03.03.24, 13:00

Polacy pokochali automaty paczkowe

Antoni Szwech, Starszy Analityk w Dziale Doradztwa i Badań Rynku, Colliers; fot.: materiały prasowe

W ciągu ostatnich dwóch lat rynek automatów paczkowych w Polsce przeszedł znaczącą transformację. W tym roku ich liczba może przekroczyć aż 45 tys. takich urządzeń.

Od 2021 r. liczba tych urządzeń wzrosła ponad dwukrotnie, do 38 tys. maszyn w 2023 r. Do rozwoju tego rynku przyczyniają się preferencje klientów. W przeprowadzonym przez firmę Colliers badaniu korzystanie z tych urządzeń zadeklarowali niemal wszyscy respondenci (99 proc.). Zauważalny jest też spadek dominacji pioniera tego rynku, firmy InPost, co świadczy o zwiększającej się konkurencji i różnorodności dostawców. W 2024 r. liczba automatów paczkowych w Polsce może osiągnąć 45 tys. Dynamiczna ekspansja oferty automatów paczkowych najbardziej widoczna jest w województwach mazowieckim i śląskim. Liczba maszyn na Mazowszu wynosi 6 tys., z kolei region Śląska wyróżnia się najwyższą gęstością tych urządzeń – aż 41 na 100 km². Wynik ten jest szczególnie wysoki, gdy porówna się go do całej Polski południowej, ze średnią ok. 19 automatów na 100 km², czy Polski północnej, gdzie wskaźnik ten wynosi zaledwie k. 8 szt.

W ostatnich latach rynek automatów paczkowych uległ znacznej segmentacji. Jeszcze w grudniu 2021 r. dominującym graczem były Paczkomaty InPost, które stanowiły 92 proc. wszystkich maszyn. Jednak do końca 2023 r. ich udział spadł do 57 proc., bo na rynku pojawili się nowi konkurenci, tacy jak DPD, Allegro, tandem DHL i AliExpress, Orlen i Poczta Polska.

„Wyniki przeprowadzonego przez Colliers badania ukazują, jak ekspansja automatów paczkowych odpowiada na zmieniające się potrzeby konsumentów” – mówi Antoni Szwech, Starszy Analityk w Dziale Doradztwa i Badań Rynku, Colliers. „Rozwiązanie to przyjęło się w Polsce jako najbardziej wygodna i dostępna forma dostawy, wpływając obecnie na dalszy dynamiczny rozwój e-commerce w Polsce” – dodaje Szwech.

Najnowsze dane z raportu Colliers z 2023 roku pt. „Automaty paczkowe 2.0: Rozwój, Innowacje, Przyszłość” rzucają nowe światło na preferencje Polaków w zakresie odbioru przesyłek. Niemal wszyscy badani (99 proc.) deklarują korzystanie z maszyn paczkowych, co stanowi nieznaczny wzrost w porównaniu do 2021 r (97 proc.).

Co ciekawe, ponad połowa respondentów w ogóle nie korzysta z punktów odbioru za pośrednictwem firm kurierskich, a niemal 70 proc. zadeklarowało, że z usług kurierów korzysta rzadko lub wcale” – mówi Antoni Szwech. „Zamiast tego znaczna część badanych (39 proc.) deklaruje, że preferuje wyłącznie odbiór przesyłek z automatów paczkowych. Wśród głównych zalet tej formy odbioru respondenci wskazują możliwość odbioru przesyłki o dowolnej porze oraz szybkość doręczenia” – dodaje Szwech.

Odzież, obuwie i książki najczęściej w automatach

Respondenci w 2023 r. wskazali, że wśród produktów zamawianych przez nich do automatów wciąż dominują odzież i obuwie (kategorię tę wskazało 87 proc. ankietowanych) oraz książki (80 proc.). Pomimo pojawienia się nowych graczy na rynku Paczkomaty InPost nadal cieszą się wśród klientów największą rozpoznawalnością (99,8 proc.). Jednak na popularności zyskują także inne firmy, takie jak Allegro (83 proc.), Orlen (75 proc.) oraz DPD (68 proc.) – większość nowych podmiotów na rynku odnotowała wzrost rozpoznawalności w porównaniu do 2021 r.

Rosnąca świadomość ekologiczna oraz potrzeba wpisania automatów paczkowych w miejski krajobraz kształtują nowe kierunki rozwoju tego sektora. Liderzy rynku, firmy InPost, Allegro czy DPD, wprowadzają innowacyjne rozwiązania, by sprostać tym wyzwaniom. W 2021 r. InPost uruchomił pierwszy Paczkomat zasilany energią słoneczną za pomocą paneli fotowoltaicznych. Allegro poszło krok dalej, dążąc do tego, aby wszystkie ich automaty One Box były zasilane energią z odnawialnych źródeł, a dodatkowo zostały wyposażone w czujniki jakości powietrza. Z kolei DPD zainstalowało automaty bez ekranów i zasilane wbudowanymi bateriami, co jest kolejnym krokiem w kierunku redukcji śladu węglowego. Wszyscy ci operatorzy stawiają również na zwiększenie udziału pojazdów elektrycznych w swoich flotach. W trosce o lepsze wpisanie automatów w miejski krajobraz firma Allegro pokrywa ściany swoich One-Boxów roślinnością i zrezygnowała z umieszczania na nich reklam.

Ekspansja automatów w małych miejscowościach?

Obecnie 65 proc. wszystkich paczkomatów InPost znajduje się w gminach miejskich. W przypadku innych operatorów wskaźnik ten wynosi od 80 proc. do 90 proc. W miastach na każde 10 tys. mieszkańców przypada średnio niemal 14 automatów, podczas gdy w mniejszych ośrodkach miejskich i gminach wiejskich liczba ta wynosi k. 6 maszyn na 10 tys. mieszkańców. „To właśnie w mniejszych miejscowościach w 2024 roku prognozowana jest znacząca ekspansja automatów paczkowych. W całej Polsce do końca 2024 roku zasoby rynku automatów paczkowych mogą osiągnąć 45 tys. maszyn, co świadczy nie tylko o wciąż rosnącej popularności tej formy dostawy, ale także o adaptacji całej branży do zmieniających się potrzeb społecznych i środowiskowych „– podsumowuje Antoni Szwech.

O badaniu Colliers

W badaniu przeprowadzonym przez Colliers udział wzięło niemal pół tysiąca osób – 58 proc. kobiet i 42 proc. mężczyzn, wśród których 74 proc. to osoby z wyższym wykształceniem. 64 proc. badanych to osoby zamieszkujące województwo mazowieckie, a taki sam odsetek respondentów wskazał na mieszkanie w miastach o populacji przekraczającej 500 tys. mieszkańców. To już druga edycja tego badania. Pierwszą firma Colliers przeprowadziła w grudniu 2021 r. na porównywalnej próbie uczestników.

Komentarze

Powiązane

16.11.24, 08:00
| biznes i technologie » informacje
Polacy częściej odwiedzają sklepy convenience
Analiza zachowań ponad 1,5 mln konsumentów w III kw. br. wykazała, że w sklepach convenience wyraźnie wzrósł ruch, bo o 9,5 proc. rdr. – wynika z danych Proxi.cloud. W hipermarketach podniósł się o 1,7 proc. rdr. Natomiast spadł rdr. w supermarketach – o 10,6 proc., a także w dyskontach – o 7 proc. W formacie convenience przybyło też klientów – 0,7 proc.
10.11.24, 20:00
| internet » e-commerce | biznes i technologie » informacje
Dynamika handlu internetowego spowalnia. W czołówce Allegro, Media Expert, Zalando czy Sinsay
Wartość rynku e-commerce w Polsce w 2024 r. szacowana jest na blisko 100 mld zł. Jednak według raportu PMR Market Experts „Handel internetowy w Polsce 2024” dynamika wzrostu zaczyna spowalniać. Wynika to z dojrzewania sektora oraz częściowego powrotu konsumentów do tradycyjnych zakupów.
08.11.24, 17:35
| biznes i technologie » informacje
Auchan Polska i Intermarché inaugurują długoterminowy sojusz zakupowy. Jest zgoda UOKiK
Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w odpowiedzi na wniosek sieci handlowych Auchan Polska i Intermarché, wydał zgodę na koncentrację i utworzenie długotrwałego sojuszu zakupowego. W wyniku tej decyzji obie firmy powołają do życia nowy podmiot, którego zadaniem będzie reprezentowanie obu sieci w rozmowach z kontrahentami.
03.11.24, 21:05
| biznes i technologie » informacje
Ruch w galeriach i centrach handlowych spadł o ponad 12 proc. w III kwartale 2024 r.
W III kwartale br. ruch w centrach i galeriach handlowych spadł o blisko 12,4 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ub.r. W tym samym czasie zmniejszyła się liczba unikalnych klientów – o prawie 10 proc. rdr. Z kolei częstotliwość zakupów minimalnie wzrosła w dwóch województwach, a w pozostałych odnotowano nieznaczne spadki.
02.11.24, 16:46
| biznes i technologie » informacje
Sieć franczyzowa Odido ma już 500 punktów
MAKRO Polska dołączyła pięćsetny sklep do sieci Odido w formule Elevate. Placówka znajduje się miejscowości Bieńkówka w województwie małopolskim. Prowadzą ją państwo Natalia i Karol Jończyk.
01.11.24, 20:16
| internet » informacje | biznes i technologie » informacje
DEKO Electronics dołącza do e-Izby
DEKO Electronics – producent elektroniki użytkowej, prowadzący własny sklep internetowy – dołączył do grona firm członkowskich Izby Gospodarki Elektronicznej.
28.10.24, 21:42
| biznes i technologie » informacje
Tomasz Waligórski Dyrektorem Generalnym Carrefour Polska
Tomasz Waligórski, obecny Dyrektor Operacyjny Carrefour Polska, 1 listopada br. obejmie stanowisko Dyrektora Generalnego spółki. Zastąpi on na tym stanowisku Tarcka Ouaibi. Waligórski jest pierwszym Polakiem, który obejmie tą funkcję w naszym kraju.
26.10.24, 08:00
| biznes i technologie » informacje
GLS Poland i Orlen uruchamiają współdzieloną sieć automatów paczkowych
Od 14 października br. klienci GLS Poland, mogą odbierać i nadawać przesyłki z pierwszej w Polsce współdzielonej sieci automatów paczkowych Orlen. Dzięki nowemu rozwiązaniu krajowa liczba punktów odbioru oraz nadawania paczek GLS wzrośnie do 13 tys.
25.10.24, 23:10
| biznes i technologie » informacje | kultura » muzyka
Nowe studia nagraniowe Universal Music Polska
Universal Music Polska oddał do użytku nowoczesny, w pełni profesjonalny kompleks studyjny składający się z trzech pomieszczeń nagraniowych. Studia znajdują się w budynku X20, siedzibie spółki w Warszawie.
13.10.24, 12:09
| biznes i technologie » informacje
Netto chce dalej rosnąć na polskim rynku. Ma być tysiąc placówek do końca 2028 roku
Sieć dyskontów Netto obchodzi w październiku br. 29-lecie działalności w Polsce. Pierwszy dyskont Netto został otwarty w 1995 r. w Szczecinie, a obecnie sieć liczy ponad 660 placówek na terenie całego kraju.
Subskrybuj RSS działu biznes i technologie: rss
Oferty pracy

Aktualnie nie mamy ofert pracy.

Dodaj swoją ofertę
Konkursy
do 03.01.25

Do zdobycia jedna gra planszowa.

do 02.01.25

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 25.12.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.