Cisza - Tomasz Lipko (książka z autografem)

Okładka książki, fot.: materiały prasowe

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Czas i okoliczności akcji: Lata 20. XXI wieku, okres bardzo bliski czasom obecnym.Minęło pięć lat od cywilizacyjnej katastrofy: na całym świecie nagle przestał działać Internet. Zostały sparaliżowane serwery DNS, złośliwe oprogramowanie zeżarło kopie zapasowe. Brak błyskawicznej reakcji online nie tylko uniemożliwił odbudowanie sieci, ale także szczegółową diagnozę Awarii.

Dla kilku miliardów ludzi na świecie Awaria okazała się cywilizacyjnym szokiem, z którym mimo upływu pięciu lat nie są w stanie sobie poradzić.

Dopiero postępujący lockdown (biznes i cała światowa gospodarka musiała na nowo zdefiniować swoją rolę) dopuści do masowej wyobraźni długo wypierany fakt: ludzka cywilizacja otrzymała cios, który oznacza utratę najcenniejszych swoich osiągnięć. Powrót do ery przedinternetowej (a więc zaledwie trzydzieści lat wcześniej) okazuje się niemożliwy przede wszystkim ze względów kulturowych. Do głosu doszło właśnie pokolenie nie znające innych możliwości działania oprócz tych online. Powrót do przeszłości pod kątem gospodarczym oznacza desperacką walkę o istnienie, której wielu ludzi (a nawet grup społecznych) nie jest w stanie wygrać.

Nie można tego powiedzieć o komputerach. Dzięki Sztucznej Inteligencji (znanej pod kryptonimem AIS – Artificial Inteligence Systems, symbolem nadziei epoki internetowej) maszyny i komputery znalazły drogę na skróty, dzięki której zaczęły same się porozumiewać. Oto wkrótce po Awarii człowiekowi udaje się przywrócić wymianę danych pakietowych, którymi komunikują się maszyny. Gałęzie niezbędne do potrzymania gospodarek (hutnictwo, przemysł wydobywczy, banki) zaskakująco dobrze poradziły sobie z apokaliptyczną transformacją. Gdyby nie algorytmiczne podpowiedzi menadżerowie i pracownicy często nie byliby w stanie zapewnić ciągłości produkcji.

- Sztuczna inteligencja doszła do momentu, kiedy Internet nie był jej już niezbędny. – mówi jeden z bohaterów podsumowując swoje spostrzeżenia - Dalej może rozwijać się sama.

Cywilizacja porusza się naprzód z coraz mniejszym wpływem człowieka. Choć brak na to jednoznacznych dowodów coraz więcej osób podejrzewa, że to Sztuczna Inteligencja mogła mieć wpływ na zaniknięcie sygnału.

W miarę rozwijania się akcji poznajemy lustrzane odbicie dzisiejszego społeczeństwa, w którym wszechobecna łączność między ludźmi dominuje każdego dnia codzienność i cywilizację. Ludzie, którzy denerwują się, kiedy nie działa bankomat czy hotelowa sieć wi-fi nagle muszą sobie poradzić w świecie całkowicie bez łączności internetowej i mediów społecznościowych. Sygnał zanikł, kiedy w społeczeństwie jeszcze bardziej, niż dziś utrwaliły się obecne przyzwyczajenia, a technologia, zgodnie z obecnymi prognozami pozwoliła przenieść do informatycznych chmur pozostałą część gospodarki, nauki i administracji.

Intryga i bohaterowie:

Akcja toczy się równolegle:

w przełomowym dniu, w którym nastąpiła Awaria (jedna z bohaterek wyrusza właśnie w podróż)
oraz pięć lat później (detektyw nowej ery rusza w ślad za nią działając na zlecenie jednej z bliskich jej osób, która pozyskała właśnie nowe informacje na temat możliwego miejsca jej pobytu).
Pierwszym z Bohaterów jest Igor Hanys, sześćdziesięcioletni funkcjonariusz Policji Bankowej. To nowa, rosnąca w siłę jednostka policyjna, czuwająca nad bezpieczeństwem ogólnoświatowej waluty opartej na mocach obliczeniowych komputerów i jednostkach wydobywanej energii. Sam Igor Hanys od lat pozostaje na usługach kontrolowanego przez algorytmy Systemu, podobnie, jak dwójka jego przyjaciół: ksiądz oraz były prokurator, który zajmuje się teraz komercyjnym pozbywaniem się kłopotliwych zwłok.

Praworządność zgasła razem z Internetem: wybory, które wkrótce przed zaniknięciem sygnału były przeprowadzane wyłącznie internetowo nie odzyskały już swojego w pełni demokratycznego charakteru. U władzy utrzymują się stare ekipy podejrzewane o wiele nadużyć, których nie ma jak ani udowodnić ani nagłośnić bez mediów społecznościowych czy sprawnej wymiany informacji. Igor Hanysdorabia sobie na boku jako prywatny detektyw mający dostęp do strzępów informacji dzięki swojej profesji. Ten zawód zyskał niebywały popyt w ostatnich latach. Ludzie masowo zatrudniali prywatnych detektywów, żeby odzyskać przynajmniej część utraconych informacji. Najcenniejsze na rynku są zlecenia odnalezienia bliskich, których Awaria zastała w zupełnie niespodziewanych miejscach, często bez możliwości powrotu.

Takie właśnie zlecenie Igor Hanys dostaje od jednego z biznesmenów nowej generacji. Ma odnaleźć miłość jego życia. To Yaraa Alex, była mistrzyni Europy w sztukach walki wręcz, w momencie Awarii trzydziestokilkuletnia wyjątkowo zdolna informatyczka, która robi błyskotliwą karierę jako inżynier – programista maszyn. Wedle najnowszych informacji została rozpoznana po pięciu latach na drugim końcu Europy jako szefowa komanda kurierów przewożących po Europie korporacyjne dokumenty. Kiedyś w ciągu sekundy można było je przesłać mailem. Teraz to skomplikowane operacje niemożliwe do wykonania bez posłańców-łączników nowej ery. To jeden z najlepiej opłacanych zawodów ery post-erroru. Zawód wyjątkowego zaufania społecznego, przeznaczony dla ludzi gotowych na bardzo ryzykowne wyzwania, umiejących sprawnie posługiwać się bronią, walczyć wręcz i w każdej chwili stawić czoła rozlicznym niebezpieczeństwom. Najgroźniejszym zagrożeniem dla kurierów są gangi polujące na informację – najcenniejszy surowiec nowej ery, którego deficyt wywrócił do góry nogami cały układ społeczny.

Towarzysząc dwójce Bohaterów z dwóch perspektyw czasowych (początek Awarii oraz postapokaliptyczny okres pięć lat później) odkrywamy nowy świat, który okazuje się przeciwieństwem dzisiejszej rzeczywistości. Otoczenie człowieka pozbawione tylko jednej rzeczy – internetowego sygnału – sprawia, że wszystkie dziedziny życia zyskują nowe definicje i reguły, a stosunki między ludźmi zmieniły się w skali, na którą poprzednie generacje potrzebowały stuleci.

Przełomowym momentem akcji jest dzień piątej rocznicy Awarii. Dzięki routerowi otrzymanemu od Eugene, genialnego informatyka, swojego nieżyjącego przyjaciela Igor jako pierwszy człowiek odzyskuje dostęp do Internetu i widzi świat, jaki zatrzymał się równo pięć lat temu. Dawne profile społecznościowe ludzi, których spotyka na swojej drodze. Informacje z komunikatorów. Zdjęcia i nagrania. Także strony firm i urzędów. Ostatnie strony newsowych portali są wciąż aktywne, choć wyglądają jak cmentarzysko dawnej epoki. Okazuje się, że świat online cały czas funkcjonuje, tylko został dobrze ukryty.

Informacje, które udało się przemycić tuż przed śmiercią Igorowi okazują się bezcenne w jego kolejnych wyzwaniach. Bohater rozpoczyna bardzo ryzykowną grę ze Sztuczną Inteligencją: o dostęp człowieka do informacji i o przyszłość całej ludzkiej cywilizacji. Oprócz podróży na drugi koniec Europy i odnalezienia Yaary Alex oraz obowiązków służbowych Bohater otrzymuje więc jeszcze jedno, najważniejsze zadanie. Misję Prometeusza XXI wieku. Przywrócenie sygnału światowej sieci, który jak się okazuje jest, tylko wciąż błądzi. A raczej jest skuteczniej ukrywany przed ludzkością.

PODPOWIEDŹ DO KONKURSU>>>>>>>

Biorę udział w konkursie

Komentarze

Subskrybuj RSS: rss
Oferty pracy

Specjalista do spraw promocji i komunikacji

Muzeum Narodowe w Poznaniu | Poznań

Przejdź do oferty
Konkursy
do 16.05.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 16.05.24

Do zdobycia jeden zestaw. Wariant kolorystyczny może różnić się od tego na zdjęciu w informacji w zależności od stanu magazynu.

do 16.05.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy