29.02.24, 05:30

Kronika: nowa czołówka i gospodarze. Nowa dyrektorka TVP Kraków chce odbudować pozycję stacji

TVP Kraków stawia na przeformatowanie "Kroniki", fot.: materiały prasowe

Od 1 marca br. „Kronika” – program informacyjny TVP Kraków, pojawi się w nowej, nowocześniejszej oprawie graficznej i muzycznej. To pierwsza duża zmiana wprowadzona przez Ewę Godlewską-Jeneralską, p.o. dyrektora TVP Kraków.

TVP Kraków odświeża flagowy program informacyjny. Jak podkreślała na śniadaniu prasowym Ewa Godlewska-Jeneralska (nowa szefowa krakowskiego ośrodka), m.in. w ten sposób chce odbudować wraz z zespołem pozycję TVP Kraków i zaufanie widzów. „Kronika” od marca zyska nową czołówkę, ale także nowych prowadzących. To jednak nie jedyne zmiany w programie – duży nacisk położony zostanie na realizację programu – nie będzie to jak do tej pory statyczny serwis. Przy formatowaniu krakowskiej „Kroniki” szefową krakowskiego ośrodka wspiera Jan Sosiński – realizator i reżyser związany od lat z telewizją publiczną.

Pięć razy dziennie. Powroty dziennikarzy

W sumie „Kronika” pojawiać się będzie pięć razy dziennie. Serwis emitowany będzie rano o godz. 8.00, później 14.45, 16.30 oraz jak do tej pory – o godz. 18.30 i 21.30. Pierwsze trzy serwisy będą emitowane z newsroomu. Główne wydania serwisu (o godz. 18.30 i 21.30) poprowadzą nowi, ale dobrze znani widzom prezenterzy: Dorota Rojek-Koryzna, Olimpia Górska i Jan Gabrukiewicz, którzy po latach wracają na Krzemionki.

Dorota Rojek-Koryzna większość swojego zawodowego życia związała z dziennikarstwem, uprawianym zarówno w mediach lokalnych (krakowska „Kronika”, Radio Kraków), jak i ogólnopolskich (Polsat). „Kronikę” Telewizji Kraków prowadziła przez kilkanaście lat. Olimpia Górska, medioznawczyni z tytułem doktora nauk społecznych, wcześniej wielokrotnie nagradzana jako najlepsza prezenterka mediów lokalnych, czyli „Kroniki” TVP Kraków, również wraca do serwisu informacyjnego TVP Kraków. Jan Gabrukiewicz na krakowskich telewizyjnych Krzemionkach spędził ponad dwadzieścia lat zawodowego życia i przeszedł wszystkie szczeble kariery w „Kronice”, od telefonisty do jej szefa. Po drodze był reporterem, dziennikarzem, publicystą, prezenterem, lektorem i reportażystą, który jako pierwszy przywiózł reportaże z Czarnobyla i Bykowni pod Kijowem. Do Telewizji Kraków trafił w czasie przełomu 88/89 r.

Nie tylko nowa czołówka

Flagowy serwis TVP Kraków od marca będzie mieć również nową czołówkę. Jej autorem jest Adrian Łapczyński – twórca filmowy, reżyser, laureat ponad 40 nagród i wyróżnień filmowych. Jak podkreśla TVP Kraków, inspirujące było dla niego połączenie tradycji Krakowa – miasta królów – z elementami nowoczesnymi. Stąd nawiązanie do monogramu kazimierzowskiego – motywu z drzwi katedry wawelskiej. Z kolei autorem muzyki jest Adrian Konarski – pianista i kompozytor, twórca muzyki estradowej, teatralnej i filmowej, współpracownik Piwnicy pod Baranami. Pisząc muzykę dla Telewizji Kraków, nawiązał do tradycji, wplatając w czołówkę ”Kroniki” motyw Krakowiaczka S. Moniuszki. W początkach TVP Kraków motyw ten funkcjonował jako zapowiedź stacji wraz z czarno-białym zdjęciem bramy katedry wawelskiej.

Stacja rozpoczęła również współpracę ze stylistką, która będzie dbać o odpowiedni wybór stroju dla gospodarzy serwisów.

Przeformatowanie „Kroniki” to jedna z pierwszych decyzji nowej dyrektorki TVP Kraków. Ewa-Godlewska-Jeneralska z telewizją publiczną związana jest od ponad 30 lat – najdłużej z redakcją „Panoramy” (TVP2). Na początku kariery dziennikarskiej zaczynała pracę w „Wiadomościach” (TVP1). Przez ostatnie osiem lat nie była związana zawodowo z mediami.

Komentarze

Powiązane

17.04.24, 09:36
| telewizja / VOD » informacje
10 nowych kanałów. Vectra wprowadza pakiet Ukraina
Vectra wprowadziła specjalną ofertę programową stworzoną z myślą o ukraińskich widzach. Nowy pakiet Ukraina obejmuje 10 programów w języku ukraińskim o różnorodnej.
16.04.24, 18:30
| telewizja / VOD » informacje | internet » informacje
Agnieszka Woźniak-Starak wśród gospodarzy programu Onet Rano
Agnieszka Woźniak-Starak dołączyła do grona prowadzących format „Onet Rano”. Prezenterka w roli gospodyni flagowego programu Onetu zadebiutowała 15 kwietnia br. 
16.04.24, 12:59
| telewizja / VOD » informacje
Grupa Play kupiła śląską spółkę Miconet
Grupa Play nabyła 100 proc. udziałów spółki Miconet z Mikołowa .w której zasięgu jest 42 tys. gospodarstw domowych.
16.04.24, 11:08
| telewizja / VOD » informacje
Prawie 2 tysiace osób aplikowało w projekcie rekrutacyjnym TVP
14 kwietnia br. zakończył się pierwszy etap nowego projektu rekrutacyjnego Telewizji Polskiej - „Włącz się! Zmieniajmy się razem”.
15.04.24, 15:15
| telewizja / VOD » informacje
CANAL+ online i FAME rozpoczynają współpracę. Gala FAME 21 w usłudze serwisu
18 maja br. odbędzie się Gala FAME 21: Pretendent gdzie w walce wieczoru Patryk „Bandura” Bandurski zmierzy się z Tomaszem Adamkiem. Dzięki nawiązaniu współpracy FAME z CANAL+ online wydarzenie po raz pierwszy w historii będzie można obejrzeć wyłącznie za pośrednictwem serwisu streaminowego CANAL+ online.
15.04.24, 14:25
| telewizja / VOD » informacje
TVP kontra Fundacja Otwarty Dialog. Nadawca publiczny nie utożsamia się z audycjami ze spornego okresu
W apelacji od wyroku Sądu Okręgowego w Warszawie w sprawie Fundacji Otwarty Dialog (i innych) Telewizja Polska S.A. w likwidacji kwestionuje wysokość zasądzonego zadośćuczynienia oraz formę i skalę przeprosin, a także innych zasądzonych środków, które według Sądu pierwszej instancji mają usunąć skutki naruszenia dóbr osobistych. 
15.04.24, 05:00
| telewizja / VOD » informacje
Atak na Izrael: TVP INFO i Polsat News nie zdały egzaminu. TVN24 i TV Republika z najdłuższym programem na żywo
Polskie kanały informacyjne szeroko informowały o wystrzeleniu przez irańską armię w kierunku Izraela drony i pociski. Jednak nie wszystkie zdecydowały się nadawać „na żywo” program nocą.
12.04.24, 13:00
| telewizja / VOD » seriale | kultura » film
Warner Bros Discovery oraz Mennica Gdańska wprowadzają na rynek kolekcjonerskie monety „Rick and Morty”
9 kwietnia br. swoją premierę miała moneta kolekcjonerska, która powstała dzięki współpracy Mennicy Gdańskiej z Warner Bros Discovery Global Consumer Products. W ramach umowy licencyjnej, Mennica Gdańska wprowadza na rynek numizmat z bohaterami animowanego serialu komediowego “Rick i Morty”.
12.04.24, 10:00
| telewizja / VOD » seriale
Minuta ciszy 2. Ruszyły zdjęcia do kontynuacji serialu CANAL+
Rozpoczęły się zdjęcia do dalszej historii Mietka Zasady, emerytowanego listonosza, który zakłada dom pogrzebowy. Za reżyserię ponownie odpowiada Jacek Lusiński, który wraz z Szymonem Augustyniakiem jest również autorem scenariusza.
12.04.24, 07:40
| telewizja / VOD » informacje
Grupa Kino Polska w 2023 r.: zysk netto powyżej 50 mln zł
Na koniec 2023 r. Grupa Kino Polska odnotowała przychody na poziomie 294,2 mln zł (+3,3 proc. r/r), głównie za sprawą wzrostu przychodów z nadawania kanałów płatnych i sprzedaży praw licencyjnych. Zysk netto Grupy wyniósł 51,9 mln zł (+8,8 proc. r/r).
Subskrybuj RSS działu telewizja / VOD: rss
Oferty pracy

Aktualnie nie mamy ofert pracy.

Dodaj swoją ofertę
Konkursy
do 22.05.24

Ważna informacja dla biorących udział w konkursach na stronach portalmedialny.pl. 

do 20.05.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 16.05.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy