12.12.24, 06:00

Samorządowe rozgłośnie protestują przeciwko założeniom nowej ustawy medialnej

Fot.: Pixabay.com, licencja otwarta

Siedem samorządowych stacji radiowych przedstawiło wspólne stanowisko w sprawie ich ewentualnej likwidacji. Rozgłośnie protestują przeciwko założeniom nowej ustawy medialnej.

W Grodzisku Mazowieckim odbyło się spotkanie przedstawicieli siedmiu samorządowych stacji radiowych. Założenia nowej ustawy medialnej przewidują likwidację mediów samorządowych, w tym rozgłośni radiowych. Tych w Polsce jest zaledwie siedem stacji (ósma jest w trakcie organizacji – w Andrychowie).

Przedstawiciele rozgłośni wyrazili stanowczy sprzeciw przeciwko likwidacji samorządowych stacji radiowych, ponieważ ich zdaniem „likwidacja samorządowych stacji radiowych jest sprzeczna z Konstytucją RP - art. 14, który mówi, że "Rzeczpospolita Polska zapewnia wolność prasy i innych środków społecznego przekazu” oraz art. 54 pkt 1, że "Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji”.

Sygnatariusze listu wskazują, że dokument EMFA (Europejski Dokument o Wolności Mediów) nie zakłada likwidacji samorządowych stacji radiowych. W wynikach konsultacji, MKiDN napisało, że planuje wprowadzenie zmian "dotyczących rynku prasy wyłącznie w minimalnym wymaganym przez EMFA zakresie". Jak podkreślają przedstawiciele samorządowych stacji radiowych, art. 6 EMFA zobowiązuje udostępnianie odbiorcom swoich usług aktualne informacje na temat: nazwy bezpośrednich lub pośrednich właścicieli posiadających udziały umożliwiające im wywieranie wpływu na działalność i podejmowanie strategicznych decyzji, w tym na temat bezpośredniego udziału własnościowego państwa lub organu lub podmiotu publicznego. „W ten sposób jednoznacznie dopuszcza działalność wyżej wymienionych organów lub podmiotów jako dostarczycieli usług medialnych, poza strukturą mediów publicznych” – czytamy w stanowisku samorządowych rozgłośni radiowych.

Przedstawiciele rozgłośni, podkreślają, że samorządowe stacje radiowe to element historii miast i regionów. „Ich likwidacja byłaby zaprzepaszczeniem trzech dekad dorobku twórczego wielu osób oraz wkładu w rozwój budowania społeczeństwa obywatelskiego oraz demokracji. Samorządowe stacje radiowe przez lata przygotowały dziesiątki tysięcy relacji z wydarzeń lokalnych organizowanych przez różne osoby, organizacje i instytucje. Często relacjonują ambitne wydarzenia kulturalne, na promocji których szczególnie zależeć powinno Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego” – podkreślają sygnatariusze dokumentu.

Wskazują również, że stosowanie odpowiedzialności zbiorowej i likwidacja wszystkich mediów samorządowych jest ich zdaniem ewidentnym nadużyciem. Jak podkreślają, od tego, aby monitorować i karać media, które łamią zasady uczciwego, rzetelnego dziennikarstwa są obowiązujące przepisy prawa i organy kontrolne.

Rozgłośnie posiadają wydane i obowiązuje koncesje przez KRRiT na okres 10 lat i zadają pytanie: „Co w związku z tym faktem?”. Przedstawiciele właścicieli koncesji wskazali również, że w czasie konsultacji na temat zmian w ustawie medialnej - media samorządowe - mimo prośby trzech stacji radiowych, nie zostały zaproszone do konsultacji czy rozmowy na ten temat. „Natomiast na dzień przed publikacją raportu w tej sprawie - lobbujące osoby w sprawie likwidacji mediów samorządowych opublikowały w mediach społecznościowych fotografie ze spotkania w ministerstwie kultury. Z komentarzem, że "sprawa jest praktycznie załatwiona" – czytamy w dokumencie.

Wspólnie stacje samorządowe podkreślają, że raport z konsultacji to kompletne zignorowanie uwag strony przeciwnej likwidacji gazet i radiowych rozgłośni samorządowych. Rozgłośnie zwracają uwagę także, że w obliczu napiętej i niepewnej sytuacji geopolitycznej, każda samorządowa stacja radiowa będzie bezwarunkowo służyć jako lokalny system wczesnego ostrzegania ludności i jest najszybszym przekaźnikiem informacji, np. w przypadku braku Internetu. Jak podkreślają radiowcy, tak też było w takich przypadkach jak: pandemia koronawirusa, pomocy dla obywateli Ukrainy, którzy uciekli przed wojną do Polski, czy powodzi na południu Polski.

Stacje podkreślają, że samorządowe rozgłośnie radiowe działają w oparciu o koncesje wydane przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji, a nadawany program jest monitorowany. „Kontrole programowe nie wykazują żadnych ich uchybień w tym zakresie, w przeciwieństwie do rozgłośni prywatnych” – czytamy w stanowisku.

Przedstawiciele samorządowych stacji radiowych zwracają uwagę, że nie ma żadnych obiektywnych badań i racjonalnych dowodów na to, aby rozgłośnie samorządowe wpływały negatywnie na fakt rozwoju prywatnych stacji radiowych. „Praktyka pokazuje, że na niektórych obszarach , samorządowe stacje radiowe są ostatnim pełnowartościowych źródłem unikalnej informacji lokalnej” – czytamy w dokumencie.

Dokument podpisali przedstawiciele siedmiu samorządowych rozgłośni radiowych: Radio Bogoria (Grodzisk Mazowiecki), Radio Centrum (Kalisz), Radio Malbork, Radio Nakło, Radio Opatów, Radio Piekary oraz Radio RSC (Skierniewice).

Komentarze

Powiązane

11.01.25, 23:35
| radio » informacje
Rodzinny Tor Przeszkód przechodzi z Jedynki do Polskiego Radia Dzieciom
Od 12 stycznia 2025 r. audycja „Rodzinny Tor Przeszkód”, dotychczas emitowana w ramach „Jedynki Dzieciom” w Programie Pierwszym Polskiego Radia, przenosi się do cyfrowego Polskiego Radia Dzieciom. Familijny program będzie można usłyszeć w każdą niedzielę o 18:00, a poprowadzą go Agnieszka Ciecierska, Agnieszka Kunikowska i Joanna Ficińska.
10.01.25, 09:00
| radio » informacje
W Radiu Nowy Świat ruszają licytacje na rzecz WOŚP
W piątek, 10 stycznia 2025 r., w programie „Nowy świat po południu” odbędzie się pierwsza z trzech licytacji na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Wynik rywalizacji o pierwsze miejsce wśród e-skarbonek Mastercard ukażą się pod koniec stycznia 2025 roku.
09.01.25, 15:00
| radio » informacje
Klub Książki zadebiutował w ofercie Jedynki
W ramówce Programu Pierwszego Polskiego Radia zadebiutowała nowa audycja literacka „Klub Książki”. Emisja pierwszego odcinka odbyła się w sobotę, 4 stycznia br. o godz. 20:00. Program prowadzą dziennikarze i pasjonaci literatury: Magda Mikołajczuk, Agata Kasprolewicz oraz Alek Hudzik.
07.01.25, 18:30
| radio » ludzie
Barbara Sowa w redakcji internetowej TOK FM
Barbara Sowa dołączyła do redakcji internetowej Radia TOK FM i została wydawczynią i producentką treści audio. Będzie odpowiedzialna za produkcję podcastów, w tym seriali podcastowych i produkcji specjalnych.
07.01.25, 09:59
| radio » informacje
Zmiany w RMF24. Piotr Salak gospodarzem poranka i Rozmowy o 7:00
Zmiany w ramówce internetowego Radia RMF24. Piotr Salak będzie gospodarzem poranka w Radiu RMF24 oraz prowadzącym „Rozmowę” o 7:00. Dziennikarz zastąpi Tomasza Terlikowskiego, który dotychczas prowadził poranne pasmo, a teraz przejmuje „Poranną rozmowę” w RMF FM.
06.01.25, 23:04
| radio » ludzie
Ewa Świstuniuk Prezesem Zarządu Radia 357
Od 1 stycznia br. zarząd Radia 357 pracuje w nowym składzie. Pracami zarządu Radia 357 kieruje Ewa Świstuniuk. Członkami zarządu pozostają: Aneta Kowalska, Agnieszka Szwajgier oraz Marcin Cichoński. Dotychczasowy prezes zarządu Paweł Sołtys pozostaje w radiu, obejmując funkcję szefa teamu strategicznego.
04.01.25, 12:18
| radio » ludzie
Patryk Fabisiak wydawcą w Radiu RMF24
W grudniu 2024 r. do redakcji „Faktów RMF” (Grupa RMF) dołączył Patryk Fabisiak, który objął stanowisko wydawcy w internetowym Radiu RMF24.
03.01.25, 08:00
| radio » ludzie
Michał Krasoń warszawskim reporterem RMF FM
W grudniu 2024 r. do redakcji „Faktów RMF” (Grupa RMF) dołączył Michał Krasoń, który został warszawskim reporterem stacji.
03.01.25, 06:00
| radio » informacje
Figurski i Kędzierski w nowym poranku w Antyradiu
Od 7 stycznia br. Antyradio wprowadza do ramówki nowe poranne pasmo „Desperanos”. Poprowadzi go duet Michał Figurski i Piotr Kędzierski, który dołączył do zespołu rozgłośni.
02.01.25, 08:00
| radio » ludzie
Karol Płaczkiewicz prezenterem nocnych Faktów RMF
Do redakcji „Faktów RMF” (Grupa RMF) dołączył Karol Płaczkiewicz, który został stacji prezenterem nocnych wydań „Faktów RMF”.
Subskrybuj RSS działu radio: rss
Oferty pracy

Aktualnie nie mamy ofert pracy.

Dodaj swoją ofertę
Konkursy
do 14.02.25

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 11.02.25

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 11.02.25

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.