12.12.24, 10:44

Diabły w deszczu. Premiera słuchowiska Marka Hłaski w RDC

Zapowiedź słuchowiska "Diabły w deszczu", fot.: Mateusz Zelnik

Z okazji 90. rocznicy urodzin Marka Hłaski, Polskie Radio RDC nada słuchowisko na podstawie ostatniego i nieukończonego opowiadania tego pisarza i scenarzysty. Premierowa emisja „Diabłów w ogniu” została zaplanowana w niedzielę, 15 grudnia br. po godz. 20.00.

W słuchowisku „Diabły w deszczu” wystąpili: Jerzy Radziwiłłowicz (Tragik), Mirosław Baka (Narrator), Wiktoria Gorodeckaja (Dziewczyna), Mirosław Zbrojewicz (Anderson), Przemysław Bluszcz (O’connor), Stefan Friedmann (Smithson), Janusz Kukuła (Muller) oraz gościnnie Jerzy Kisielewski (recepcjonista). Za adaptację tekstu i reżyserię odpowiada Aleksandra Głogowska – Dyrektor Literacka i Zastępca Redaktora Naczelnego Polskiego Radia RDC. Reżyserią dźwięku zajął się Andrzej Brzoska, a muzykę napisał Piotr Moss.

„Diabły w deszczu” to tekst wyjątkowy - opowiadanie stanowi prawdopodobnie ostatni ślad twórczy pozostawiony przez Marka Hłaskę. Zostało napisane w Ameryce w 1968 r., w języku angielskim. Prawdopodobnie opowiadanie „Diabły w deszczu” („Devils in the rain”) było przeznaczone do sfilmowania. Wiadomo, że Hłasko na emigracji próbował pisać scenariusze dla „Hollywood”.

Napisane tuż przed wylotem do Europy opowiadanie to historia wielowątkowa, w której splatają się skomplikowane losy naznaczonego traumą wojenną Starego Kontynentu. Los dziennikarza opisującego historie niemieckich kapo po wojnie łączy się z życiem detektywa badającego sprawę tajemniczych samobójstw we Francji i w Niemczech.

W książce sportretowane są również organizacje syjonistyczne tropiące obozowych nadzorców; są romanse, są trupy. Jest wszystko to, z czego pisarz „robił” świetną prozę. Na krótko przed śmiercią pisarza, Roman Polański zamówił u niego scenariusz na film. Z wyznań Hłaski wynika, że reżyser „Noża w wodzie” wystawił go do wiatru. Do dziś nie ma odpowiedzi na pytanie, czy chodziło własnie o „Diabły w deszczu”?

Słuchowisko powstało przy współpracy takich partnerów jak: Poczta Polska, ZAiKS oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Zdjęcia podczas nagrań wykonał Mateusz Zelnik.

Kim był Marek Hłasko?

Marek Hłasko urodził się 14 stycznia 1934 r. w Warszawie. Był jednym z najsłynniejszych polskich powojennych pisarzy, prozaików i scenarzystów. Szybko zyskał sławę najzdolniejszego pisarza młodego pokolenia. Był legendarną postacią, symbolem nonkonformizmu. Rok 2024 został ustanowiony przez Sejm RP Rokiem Marka Hłaski.

Komentarze

Powiązane

11.01.25, 23:35
| radio » informacje
Rodzinny Tor Przeszkód przechodzi z Jedynki do Polskiego Radia Dzieciom
Od 12 stycznia 2025 r. audycja „Rodzinny Tor Przeszkód”, dotychczas emitowana w ramach „Jedynki Dzieciom” w Programie Pierwszym Polskiego Radia, przenosi się do cyfrowego Polskiego Radia Dzieciom. Familijny program będzie można usłyszeć w każdą niedzielę o 18:00, a poprowadzą go Agnieszka Ciecierska, Agnieszka Kunikowska i Joanna Ficińska.
10.01.25, 09:00
| radio » informacje
W Radiu Nowy Świat ruszają licytacje na rzecz WOŚP
W piątek, 10 stycznia 2025 r., w programie „Nowy świat po południu” odbędzie się pierwsza z trzech licytacji na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Wynik rywalizacji o pierwsze miejsce wśród e-skarbonek Mastercard ukażą się pod koniec stycznia 2025 roku.
09.01.25, 15:00
| radio » informacje
Klub Książki zadebiutował w ofercie Jedynki
W ramówce Programu Pierwszego Polskiego Radia zadebiutowała nowa audycja literacka „Klub Książki”. Emisja pierwszego odcinka odbyła się w sobotę, 4 stycznia br. o godz. 20:00. Program prowadzą dziennikarze i pasjonaci literatury: Magda Mikołajczuk, Agata Kasprolewicz oraz Alek Hudzik.
07.01.25, 18:30
| radio » ludzie
Barbara Sowa w redakcji internetowej TOK FM
Barbara Sowa dołączyła do redakcji internetowej Radia TOK FM i została wydawczynią i producentką treści audio. Będzie odpowiedzialna za produkcję podcastów, w tym seriali podcastowych i produkcji specjalnych.
07.01.25, 09:59
| radio » informacje
Zmiany w RMF24. Piotr Salak gospodarzem poranka i Rozmowy o 7:00
Zmiany w ramówce internetowego Radia RMF24. Piotr Salak będzie gospodarzem poranka w Radiu RMF24 oraz prowadzącym „Rozmowę” o 7:00. Dziennikarz zastąpi Tomasza Terlikowskiego, który dotychczas prowadził poranne pasmo, a teraz przejmuje „Poranną rozmowę” w RMF FM.
06.01.25, 23:04
| radio » ludzie
Ewa Świstuniuk Prezesem Zarządu Radia 357
Od 1 stycznia br. zarząd Radia 357 pracuje w nowym składzie. Pracami zarządu Radia 357 kieruje Ewa Świstuniuk. Członkami zarządu pozostają: Aneta Kowalska, Agnieszka Szwajgier oraz Marcin Cichoński. Dotychczasowy prezes zarządu Paweł Sołtys pozostaje w radiu, obejmując funkcję szefa teamu strategicznego.
04.01.25, 12:18
| radio » ludzie
Patryk Fabisiak wydawcą w Radiu RMF24
W grudniu 2024 r. do redakcji „Faktów RMF” (Grupa RMF) dołączył Patryk Fabisiak, który objął stanowisko wydawcy w internetowym Radiu RMF24.
03.01.25, 08:00
| radio » ludzie
Michał Krasoń warszawskim reporterem RMF FM
W grudniu 2024 r. do redakcji „Faktów RMF” (Grupa RMF) dołączył Michał Krasoń, który został warszawskim reporterem stacji.
03.01.25, 06:00
| radio » informacje
Figurski i Kędzierski w nowym poranku w Antyradiu
Od 7 stycznia br. Antyradio wprowadza do ramówki nowe poranne pasmo „Desperanos”. Poprowadzi go duet Michał Figurski i Piotr Kędzierski, który dołączył do zespołu rozgłośni.
02.01.25, 08:00
| radio » ludzie
Karol Płaczkiewicz prezenterem nocnych Faktów RMF
Do redakcji „Faktów RMF” (Grupa RMF) dołączył Karol Płaczkiewicz, który został stacji prezenterem nocnych wydań „Faktów RMF”.
Subskrybuj RSS działu radio: rss
Oferty pracy

Aktualnie nie mamy ofert pracy.

Dodaj swoją ofertę
Konkursy
do 14.02.25

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 11.02.25

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 11.02.25

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.