19.02.24, 15:30

Publicyści apelują w sprawie Aleksandry Głogowskiej i Grzegorza Chlastyz RDC

Fot.: Pixabay.com, licencja otwarta

Publicyści goszczący w programach warszawskiego RDC - Radia dla Ciebie, wystosowali “Apel w sprawie Aleksandry Głogowskiej i Grzegorza Chlasty”.

„Grzegorz Chlasta i Aleksandra Głogowska to jeden z najlepszych tandemów radiowych w Polsce. Przez wiele lat byli filarem Radia TOK FM, a po przejściu w 2013 roku w sferę radiofonii publicznej, tworzyli cenioną i szanowaną w środowisku medialnym antenę Radia RDC - Radia dla Ciebie. Była to i wciąż jest rozgłośnia otwarta, niezależna i nie poddająca się presji partyjno-politycznej ze strony formacji Jarosława Kaczyńskiego. Dość powiedzieć, że przez osiem lat rządów PiS Polskie Radio RDC było jedyną anteną radiową otwartą dla dziennikarzy Gazety Wyborczej, Onetu, Rzeczpospolitej, Krytyki Politycznej, Przeglądy czy Tygodnika Powszechnego” – napisali w apelu publicyści.

Jak podkreślają, w radiu kierowanym przez Grzegorza Chlastę nikt z podpisanych pod apelem, nie doświadczył przypadków cenzury, czy prób wykluczenia z zespołu komentatorów nawet w najgorszych czasach nasilenia rządowej propagandy. „Programy prowadzone przez Grzegorza Chlastę wydawane przez Aleksandrę Głogowską różniły się dzięki temu pozytywnie od oferty programowej wszystkich pozostałych anten radiofonii publicznej” – czytamy w apelu.

Dziś słyszymy pogłoski o próbie zwolnienia przez likwidatora radiofonii publicznej redaktora naczelnego i szefa programowego Polskiego Radia RDC i szefowej publicystyki. Budzi to nasz głęboki sprzeciw. Nie wchodząc w motywy takich planów uznajemy, że byłoby to nie tylko niesprawiedliwe, dalekie od zasady poszanowania profesjonalizmu i niezależności dziennikarzy, ale na dodatek byłby to fatalny przykład dla całego środowiska, gdzie w imię politycznego koniunkturalizmu poświęca się ludzi, którzy przez całe lata buntowali się przeciw wszechwładzy partyjnych politruków. Domagamy się uszanowania pracy obojga dziennikarzy, rzetelnej oceny i uczciwych decyzji o ich dalszym miejscu i roli w publicznej radiofonii” – napisali dziennikarze w apelu do Pawła Kusaka, Likwidatora Polskiego Radia – Regionalnej Rozgłośni w Warszawie „Radio dla Ciebie”.

Pod apelem podpisali się: Bogusław Chrabota (redaktor naczelny "Rzeczpospolitej"), Grzegorz Cydejko (publicysta), Jakub Dymek (tygodnik "Przegląd" i podcast "Dwie Lewe Ręce"), Piotr Grzybowski (Tygodnik Katolicki "Niedziela"), Roman Imielski (I zastępca redaktora naczelnego "Gazety Wyborczej"), Igor Janke (Publicysta), Michał Kolanko ("Rzeczpospolita" i radio RDC), Agaton Koziński (publicysta), Wojciech Albert Łobodziński (La Stampa), Bogumił Łoziński (zastępca redaktora naczelnego "Gościa Niedzielnego"), Joanna Miziołek ("Wprost"), Eliza Olczyk ("Wprost"), Michał Płociński (Sekretarz działu Opinie "Rzeczpospolitej"), Marcin Piasecki (redaktor "Rzeczpospolitej"), Magdalena Rigamonti (Onet), Piotr Semka ("Do Rzeczy"), Piotr Śmiłowicz ("Tygodnik Powszechny"), Łukasz Warzecha ("Do Rzeczy" i Onet), Jarosław Włodarczyk (publicysta, Press Club Polska).

Komentarze

Powiązane

18.04.24, 10:33
| radio » ludzie
Katarzyna van Rooijen korespondentką Polskiego Radia w Holandii
Polskie Radio ma swoją korespondentkę w Holandii. Katarzyna van Rooijen, związana od lat z Informacyjną Agencją Radiową, powraca do Polskiego Radia.
18.04.24, 06:30
| radio » informacje
Jedynka obchodzi 98. urodziny
W czwartek, 18 kwietnia br. Program 1 Polskiego Radia będzie świętował swoje 98. urodziny. Z tej okazji na antenie stacji pojawią się audycje specjalne związane z jubileuszem, a w nich wspomnienia, rozmowy z gośćmi i niespodzianki dla słuchaczy.
16.04.24, 08:30
| radio » informacje
Pytam o zdrowie. Nowy pdocast w ofercie Radia Nowy Świat
W niedzielę, 14 kwietnia br. w ofercie Radia Nowy Świat zadebiutował nowy podcast extra Kseni Maćczak „Pytam o zdrowie”, który będzie się ukazywał raz w miesiącu.
16.04.24, 07:30
| radio » informacje | reklama & PR » informacje
Grupa Eurozet podnosi ceny reklam
Grupa Eurozet wprowadza nowe cenniki reklam pakietów, sieci i wybranych stacji radiowych. Decyzja biznesowa została podjęta m.in. w związku z dobrą koniunkturą na rynku reklamy radiowej oraz rosnącymi wynikami słuchalności stacji wchodzących w skład grupy.
16.04.24, 06:30
| radio » informacje | prasa » informacje | reklama & PR » informacje
MT Biznes rozpoczyna współpracę z Michałem Proszowskim i Damianem Kwiekiem
Wydawnictwo MT Biznes rozpoczyna współpracę w obszarze cyklu podcastów o książkach oraz budowania społeczności czytelników z Damianem Kwiekiem, dawnym dziennikarzem Trójki oraz Michałem Proszowskim, byłym dyrektorem komunikacji i marketingu PGE Narodowego. 
15.04.24, 10:57
| radio » informacje
Czwarty Dzień Patronów w Radiu Nowy Świat. Specjalna ramówka i koncert
16 kwietnia br., w Dniu Patronów, ramówka radia zostanie zmieniona. Oprócz stałych, wtorkowych pozycji pojawią się inne, lubiane przez patronów audycje. Na wieczór zaplanowano koncert Waglewski Fisz Emade z udziałem patronów. 
15.04.24, 08:30
| radio » informacje
Fajne radio RMF. Doda, zespół The Kolors i dziennikarze RMF FM w kampanii wizerunkowej
Ruszyła kampania wizerunkowa radia RMF FM pod hasłem „Fajne radio RMF”. Jej twarzami została Doda, członkowie zespołu The Kolors oraz prezenterzy stacji. Częścią akcji jest konkurs antenowy oraz event, w ramach którego RMF FM odwiedzi polskie miasta i miasteczka.
15.04.24, 07:30
| radio » badania rynku
Badanie Total Audio: dlaczego wybieramy treści audio? Informacje, muzyka i ulubieni prowadzący
Szybki dostęp do newsów, dostarczanie wiedzy, oferta muzyczna, kontakt z lubianymi osobowościami, możliwość dopasowania do nastroju czy towarzyszenie podczas różnych form aktywności – m.in. takie powody wskazali uczestnicy badania Total Audio, dla których Polacy sięgają po treści audio. Każdego dnia 79 proc. Polaków. „czegoś” słucha.
11.04.24, 12:51
| radio » informacje | reklama & PR » informacje
Nadawcy radiowi będą promować radio jako efektywne medium reklamowe
11 kwietnia br., z okazji Dnia Radia, ruszyła ogólnopolska akcja pod hasłem „I love radio”, której celem jest popularyzacja radia w Polsce, jako efektywnego medium reklamowego. Organizują ją wspólnie najwięksi, na co dzień konkurujący ze sobą, nadawcy radiowi: Polskie Radio, Grupa Eurozet, Grupa RMF oraz Grupa ZPR Media.
11.04.24, 10:00
| radio » ludzie
Bilguun Ariunbaatar jako Szalony Reporter w Radiu ZET
11 kwietnia br. do ekipy porannego programu Radia ZET „Dzień dobry bardzo” dołączył Bilguun Ariunbaatar.
Subskrybuj RSS działu radio: rss
Oferty pracy

Aktualnie nie mamy ofert pracy.

Dodaj swoją ofertę
Konkursy
do 22.05.24

Ważna informacja dla biorących udział w konkursach na stronach portalmedialny.pl. 

do 20.05.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 16.05.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy