11.03.24, 11:30

Przyznano O!Lśnienia – Nagrody Kulturalne Onetu i Miasta Krakowa. Galę transmitowała TVP Kultura

Przyznano O!Lśnienia, fot.: materiały prasowe

Joanna Kuciel-Frydryszak, Lech Janerka, L.U.C., Bartłomiej Topa, Krzysztof J. Czyżewski, Rafał Ochęduszko i Natalia Koziara-Ochęduszko oraz Mateusz Pakuła zostali laureatami VIII edycji plebiscytu O!Lśnienia - Nagrody Kulturalne Onetu i Miasta Krakowa. Centralne Muzeum Włókiennictwa otrzymało Nagrodę Specjalną magazynu „Vogue” Polska, a Ambasadorami Kultury zostali Teresa i Andrzej Starmachowie.

Zwycięzców ogłoszono 8 marca podczas uroczystości wręczenia nagród w Teatrze Łaźnia Nowa w Krakowie. Uroczystość była transmitowana w Onecie oraz w TVP Kultura. Retransmisja odbędzie się w poniedziałek, 11 marca o godz. 22.40 w TVP1.

To dla mnie szczególna gala. Po pierwsze odbyła się w Dzień Kobiet, a to kobiety głównie są odbiorczyniami kultury, po drugie nasi użytkownicy wspaniale zagłosowali, po trzecie cieszę się, że do naszych partnerów medialnych dołączyła TVP, z którą przez lata byłam związana. To dobry znak, że media jednoczą się wokół kultury” – mówi Katarzyna Janowska, inicjatorka Plebiscytu O!Lśnienia, producentka treści kulturalnych w Ringier Axel Springer Polska. „Cieszę się, że po raz kolejny w Krakowie wręczamy nagrody artystom i twórcom najciekawszych kulturalnych przedsięwzięć ostatniego czasu. To projekty, które warto znać i pokazywać, które inspirują, wywołują refleksje i dyskusje, nierzadko wyznaczają nowe kierunki, czasem też bawią. Bo kultura ma wiele odmian. I osobiście cieszę się też, że w gronie laureatów po raz kolejny znaleźli się twórcy i projekty związane z Krakowem. Gratuluję wszystkim laureatom i życzę dalszego twórczego rozwoju, który przeniesie wiele następnych kulturalnych zachwytów i olśnień” – dodał prof. Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa.

O wynikach zadecydowali internauci, którzy głosowali w siedmiu kategoriach konkursowych: Film, Literatura, Sztuki Wizualne, Muzyka Popularna, Muzyka Klasyczna, Opera i Jazz, Teatr oraz Serial. Zwycięzcy w poszczególnych kategoriach otrzymali nagrody pieniężne w wysokości 10 tys. zł.

Nagrodę Główną - Olśnienie 2024, której oprócz statuetki towarzyszy czek na 30 tys. oraz największą liczbę głosów internautów otrzymali Bartłomiej Topa, Martyna Byczkowska, Michał Sikorski - odtwórcy głównych ról w serialu „1670”. Laureatką O!Lśnień w kategorii Film została Agnieszka Holland i cała ekipa osób twórczych za film „Zielona granica”. Laureatką w kategorii Literatura została Joanna Kuciel-Frydryszak za podbijającą listy bestsellerów książkę „Chłopki. Opowieść o naszych babkach”. Krzysztof J. Czyżewski, Rafał Ochęduszko i Natalia Koziara-Ochęduszko zostali wyróżnieni w kategorii Sztuki wizualne za wystawę „Obraz Złotego Wieku”. W kategorii Serial nagrodzono Bartłomieja Topę, Martynę Byczkowską, Michała Sikorskiego - odtwórców głównych ról w serialu „1670”. Nagrodę w kategorii Muzyka popularna otrzymał Lech Janerka, który po dwudziestoletniej przerwie nagrał znakomitą płytę̨ „Gipsowy odlew falsyfikatu”. W kategorii Muzyka klasyczna, opera i jazz został nagrodzony L.U.C. i Rebel Babele za muzykę do filmu „Chłopi”, która stała się samodzielnie funkcjonującym muzycznym hitem. W kategorii Teatr zwyciężył Mateusz Pakuła za spektakl „Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję".

Wręczono także Nagrodę specjalną przyznawaną przez redakcję „Vogue Polska”. Otrzymało ją Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Natomiast Ambasadorami Kultury zostali Teresa i Andrzej Starmachowie, którzy krakowskim muzeom: Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK oraz Muzeum Fotografii MuFo przekazali znaczącą część prywatnej, gromadzonej przez lata kolekcji sztuki.

Komentarze

Powiązane

27.05.24, 17:30
| telewizja / VOD » ludzie
Paulina Chylewska po siedmiu latach powraca do Telewizji Polskiej
Paulina Chylewska – dziennikarka i prezenterka po siedmiu latach wraca do TVP. Przez ostatni okres pracy zawodowej związana była z Polsatem.
27.05.24, 11:55
| telewizja / VOD » informacje
Viasat True Crime zadebiutuje na polskim rynku we współpracy z CANAL+
Międzynarodowa grupa medialna Viasat World ogłosiła start nowego kanału telewizyjnego o tematyce kryminalnej. Viasat True Crime zadebiutuje na polskim rynku we współpracy z CANAL+.
26.05.24, 21:00
| telewizja / VOD » informacje
Magdalena Schejbal gospodynią cyklu Pokochaj mnie w Pytaniu na śniadanie
17 maja br. do ekipy programu „Pytanie na śniadanie” dołączyła Magdalena Schejbal. Aktorka będzie gospodarzem cyklu „Pokochaj mnie”, który jest emitowany dwa razy w miesiącu, w piątki.
24.05.24, 06:30
| telewizja / VOD » informacje
Grupa Kino Polska w I kwartale 2024 r.: wzrost przychodów z reklam o ponad 30 proc.
Grupa Kino Polska opublikowała wyniki finansowe za I kwartał 2024 r. Spółka osiągnęła znaczący wzrost przychodów reklamowych. Wzrósł zysk netto Grupy.
23.05.24, 07:30
| telewizja / VOD » informacje
Unlimited. Krzysztof Machajski gospodarzem wideocastu Polsat Box Go
Polsat Box Go uruchomił wideocast Unlimited, w którym gośćmi będą osoby z szeroko rozumianego showbiznesu. Program prowadzi dziennikarz Krzysztof Machajski.
22.05.24, 19:37
| telewizja / VOD » informacje
Zabójcze potrawy. Nowa produkcja własna Zoom TV
Kanał Zoom TV rozpoczyna emisję nowej własnej produkcji podróżniczo-kulinarnej „Zabójcze potrawy”. Gospodarzem formatu jest Jarek Nowak.
22.05.24, 18:00
| radio » informacje | telewizja / VOD » informacje
Podcast Ja i moje przyjaciółki idiotki reaktywowany. Netflix partnerem dwóch pierwszych odcinków
Cykl Joanny Okuniewskiej „Ja i moje przyjaciółki idiotki” po dwóch latach od ostatniego odcinka, powraca. Pierwsze dwa odcinki powstały we współpracy z Netflix, z okazji premiery III sezonu serialu „Bridgertonowie”.
21.05.24, 17:45
| telewizja / VOD » seriale
Breslau. Pierwsza polska produkcja Disney+
Disney+ rozpoczął zdjęcia do serialu „Breslau” (tytuł roboczy), swojej pierwszej polskiej produkcji oryginalnej.
21.05.24, 14:02
| telewizja / VOD » badania rynku
Rekordowa wyniki kanałów BBC Studios w Polsce. BBC First z najwyższymi udziałami w historii
W kwietniu br. portfolio kanałów osiągnęło 0,84 proc. proc., czyli najwyższy miesięczny udział w rynku od uruchomienia pięciokanałowego portfolio w 2015 r.
21.05.24, 08:45
| telewizja / VOD » informacje
TVN Pora na show. 17 kanał FAST w ofercie TVN Warner Bros. Discovery
Koncern TVN Warner Bros. Discovery uruchomił kolejny kanał typu FAST - TVN Pora na show.
Subskrybuj RSS działu telewizja / VOD: rss
Oferty pracy

Aktualnie nie mamy ofert pracy.

Dodaj swoją ofertę
Konkursy
do 22.05.24

Ważna informacja dla biorących udział w konkursach na stronach portalmedialny.pl. 

do 20.05.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 16.05.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.

12-14 czerwca 2024 r. w Długopolu.