20.02.24, 06:30

KBR: Polacy wpisują się w europejski model słuchania treści audio. 97 proc. Francuzów słucha treści audio

Fot.: Pixabay.com, licencja otwarta

Polacy sukcesywnie poszerzają zainteresowanie różnorodnymi formami audio, podążając za europejskimi trendami konsumpcji mediów. Badania prowadzone we Francji i Wielkiej Brytanii wykazują, iż audio towarzyszy w życiu codziennym zdecydowanej większości odbiorców.

Z badania Global Audio 2023 przeprowadzonego przez instytut Mediametrie wynika, że w ciągu miesiąca aż 97 proc. Francuzów słucha treści audio. Pierwsza edycja badania Total Audio wykazała, że Polacy także bardzo chętnie sięgają po audio – w ciągu tygodnia 91 proc. naszych rodaków czegoś słucha.

Największą część tortu audio stanowi radio a dane europejskie są w tym zakresie bardzo zbliżone do wyników Total Audio. Przeprowadzone przez brytyjski OFCOM badanie Media Nations 2023 mówi, iż 64 proc. treści audio słuchanych przez osoby dorosłe to treści radiowe - z czego 52 proc. to radio tradycyjne, natomiast kolejne 12 proc. to radio słuchane przez internet, w tym podcasty radiowe.

Według francuskiego Global Audio treści radiowe stanowią 58 proc. całości audio, z czego 52 proc. to radio linearne a 5 proc. to podcasty radiowe. Podcasty nieradiowe są badane oddzielnie a ich udział wynosi 2 proc. Badanie Total Audio wykazało, że w Polsce udział radia w treściach audio to 52 proc. a podcastów – 4 proc.

Drugą pod względem wielkości część tortu audio stanowi muzyka dostępna przez internet. Według Mediametrie 31 proc. treści audio słuchanych przez Francuzów to muzyka odbierana za pośrednictwem serwisów streamingowych i serwisów wideo. Z kolei OFCOM podaje, iż w Wielkiej Brytani muzyka słuchana za pośrednictwem internetu stanowi 24 proc. całości audio.

Według Total Audio muzyka z serwisów streamingowych i serwisów wideo stanowi 31 proc. treści, których słuchają Polacy.
Wśród Brytyjczyków rośnie popularność smart speakerów. Raport Media Nations 2023 podaje, iż cztery na dziesięć gospodarstw domowych w Wielkiej Brytanii posiada te urządzenia a blisko 60 proc. właścicieli smart speakerów deklaruje, że za ich pośrednictwem słucha radia. Jak wskazuje KBR, kwestią czasu jest powszechne pojawienie się smart speakerów w polskich wersjach językowych. Wejście smart speakerów do Polski otworzy kolejny kanał umożliwiający odbiór radia. Może to wpłynąć na wzrost liczby słuchaczy radia, szczególnie wśród młodszych odbiorców, którzy są nastawieni na korzystanie z nowinek technologicznych.

O Total Audio

Total Audio to nowe badanie, mające na celu obserwowanie i analizowanie zmian, które zachodzą w obszarze treści audio dostępnych na polskim rynku. Projekt realizowany jest przez Adres:Media i Kantar na zlecenie Komitetu Badań Radiowych. Badanie przeprowadzono na przełomie września i października 2023 r. na ogólnopolskiej próbie 2 tys. osób w wieku 15-75 lat. Projekt zaplanowany jest jako badanie cykliczne, realizowane raz w roku.

Komentarze

Powiązane

18.04.24, 10:33
| radio » ludzie
Katarzyna van Rooijen korespondentką Polskiego Radia w Holandii
Polskie Radio ma swoją korespondentkę w Holandii. Katarzyna van Rooijen, związana od lat z Informacyjną Agencją Radiową, powraca do Polskiego Radia.
18.04.24, 06:30
| radio » informacje
Jedynka obchodzi 98. urodziny
W czwartek, 18 kwietnia br. Program 1 Polskiego Radia będzie świętował swoje 98. urodziny. Z tej okazji na antenie stacji pojawią się audycje specjalne związane z jubileuszem, a w nich wspomnienia, rozmowy z gośćmi i niespodzianki dla słuchaczy.
16.04.24, 08:30
| radio » informacje
Pytam o zdrowie. Nowy pdocast w ofercie Radia Nowy Świat
W niedzielę, 14 kwietnia br. w ofercie Radia Nowy Świat zadebiutował nowy podcast extra Kseni Maćczak „Pytam o zdrowie”, który będzie się ukazywał raz w miesiącu.
16.04.24, 07:30
| radio » informacje | reklama & PR » informacje
Grupa Eurozet podnosi ceny reklam
Grupa Eurozet wprowadza nowe cenniki reklam pakietów, sieci i wybranych stacji radiowych. Decyzja biznesowa została podjęta m.in. w związku z dobrą koniunkturą na rynku reklamy radiowej oraz rosnącymi wynikami słuchalności stacji wchodzących w skład grupy.
16.04.24, 06:30
| radio » informacje | prasa » informacje | reklama & PR » informacje
MT Biznes rozpoczyna współpracę z Michałem Proszowskim i Damianem Kwiekiem
Wydawnictwo MT Biznes rozpoczyna współpracę w obszarze cyklu podcastów o książkach oraz budowania społeczności czytelników z Damianem Kwiekiem, dawnym dziennikarzem Trójki oraz Michałem Proszowskim, byłym dyrektorem komunikacji i marketingu PGE Narodowego. 
15.04.24, 10:57
| radio » informacje
Czwarty Dzień Patronów w Radiu Nowy Świat. Specjalna ramówka i koncert
16 kwietnia br., w Dniu Patronów, ramówka radia zostanie zmieniona. Oprócz stałych, wtorkowych pozycji pojawią się inne, lubiane przez patronów audycje. Na wieczór zaplanowano koncert Waglewski Fisz Emade z udziałem patronów. 
15.04.24, 08:30
| radio » informacje
Fajne radio RMF. Doda, zespół The Kolors i dziennikarze RMF FM w kampanii wizerunkowej
Ruszyła kampania wizerunkowa radia RMF FM pod hasłem „Fajne radio RMF”. Jej twarzami została Doda, członkowie zespołu The Kolors oraz prezenterzy stacji. Częścią akcji jest konkurs antenowy oraz event, w ramach którego RMF FM odwiedzi polskie miasta i miasteczka.
15.04.24, 07:30
| radio » badania rynku
Badanie Total Audio: dlaczego wybieramy treści audio? Informacje, muzyka i ulubieni prowadzący
Szybki dostęp do newsów, dostarczanie wiedzy, oferta muzyczna, kontakt z lubianymi osobowościami, możliwość dopasowania do nastroju czy towarzyszenie podczas różnych form aktywności – m.in. takie powody wskazali uczestnicy badania Total Audio, dla których Polacy sięgają po treści audio. Każdego dnia 79 proc. Polaków. „czegoś” słucha.
11.04.24, 12:51
| radio » informacje | reklama & PR » informacje
Nadawcy radiowi będą promować radio jako efektywne medium reklamowe
11 kwietnia br., z okazji Dnia Radia, ruszyła ogólnopolska akcja pod hasłem „I love radio”, której celem jest popularyzacja radia w Polsce, jako efektywnego medium reklamowego. Organizują ją wspólnie najwięksi, na co dzień konkurujący ze sobą, nadawcy radiowi: Polskie Radio, Grupa Eurozet, Grupa RMF oraz Grupa ZPR Media.
11.04.24, 10:00
| radio » ludzie
Bilguun Ariunbaatar jako Szalony Reporter w Radiu ZET
11 kwietnia br. do ekipy porannego programu Radia ZET „Dzień dobry bardzo” dołączył Bilguun Ariunbaatar.
Subskrybuj RSS działu radio: rss
Oferty pracy

Aktualnie nie mamy ofert pracy.

Dodaj swoją ofertę
Konkursy
do 22.05.24

Ważna informacja dla biorących udział w konkursach na stronach portalmedialny.pl. 

do 20.05.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 16.05.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy