02.04.20, 19:00
Radio Kielce na okres związany z epidemią koronawirusa zmodyfikowało swoją ofertę programową. Jej uzupełnieniem jest portal internetowy rozgłośni.
Radio Kielce zareagowało bardzo szybko na sytuację związaną z epidemią, wprowadzając istotne zmiany antenowe podporządkowane obecnej sytuacji w Polsce. „Audycje nie zostały zawieszone, lecz zmodyfikowane, nastawione na informację i porady. Nasz program odbywa się głównie „na żywo”. Dzięki temu szybko reagujemy na każdą nową informację i mamy kontakt ze słuchaczami” – podkreśla dla portalmedialny.pl Renata Morąg, Sekretarz Redakcji Radia Kielce.
Pierwszych modyfikacji ramówki dokonano już 11 marca, kiedy to w miejsce przedpołudniowego pasma od 9.00 do 12.00 wprowadzono program specjalny, który w całości poświęcono trudnej sytuacji najpierw podczas stanu epidemicznego, a następnie epidemii. „Informacji oraz rad podczas programu udzielają przedstawiciele m.in. służby zdrowia, wojewody, kuratorium oświaty, stróże prawa, reprezentanci instytucji samorządowych oraz innych, odpowiedzialnych za ochronę i organizację życia w regionie w tym wyjątkowym czasie. Po wprowadzeniu kolejnych ograniczeń szeroko informowaliśmy o nowych zasadach życia, ale też zachęcaliśmy i proponowaliśmy edukację, kulturę, rozrywkę on line. Znani i lubiani z kraju i regionu włączyli się w akcję społeczną „Zostań w domu”. Emitowaliśmy nagrania audio i video, m.in. z Andrzejem Piasecznym, Rafałem Sonikiem, Kabaretem Skeczów Męczących, piłkarzami ręcznymi Vive Kielce. Dodatkowo ogłosiliśmy konkurs na film dotyczący ciekawego i pożytecznego spędzania czasu w domu, w izolacji. Wprowadziliśmy dodatkowo, m.in. emisję w odcinkach lektury szkolnej „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego (powtórka przed maturą). Tematyka koronawirusa dominuje też w popołudniowym informacyjnym programie „Raport Dnia” (12.15-14.00). Tu jednak skupiamy się na wydarzeniach danego dnia” – mówi Renata Morąg.
Zmiany dotyczą również porannego pasma (6.00-9.00), które obecnie dotyczy także problemów, z którymi zmagają się mieszkańcy regionu w tej trudnej sytuacji. Poranek jest audycją interaktywną, podobnie jak popołudniowe pasmo publicystyczne „Punkty Widzenia” (16.30-17.00). Oba programy cały czas oscylują wokół tematów dotyczących epidemii. W obu słuchacze mogą zgłosić telefonicznie wątpliwości, problemy i pytania, a eksperci udzielą na nie odpowiedzi. Stacja posiada również telefon interwencyjny, który jest do dyspozycji słuchaczy przez całą dobę. Jak podkreśla rozgłośnia, dziennikarze wspierają słuchaczy, przekazując informacje, jak i gdzie można uzyskać pomoc. Dziennikarze sprawdzają też zgłoszone nieprawidłowości itp.
Integralną częścią programu, która uzupełnia go w dodatkowe treści, zdjęcia i multimedia, jest portal radio.kielce.pl. Rozgłośnia publikuje tam Raport specjalny, w którym na bieżąco, minuta po minucie, godzina po godzinie, zamieszcza wszystkie informacje i działania związane z epidemią z kraju i z regionu. Ponadto stworzono informatory: Co musisz wiedzieć?, Jak ustrzec się zarażenia?, Najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi. Stacja publikuje także bezpłatne komunikaty różnych instytucji dotyczących ich pracy w czasie epidemii, pomocne kontakty, informacje o odwołanych wydarzeniach itp.
Nad informacjami przygotowywanymi do serwisów pracuje 14 reporterów (ośmiu na miejscu i sześciu w terenie). Serwisy emitowane są bez ograniczeń (od 6.00 do 23.00). „Jako rozgłośnia regionalna, dziennikarze skupiają się na informacjach związanych z koronawirusem, w aspekcie lokalnym. Jednak zasadą jest, że ważne, istotne informacje z kraju i ze świata (szczególnie teraz w dobie epidemii) są publikowane, a także komentowane w ujęciu lokalnym. Obok informacji o skali zakażeń, zagrożeniach, kwarantannach, działaniach służb medycznych, policyjnych i innych są także informacje o organizacji i funkcjonowaniu życia w kraju i regionie w dobie epidemii, czy akcjach społecznych, pomocy, np. szycia maseczek, przekazywaniu żywności itp.” – mówi Renata Morąg.
Stacja zadbała również o bezpieczeństwo - zakupiono i udostępniono pracownikom środki do dezynfekcji osobistej (środki do dezynfekcji rąk, rękawiczki jednorazowe, maseczki). Wdrożono również szczególne zasady zachowań BHP co do pracowników, gości, pomieszczeń i narzędzi pracy. Rozszerzono utrzymanie czystości: wprowadzono środki odkażające, zwiększono częstotliwość sprzątania, wstrzymano również wycieczki po rozgłośni, a także audycje z udziałem publiczności, odwołano planowane w najbliższym czasie eventy i spotkania organizowane przez Radio Kielce. Co więcej, ograniczono ruch po budynku rozgłośni, wyjazdy pracowników, liczbę spotkań i zebrań ograniczono tylko do niezbędnych. Zadbano również o ciągłość pracy radia - w działach w których było to możliwe, wprowadzono pracę zdalną lub rotacyjną, wprowadzono rozwiązania umożliwiające pracownikom korzystającym z transportu zbiorowego bezpieczny dojazd i powrót z pracy, wprowadzono także obowiązkowe pomiary temperatury ciała pracowników i gości rozgłośni.
Potwierdzają się również niepokojące informacje z rynku reklamy o zmniejszonym zainteresowaniu klientów reklamą radiową. W Radiu Kielce zdecydowana większość klientów wycofała lub ograniczyła emisję reklam. Jednak jak podkreśla rozgłośnia, sytuacja finansowa Radia Kielce jest stabilna.