17.09.15, 08:00
W piątek, 18 września br. ponad 40 polskich redakcji opublikuje specjalny informator "Więcej wiedzy - mniej strachu - uchodźcy w Polsce", przygotowany pod patronatem Urzędu ds. cudzoziemców. Największe dzienniki, portale i serwisy opiniotwórczych tygodników, a także redakcje radiowe i telewizyjne chcą w ten sposób wspólnie, rzetelnie przedstawić problem uchodźców i przybliżyć go milionom Polaków.
Do akcji informacyjnej “Więcej wiedzy - mniej strachu” zainicjowanej przez "Gazetę Wyborczą" przystąpiły następujące redakcje: "Fakt", Gazeta.pl, "Gazeta Wyborcza", "Dziennik Gazeta Prawna", Interia, "Krytyka Polityczna", "Nasze Miasto", Natemat.pl, "Newsweek", "Metrocafe.pl", Onet, Polityka.pl, Polsat, Polska Press Grupa (22 regionalne dzienniki), Polskieradio.pl, Radio dla Ciebie, Radio Eska, "Rzeczpospolita", "Super Express", Telewizja Polska, TOK FM, Trójka - PR3, "Tygodnik Powszechny" i Wirtualna Polska.
Na ich łamach i antenach pojawią się informacje na temat uchodźców - odpowiedzi na podstawowe i mniej oczywiste pytania. Wspólny informator nie przekonuje do niczego, przedstawia tylko odpowiedzi, fakty, definicje, liczby, porady. Jego treść została skonsultowana z ekspertami Urzędu ds. cudzoziemców.
Czytelnicy znajdą w informatorze m.in. statystki i mapy prezentujące liczbę osób, które nielegalnie przekroczyły granice Unii Europejskiej od początku 2015 czy wiadomości, na co mogą liczyć uchodźcy w Polsce - zarówno w ośrodkach pomocowych, jak i poza nimi. Najważniejszą część informatora stanowi zestaw pytań i odpowiedzi na temat uchodźców, np. skąd i dlaczego uciekają, jakie są ich prawa i obowiązki, jakie kraje spoza UE chcą ich przyjąć oraz jak można zaangażować się w pomoc uchodźcom.
Teksty publikowane w informatorze "Więcej wiedzy - mniej strachu - uchodźcy w Polsce" przygotowali - pod okiem ekspertów z Urzędu ds. cudzoziemców - dziennikarze "Gazety Wyborczej". Logo akcji zaprojektowała graficzka z "Newsweeka".
Akcję “Więcej wiedzy - mniej strachu” wspierają działania promocyjne prowadzone przez wszystkie redakcje, które włączyły się w działania.