniony rok był w endorfinie zdecydowanie rokiem dobrym w kontekście rozwoju biznesu i poszerzania kompetencji agencji. Oczywiście to wszystko złożyło się na wiele wyzwań, takich jak chociażby konieczność zwiększenia liczebności zatrudnień, zmiany biura na większe, czy bardziej wymagających procesów operacyjnych.
Z początkiem roku pozyskaliśmy kilku dużych nowych Klientów, w tym kontrakty ramowe, więc równolegle do przygotowań realizacyjnych musieliśmy skoncentrować się na rozwoju zasobów w zespołach. Lato przyniosło prawdziwy boom projektów: zrealizowaliśmy kilkanaście stref festiwalowych dla różnych Klientów, biletowany festiwal na Błoniach PGE Narodowego dla 10 tysięcy uczestników; ze strefami naszych Klientów obecni byliśmy na koncertach i w przestrzeniach miejskich. Jesienią zakończyliśmy cykl koncertów w ramach projektu własnego Beksiński.Live, który realizowaliśmy wraz z partnerem L2L-Live2Listen na przestrzeni 2023 i 2024 roku. W trakcie 12 koncertów spektakl zgromadził blisko 60-tysięczną widownię. Kilka dni po ostatnim z nich odebraliśmy w Rzymie nagrodę – złoto w BEA Awards, czyli globalnym, najbardziej prestiżowym konkursie dla branży eventowej.
Podsumowując – 2024 rok skończyliśmy z zespołem większym o 20 proc. względem analogicznego okresu w roku ubiegłym, wspaniałym portfolio nowych Klientów, rozwojem projektów własnych (zakończenie cyklu Beksiński.Live, uruchomienie komunikacji i sprzedaży nowego projektu Światło i MRock oraz przychodami na poziomie +60 mln netto.
Client Service Director w endorfina events. W branży wydarzeń obecna od ponad dekady. W swoim portfolio ma projekty dla klientów z rozmaitych sektorów – od przemysłu farmaceutycznego czy firm oferujących produkty finansowe, przez FMCG, koncerny paliwowo-energetyczne, firmy produkujące napoje alkoholowe, przemysł tytoniowy, aż po sektor nieruchomości.