01.10.24, 15:15

Dzień Polskiej Muzyki w eterze, telewizji, sieci i sklepach muzycznych

Dzień Polskiej Muzyki, fot.: materiały prasowe

1 października br. obchodzony jest Dzień polskiej Muzyki To kampania społeczna, która ma promować polską muzykę i zwiększać świadomość Polaków na temat znaczenia muzyki dla rozwoju polskiej kultury i gospodarki. Akcja ma wspierać rodzimy rynek muzyczny i podkreślać rolę muzyki w życiu każdego z odbiorców.

1 października br. organizatorzy akcji chcą podziękować artystom i twórcom za ich pracę i za utwory, które tworzą dla odbiorców. ”Dzień Polskiej Muzyki to także święto autorek i autorów. To oni tworzą dla nas niezapomnianą muzykę i teksty - piosenki, które często towarzyszą nam przez lata, w chwilach radości i wzruszeń. Dlatego wspieramy akcję już od czterech lat i bardzo się cieszymy, że takie święto powstało” – mówi Miłosz Bembinow, Prezes Stowarzyszenia Autorów ZAiKS

Jak pokazują dane, Polacy kochają polską muzykę i wyrazili tę miłość, słuchając jeszcze więcej muzyki w streamingu, rozgłośniach radiowych, na koncertach i na nośnikach fizycznych. W pierwszej połowie br. Polacy kupili aż o ponad 74 proc. więcej płyt CD i winyli z polską muzyką niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Polska w ciągu zaledwie pięciu lat awansowała z 22. na 18. miejsce największych rynków fonograficznych świata.

"Cieszymy się, że kampania Dzień Polskiej Muzyki, w ramach której zachęcamy Polaków do częstszego słuchania polskiej muzyki i sięgania po zakup płyt, biletów na koncerty czy streamingu, dokłada cegiełkę do poprawy kondycji polskiego rynku muzycznego" – mówi Anna Ceynowa, Prezeska Fundacji EMPOWER POLAND, organizatorka kampanii.

Przesłaniem kampanii jest współpraca: „Muzyka łączy WSZYSTKICH”. W Dniu Polskiej Muzyki organizatorzy akcji podkreślają, że muzyka jest źródłem radości, siły, inspiracji oraz uniwersalnym językiem zjednoczenia i współpracy, a także kluczem do pokonywania wielu przeciwności. Jak co roku, główną osią kampanii są rozgłośnie radiowe i telewizje muzyczne, w których tego dnia po raz szósty będzie można usłyszeć znacznie więcej polskiej muzyki niż zwykle, a w wybranych stacjach przez cały dzień. Będzie można także posłuchać audycji z muzycznymi gośćmi, a także dowiedzieć się wielu ciekawostek o polskiej muzyce i rodzimym rynku muzycznym.Kulminacyjnym punktem akcji była symboliczna wspólna godzina z tylko polską muzyką, na antenach ponad 100 stacji wspierających kampanię, która tradycyjnie zabrzmiała od godziny 10.00 do 11.00.

Które rozgłosnie biorą udział w akcji?

W akcji biorą udział m.in.: RMF FM, RMF MAXX, RMF Classic, RMF24, RADIO ZET, ANTYRADIO, Meloradio, Radio Złote Przeboje, Radio Pogoda, Rock Radio, Trójka, Radio Eska, Eska 2, Eska Rock, Eska RockTV, ESKA TV, ESKA TV EXTRA, Polsat Music, 4FUN TV, 4FUN DANCE, 4FUN KIDS, MIXTAPE TV, Radio Poznań, Radio Łódź, Radio Lublin, , Radio PiK, Radio Olsztyn, Radio Katowice, Radio Rzeszów, Radio Zachód, Radio Gorzów, Radio Zielona Góra, Muzyczne Radio, Radio Centrum, DIO Radio Fama, Radio Parada, Radio Rekord, Radio Park, Radio Leliwa, Wasze Radio FM, Radio Tczew, Radio Nakło, Radio Mors, Radio Nowy Świat, Radio Żnin, Radio Sudety24, Radio Q, Radio Płock, Radio Trendy, Radio Sochaczew, Radio Weekend, Nasze Radio, Nasze Radio Nostalgicznie, Radio Bielsko.

Dzień Polskiej Muzyki to także święto fanów, dla których sklepy muzyczne i bileterie uczestniczące w akcji ponownie przygotowały atrakcji zniżki i promocje (Empik oraz bileterie Empik Bilety, Going, eBilet, Eventim oraz Ticketmaster. Sklepy muzyczne, m.in.: Winyl Market Store, 33’45 recordstore oraz Sklep z Muzyką i KulturalnySklep.pl czy biletyna.pl).

Także największe serwisy streamingowe w Polsce wspierają kampanię Dzień Polskiej Muzyki, m.in. Spotify, TIDAL oraz YouTube Music. 1 października pod hasłem Dzień Polskiej Muzyki ponownie będzie można znaleźć specjalne playlisty z polskimi utworami wyselekcjonowanymi z okazji Dnia Polskiej Muzyki oraz oficjalną playlistę Dzień Polskiej Muzyki.

Także 1 października w wybranych miastach w Polsce odbędą się specjalne koncerty i wydarzenia przygotowane właśnie z okazji Dnia Polskiej Muzyki. Na terenie Fabryki Norblina w Warszawie ponownie zabrzmią tylko polskie utwory, a w klubach na terenie Fabryki odbędą się koncerty z polską muzyką.

W ramach Dnia Polskiej Muzyki, w siedzibie Stowarzyszenia Autorów ZAiKS przy ul. Hipotecznej 2 w Warszawie odbyła się także dwudniowakonferencja branżowa poświęcona kondycji i wyzwaniom rozwojowym polskiego sektora muzyki.
Organizatorem kampanii jest Fundacja EMPOWER POLAND. Współorganizatorem szóstej edycji kampanii jest Stowarzyszenie Autorów ZAiKS. Konferencja Dzień Polskiej Muzyki jest częścią projektu „Ekonomiczna wartość i potencjał gospodarczy polskiego rynku muzycznego – badanie i konferencja edukacyjna w ramach Dnia Polskiej Muzyki” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu własnego Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych Rozwój Sektorów Kreatywnych. Kampania odbywa się pod patronatem Narodowego Centrum Kultury.

Komentarze

Powiązane

31.10.24, 08:30
| radio » informacje
Mural Radia 357 w hołdzie dla polskiej muzyki w centrum Warszawy
Zespół Radia 357 zrealizował projekt unikatowego muralu w centrum Warszawy, który ufundowali Słuchacze Radia 357. Projekt przedstawia 10 utworów, które uzyskały najwięcej głosów w zestawieniu Polskiego Topu Radia 357 w maju 2024 r. Po raz pierwszy na muralu przedstawiony został także Marek Niedźwiecki - pomysłodawca idei Topów i prowadzący Topy Radia 357.
31.10.24, 07:30
| radio » informacje
Zmiany w zarządzie spółki Radio Plus Polska. Artur Nowicki w miejsce Pawła Gronowskiego
Artur Nowicki zastąpił odwołanego ks. Pawła Gronowskiego na stanowisku prezesa zarządu spółki Radio Plus Polska.
31.10.24, 06:30
| radio » informacje
Choinki Jedynki – Pomagamy. XXIII charytatywna akcja Jedynki
Ruszyła 23. edycja charytatywnej akcji „Choinki Jedynki – Pomagamy”. To wydarzenie, w które włącza się wiele osób ze świata kultury, muzyki, nauki czy sportu. Od 2005 r. zebrane pieniądze przekazywane są na rzecz Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko”, w tym roku także dla osób z niepełnosprawnością, które najbardziej ucierpiały w powodzi.
30.10.24, 18:30
| radio » informacje
Po swojemu. Natalia Waloch prowadzi nowy program w Chillizet
Na antenie radia Chillizet zadebiutował program Natalii Waloch, w której dziennikarka rozmawia z gośćmi o pokoleniu współczesnych kobiet i nauce mówienia przez nie słowa "nie".
29.10.24, 13:15
| radio » ludzie
Tomasz Ramza stałym Prezesem Zarządu Grupy RMF
Tomasz Ramza został mianowany stałym Prezesem Zarządu Grupy RMF.
29.10.24, 11:37
| radio » ludzie
Sergiusz Zgrzebski korespondentem Grupy ZPR Media w USA
Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych dla redakcji Grupy ZPR Media relacjonuje Sergiusz Zgrzebski, który rozpoczął właśnie współpracę jako jej amerykański korespondent.
29.10.24, 09:58
| radio » informacje
W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua. Audioserial Polskiego Radia i Instytutu Pileckiego
Polskie Radio i Instytut Pileckiego przygotowały wspólnie audioserial Martyny Wojtkowskiej „W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua”, który upamiętnia 80. rocznicę przybycia polskich sierot do Nowej Zelandii. To historia dzieci, które w czasie II wojny światowej znalazły schronienie na końcu świata, po traumatycznych przeżyciach na zesłaniu w ZSRR.
28.10.24, 16:45
| radio » informacje
Serwisy drogowe na Wszystkich Świętych w Radiu ESKA. Eska ROCK i VOX ze specjalnymi pasmami
1 listopada br. Radio ESKA będzie nadawać przez cały dzień specjalne lokalne serwisy drogowe, które pomogą słuchaczom dotrzeć na cmentarze. W długi weekend okolicznościowe programy pojawią się także w innych stacjach Grupy ZPR Media: w Esce ROCK i Radiu VOX FM.
28.10.24, 10:41
| radio » informacje
Szybki koniec innowacyjnego projektu w OFF Radio Kraków
Zaledwie tydzień krakowskie niszowe OFF Radio Kraków nadawało w postaci eksperymentu tworzonego przy użyciu AI. Nadawca wycofuje się z projektu, m.in. po wywołaniu szerokiej dyskusji i protestów.
28.10.24, 07:30
| radio » informacje
Nowa seria podcastu Forbes Women z nowymi prowadzącymi
Od 25 października br. podcast „Forbes Women” ruszył w nowej odsłonie, z nowymi prowadzącymi i nowymi historiami. Pierwszy odcinek prowadzi Katarzyna Dębek, redaktorka naczelna magazynu „Forbes Women”.
Subskrybuj RSS działu radio: rss
Oferty pracy

Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Filipowie

Urząd Gminy Filipów | Polska

Przejdź do oferty

dyrektor Zamojskiego Domu Kultury w Zamościu

Miasto Zamość | inne

Przejdź do oferty

Specjalista ds.promocji

Instytut Dziedzictwa Solidarności | Gdańsk

Przejdź do oferty
Konkursy
do 29.11.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 29.11.24

Do zdobycia jeden zestaw gry.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.