29.01.25, 11:04

Rozumieć Ukrainę. Trzeci sezon podcastu Fundacji TOK FM i Fundacji Batorego

Zapowiedź podcastu "Rozumieć Ukrainę", fot.: materiały prasowe

Ruszył trzeci sezon podcastu "Rozumieć Ukrainę". To wspólna produkcja Fundacji TOK FM i Fundacji im. Stefana Batorego. Rozmowy o Ukrainie prowadzą Agnieszka Lichnerowicz z Edwinem Bendykiem.

Podobnie jak w poprzednich seriach podcastu, jego autorzy będą starać się przebijać przez często powierzchowne analizy, by lepiej rozumieć to, co dzieje się w Ukrainie. W kolejnych odcinkach sięgną do przeszłości, tradycji, archetypów, mitów, by nakreślić, co kształtuje tożsamość współczesnych Ukraińców, ich wyobraźnię i co inspiruje ich do walki. Nawiążą do perspektywy ekonomicznej, otoczenia geopolitycznego, kultury, ale też bieżącej gry interesów.

Zgodnie z tradycją podcastu, Agnieszka Lichnerowicz i Edwin Bendyk rozpoczynają trzeci sezon podsumowaniem z najnowszych badań socjologicznych, analizujących jak trzy lata wojny zmieniły Ukraińców i ich państwo.

Nowy sezon podcastu "Rozumieć Ukrainę" ruszył 28 stycznia i jest ogólnodostępny na stronie internetowej stacji oraz w aplikacji mobilnej TOK FM. Premiery nowych odcinków zaplanowano co dwa tygodnie, we wtorki o godz. 15:00.

Wszystkie sezony “Rozumieć Ukrainę” są dostępne dla wszystkich w aplikacji TOK FM oraz na takich platformach streamingowych jak: Spotify, Apple Podcast oraz Youtube.

Kim jest Agnieszka Lichnerowicz?

Agnieszka Lichnerowicz z Radiem TOK FM związana jest od niemal dwóch dekad. Prowadzi programy „Światopodgląd” i „Wieczorem”, członkini radiowego klubu „Poczytalni”. Jako reporterka relacjonowała pomarańczową rewolucję i Majdan w Ukrainie, aneksję Krymu, rosyjską agresję na Donbas w 2014 roku oraz wojnę po 24 lutego ub.r.; relacjonowała wojnę (a potem jej skutki) w Gruzji; obserwowała kolejne wybory w Rosji. Była w ogarniętych tzw. arabską wiosną Tunezji i Egipcie, przez kilka lat podróżowała do przechodzącej transformację Mjanmy. Dziennikarsko obsługiwała dziesiątki brukselskich szczytów i oficjalnych podróży zagranicznych przedstawicieli polskich władz. Jako publicystyka szczególnie interesuje się transformacjami i ruchami społecznymi, polityką historyczną, polityką społeczną i ideologiami gospodarczymi, szczególnie we wschodniej Europie. Jest m.in. laureatką Nagrody PAP im. R. Kapuścińskiego.

Kim jest Edwin Bendyk?

Edwin Bendyk to prezes Fundacji im. Stefana Batorego, dziennikarz, publicysta, pisarz. Pracuje w tygodniku „Polityka”. Autor książek „Zatruta studnia. Rzecz o władzy i wolności” (2002), „Antymatrix. Człowiek w labiryncie sieci” (2004), „Miłość, wojna, rewolucja. Szkice na czas kryzysu” (2009) oraz „Bunt Sieci” (2012), „W Polsce, czyli nigdzie. Rzecz o upadku i przyszłości świata” (2020). W 2014 r. opublikował wspólnie z Jackiem Santorskim i Witoldem Orłowskim książkę „Jak żyć w świecie, który oszalał”. Twórca Ośrodka Badań nad Przyszłością Collegium Civitas. W Centrum Nauk Społecznych PAN prowadzi seminarium o nowych mediach. Członek Polskiego PEN Clubu.

Komentarze

Powiązane

10.03.25, 06:00
| radio / audio » informacje
Historia dla dorosłych. Program RMF FM powraca jako podcast
Po trzech latach przerwy, powraca „Historia dla dorosłych” do oferty RMF FM. Tym razem pojawi się jednak w nowej odsłonie: podcastu z wersją wideo.
09.03.25, 23:00
| radio / audio » informacje | kultura » książki
Superprodukcja Audioteki i Wydawnictwa SQN ‒ „Grom. Wojna runów”
12 lutego br. premierę miała pierwsza wspólna superprodukcja Audioteki oraz Wydawnictwa SQN ‒ „Grom. Wojna runów”. Ta wciągająca od samego początku historia, została zrealizowana na podstawie książki Marcina Mortki.
08.03.25, 08:00
| radio / audio |
Marzec z Jeżycjadą w Polskim Radiu Dzieciom
3 marca 2025 r. Polskie Radio Dzieciom rozpoczęło wyjątkową akcję „Marzec z Jeżycjadą”. Przez cały miesiąc słuchacze będą mieli okazję zgłębiać losy rodziny Borejków, znanej z kultowego cyklu książek dla dzieci „Jeżycjada” autorstwa Małgorzaty Musierowicz. Inicjatorka akcji, dziennikarka Martyna Chuderska, przygotowała specjalne audycje oraz wiele atrakcji dla miłośników literatury.
07.03.25, 08:45
| radio / audio » informacje
Jazzowy Klub Polskiego Radia. Nowy cykl koncertowy Dwójki
Program 2 Polskiego Radia rozpoczyna nowy cykl koncertów realizowany pod hasłem „Jazzowy Klub Polskiego Radia”. Projekt ma być połączeniem mistrzowskich sesji nagraniowych z inspirującymi rozmowami. Pierwsze spotkanie została zaplanowana na piątek, 7 marca br. o godz.18:00.
05.03.25, 10:29
| radio / audio » informacje
Więcej hip-hopu w Czwórce. Wiosenna ramówka stacji
Czwórka wprowadza wiosenna ramówkę, w której zgodnie z wcześniejszymi informacjami, zagości więcej muzyki, a stacja powraca do hip-hopowych korzeni. Elektronika, hip-hop, miejskie opowieści i międzypokoleniowe rozmowy - to tylko część z propozycji przygotowanych przez Eldo, naked relaxing, Adriana Sumę oraz Julię, Agnieszkę i Grzegorza Święchów.
04.03.25, 18:15
| radio / audio » informacje
Co u nich słychać? i O tym się mówi. Nowe podcasty RMF24
Radio RMF24 rozszerza swoją ofertę podcastową. Do grona autorskich produkcji dołączyły dwie nowe serie: „Co u nich słychać?”, prowadzona przez Kubę Śliwińskiego, oraz „O tym się mówi”, w którym Piotr Salak podsumowuje najważniejsze wydarzenia tygodnia. Nowe odcinki są już dostępne na platformie RMF ON.
03.03.25, 20:16
| radio / audio » informacje
Cykl koncertów dla dzieci ‒ „Alfabet Orkiestry” Polskiego Radia
15 marca 2025 r. o godz. 12.00, w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, odbędzie się pierwszy koncert z cyklu „Alfabet Orkiestry”. Jego tytuł brzmi „Poznajmy się!”. Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie wystąpi pod batutą Lilianny Krych.  
28.02.25, 18:15
| radio / audio » informacje
Diving Stove na żywo w Czwórce. Specjalny koncert w ramach podcastu Nie Ma Lekko
W sobotę, 1 marca br., w studiu Czwórki zagra zespół Diving Stove. To wyjątkowy koncert w ramach specjalnego odcinka podcastu „Nie Ma Lekko”, w którym Kamil Jasieński zagłębia się w świat polskiego metalowego undergroundu.
28.02.25, 16:45
| radio / audio » informacje | kultura » informacje
Radio Kraków nagrodzi najważniejsze wydarzenia kulturalne roku. Uroczysta gala już 3 marca
W poniedziałek, 3 marca br. o godz. 18.05 w Studiu im. Romany Bobrowskiej odbędzie się Gala wręczenia najważniejszych kulturalnych nagród Radia Kraków: Marek i Supermarki Radia Kraków za 2024 rok oraz Radiowej Nagrody im. Romany Bobrowskiej.
28.02.25, 13:11
| radio / audio » informacje
Czyj to talent? Konkurs w Radiu ESKA
Na antenie Radia ESKA ruszy nowy konkurs „Czyj to talent?”, emitowany w związku z premierą 16. serii show „Mam Talent!” w telewizji TVN.
Subskrybuj RSS działu radio / audio: rss
Oferty pracy

Aktualnie nie mamy ofert pracy.

Dodaj swoją ofertę
Konkursy
do 09.04.25

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 09.04.25

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 09.04.25

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.

11-13.03.2025 r., online.