28.05.24, 08:30

PAP wznawia konkurs im. Ryszarda Kapuścińskiego. Będzie to szósta edycja wydarzenia

Marek Błoński przekazał córce i wnukowi Ryszarda Kapuścińskiego zdjęcie autorstwa Macieja Bilewicza z 1970 r., przedstawiające Ryszarda Kapuścińskiego przed kinem Skarpa w Warszawie, fot.: PAP

Polska Agencja Prasowa po dziewięcioletniej przerwie zorganizuje VI edycję Konkursu im. Ryszarda Kapuścińskiego. Honorową przewodniczącą kapituły została Rene Maisner, córka Ryszarda Kapuścińskiego. Na początku wakacji ruszy nabór prac w czterech kategoriach konkursowych. „Traktujemy Kapuścińskiego jako naszego patrona” - mówi Marek Błoński, szef PAP.

24 maja br. na zaproszenie zarządzającego Polską Agencją Prasową Marka Błońskiego przybyli do PAP Rene Maisner, córka Ryszarda Kapuścińskiego wraz z synem Brendanem Van Dreusen. Spotkanie dotyczyło reaktywacji zawieszonego w 2016 r. Konkursu PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego na najlepsze materiały dziennikarskie w kategoriach: słowa pisanego, dziennikarstwa radiowego, wizualnego oraz fotografii.

Twórczość Kapuścińskiego jest przykładem bezstronnego, obiektywnego i rzetelnego dziennikarstwa. Właśnie takie prace chcemy nagradzać i pragniemy, żeby mistrz reportażu pomógł nam swoim autorytetem. Wracamy do tej nagrody, aby pokazać, że go pamiętamy, honorujemy i że jesteśmy z niego dumni” - podkreślił Marek Błoński.

Szef PAP wskazał, że konkurs, którego ostatnia, piąta edycja odbyła się w 2015 r., wymaga napisania regulaminu na nowo oraz powołania nowej kapituły. Jej honorową przewodniczącą zgodziła się zostać Rene Maisner. „Mój ojciec miał postawę proludzką, prospołeczną. Powtarzał, że daje głos tym, którzy głosu nie mają: ubogim, wykluczonym, obcym w danej społeczności. Podkreślał znaczenie empatii w stosunku do innych ludzi. To wymagało nie tylko odwagi osobistej, ale także ogromnej wiedzy popartej studiami, nieraz przekopywaniem całych bibliotek” - mówi Rene Maisner.

Dodała, że Kapuściński miał niezwykłą zdolność do syntezy - przekazywania w prostych, zrozumiałych dla wszystkich słowach, złożoności problemów. „Pokazywał, jak działa świat” - powiedziała córka mistrza reportażu.

Rene Maisner udziela się również w kapitule „Premio Kapuściński”, nagrody przyznawanej od 10 lat przez Instytut Polski w Rzymie podczas czerwcowego Festiwalu Literatury Podróżniczej.

W opinii Marka Błońskiego twórczość Kapuścińskiego inspiruje dziennikarzy do otwartości na ludzi, wrażliwości na ich problemy, ale także do chęci szukania rozwiązań. „Do tego Kapuściński posiadał świetne pióro, potrafił w przekonujący sposób przekazać wiedzę, którą posiadał, i to czego się dowiedział opisać w sposób przejmujący i trafiający do ludzkiej wrażliwości” - podkreślił szef PAP.

Marek Błoński na zakończenie spotkania przekazał córce i wnukowi Ryszarda Kapuścińskiego zdjęcie autorstwa Macieja Bilewicza z 1970 r., przedstawiające Ryszarda Kapuścińskiego przed kinem Skarpa w Warszawie.

Komentarze

Powiązane

18.06.24, 13:35
| prasa » informacje | internet » informacje
Specjalne wydanie serwisu GOL24 i Niezbędnik kica od Polska Press Grupa na EURO 2024
Z okazji Mistrzostwa Europy w piłce nożnej, Polska Press Grupa przygotowała m.in. specjalne wydanie serwisu GOL24, sekcję „Euro 2024”, która dostępna jest na portalu i.pl oraz w serwisach regionalnych, a także „Niezbędnik kibica”.
18.06.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 18 czerwca (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 18 czerwca? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć.
17.06.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 17 czerwca (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 17 czerwca? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć.
16.06.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 16 czerwca (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 16 czerwca? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć.
15.06.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 15 czerwca (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 15 czerwca? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć.
14.06.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 14 czerwca (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 14 czerwca? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć.
13.06.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 13 czerwca (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 13 czerwca? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć.
12.06.24, 09:53
| prasa » ludzie
Dziennik Zachodni, Gazeta Współczesna, Kurier Poranny i Kurier Lubelski. Nowi redaktorzy naczelni serwisów i tytułów Polska Press Grupy
Polska Press Grupa kontynuuje zmiany na stanowiskach redaktorów naczelnych. Tym razem, w ramach rekrutacji, wyłonionych zostało trzech szefów redakcji, którzy pokierują czterema serwisami i tytułami należącymi do spółki.
12.06.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 12 czerwca (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 12 czerwca? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć.
11.06.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 11 czerwca (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 11 czerwca? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć.
Subskrybuj RSS działu prasa: rss
Oferty pracy

Specjalista/ka ds. promocji w Dziale Promocji i Komunikacji

Muzeum Azji i Pacyfiku im. Andrzeja Wawrzyniaka | Warszawa

Przejdź do oferty
Konkursy
do 31.08.24

Portalmedialny.pl ponownie udostępnił możliwość uczestniczenia w konkursach organizowanych przez wydawcę.

do 18.07.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 18.07.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.

12-14 czerwca 2024 r. w Długopolu.