18.07.24, 06:30
Podczas zakończonych mistrzostw Europy w piłce nożnej, Telewizja Polska zanotowała wzrost przychodów komercyjnych o 12 proc. Wpływy ze sprzedaży reklam dotyczą tradycyjnych mediów jak i online.
Łączny przychód z reklamy i sponsoringu był znacząco wyższy niż podczas Euro 2020 i wyniósł 60,3 mln zł, co oznacza wzrost o 6,3 mln zł (12 proc.). Jak podkreśla publiczny nadawca, do sukcesu przyczyniły się znakomite wyniki sprzedaży online, które w porównaniu do poprzednich mistrzostw Europy wzrosły o 132 proc. Podobnie spektakularny wynik osiągnięto w kategorii sponsoringu (dane uwzględniają branded content „Gra na Maksa”). TVP uzyskała w tej kategorii wzrost przychodów o 146 proc. ( dane własne TVP na dzień 15 lipca 2024; dane ulegną nieznacznym zmianom po rozliczeniu przychodów całego miesiąca; wartości w tysiącach zł).
Mistrzostw Europy w piłce nożnej przyciągnęły do TVP 207 reklamodawców, którzy na antenach TVP promowali w sumie 368 marek. W przerwie meczu Polska – Austria dwóm reklamodawcom, którzy wykupili reklamy w emisji równoległej na TVP1 i TVP Sport, w ciągu kilkudziesięciu sekund udało się dotrzeć do 8,6 miliona widzów, co stanowi 1/4 odbiorców w wieku 4+. Dodatkowo, jeden z reklamodawców podczas tego meczu dotarł do pół miliona widzów oglądających mecz online.
Podczas Euro 2024 Telewizja Polska pozyskała reklamodawców z takich branż jak m.in: handel, w tym super- i hipermarkety, żywność, napoje i alkohole, e-commerce, zakłady bukmacherskie, leki i motoryzacja. Największymi firmami inwestującymi w reklamę przy Euro były Jeronimo Martins (właściciel marki Biedronka), Lidl oraz Kompania Piwowarska.
W pierwszej dziesiątce reklamodawców Euro 2024 (TV i online) kolejno znalazły się takie firmy jak: Jeronimo Martins, Lidl, Tarczyński, Kompania Piwowarska, Euro-net, Allegro, USP Zdrowie, Oponeo.pl Superbet, Unilever Polska (źródło: dane własne TVP ).
Najbardziej pożądaną przez marketerów formą reklamy w Digitalu był sponsoring aplikacji TVP Sport. W trakcie turnieju aplikacja miała dwóch sponsorów – markę Snickers (Mars) oraz Superbet. TVP Sport jest największą polską aplikacją oferującą darmowy dostęp do transmisji sportowych. W trakcie mistrzostw skorzystało z niej ponad milion kibiców, a przekaz sponsorski został obejrzany ponad 50 mln razy.
Popularną formą komunikacji była również emisja teaserów w HBB TV, czyli krótkiego przekazu reklamowego bezpośrednio na telewizorze podłączonym do internetu. Ta forma komunikacji zapewniła trzem marketerom aż 8 milionów wyświetleń ich komunikatów reklamowych.
Do promocji ponownie wykorzystano Google One Box, czyli przestrzeń reklamową przy skrótach meczów generowanych w czasie rzeczywistym, dostępnych z poziomu wyszukiwarki Google. Przestrzeń ta została ekskluzywnie wykupiona przez dwóch marketerów.
Równolegle, redakcja TVP Sport silnie rozwijała swoją obecność w mediach społecznościowych oraz na YouTube, przygotowując wraz z markami działania aktywizujące kibiców. W przestrzeni społecznościowej obecnych było 11 marek korzystających z sześciu różnych formatów reklamowych. Wśród nich całkowitą nowością była emisja przy nowince technologicznej, jaką była transmisja hawk-eye.
Podczas Euro, w odróżnieniu od wielu innych rozgrywek w tym Mistrzostw Świata w piłce nożnej, nie jest możliwa sprzedaż bilboardów sponsorskich przy meczach. Informacja o sponsorowaniu dostarczana jest przez właściciela praw, tj. przez UEFA.
Rekordowe przychody ze sponsoringu były możliwe dzięki integracji anten TVP oraz działań w internecie z potrzebami marek. Największą realizacją była „Gra na Maksa”. Ta 21-odcinkowa miniaudycja komediowa nawiązująca w fabule do Euro daje przestrzeń do ekspozycji marek włącznie z lokowaniem produktu. Korzystając z jej lekkiego, rozrywkowego tonu serial w naturalny sposób zaistniał nie tylko w telewizji, ale też w internecie i w mediach społecznościowych. Z audycją związało się pięć marek: Woda Żywiec Zdrój i YoPro (Danone), Lotto (zdrapki), Allegro i Sokołów.