09.09.24, 06:30
Trójka kontynuuje zmiany. Jesienią kontynuacje i nowości
W jesiennej ramówce Trójki znajdą się audycje muzyczne, publicystyka, a także formaty bliskie słuchaczom. Do ekipy Trójki wracają Joanna Mielewczyk i Ernest Zozuń. Zespół wzmocni również Marcin Walter.
Trójka w dalszym ciągu odnawia swoje propozycje programowe. Dyrekcja Trójki chce odwoływać się do najlepszych tradycji anteny i tworzyć programy w oparciu o autorskie podejście omawianych tematów i wyborów muzycznych. ”Na tle innych stacji nadających w FM wyróżniamy się audycjami autorskimi. Te muzyczne pomagają wyłowić z nadmiaru dzisiejszego rynku muzycznego to, czego szkoda przegapić. Słowne powierzamy ludziom, którzy wierzą w misję mediów publicznych. Nie boimy się trudnych tematów i wielkich słów. Chcemy zmieniać świat na lepszy” - mówi Agnieszka Szydłowska, redaktorka naczelna stacji. „Naszym celem jest budowanie medium, które będzie platformą spotkania, wymiany myśli i szerokiego dostępu do kultury. Także w Internecie, gdzie natychmiast po premierze na antenie, trafiają nasze audycji słowne” – dodaje Szydłowska.
360 stopni. Tu i tam
Ważnym elementem oferty stacji jest publicystyka. Stacja nadal będzie emitować poranną rozmowę „Bez uników” w dni powszednie o godz. 8.13 oraz sobotnie „Śniadanie w Trójce”. Oba formaty prowadzi Renata Grochal. Trójka jest także partnerem nowego programu TVP Info „Trójkąt polityczny”, prowadzonego przez Renatę Grochal i Aleksandrę Pawlicką, którego po telewizyjnej premierze, będzie można słuchać w podcastach Programu 3. Z kolei komentarze dotyczące wydarzeń na świecie i ich wpływie na sytuację w Polsce, pojawiają się w autorskich programach - Jarosław Kuźniar („360 stopni” niedziela, godz.15.00, co dwa tygodnie) i Piotr Pogorzelski („Po Prostu Wschód” sobota, godz. 15.00).
Powrót Zozunia
Od września zespół Trójki wzmacniają Marcin Walter (dziennikarz i wydawca, ostatnio pracujący w RMF FM), któremu powierzono opiekę nad porannym wydaniem „Zapraszamy do Trójki”. Pasmo popołudniowe to z kolei powrót związanego przez wiele lat z Trójką – Ernesta Zozunia. „Klub Trójki” (poniedziałek – czwartek, godz. 20.00) ma pozostać przestrzenią wymiany opinii na istotne i frapujące tematy. Paulina Wilk, Michał Matus, Anna Dudzińska, Katarzyna Stoparczyk, Krzysztof Łoniewski zapraszają do rozmowy nie tylko gości zaproszonych do studia, ale także słuchaczki i słuchaczy. Do cyklu programów pod wspólnym tytułem „Ludzie” dochodzą dwie nowe propozycje. Sylwia Gregorczyk-Abram, adwokatka, obrończyni praw człowieka, feministka i mama zadebiutuje w „Ludzkiej §prawie”. To program, w którym centrum ma być człowiek i jego prawa. Będą to rozmowy o odpowiedzialności, empatii i potrzebie zmiany świata. Do Programu 3 wraca także dziennikarka, specjalistka od „Polaków seksu powszedniego” Joanna Mielewczyk. W audycji „Odnowa” tematem będą ludzie, którzy swoje życie - z różnych powodów - zaczynają właśnie od nowa.
Na antenie radiowej Trójki emitowane są także programy przyrodnicze, w których autorzy uczą miłości do świata przyrody w sposób nieakademicki i oryginalny – „Księstwo Ptaków” Stacha Łubieńskiego i „Królestwo Roślin” Pawła Sztarbowskiego. W każdą sobotę o godz. 10.00 autorski program Anety Awtoniuk, „Wielkie Głaskanie”, czyli o relacjach między psami, kotami i ludźmi.
Nad nowymi programami i cyklami pracują też Olga Gitkiewicz (reporterka i pisarka), Anna Kowalczyk (autorka „Brakującej połowy dziejów” i wiceprezeska Fundacji Muzeum Historii Kobiet), Jarosław Gwizdak (były sędzia, obecnie adwokat, fan prawa i muzyki) oraz doktor Andrzej Kruszewicz. Powieści emitowane na antenie od poniedziałku do czwartku o godz. 11.45 opracowuje Barbara Marcinik. W „Pliku tekstowym” Maxa Cegielskiego pojawiają się autorzy najciekawszych premier ostatnich. We „Wszystkich Książkach Świata” Michała Nogasia goszczą zdobywcy najważniejszych nagród literackich, pisarki i pisarze z całego świata - od Zadie Smith przez Barbarę Kingsolver, Nathana Hilla po Didiera Eribona czy Viktorię Lloyd-Barlow. W kolejnych tygodniach pojawią się w tej audycji zdobywcy literackiego Nobla czy Nagrody Bookera, m.in. Orhan Pamuk, Marlon James, Anna Burns, Miriam Toews czy Nona Fernandez.
Debiutuje Muzyczny Klub Trójki
Trójka stawia także na muzykę. Bartek Chaciński na zmianę z Kubą Ambrożewskim, będą prowadzić „Tygodnik Muzyczny” (sobota, godz. 17.00). W paśmie przez dwie godziny pojawiać się będą nowości, informacje o polskiej i światowej scenie muzycznej, uzupełnione jakościowym i krytycznym komentarzem. Piątkowe pasmo słowno-muzyczne od godz.22.00 do północy, to od września „Muzyczny Klub Trójki”. W programie dużo muzyki, ale także rozmów o niej. Audycję prowadzić będą m.in. Gosia Jakubowska, Kuba Ambrożewski i Jacek Hawryluk. Bez zmian pozostają pasma autorskich audycji muzycznych – wieczornych i nocnych, a w nich zarówno muzyka ekstremalnie niezależna („HCH”, „Unsound Radio”), jak i metal („Ciężko na sercu”) czy elektronika („Potrójne Pasmo Przenoszenia”).
Komentarze