11.11.24, 07:00

Święto Niepodległości na antenach Polskiego Radia

Święto Niepodległości w Polskim Radiu, fot.: materiały prasowe

Polskie Radio przygotowało specjalne audycje oraz relacje związane z obchodami 106. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Tego dnia Polskie Radio Chopin będzie również świętować swoje siódme urodziny.

Z okazji Święta Niepodległości Program 1 Polskiego Radia organizuje wspólnie z Czwórką na „Otwarte Studio Jedynki i Czwórki” poświęcone patriotyzmowi. Spotkanie poprowadzą Kuba Jamrozek i Karol Surówka. Początek o godz. 17.00. Szanse i nadzieje niepodległej Polski będą tematem „Eureki” (godz. 19.30 – 20.00 ) audycji słowno-muzycznej z wykorzystaniem archiwaliów. Gościem Katarzyny Jankowskiej będzie historyk prof. Janusz Odziemkowski. Z kolei w godz. 21.00-22.00 w „Spotkaniach w Jedynce - Historii bliskiej” Marek Stremecki opowie, jak było, gdy 11 listopada nie było świętem. Święto Niepodległości jest świętem państwowym od 1989 r., a w okresie Polski Ludowej zakazane było celebrowanie rocznic odzyskania Niepodległości. Czemu tak przeszkadzało ono ówczesnej władzy? Także w II RP 11 listopada był datą problematyczną. Dlaczego? Odpowiedź słuchacze znajdą w audycji. Gościem będzie dr Piotr Osęka, historyk PAN.

Program 2 Polskiego Radia przygotował specjalną audycję plenerową sprzed siedziby Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jednym z gości Aleksandry Faryńskiej i Jakuby Kukli będzie historyk Michał Gniadko-Zieliński, z którym porozmawiają o tym, czym dzisiaj jest polskość. Początek o godz. 12:00. Z kolei o godz.14:00 w „Koncercie w porze lunchu” retransmisja premierowego koncertu z kompletem pieśni Paderewskiego zarejestrowanych w tym roku w Studiu S-1 Polskiego Radia. O godz. 16:00 w „100-lecie Andrzeja Łapickiego” o tym, jakim był aktorem, kolegą, pedagogiem i reżyserem. Monika Pilch i Marcin Pesta porozmawiają z aktorką Agnieszką Suchorą, historykami teatru prof. Barbarą Osterloff i dr Tomaszem Mościckim oraz krytykiem filmowym Jackiem Szczerbą. Tego dnia, o godz. 18.00 w ramach „Jazzowego Klubu Dwójki” nowe wcielenie Studia Jazzowego Polskiego Radia. Legendarny zespół założony przez Jana Ptaszyna Wróblewskiego w 1968 r. powrócił w zeszłym roku w zupełnie nowej odsłonie, a okazją do tego wydarzenia był setny koncert w serii Jazz.PL. Po przeszło roku od koncertu w Studiu im. Witolda Lutosławskiego ten wyjątkowy skład spotkał się ponownie, by wykonać nowy program. W „Wieczorze ze słuchowiskiem” o godz. 21.30 emisja „Chryi z Polską. Rzeczy o Wyspiańskim". Słuchowisko Macieja Wojtyszki w reżyserii autora opowiada o ważnych epizodach z ostatnich lat życia twórcy „Wesela”.

W Programie 3 Polskiego Radia o godz. 20:05 w audycji „Klub Trójki. Audiodokument” zostanie wyemitowany pierwszy odcinek audioserialu Martyny Wojtkowskiej „W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua”, upamiętniającego 80. rocznicę przybycia polskich sierot do Nowej Zelandii. To poruszająca historia dzieci, które w czasie II wojny światowej znalazły schronienie na końcu świata, po traumatycznych przeżyciach na zesłaniu w ZSRR. Gościnią audycji będzie Martyna Wojtkowska. Audioserial wyprodukowany został we współpracy Polskiego Radia i Instytutu Pileckiego. Kolejne odcinki będą dostępne na platformie podcastowej Polskiego Radia oraz na stronie Instytutu Pileckiego. Audycję poprowadzi Anna Dudzińska.

W Czwórce. od godz. 7.00 „Mix polskiej muzyki rockowej” Bartka Koziczyńskiego, a następnie audycja „Numer Raz na galowo”. Po godz. 9.00 o tym, czy język jest ojczyzną? Gośćmi w audycji będą dziewczyny z zespołu Frele i Dawid Miotk, Kaszub. Norbert Borzym zaprasza o godz. 11.00 na „Kulturę editu” poświęconą scenie, która bazuje na przerabianiu starych polskich utworów. Na antenie także 3 TOP-y: „Top 5 z Polski – edycja: KULTURA w godz.13.00-15.00 Alicji Michalskiej (o pięciu najbardziej gorących nazwiskach, trendach, zjawiskach, filmach, wystawach, wydarzeniach kulturalnych w ostatnim roku pod flagą biało-czerwoną), „Top 5 z Polski – edycja: LUDZIE” w godz. 15.00-17.00 Kamila Jasieńskiego (o Polakach mieszkających poza granicami Polski) oraz „Top 5 z Polski – edycja: MUZYKA” w godz. 19.00-21.00 Uli Kaczyńskiej (wywiady z polskimi artystami promującymi Polskę za granicą, anegdoty z koncertów zagranicznych, spotkań z Polonią). Z kolei Del M zaprasza w audycji „Całkiem wolna” od godz. 21.00 na dwie godziny wypełnione polskim jazzem z okazji Dnia Niepodległości.

11 listopada w Polskim Radiu 24 dominować będzie tematyka związana z obchodami Święta Niepodległości. Zaplanowane zostały transmisje najważniejszych uroczystości państwowych oraz relacje reporterskie.

11 listopada to szczególna data dla Polskiego Radia Chopin, które tego dnia obchodzić będzie siódme urodziny i z tej okazji przygotowało ramówkę specjalną. Pierwszą część dnia wypełnią programy związane z tematyką niepodległościową, natomiast od godz. 14:00 rozpocznie się emisja audycji urodzinowych. Mariusz Gradowski zaprezentuje jego zdaniem najciekawsze popowe reinterpretacje muzyki Fryderyka Chopina, a od 15.00 Klaudia Baranowska zaprosi na retransmisję koncertu znakomitego amerykańskiego pianisty Kevina Kennera, finalisty Konkursu Chopinowskiego, który w 2019 roku wystąpił w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego na koncercie urodzinowym anteny. Od godz. 16:00 Róża Światczyńska zaprezentuje swoje ulubione Chopniowskie interpretacji w specjalnej odsłonie audycji „Chopin osobisty”. Od godz. 18:00 antenę wypełnią zwycięskie nagrania laureatów IV Alternatywy Konkursowej (program poprowadzą Marek Bracha i Magdalena Sawicka). O godz. 20:00 Marcin Majchrowski wróci do nagrań z kilku odsłon „Festiwalu Polskiego Radia Chopin” w Antoninie. Urodzinowy dzień zakończy Jakub Puchalski, który od godz. 22:00 prezentować będzie swoje ulubione nagrania z płyt Polskiego Radia Chopin wydanych w ramach cyklu „From the Polish Radio Archives”. Na słuchaczy czekają niespodzianki w mediach społecznościowych stacji.

W Polskim Radiu Dzieciom w audycji „Poranek” (godz. 8.00) Martyna Chuderska porozmawia o tym, czym jest niepodległość, dlaczego 11.11 w Polsce jest dniem wolnym od pracy i szkoły, jakie wydarzenia i jakie postaci z historii naszego kraju warto znać. Jej gośćmi będą osoby z Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Zajrzy również do książki pt. „Mamy Niepodległość” z serii „Ale historia” autorstwa pani Grażyny Bąkiewicz, aby przekonać się jak jej bohaterowie poznawali historię Polski, przenosząc się w przeszłość dzięki wehikułom czasu zamontowanym w szkolnych ławkach. Od godz. 14.00 plenerowa audycja specjalna „Święto Niepodległości w Polskim Radiu Dzieciom” z dziedzińca Akademii Sztuk Pięknych. Gośćmi Marty Powałowskiej będą m.in. pisarka Justyna Bednarek, śpiewaczka Kaja Prusinowska z dziećmi i Natalia Lesz, która opowie o projekcie „Piosenki domowe” (patronat Polskiego Radia Dzieciom). 11 listopada Polskie Radio Dzieciom będzie także uczestniczyło w wydarzeniu „Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu". W ramach tego wydarzenia na dziedzińcu Akademii Sztuk Pięknych będzie scena dziecięca, na której (w godz. 13.00-18.00) odbywać się będą przedstawienia, koncerty i warsztaty dla najmłodszych.

Polskie Radio dla Zagranicy także będzie informowało o obchodach Święta Niepodległości w kraju i za granicą. Redakcja polska zaprasza na rozmowy, m.in. z organizatorami akcji „Niepodległa do hymnu” w kraju i za granicą, debatę z udziałem historyków – prof. Janusza Odziemkowskiego z UKSW i dr. Igora Chabrowskiego z UW oraz rozmowy z przedstawicielami różnych środowisk polskich o tym, jak Polacy obchodzą Święto Niepodległości na Litwie. Redakcja ukraińska zaprasza na rozmowę o Polsce wielu kultur z socjologiem, dr. Grzegorzem Demelem (PAN). W magazynie „W zwierciadle historii” o genezie i tradycji Święta Niepodległości opowie prof. Maciej Górny (UW). Redakcja niemiecka zaprasza m. in. na rozmowę z historykiem Januszem Tycnerem o tym, kim był Ignacy Jan Paderewski. Materiały o święcie przygotują też redakcja angielska i białoruska.
Polskie Radio Kierowców w Święto Niepodległości będzie towarzyszyło wszystkim kierowcom, pomagając bezpiecznie dotrzeć do celu podróży. Słuchacze mogą liczyć na komunikaty pogodowe w ścisłej współpracy z IMGW oraz na informacje o zdarzeniach drogowych utrudniających jazdę, wypadkach i objazdach.

Komentarze

Powiązane

02.12.24, 12:55
| radio » informacje
Radio ESKA kontynuuje akcję Kto jest Twoim Mikołajem?
Radio ESKA po raz kolejny akcją organizuje akcję „Kto jest Twoim Mikołajem?”. Przez cały grudzień trwa także głosowanie na największy hit 2024 roku.
01.12.24, 08:00
| radio » informacje
Spotkanie ze świętym Mikołajem na antenie Polskiego Radia Dzieciom
6 grudnia br. w godz. 20.00-21.00 św. Mikołaj będzie odpowiadał na pytania nadesłane przez najmłodszych słuchaczy Polskiego Radia Dzieciom. Wydarzenie będzie można śledzić w mediach społecznościowych oraz na stronie internetowej stacji.
29.11.24, 19:17
| radio » informacje
Świeża krew. Eska Roch chce promować młode rockowe talenty
4 grudnia br. na antenie radia Eska ROCK ruszy nowy program „Świeża krew”, którego celem jest promocja świeżych, obiecujących zespołów, solistów i projektów muzycznych, które przyciągają uwagę swoją pasją oraz jakością twórczości.
29.11.24, 12:30
| radio » informacje | reklama & PR » informacje
Grupa RMF wybiera 38 Content Communication. Agencja zajmie się m.in. PR flagowych marek firmy
W listopadzie br., Grupa RMF dołączyła do grona klientów 38 Content Communication. Agencja odpowiada za kompleksową obsługę PR Grupy RMF, w tym jej kluczowych marek: RMF FM, RMF MAXX i RMF Classic.
29.11.24, 09:30
| radio » informacje
Choinkowy Kurier Radia VOX FM dowiezie choinki do domów słuchaczy
Na grudzień br., Radio VOX FM zaplanowało dwie akcje: „Świąteczną Bitwę Hitów” oraz „Chhoinkowego Kuriera”.
29.11.24, 07:30
| radio » informacje
Kuba Strzyczkowski poprowadzi po raz piąty licytacje charytatywne w Radiu 357
29 listopada br. rusza piąta świąteczna akcja charytatywna społeczności Radia 357. Cztery aukcje antenowe poprowadzi tradycyjnie Kuba Strzyczkowski. To już trzydzieste licytacje charytatywne prowadzone przez dziennikarza i piąte w Radiu 357.
29.11.24, 06:30
| radio » informacje
70. urodziny Kroniki Sportowej w Jedynce
W sobotę, 30 listopada br. „Kronika Sportowa” obchodzić będzie swoje 70. urodziny. Z tej okazji, tego dnia, na antenie Jedynki pojawią się informacje o jubileuszu tej, nadawanej od 1954 roku, audycji we wszystkich serwisach sportowych, w specjalnym serwisie po godz. 12.30 oraz w materiałach wspomnieniowych w „Kronice Sportowej”.
28.11.24, 23:06
| radio » informacje
Polskie Radio RDC wyemituje ponad 100 fraszek Jana Kochanowskiego w 440. rocznicę śmierci poety
Polskie Radio RDC uczci 440. rocznicę śmierci Jana Kochanowskiego emitując ponad 100 „Fraszek”. W nagraniach wzięli udział, m.in. Teresa Lipowska i Dorota Landowska, natomiast za reżyserię odpowiada Dyrektor Literacki i Zastępca Redaktora Naczelnego RDC – Aleksandra Głogowska.
28.11.24, 14:00
| radio » informacje | kultura » muzyka
Młody Mozart. Zakochany Beethoven. Roztargniony Haydn. Koncert Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie
30 listopada br. o godz. 19.00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego wystąpi Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie, którą poprowadzi jej dyrektor artystyczny, Michał Klauza. Organizatorami wydarzenia są Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie i Program 2.
27.11.24, 11:15
| radio » ludzie | reklama & PR » ludzie
Agnieszka Handerska dyrektorką handlową sprzedaży agencyjnej i bezpośredniej w Grupie Eurozet
Grupa Eurozet kontynuuje proces integracji obszarów sprzedaży biura reklamy. Nowe stanowisko dyrektor handlowej sprzedaży agencyjnej i bezpośredniej objęła Agnieszka Handerska.
Subskrybuj RSS działu radio: rss
Oferty pracy

Aktualnie nie mamy ofert pracy.

Dodaj swoją ofertę
Konkursy
do 04.01.25

Do wygrania gra planszowa marki Granna.

do 03.01.25

Do zdobycia jedna gra planszowa.

do 02.01.25

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.