05.02.24, 16:56
5 sytuacji, kiedy sprawdzi się doradztwo marketingowe w firmie
Doradztwo marketingowe to usługa zyskująca na popularności, szczególnie w wymagającym segmencie biznesowym. Jeśli odbiorcami mają być przedsiębiorstwa, to trudno dotrzeć do nich prostym, emocjonalnym przekazem, jak w przypadku klientów indywidualnych. Marketing B2B jest więc z natury bardzo konkurencyjny, a działające przez jakiś czas strategie szybko się dezaktualizują. Co zrobić, aby nie zostać wyprzedzonym przez konkurencję? Warto poprosić o wsparcie specjalistów, którzy na co dzień świadczą usługi doradcze. Konsultant marketingowy pracuje z reguły wyłącznie z przedsiębiorcami o zbliżonym profilu działalności, dzięki czemu na bazie swoich doświadczeń jest w stanie dobrać techniki i strategie najbardziej dopasowane do konkretnej branży.
5 sytuacji, kiedy sprawdzi się doradztwo marketingowe w firmie
Konsultacje są doskonałym pomysłem w sytuacji, gdy organizacja potrzebuje całościowego spojrzenia na swoje problemy komunikacyjne, jak też wtedy, gdy nacisk ma zostać położony na konkretny aspekt. Marketing B2B obejmuje zazwyczaj kilkanaście obszarów, które wzajemnie się uzupełniają. Poniżej przedstawiamy pięć sytuacji, w których warto skorzystać z omawianej usługi:
1. Opracowywanie strategii - doradztwo marketingowe to świetny wybór przede wszystkim na etapie przygotowania customer journey. Podstawą jest umiejętne określenie buyer persony, którą przedsiębiorcy nie zawsze są w stanie trafnie sprecyzować. Konsultant marketingowy może w takiej sytuacji wzbogacić strategię o detale, które dostrzegł w trakcie współpracy z innymi firmami z branż pokrewnych.
2. Ekspansja zagraniczna - kolejną sytuacją, w której doradztwo bywa niezbędne, jest wejście na obce rynki. Wprowadzając markę do innego kraju startuje się zwykle z zupełnie czystą kartą, przez co marketing B2B gra pierwsze skrzypce w walce o klienta. Bez dokładnie przemyślanych wytycznych próba ekspansji kończy się zwykle bezcelowym przepalaniem budżetów.
3. Wdrożenie systemów IT - konsultant marketingowy może okazać się niezwykle pomocny również w przypadku implementacji różnego rodzaju oprogramowania wspierającego komunikację. Najczęściej dotyczy to systemów marketing automation, które ułatwiają zarządzanie środkiem lejka, aby zwiększyć efektywność docierania do odbiorców.
4. Tworzenie strony internetowej - kluczowym momentem w życiu każdej firmy jest opracowanie strony www, na której zawsze mocno opiera się cały marketing B2B. Doradztwo na tym etapie pozwala uniknąć kosztownych błędów, które burzą spójny wizerunek marki i kolidują z wartościami deklarowanymi w innych kanałach.
5. Audyt aktualnych działań - wielu przedsiębiorców zapomina, że od czasu do czasu warto zrobić krok wstecz i dokładnie zweryfikować prowadzone kampanie. Pracujący w firmie specjaliści nie zawsze są w stanie obiektywnie ocenić własne wysiłki, dlatego warto poprosić o pomoc zewnętrznego konsultanta, który zaoferuje chłodne, zewnętrzne spojrzenie. Doradztwo marketingowe pozwoli dostrzec błędy, które mogły być powielane od tygodni lub miesięcy. Tego rodzaju audyt będzie świetną bazą do wypracowania nowej, zaktualizowanej strategii działania.
Komentarze