29.01.24, 06:30

Justyna Duszyńska (Aleph Group): podsumowanie 2023 roku

Justyna Duszyńska, fot.: materiały prasowe

Justyna Duszyńska, CEO polskiego oddziału Aleph Group, Inc, podsumowuje 2023 rok w branży dla portalmedialny.pl. 

Dla mnie osobiście najważniejsze zjawiska i wydarzenia minionego roku to:

  1. Rozwój i rosnąca popularność BeReal: BeReal zyskał na popularności jako platforma promująca autentyczność i spontaniczność, szczególnie wśród młodszego pokolenia użytkowników mediów społecznościowych.
  2. Nowa platforma mediów społecznościowych - Threads: Meta wprowadziła Threads, platformę z założenia koncentrującą się na głębszych, bardziej znaczących interakcjach i dyskusjach (w przeciwieństwie do krótkich, powierzchownych treści).
  3. Wzrost wykorzystania AI w marketingu: Sztuczna inteligencja znacząco wpłynęła na media społecznościowe w 2023 roku - menedżerowie SM zaczęli bardzo aktywnie eksperymentować z tworzeniem treści za pomocą narzędzi takich jak ChatGPT, DALL-E czy Midjourney.
  4. Innowacyjne kampanie reklamowe z wykorzystaniem AI: Temat jest jeszcze stosunkowo świeży, ale już pojawia się całkiem sporo udanych zastosowań, co np. widać było na festiwalu Cannes Lions, gdzie wśród wyróżnionych kampanii znalazło się całkiem sporo tych z wykorzystaniem AI, by przywołać tylko przykładowo tę marki Heinz, która wykorzystywała generator obrazów AI, aby zadać pytanie „Jak według AI wygląda ketchup?” i stała się viralem.
  5. Rosnące znaczenie Retail Media w e-commerce:

Segment Retail Media rośnie bardzo dynamicznie już od kilku lat i staje się coraz ważniejszy w całościowym torcie reklamy digital. Według oszacowań GroupM w 2023 roku miał osiągnąć wartość ok. 126 mld dol. To już ponad 20 proc. wartości całego rynku reklamy digital, ale też – uwaga, uwaga – Retail Media rozpatrywane jako osobne medium właśnie, w 2028 roku prześcignie globalnie tak „zasłużone” medium, jak … telewizja :-)

  1. Odpowiedzialność społeczna - wyzwanie dla marek: Zwiększające się zainteresowanie kwestiami społecznymi i odpowiedzialnością społeczną wśród odbiorców, szczególnie wśród pokoleń Z i Alfa, stało się wyzwaniem dla marek, które musiały dostosować swoją komunikację i być bardziej transparentne.
  2. Trendy w influencer marketingu: Rok 2023 był istną sinusoidą dla influencer marketingu -  z wieloma kampaniami, które zyskały uznanie, ale także z aferami wpływającymi na tę branżę; miejmy nadzieję, że te ostatnie pomogą ten obszar zreformować w kierunku większej transparentności i bezpieczeństwa.

Wszystkie te wydarzenia i zmiany pokazują, jak dynamicznie rozwijał się rynek reklamy digital w 2023 roku, podkreślając znaczenie innowacji technologicznych, nowych platform oraz odpowiedzialności społecznej marek.

Rozczarowania /wyzwania 2023:

1. Wyzwania związane z wykorzystaniem AI: Pomimo dynamicznego wzrostu zastosowań AI w marketingu, pojawiło się oczywiście sporo wyzwań, np. te związane z jakością i skutecznością obsługi klienta przez chatboty, co mogło być rozczarowaniem dla niektórych marek i konsumentów.

2. Kwestie prawne: Nowe regulacje prawne - takie jak np. dyrektywa Omnibus - wprowadziły wyzwania dla e-commerce i marketingu, stawiając marki przed koniecznością szybkiego dostosowania się do zmieniającego się otoczenia regulacyjnego.

3. Wyzwania w influencer marketingu: Tak jak wspomniałam - rok 2023 był dla influencer marketingu mocno niejednoznaczny.  Z jednej strony liczne kampanie, które zyskały uznanie, ale z drugiej – afery, takie jak „Pandora Gate”,  czy manipulacje wokół informacji generowanych przez Natalię Janoszek.

2023 rok w Aleph Group 

1. Dla naszej firmy najważniejszym wydarzeniem minionego roku był rebranding – marka pod jaką działamy w Polsce zmieniła się z Httpool by Aleph na Aleph. Przy czym był to nasz lokalny element procesu globalnego, którego celem było połączenie firm należących do holdingu Aleph na całym świecie (w tym właśnie naszej polskiej Httpool) – pod wspólną nazwą Aleph. W ten sposób Aleph stworzył jednolity i globalny ekosystem lokalnych ekspertów marketingu digital. Ta zmiana ma wesprzeć również średnioterminową strategię rozwoju firmy - do 2026 roku Aleph zamierza być partnerem dla ponad 60 czołowych platform cyfrowych i pomagać im w oferowaniu innowacyjnych rozwiązań reklamowych klientom w ponad 150 krajach (dziś w sumie reprezentuje ponad 45 platform na 130 rynkach na świecie, w tym m.in. Google, Meta, Microsoft, Pinterest, Reddit, Snapchat, Spotify, TikTok, Uber czy X).

Rebranding przeprowadzilśmy w IV kwartale minionego roku, więc jego efekty siłą rzeczy odczuwać będziemy już w roku 2024 – wprowadzone zmiany umożliwią lepszą współpracę i dzielenie się wiedzą, usprawnią rozwój zawodowy i zwiększą możliwości oferowania klientom w Polsce pełnego pakietu usług holdingu Aleph, na czele z nowoczesnymi rozwiązaniami marketingu digital. Zmiany te tworzą także fundament dla Aleph do wzmacniania swojej pozycji, m.in. właśnie w Polsce, oraz systematycznej i dynamicznej ekspansji na nowe regiony. Dla porządku dodam na koniec wątku o rebraningu, że działamy teraz pod marką Aleph, natomiast formalna nazwa spółki pozostanie bez zmian (Httpool Polska Sp. z o.o.).

2. Bardzo ważne w skali roku są też nasze nowe partnerstwa – przede wszystkim z Pinterest (ogłoszone latem) i Microsoft (ogłoszone jesienią).

3. Oprócz swojej podstawowej oferty, dotyczącej obszaru AdTech, w 2023 roku Aleph rozwijał się także w innych kierunkach, wprowadzając na rynek rozwiązania Aleph Payments i Aleph Express.

4. Aleph wzmacniał również rozwój programu edukacyjnego o nazwie Digital Ad Expert. Jest to inicjatywa społeczna Aleph Group, która ma na celu tworzenie nowych możliwości ekonomicznych poprzez edukację w zakresie reklamy digital. Całkowicie bezpłatny, w pełni online’owy i zaprojektowany przez globalnych ekspertów w dziedzinie reklamy cyfrowej, Digital Ad Expert ma prawie 600 tys. aktywnych użytkowników zarejestrowanych na platformie, certyfikował już ponad 75 tys. studentów z ponad 140 krajów w ramach krótkich kursów i nagrodził ponad 10 tys. studentów pełnym certyfikatem Digital Ad Certificate.

W ubiegłym roku program Digital Ad Expert dołączył też do Globalnej Koalicji Edukacyjnej UNESCO (Global Education Coalition) i wspiera jej ambitne plany podniesienia kwalifikacji dziesięciu milionów ludzi do 2029 r. Jest to uzupełnienie średnioterminowego celu Digital Ad Expert, jakim jest certyfikacja 100 tys. studentów z całego świata.

5. Last, but not least - Aleph był w 2023 r. kluczowym sponsorem (Platinum Sponsor) na DMEXCO - Digital Marketing Exposition & Conference , które jest wiodącym wydarzeniem w Europie dla marketingu cyfrowego i technologii, organizowanym w Kolonii.

Justyna Duszyńska

Od 2021 r. jest prezeską polskiego oddziału Aleph Group (wcześniej Httpool), globalnego partnera w sprzedaży dla kilkudziesięciu największych platform społecznościowych na świecie (m.in. Meta, Pinterest, Reddit, Snapchat, Spotify, TikTok czy X). Od 20 lat konsekwentnie swoją karierę wiąże z branżą mediów i digital marketingu. Pracowała w kilku największych grupach mediowych, gdzie była członkinią zarządu operacyjnego odpowiedzialną za sprzedaż.

Jest jurorką w marketingowym konkursie Effie Awards i członkinią IAA Polska. Zasiada w Radzie Programowej Forum IAB. Od kilku lat jest mentorką amerykańskiej organizacji Vital Voices Global Partnership. Ukończyła Stanford University – School of Executive Business i jest absolwentką Wydziału Stosunków Międzynarodowych na Uniwersytecie Warszawskim.

Komentarze

Powiązane

24.05.24, 19:00
| reklama & PR » ludzie
Radosław Tarczyński przeszedł z Eskimi do Veovee
Na początku kwietnia br. do zespołu Veovee dołączył Radosław Tarczyński i objąłnowo utworzone stanowisko Businness Development Directora.
24.05.24, 17:35
| reklama & PR » informacje
Gotuj w domu jak w restauracji. Lubella promuje makarony
Lubella ruszyła z komunikacją digitalową makaronów klasycznych pod hasłem „Gotuj w domu jak w restauracji”. W swojej najnowszej kampanii marka pokazuje, że pierwszym krokiem do otwarcia domowej restauracji jest otwarcie paczki makaronu Lubella. 
24.05.24, 13:18
| reklama & PR » ludzie
Karolina Migdał-Koleśnikow awansowała w Walter Herz
Firma doradcza Walter Herz awansowała Karolinę Migdał-Koleśnikow w zespole Marketingu i Sprzedaży na stanowisko Sales & Marketing Director.
24.05.24, 11:15
| reklama & PR » informacje
Dwa wielkoformatowe ekrany reklamowe Screen Network w łódzkiej Manufakturze
Screen Network ogłasza uruchomił dwa wielkoformatowe w łódzkiej Manufakturze, które należą do najwyższej kategorii ekranów Super Screen.
24.05.24, 09:45
| reklama & PR » ludzie
Ewelina Puławska awansowała w Good One PR. Została dyrektor zarządzającą
Ewelina Puławska awansowała w strukturach Good One PR, obejmując nowo utworzone stanowisko managing director.
23.05.24, 21:00
| reklama & PR » informacje
Lavazza po raz dziesiąty na kortach Roland-Garros
Lavazza, włoska firma kawowa oraz oficjalny partner turnieju Roland-Garros od 2015 r., będzie dzielić się włoskim stylem smakowania kawy 10 raz z rzędu.
23.05.24, 17:51
| reklama & PR » ludzie
Sonia Stępień przechodzi z o2.pl do agencji oLIVE media
Sonia Stępień dołączyła do zespołu agencji oLIVE media i objęła stanowisko senior PR specjalistka. Tym samym zasiliła zespół public relations, którym kieruje team leaderka Katarzyna Kamińska.
23.05.24, 15:00
| reklama & PR » informacje
Robert Lewandowski ambasadorem G2A.COM
G2A.COM, największy na świecie marketplace z cyfrową rozrywką nawiązał długoterminową współpracę z Robertem Lewandowskim. W nawiązaniu współpracy pomiędzy stronami uczestniczyło RL Media.
23.05.24, 13:27
| reklama & PR » informacje
IKEA, L’Oreal i Biedronka pierwszymi reklamodawcami platformy SkyShowtime w Polsce
SkyShowtime jako pierwsza globalna platforma streamingowa w Polsce uruchomił pakiety reklamowe, a klienci Wavemaker (GroupM) jako pierwsi zareklamowali się na jego łamach.
23.05.24, 11:31
| reklama & PR » ludzie
Karolina Leguła-Leszczyńska awansuje w Mindshare Polska
Karolina Leguła-Leszczyńska awansowała w strukturach Mindshare Polska i objęła stanowisko Cluster Category Lead’a w obszarze planowania strategicznego na region CEE. Odpowiada za pracę dla jednej z największych na świecie firm FMCG.
Subskrybuj RSS działu reklama & PR: rss
Oferty pracy

Aktualnie nie mamy ofert pracy.

Dodaj swoją ofertę
Konkursy
do 22.05.24

Ważna informacja dla biorących udział w konkursach na stronach portalmedialny.pl. 

do 20.05.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 16.05.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy