05.04.24, 17:12

10 książek w finale Nagrody Ryszarda Kapuścińskiego

Nagroda Kapuścińskiego, fot.: materiały prasowe

Siedem polskich książek oraz trzy przetłumaczone z języków obcych ma w tym roku szansę na Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego. Finał jubileuszowej, 15. edycji konkursu odbędzie się pod koniec maja br. Jego organizatorami są Miasto Stołeczne Warszawa oraz redakcja „Gazety Wyborczej”. 

Do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego zostało zgłoszonych w tym roku 145 książek, rekordowa liczba w historii konkursu. Większość z nich ‒ aż 105 ‒ napisano w języku polskim, a 40 przetłumaczono z dziesięciu różnych języków. Zgłoszone książki ukazały się nakładem 38 wydawnictw.

Spośród wszystkich zgłoszonych książek jury wybrało dziesięć, które przejdą do kolejnego etapu konkursu

  • Marta Abramowicz, “Irlandia wstaje z kolan”, Wydawnictwo Krytyki Politycznej;
  • Martín Caparrós, “Ñameryka”, przeł. Wojciech Charchalis, Wydawnictwo Literackie;
  • Ersin Karabulut, “Kroniki ze Stambułu”, tom 1, przeł. Ada Wapniarska, Wydawnictwo timof comics;
  • Katarzyna Kobylarczyk, “Ciałko. Hiszpania kradnie swoje dzieci”, Wydawnictwo Czarne;
  • Michał Książek, “Atlas dziur i szczelin”, Wydawnictwo Znak Literanova;
  • Joanna Kuciel-Frydryszak, “Chłopki. Opowieść o naszych babkach”, Wydawnictwo Marginesy;
  • Fernanda Melchor, “To nie jest Miami”, przeł. Tomasz Pindel, Wydawnictwo ArtRage;
  • Małgorzata Nocuń, “Miłość to cała moja wina. O kobietach z byłego Związku Radzieckiego”, Wydawnictwo Czarne;
  • Paweł Pieniążek, “Opór. Ukraińcy wobec rosyjskiej inwazji”, Wydawnictwo W.A.B.;
  • Bartosz Żurawiecki, “Ojczyzna moralnie czysta. Początki HIV w Polsce”, Wydawnictwo Czarne.

Spośród tej dziesiątki jury nominuje pięć tytułów, które wejdą do finału. Pod koniec maja br., podczas Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie, zostanie ogłoszony najlepszy reportaż 2023 roku.

Nagroda dla autorki lub autora najlepszej książki reporterskiej wynosi 100 tys. zł, a nagroda dla tłumacza lub tłumaczki zwycięskiej książki ‒ 20 tys. zł. Autorki oraz autorzy książek nominowanych otrzymają po 10 tys. zł, a tłumaczki oraz tłumacze książek nominowanych ‒ po 5 tys. zł.

W tym roku Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego przyznaje jury w składzie: Katarzyna Surmiak-Domańska ‒ przewodnicząca, Søren Gauger, Elżbieta Sawicka, Abel Murcia Soriano i Ludwika Włodek. Sekretarzynią Nagrody jest Maria Krawczyk.

Nagroda wręczana od 2010 r. 

Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego ustanowiła 14 stycznia 2010 r. Rada Miasta Stołecznego Warszawy. Jest to forma wyróżnienia wartościowych książek reporterskich, podejmujących ważne problemy współczesności. Nagroda ma na celu uhonorowanie mieszkającego przez ponad 60 lat w Warszawie Ryszarda Kapuścińskiego, wybitnego reportera, dziennikarza, publicysty i poety, jednego z najczęściej tłumaczonych polskich autorów.

Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego jest organizowana i ufundowana przez Miasto Stołeczne Warszawę. Współorganizatorem konkursu jest redakcja “Gazety Wyborczej”.

Komentarze

Powiązane

08.05.24, 21:00
| kultura » film
Kultowe Kino. Nowy cykl filmowy w Multikinie
Sieć kin Multikino ruszyło z nowym cyklem filmowym „Kultowe Kino”. Widzowie będą mogli przypomnieć sobie produkcje, które nie tylko zyskały lojalną rzeszę fanów, ale także trwale wpisały się w kanon kultury popularnej.
07.05.24, 12:50
| radio » informacje | kultura » muzyka
Zmarł Jan Ptaszyn Wróblewski
Nie żyje Jan Ptaszyn Wróblewski - muzyk jazzowy, kompozytor, aranżer i dyrygent, dziennikarz i krytyk muzyczny.
05.05.24, 12:00
| telewizja / VOD » informacje | kultura » muzyka
Znamy wykonawców koncertów Debiuty i Premiery 61.KFPP w Opolu [lista uczestników]
Rada Artystyczna 61. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu, powołana przez Telewizję Polską i Miasto Opole, wyłoniła uczestników konkursów „Debiuty” i „Premiery”. Tegoroczny festiwal będzie trwał od 31 maja do 2 czerwca 2024 r. Koncerty „Debiuty” i „Premiery” będzie można zobaczyć w pierwszy dzień festiwalu.
04.05.24, 20:00
| kultura » informacje
Alior Bank mecenasem Festiwalu Wodecki Twist
Alior Bank został partnerem strategicznym oraz mecenasem Festiwalu WODECKI TWIST. Wydarzenie organizowane siódmy rok z rzędu stanowi hołd dla twórczości Zbigniewa Wodeckiego. Tegoroczna edycja odbędzie się 7 i 8 czerwca br. w ICE Kraków.
26.04.24, 16:15
| kultura » muzyka
Yeat i The Prodigy na Orange Warsaw Festival 2024
Yeat, jeden z najbardziej rozpoznawalnych raperów na świecie, oraz The Prodigy, legenda muzyki elektronicznej, będą głównymi gwiazdami pierwszego dnia festiwalu Orange Warsaw Festival 2024.
12.04.24, 20:45
| kultura » informacje
Filip Pobocha przeszedł do SBM Label przeszedł do SBM Label
Na początku marca br. do zespołu wytwórni muzycznej SBM Label dołączył Filip Pobocha i objął stanowisko Label Director. Pobocha będzie odpowiedzialny za kierunek artystyczny i działania operacyjne wytwórni.
12.04.24, 15:12
| kultura » informacje
Helios pierwszą siecią kinową w Polsce z energią z odnawialnych źródeł
Sieć kin Helios, należąca do Grupy Agora, podpisała z firmą Respect Energy strategiczną umowę dotyczącą dostarczania zielonej energii do multipleksów Helios. Dzięki tej współpracy ponad połowa kin sieci jest zasilana przez odnawialne źródła energii, co pozwala zmniejszyć emisję CO2 aż o 10 761 104 kg rocznie.
12.04.24, 13:00
| telewizja / VOD » seriale | kultura » film
Warner Bros Discovery oraz Mennica Gdańska wprowadzają na rynek kolekcjonerskie monety „Rick and Morty”
9 kwietnia br. swoją premierę miała moneta kolekcjonerska, która powstała dzięki współpracy Mennicy Gdańskiej z Warner Bros Discovery Global Consumer Products. W ramach umowy licencyjnej, Mennica Gdańska wprowadza na rynek numizmat z bohaterami animowanego serialu komediowego “Rick i Morty”.
10.04.24, 13:50
| telewizja / VOD » informacje | kultura » muzyka
Bo źródło wciąż bije… Koncert poświęcony pamięci Jacka Kaczmarskiego w TVP1
W środę, 10 kwietnia br. o godz. 21:10 w TVP1 zostanie wyemitowany koncert „Bo źródło wciąż bije…” poświęcony pamięci Jacka Kaczmarskiego w 20. rocznicę jego śmierci. W repertuarze znajdą się słynne utwory artysty w interpretacji, m.in.: Jacka Wójcickiego, Katarzyny Dąbrowskiej, Janusza Radka, Krzysztofa Iwaneczki czy Krzysztofa Szczepaniaka. Koncert zrealizowano w industrialnych wnętrzach Stoczni Gdańskiej.
05.04.24, 20:00
| kultura » informacje
Margaret i Organek gwiazdami Co jest Grane Festival
Co jest Grane Festival 14 i 15 czerwca 2024 r. wypełni muzyką i atrakcjami Park przy Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie. Wśród wykonawców znajdą się m.in.: Margaret, Organek, Natalia Przybysz, Zalewski, The Dumplings, Błażej Król, Daria ze Śląska i duet Smolik//Kev Fox.
Subskrybuj RSS działu kultura: rss
Oferty pracy

Aktualnie nie mamy ofert pracy.

Dodaj swoją ofertę
Konkursy
do 22.05.24

Ważna informacja dla biorących udział w konkursach na stronach portalmedialny.pl. 

do 20.05.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 16.05.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.

12-14 czerwca 2024 r. w Długopolu.