30.01.24, 06:30

Podsumowanie 2023 r.: Joanna Dering (Altavia Kamikaze + K2)

Joanna Dering, Managing Partner Altavia Kamikaze + K2

Joanna Dering, Managing Partner Altavia Kamikaze + K2, podsumowuje dla portalmedialny.pl najważniejsze wydarzenia 2023 roku w branży.

2023 rok w branży

Rok 2023 okazał się niezwykle nieprzewidywalny dla branży kreatywnej. Wszyscy pracowaliśmy w kontekście zdarzeń, które mocno wpływają na konsumentów: wojna, inflacja, techniczna recesja, wybory, a także zmian technologicznych, które zaangażowały branżę. Swoje top 4 podsumowania 2023 roku rozpocznę więc od słowa zwinność:

Elastyczne podejście do kampanii i budżetów

W kontekście nieprzewidywalnych (tak, znowu) wydarzeń, które towarzyszyły nam w 2023 roku, utrwalił się trend planowania krótkoterminowego, który jest z nami od czasu pandemii.. Szybkie i elastyczne wdrażanie zmian w działaniach marek, dostosowane do zmieniających się warunków, wymagało bardzo bliskiej współpracy agencji z klientami i sprawności w pracy zespołów klienckich.

Boom sztucznej inteligencji

2023 to rok pod znakiem rozwiązań opartych o AI. Technologia jest co prawda z nami już ładnych kilka lat, ale ten roku przyniósł rozwiązania na tyle dojrzałe i funkcjonalne, że temat zyskał skalę. AI potrafi generować różnorodne treści: teksty, obrazy, wideo, głos, strony internetowe, co oznaczało konieczność testowania i wdrażania w agencjach nowych rozwiązań i sposobów pracy. I o ile to nie stanowiło wyzwania, to wyzwaniem na pewno okazał się brak jednoznacznych uregulowań prawnych.

Treści wideo - z TikToka na inne kanały

Już nie tylko twórcy, ale też brandy świetnie radzą sobie na TikToku. O ile robimy tiktoki, nie reklamy na Tiktoka ;) Charakterystyczny format i humor są też nierzadko adaptowane na inne kanały, jako skuteczny sposób zwiększania zasięgów i angażowania nowych grup odbiorców.

Kryzys zaufania do Influencerów, ale Inwestycje w mikro i nano twórców

Szereg wydarzeń w świecie influencerskim spowodował kryzys zaufania, co skłoniło marki do rewizji strategii. Zauważalny stał się trend inwestycji w mikro i nano influencerów, również tworzenie, edukację i animację własnych społeczności takich twórców wokół danego brandu. 

Rok 2023 w agencji

Rok 2023 był dla nas przełomowy. Rozpoczęliśmy go rebrandingiem z Kamikaze - part of Altavia Group na Altavia Kamikaze. Zmiana odzwierciedla coraz bardziej intensywną współpracę między agencjami w grupie Altavia, których jest już 70 i działają na 45 rynkach.

Z kolei zakończyliśmy go kolejnym rebrandingiem zamykającym transakcję, w ramach której agencja Altavia Kamikaze przejęła agencje K2 Create i K2 Precise stając się Altavia Kamikaze + K2. Tym samym mocno i na świeżo weszliśmy w agencyjną dorosłość (18 lat na rynku). Tworząc Altavia Kamikaze + K2 chcemy stworzyć najlepszy agencyjny zespół, pracujący dla retailerów i marek, zarówno na poziomie budowania świadomości i rozważania marki, domykania sprzedaży, jak i lojalizacji konsumentów. Rozwijamy nasze usługi kreatywne, socialowe, mediowe i martechowe tak, aby obsługiwać marki na wszystkich etapach Digital Customer Journey. Integrujemy kompetencje, żeby zwiększyć efektywność naszych działań i uprościć współpracę naszym klientom. Za tymi planami stoi dziś zespół 180 ekspertów w ramach połączonych struktur.

W 2023 r. skupialiśmy się na rozwoju relacji z naszymi klientami, co zaowocowało powiększeniem scope’u współpracy lub liczby obsługiwanych brandów, za co bardzo dziękujemy. Szczególnie ciekawy obszar, który rozwijaliśmy to Tik Tok - niestandardowe podejście oparte na pracy twórców, których zaprosiliśmy na pokład już kilka lat temu. Odwaga i zaufanie klienta zaowocowało nagrodą główną Golden Arrow w kategorii social media za działania dla marki Kaufland na Tik Toku. W przypadku zespołu dawnego K2 Create, rok został zwieńczony srebrnym Effie za akcję Bayraktar dla Ukrainy ze Zrzutka.pl. Gratulacje dla klientów i zespołów.

Joanna Dering

Partnerka współzarządzająca połączonymi strukturami agencji Altavia Kamikaze, K2 Create i K2 Precise pod wspólnym brandingiem Altavia Kamikaze + K2. Od 19 lat w branży.

Komentarze

Powiązane

24.05.24, 19:00
| reklama & PR » ludzie
Radosław Tarczyński przeszedł z Eskimi do Veovee
Na początku kwietnia br. do zespołu Veovee dołączył Radosław Tarczyński i objąłnowo utworzone stanowisko Businness Development Directora.
24.05.24, 17:35
| reklama & PR » informacje
Gotuj w domu jak w restauracji. Lubella promuje makarony
Lubella ruszyła z komunikacją digitalową makaronów klasycznych pod hasłem „Gotuj w domu jak w restauracji”. W swojej najnowszej kampanii marka pokazuje, że pierwszym krokiem do otwarcia domowej restauracji jest otwarcie paczki makaronu Lubella. 
24.05.24, 13:18
| reklama & PR » ludzie
Karolina Migdał-Koleśnikow awansowała w Walter Herz
Firma doradcza Walter Herz awansowała Karolinę Migdał-Koleśnikow w zespole Marketingu i Sprzedaży na stanowisko Sales & Marketing Director.
24.05.24, 11:15
| reklama & PR » informacje
Dwa wielkoformatowe ekrany reklamowe Screen Network w łódzkiej Manufakturze
Screen Network ogłasza uruchomił dwa wielkoformatowe w łódzkiej Manufakturze, które należą do najwyższej kategorii ekranów Super Screen.
24.05.24, 09:45
| reklama & PR » ludzie
Ewelina Puławska awansowała w Good One PR. Została dyrektor zarządzającą
Ewelina Puławska awansowała w strukturach Good One PR, obejmując nowo utworzone stanowisko managing director.
23.05.24, 21:00
| reklama & PR » informacje
Lavazza po raz dziesiąty na kortach Roland-Garros
Lavazza, włoska firma kawowa oraz oficjalny partner turnieju Roland-Garros od 2015 r., będzie dzielić się włoskim stylem smakowania kawy 10 raz z rzędu.
23.05.24, 17:51
| reklama & PR » ludzie
Sonia Stępień przechodzi z o2.pl do agencji oLIVE media
Sonia Stępień dołączyła do zespołu agencji oLIVE media i objęła stanowisko senior PR specjalistka. Tym samym zasiliła zespół public relations, którym kieruje team leaderka Katarzyna Kamińska.
23.05.24, 15:00
| reklama & PR » informacje
Robert Lewandowski ambasadorem G2A.COM
G2A.COM, największy na świecie marketplace z cyfrową rozrywką nawiązał długoterminową współpracę z Robertem Lewandowskim. W nawiązaniu współpracy pomiędzy stronami uczestniczyło RL Media.
23.05.24, 13:27
| reklama & PR » informacje
IKEA, L’Oreal i Biedronka pierwszymi reklamodawcami platformy SkyShowtime w Polsce
SkyShowtime jako pierwsza globalna platforma streamingowa w Polsce uruchomił pakiety reklamowe, a klienci Wavemaker (GroupM) jako pierwsi zareklamowali się na jego łamach.
23.05.24, 11:31
| reklama & PR » ludzie
Karolina Leguła-Leszczyńska awansuje w Mindshare Polska
Karolina Leguła-Leszczyńska awansowała w strukturach Mindshare Polska i objęła stanowisko Cluster Category Lead’a w obszarze planowania strategicznego na region CEE. Odpowiada za pracę dla jednej z największych na świecie firm FMCG.
Subskrybuj RSS działu reklama & PR: rss
Oferty pracy

Aktualnie nie mamy ofert pracy.

Dodaj swoją ofertę
Konkursy
do 22.05.24

Ważna informacja dla biorących udział w konkursach na stronach portalmedialny.pl. 

do 20.05.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 16.05.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy