16.02.24, 11:26

2 tysiące osób wzięło udział w czterech polonezach zorganizowanych przez Gazetę Wyborczą

Polonez w Legnicy, fot.: materiały prasowe

“Gazeta Wyborcza” od ponad 20 lat, organizuje poloneza dla uczniów i uczennic szkół średnich w Opolu, Płocku, Wrocławiu, a w 2024 r. po raz pierwszy także w Legnicy. Maturzyści tańczą wraz z władzami miast, władzami uczelni wyższych, a także ze specjalnymi gośćmi.

30 stycznia br. po raz 22. maturzyści i maturzystki zatańczyli na opolskim rynku. W tym roku korowód poprowadzili: Ewa Jakubiec, Miss Polonia 2023 oraz Andrzej Mikosza, aktor opolskiego Teatru Lalki i Aktora, a także prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski i rektor Uniwersytetu Opolskiego prof. Marek Masnyk.

Dzień później, po raz 23. we Wrocławiu, spod pomnika Aleksandra Fredry wyruszyła grupa, na czele której ustawili się przedstawiciele wrocławskich uczelni, prezydent Wrocławia Jacek Sutryk oraz Leszek Frelich redaktor naczelny "Wyborczej Wrocław" i jego zastępczyni Ewa Wilczyńska.

13 lutego po raz 19. uczniowie i uczennice tańczyli na Starym Rynku w Płocku, a w pierwszej parze szedł prezydent Płocka Andrzej Nowakowski. W tym roku zatańczyli gościnnie członkowie Zespołu Tańca Ludowego „Masovia", który działa przy płockiej filii Politechniki Warszawskiej.

Debiut w Legnicy

Swój debiut polonezowy zaliczyła również Legnica. W pierwszej parze prezydent Legnicy Tadeusz Krzakowski. W kolejnych, m.in. rektorzy i dziekani trzech legnickich uczelni wyższych – Collegium Witelona, filii Politechniki Wrocławskiej oraz Wyższej Szkoły Medycznej.

Maturzyści i maturzystki chętnie biorą udział w wydarzeniu, doceniając możliwość integracji z innymi szkołami i towarzyszące im poczucie wspólnoty. Dla niektórych to także jedyna okazja, by wykonać tradycyjny taniec, ponieważ nie każda szkoła organizuje studniówkę. Uczniów i uczennice przyciąga również niepisana zasada, według której każdy kto zatańczy poloneza, może liczyć na świetnie wyniki na egzaminie dojrzałości. Łącznie na wszystkich Polonezach zatańczyło ponad 2 tys. osób.

Komentarze

Powiązane

19.04.24, 20:00
| prasa » informacje
Z przepiśników naszych mam i babć. Wydanie specjalne Kobiety i Życia
17 kwietnia br. na rynku prasowym ukaże się kolejne wydanie zbioru przepisów, które kojarzą się z najpiękniejszymi chwilami dzieciństwa - „Z przepiśników naszych mam i babć” (Wydawnictwo Bauer).
19.04.24, 15:11
| prasa » informacje
Agora odświeżyła miesięcznik Wysokie Obcasy Extra
W sprzedaży pojawiło się odświeżone wydanie miesięcznika „Wysokie Obcasy Extra” (Agora), w którym znalazły się nowe rubryki i teksty nowych felietonistek – Katarzyny Kucewicz i Carrie z Mokotowa.
19.04.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 19 kwietnia (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 19 kwietnia?
18.04.24, 15:00
| prasa » informacje
Piąte urodziny Forbes Women. Specjalna wystawa plenerowa w warszawskich Łazienkach
Pięć lat temu ukazało się pierwsze wydanie magazynu „Forbes Women” (Ringier Axel Springer). Najnowsze urodzinowe wydanie czasopisma zawiera nie tylko podsumowanie ostatnich pięciu lat obecności magazynu na rynku, ale także Listę 25 Liderek Klimatu i Środowiska.
18.04.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 18 kwietnia (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 18 kwietnia?
17.04.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 17 kwietnia (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 17 kwietnia?
16.04.24, 20:28
| prasa » informacje
Świat Wiedzy Extra. 150 pytań i odpowiedzi
17 kwietnia br. na rynku prasowym ukaże się najnowsze wydanie magazynu „Świat Wiedzy Extra” (Wydawnictwo Bauer).
16.04.24, 15:30
| prasa » informacje
Wysokie Obcasy świętują 25. urodziny
Wysokie Obcasy obchodzą w kwietniu br. 25 urodziny. Redakcja serwisu przypomina 25 przełomowych tekstów magazynu, a 13 kwietnia br. ukazało się jubileuszowe wydanie z 25 najlepszymi okładkami.
16.04.24, 06:30
| radio » informacje | prasa » informacje | reklama & PR » informacje
MT Biznes rozpoczyna współpracę z Michałem Proszowskim i Damianem Kwiekiem
Wydawnictwo MT Biznes rozpoczyna współpracę w obszarze cyklu podcastów o książkach oraz budowania społeczności czytelników z Damianem Kwiekiem, dawnym dziennikarzem Trójki oraz Michałem Proszowskim, byłym dyrektorem komunikacji i marketingu PGE Narodowego. 
16.04.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 16 kwietnia (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 16 kwietnia?
Subskrybuj RSS działu prasa: rss
Oferty pracy

Aktualnie nie mamy ofert pracy.

Dodaj swoją ofertę
Konkursy
do 22.05.24

Ważna informacja dla biorących udział w konkursach na stronach portalmedialny.pl. 

do 20.05.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 16.05.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy