30.07.24, 14:29
Polsat News, w ramach 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, przygotował specjalne wydanie „Nowego Dnia” i „Graffiti” oraz reportaże Magdaleny Mioduskiej i Stanisława Wryka.
1 sierpnia br., w 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, programy "Nowy Dzień" (6:00) oraz "Graffiti" (7:40) będą nadawane z Muzeum Powstania Warszawskiego - sala pod Liberatorem. Beata Cholewińska i Mariusz Abramowicz wysłuchają wspomnień Powstańców i porozmawiają z Łukaszem Ostoją-Kasprzyckim, który jest przewodnikiem po stolicy. Gośćmi specjalnymi "Nowego Dnia" będą dyrektor Muzeum dr Jan Ołdakowski, który opowie o 20-letniej historii i roli Muzeum, oraz Brodka, wokalistka, którą Muzeum Powstania Warszawskiego zaprosiło w tym roku do współpracy i powierzyło jej rolę kuratorki oraz dyrektorki artystycznej płyty o Warszawie zatytułowanej „WAWA”. Jest to album upamiętniający 80. rocznicę Powstania Warszawskiego.
O godz. 18:00, przed "Wydarzeniami" o 18:50, na antenie Polsat News swoją premierę będzie miał reportaż „Zgrupowanie Chrobry II” Magdaleny Mioduskiej. „Chrobry II” był największym oddziałem Powstania Warszawskiego liczył ok. 3200 powstańców i działał na pograniczu Śródmieścia i Woli. Dokument jest poświęcony pamięci wuja dziennikarki, Gerarda Niewiadomskiego „Pozornego” oraz wszystkich żołnierzy Zgrupowania „Chrobry II”.
Magdalena Mioduska wraz z dr Katarzyną Utracką odwiedzają istniejące do dziś budynki, które stanowiły ważne punkty działań obronnych. W reportażu dziennikarka przywołuje historię Mirosława Biernackiego ps. „Generał”, kpt. Antoniego Czajkowskiego „Badura” – jedynego kapelana, który walczył z bronią w ręku i pełnił posługę duszpasterską, Stanisławy Palolog ps. „Zofia”, która przed wybuchem wojny była komendantką policji żeńskiej, oraz niedawno zmarłej Zofii Czekalskiej „Sosenki” – sanitariuszki.
4 sierpnia br. o 18:15 w Polsat News pojawi się reportaż „Klucze” Stanisława Wryka, wnuka Edwarda Serwańskiego, inicjatora akcji „Iskra Dog”, dokumentującej zbrodnie hitlerowskie dokonane na żołnierzach i ludności cywilnej Powstania Warszawskiego. Dr Bogumił Rudawski z Instytutu Zachodniego opowiada o grupie konspiratorów o kryptonimie Iskra Dog. Zebrano ponad 300 relacji. Stanisław Wryk zebrał wspomnienia cywilów m.in. Janiny Iwańskiej, Danuty Charkiewicz-Topolska, Tadeusza Kurmanowicza, którzy przeżyli rzeź Woli i Ochoty oraz marsz i obóz Dulag 121 w Pruszkowie. W reportażu wykorzystano archiwalne zdjęcia, które można obejrzeć w muzeum oraz tytułowe klucze.
„Ludzie wysiadając z pociągu stawali na rampie i wyrzucali klucze do warszawskich mieszkań. To był rodzaj pożegnania z przeszłością i dowód, że wypędzeni mają świadomość, że nie mają, do czego wracać” – mówi Małgorzata Bojanowska, dyr. Muzeum Dulag 121 w Pruszkowie.
Autorzy reportażu przywołują też akty odwagi lekarzy, sanitariuszek i personelu pomocniczego, który starał się pomagać a nawet wyprowadzać więźniów zgromadzonych w pruszkowskim obozie przejściowym.