30.12.21, 08:30
Według firmy badawczej GfK już 71 proc. wszystkich konsumentów w Polsce możemy określić jako tzw. smart shopperów. Z roku na rok ich liczba systematycznie wzrasta.
Smart shopperzy to osoby wypatrujące promocji, zorientowane w cenach popularnych produktów oraz potrafiące porównywać oferty w różnych sieciach i przeliczać ceny na jednostki.
„W ostatnim roku ich udział w całkowitej liczbie nabywców w sektorze FMCG zwiększył się o 19 p.p., co oznacza wzrost o 37 proc. rdr. W najbliższych miesiącach możemy oczekiwać pogłębienia tego trendu”. – twierdzi Michał Maksymiec, dyrektor ds. współpracy z sieciami detalicznymi Panelu Gospodarstw Domowych GfK Polonia.
Według GfK w okresie od stycznia do września 2021 roku udział produktów kupionych w promocji wyniósł 27 proc., co oznacza wzrost o 4 p.p. rdr. Obecnie nabywcy częściej dowiadują się o promocjach z cyfrowych narzędzi: ze stron internetowych sklepów, z gazetek wysyłanych drogą e-mailową, a także z aplikacji mobilnych dostępnych na smartfonach.
GfK zauważa, że ekosystemem do rozwoju smart shoppingu stał się również rynek dóbr stałego użytku. "Mówimy tutaj o rynku dóbr wolno rotujących i stosunkowo drogich, których z reguły nie kupujemy spontanicznie. W ich przypadku podejście "smart" opiera się na wyborze produktów zapewniających możliwie najlepszą relację wysokiej jakości i bardzo dobrych cech użytkowych" – tłumaczy Artur Noga-Bogomilski, head of market intelligence w GfK.
Według GfK kluczowym czynnikiem wyboru dla polskich konsumentów na rynku dóbr jest cena. Na drugim miejscu znajdują się cechy techniczne. Marka znalazła się dopiero na trzecim miejscu w hierarchii.