03.02.24, 09:00

Podsumowanie 2023 roku: Ewelina Puławska (Good One PR)

Ewelina Puławska, fot. Konrad Werkowicz

Ewelina Puławska, Account Director w agencji Good One PR, podsumowuje 2023 rok w branży dla portalmedialny.pl.

Minął kolejny ważny rok dla naszej branży. Public relations stale się rozwija i ewoluuje, tak samo jak zawód PR-owca. Nie sposób opisać wszystkich zmian, które mają bezpośredni wpływ na naszą branżę, jednak poniżej przedstawiam trzy najważniejsze z nich. W moim odczuciu to właśnie one będą odgrywały ważną rolę w dyskusji o PR również w 2024 roku.

ESG w centrum uwagi 

Raportowanie niefinansowe staje się jednym z ważniejszych i trudniejszych wyzwań, przed jakim stają firmy. 5 stycznia 2023 roku weszła w życie dyrektywa CSRD, a pierwsze podmioty zostaną zobowiązane do raportowania na jej podstawie w 2025 roku – dane obejmą obrotowy rok 2024. Ten globalny trend obliguje biznes do realnych zmian. W 2024 r. firmy w dalszym ciągu będą podkreślać swoje zaangażowanie w zrównoważony rozwój, a kampanie PR będą koncentrować się na prezentowaniu praktyk przyjaznych dla środowiska, społecznie odpowiedzialnych i uwzględniających zasady ładu korporacyjnego. 

AI usprawni pracę PR-owców 

Narzędzia oparte na sztucznej inteligencji zmieniają wiele branż. W 2023 r. w dalszym ciągu było głośno o ChatGPT oraz jego kolejnych wersjach. Nie wierzę, że AI zastąpi PR-owców, ale jestem przekonana, że ChatGPT może być kolejnym narzędziem, które usprawni naszą pracę. Tak jak monitoring mediów, aplikacje do zarządzania projektami, czasem pracy czy dystrybucją treści do dziennikarzy. Pamiętajmy przy tym oczywiście o zagrożeniach ze strony sztucznej inteligencji - mam tu na myśli generowanie fake newsów. ChatGPT, jak każde inne narzędzie w rękach człowieka, powinien być stosowany z rozwagą i uwzględnieniem jego wszelkich ograniczeń i niedoskonałości.

Rewolucja w mediach 

To, co wydarzyło się z polskimi mediami po 15 października odbiło się głośnym echem nie tylko w naszym kraju. I te zmiany oraz ich skutki będą widoczne również w 2024 r. Mało tego, ta rewolucja nadal trwa. Nie mam tu na myśli wyłącznie mediów publicznych. Ogromne roszady personalne dotyczą nie tylko TVP i Trójki, ale też Polsatu, TVN, dzienników ogólnopolskich, lokalnych i innych mediów. Tak samo prasy, RTV, jak i portali internetowych. Od naszej branży zmiany te wymagają jeszcze większej uwagi niż zwykle oraz trzymania ręki na pulsie. No i oczywiście aktualizacji listy kontaktów.

Z kolei trzy najważniejsze wydarzenia w Good One PR w 2023 roku to: 

Mocne debiuty branżowe

Podsumowanie tego, co działo się w naszej agencji w ubiegłym roku, zacznę od debiutów branżowych. W 2023 roku dwuosobowy zespół z Good One PR po raz pierwszy wziął udział w jednym z najważniejszych konkursów branży kreatywnej – Young Creatives Cannes. Naszą agencję reprezentowali Ilona Rutkowska i Jakub Macyszyn, a ich debiut zaowocował wygraniem nagrody głównej w kategorii PR. Zwycięzcy reprezentowali również Polskę w międzynarodowym konkursie Young Lions Competition 2023 w Cannes.

Myśląc o debiutach branżowych muszę również wspomnieć o rankingu magazynu „Press”. Co roku redakcja przygląda się kondycji branży public relations w Polsce, w tym poszczególnym agencjom PR: ich przychodom i zyskom, obsługiwanym projektom, zmianom w strukturach oraz osiągnięciom. W ubiegłorocznej edycji PR Check znalazły się 43 agencje PR i pierwszy raz nasza agencja. Jest to dla nas kolejne ważne wyróżnienie i docenienie naszej codziennej pracy. I uważam, że o sukcesach warto mówić głośno, szczególnie, kiedy stoją za nimi ludzie mocno zaangażowani w działania, a dokładnie tak jest w Good One PR. 

Ważne kampanie pro bono

Społeczna odpowiedzialność biznesu wpisana jest w DNA naszej firmy. Dlatego od lat realizujemy projekty pro bono dla wybranych podmiotów. W 2023 r. w kontynuowaliśmy działania dla Fundacji Saventic, której głównym zadaniem jest wspieranie szybszej diagnostyki chorób rzadkich. W ubiegłym roku do portfolio klientów Good One PR dołączyła również Klinika Onkologii i Chirurgii Onkologicznej Dzieci i Młodzieży Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie, wysokospecjalistyczny ośrodek w zakresie leczenia dzieci z nowotworami. Pierwszym sukcesem w ramach tego projektu była kampania (P)okaż serce, której drugą edycję realizujemy w tym roku. 

Nowe biuro we Wrocławiu

Rok 2023 zakończyliśmy zmianą biura we Wrocławiu. Postawiliśmy na większą przestrzeń w nowym inkubatorze przedsiębiorczości triQube. Nowoczesny obiekt, poza biurem na wyłączność, oferuje sale konferencyjne, biura wirtualne, przestrzeń do coworkingu oraz studio nagrań audio i wideo. TriQube znajduje się na Borku, czyli jednym z najbardziej zielonych osiedli Wrocławia, przy ulicy Januszowickiej 5 – rzut beretem od wcześniejszej siedziby naszego wrocławskiego oddziału firmy. Biuro Good One PR mieści się pod nr 121, na I piętrze. Lokalnym oddziałem agencji zarządza Martyna Dziopak-Mroczka, związana z naszą agencją od 2015 roku.

Ewelina Puławska, Account Director w Good One PR

Ekspert w dziedzinie komunikacji produktowej i korporacyjnej. Z Good One PR związana od blisko 12 lat, gdzie prowadzi działania na rzecz kluczowych klientów agencji oraz zarządza zespołem konsultantów. Absolwentka Wydziału Nauk Humanistycznych UKSW, Wyższej Szkoły Promocji w Warszawie oraz London School of Public Relations, zakończonej międzynarodowym certyfikatem PR. Posiada bogate doświadczenie w realizacji kompleksowych strategii komunikacyjnych. Członkini Polskiego Stowarzyszenia Public Relations, które zrzesza profesjonalistów z branży PR.

Komentarze

Powiązane

24.05.24, 19:00
| reklama & PR » ludzie
Radosław Tarczyński przeszedł z Eskimi do Veovee
Na początku kwietnia br. do zespołu Veovee dołączył Radosław Tarczyński i objąłnowo utworzone stanowisko Businness Development Directora.
24.05.24, 17:35
| reklama & PR » informacje
Gotuj w domu jak w restauracji. Lubella promuje makarony
Lubella ruszyła z komunikacją digitalową makaronów klasycznych pod hasłem „Gotuj w domu jak w restauracji”. W swojej najnowszej kampanii marka pokazuje, że pierwszym krokiem do otwarcia domowej restauracji jest otwarcie paczki makaronu Lubella. 
24.05.24, 13:18
| reklama & PR » ludzie
Karolina Migdał-Koleśnikow awansowała w Walter Herz
Firma doradcza Walter Herz awansowała Karolinę Migdał-Koleśnikow w zespole Marketingu i Sprzedaży na stanowisko Sales & Marketing Director.
24.05.24, 11:15
| reklama & PR » informacje
Dwa wielkoformatowe ekrany reklamowe Screen Network w łódzkiej Manufakturze
Screen Network ogłasza uruchomił dwa wielkoformatowe w łódzkiej Manufakturze, które należą do najwyższej kategorii ekranów Super Screen.
24.05.24, 09:45
| reklama & PR » ludzie
Ewelina Puławska awansowała w Good One PR. Została dyrektor zarządzającą
Ewelina Puławska awansowała w strukturach Good One PR, obejmując nowo utworzone stanowisko managing director.
23.05.24, 21:00
| reklama & PR » informacje
Lavazza po raz dziesiąty na kortach Roland-Garros
Lavazza, włoska firma kawowa oraz oficjalny partner turnieju Roland-Garros od 2015 r., będzie dzielić się włoskim stylem smakowania kawy 10 raz z rzędu.
23.05.24, 17:51
| reklama & PR » ludzie
Sonia Stępień przechodzi z o2.pl do agencji oLIVE media
Sonia Stępień dołączyła do zespołu agencji oLIVE media i objęła stanowisko senior PR specjalistka. Tym samym zasiliła zespół public relations, którym kieruje team leaderka Katarzyna Kamińska.
23.05.24, 15:00
| reklama & PR » informacje
Robert Lewandowski ambasadorem G2A.COM
G2A.COM, największy na świecie marketplace z cyfrową rozrywką nawiązał długoterminową współpracę z Robertem Lewandowskim. W nawiązaniu współpracy pomiędzy stronami uczestniczyło RL Media.
23.05.24, 13:27
| reklama & PR » informacje
IKEA, L’Oreal i Biedronka pierwszymi reklamodawcami platformy SkyShowtime w Polsce
SkyShowtime jako pierwsza globalna platforma streamingowa w Polsce uruchomił pakiety reklamowe, a klienci Wavemaker (GroupM) jako pierwsi zareklamowali się na jego łamach.
23.05.24, 11:31
| reklama & PR » ludzie
Karolina Leguła-Leszczyńska awansuje w Mindshare Polska
Karolina Leguła-Leszczyńska awansowała w strukturach Mindshare Polska i objęła stanowisko Cluster Category Lead’a w obszarze planowania strategicznego na region CEE. Odpowiada za pracę dla jednej z największych na świecie firm FMCG.
Subskrybuj RSS działu reklama & PR: rss
Oferty pracy

Aktualnie nie mamy ofert pracy.

Dodaj swoją ofertę
Konkursy
do 22.05.24

Ważna informacja dla biorących udział w konkursach na stronach portalmedialny.pl. 

do 20.05.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 16.05.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy