22.01.24, 21:00
Sąd Apelacyjny oddala apelację TVN. Kara za emisję programu Sędzia Anna Maria Wesołowska zasadna
Sąd Apelacyjny oddalił apelację spółki TVN przeciwko decyzji Przewodniczącego KRRiT Jana Dworaka o nałożeniu kary w wysokości 100 tys. zł.
Sąd Apelacyjny w Warszawie po 10 latach od wydania decyzji przez Przewodniczącego KRRiT Jana Dworaka o nałożeniu kary na spółkę TVN za naruszenie przepisów ustanowionych w celu ochrony małoletnich odbiorców, oddalił apelację TVN i podzielił przyjętą argumentację KRRiT.
Decyzją z 26 lipca 2013 r. Przewodniczący KRRiT stwierdził naruszenie przez spółkę TVN art. 18 ust. 5 ustawy o radiofonii i telewizji oraz § 5 ust. 2,3 i 4 pkt 4 ówcześnie obowiązującego rozporządzenia KRRiT z 23 czerwca 2005 r., poprzez rozpowszechnienie czterech audycji z serii „Sędzia Anna Maria Wesołowska” i nałożył na nadawcę karę w wysokości 100 tys. zł.
Jak przypomina KRRiT, przedmiotowe odcinki, przedstawiały szczegółowe, często drastyczne opisy i rekonstrukcje scen gwałtów i zbrodni (w tym motywowanego seksualnie zabójstwa dziecka). Materiały zawierały przykłady patologicznych zachowań, agresji, okrucieństwa i wulgaryzmów, które w ocenie KRRiT były zbyt trudne w percepcji małoletnich widzów poniżej 16 roku życia, z punktu widzenia ich dojrzałości emocjonalnej, moralnej i intelektualnej.
Po kontroli Sądu Najwyższego, Sąd II instancji potwierdził w uzasadnieniu do , że ww. audycje ukazywały przemoc, w tym przemoc seksualną oraz przedstawiały prymitywny obraz świata, zarówno poprzez zachowania bohaterów, jak i słownictwo którym się posługują. Wszystkie cztery odcinki pokazywały jednostronny i patologiczny obraz relacji międzyludzkich i zdarzeń społecznych, a sfera intymna człowieka przedstawiona została w postaci wypaczonej, odhumanizowanej, przy użyciu przemocy i dominacji. Decyzja Sądu jest prawomocna.
Kierownik Działu Komunikacja Społeczna i Promocja
Regionalny Instytut Kultury im. Wojciecha Korfantego | Katowice
Przejdź do ofertySpecjalistka/Specjalista ds. promocji i obsługi widowni
Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera | Warszawa
Przejdź do ofertyStanowisko ds. promocji i komunikacji
Muzeum – Miejsce Pamięci KL Plaszow w Krakowie. Niemiecki nazistowski obóz pracy i obóz koncentracyjny (1942-1945) (w organizacji) | Kraków
Przejdź do ofertyKonferencja Digital Gamechangers — Harbingers Data: 3 października 2024 Miejsce: Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie.
Komentarze