20.11.23, 06:30

Grupa Kino Polska po III kwartałach 2023 r.: wzrost przychodów i zysku netto. Lepsza kondycja Zoom TV

Logo Zoom TV, fot.: materiały prasowe

Grupa Kino Polska po trzech kwartałach br. zanotowała 214,7 mln zł przychodu. Firma Po dziewięciu miesiącach kanały Grupy Kino Polska w Polsce osiągnęły łącznie 2,56 proc. udziału w oglądalności widowni komercyjnej.

Po III kw. 2023 r. Grupa Kino Polska odnotowała przychody na poziomie 214,7 mln zł (+5,1 proc. r/r), głównie za sprawą wzrostu przychodów z nadawania kanałów płatnych i sprzedaży praw licencyjnych. Zysk netto Grupy po 9 miesiącach br. wyniósł 32,5 mln zł (+15,5 proc. r/r), zaś wynik EBITDA 87,7 mln zł (+2,7 proc. r/r). Rentowność netto Grupy wzrosła do 15,1 proc., tj. o 1,4 p.p. więcej niż rok wcześniej. Na koniec III kw. 2023 r. Grupa powiększyła nadwyżkę finansową do 38,4 mln zł. Przychody z emisji zwiększyły się o 5,3 proc. r/r i stanowiły 52,7 proc. całkowitej sprzedaży Grupy. Wpływy z reklam utrzymały się na niemal tym samym poziomie co rok wcześniej (-0,3 proc. r/r), a ich udział w przychodach ogółem stanowił 34,4 proc. Przychody na rynkach międzynarodowych wyniosły 74 mln zł (+7,4 proc. r/r) i stanowiły 34,5 proc. całkowitych przychodów Grupy. Marża EBITDA wyniosła 40,9 proc. wobec 41,8 proc. rok wcześniej.

Pomimo że warunki dla nadawców telewizyjnych wciąż nie są optymalne, osiągamy satysfakcjonujące wyniki finansowe. W naszych przychodach widzimy także dalsze efekty współpracy z Grupą CANAL+, w efekcie wynik segmentu Produkcja kanałów TV zwiększył się ponad dwukrotnie, wobec poprzedniego roku. Obniżyliśmy także część kosztów związanych z nadawaniem kanałów, co pozytywnie wpłynęło na wynik netto Grupy Kino Polska” – mówi Katarzyna Woźnicka, członkini zarządu Grupy Kino Polska, CFO oraz COO w SPI International B.V.

Po III kw. br. największy udział w przychodach Grupy Kino Polska miał segment Kanały filmowe marki FilmBox i kanały tematyczne (115,3 mln zł łącznie z emisji i reklamy, +7,1 proc. r/r). Podobnie jak w poprzednich okresach, wpływy z emisji rosły głównie w Polsce i na Węgrzech. Na rynku czeskim, gdzie Grupa prowadzi sprzedaż reklam, przychody w tym segmencie wzrosły o 30 proc. r/r, do niemal 5 mln zł.

Jak informuje nadawca, w samym III kwartale br. segment Stopklatka powiększył przychody rok do roku, jednakże w tym segmencie nadal widoczny jest wpływ zmian regulacyjnych oraz wymagających warunków rynku telewizji naziemnej. W efekcie po III kw. br. segment ten osiągnął 30,3 mln zł sprzedaży z reklam, tj. mniej o 3,2 proc. r/r. Także kanały marki Kino Polska wygenerowały niższe niż rok wcześniej przychody, w wysokości 24,4 mln zł, tj. 10,4 proc. mniej niż rok wcześniej. Jednak, dzięki względnie stabilnemu poziomowi kosztów tego segmentu, Grupa notuje w nim dodatni wynik.

Zoom TV zwiększa przychody

Segment Zoom TV poprawił swój wynik rok do roku, zwiększając przychody po trzech kwartałach br. o 14,1 proc. (17,9 mln zł), jednocześnie wyraźnie utrzymując pod kontrolą koszty, które są niższe niż rok wcześniej, zarówno w ujęciu kwartalnym, jak i narastająco. Na rynku telewizji naziemnej kanał Zoom TV poprawił wynik oglądalności bazując, m.in. na produkcjach własnych. W rezultacie segment ten zanotował swój najlepszy dotychczasowy wynik, pomniejszając po III kw. br. stratę do 3,6 mln zł, wobec 10,5 mln zł straty rok wcześniej.

Segment Produkcja kanałów telewizyjnych wygenerował w okresie dziewięciu miesięcy tego roku przychody w wysokości 3 mln zł (+121,6 proc. r/r), co jak tłumaczy firma, jest m.in. efektem realizacji wspólnych produkcji i zadań na rzecz innych podmiotów z Grupy CANAL+. Sprzedaż praw licencyjnych po trzech kwartałach br. wzrosła do 22,6 mln zł (+13 proc. r/r).

Po dziewięciu miesiącach 2023 r. kanały Grupy Kino Polska nadawane w Polsce osiągnęły łącznie 2,56 proc. udziału w oglądalności widowni komercyjnej, tj. o 6,6 proc. mniej w porównaniu z tym samym okresem 2022 r. (SHR proc., All 16-59, live, dane: Nielsen Media).

Stopklatka osiągnęła udział w oglądalności widowni komercyjnej na poziomie 1,18 proc. (-7,3 proc. r/r) (SHR proc., All 16-59, live), zaś oglądalność Zoom TV, drugiego kanału naziemnego Grupy, wzrosła o 5,4 proc. r/r, przez co kanał ten zyskał udział 0,64 proc. oglądalności (SHR proc., All 16-59). Kanał Kino Polska wypracował udział w oglądalności widowni komercyjnej na poziomie 0,41 proc. (-19,3 proc. r/r) (SHR proc., All 16-59, live), a Kino Polska Muzyka 0,06 proc. (SHR proc., All 16-59; live) (-24,8 proc. r/r). Udział Kino TV w oglądalności widowni komercyjnej wyniósł 0,25 proc. (SHR proc., All 16-59, live), podobnie jak rok wcześniej.

„Obecność w Grupie Canal+ i SPI International pozwala Grupie Kino Polska umacniać pozycję na rynku medialnym, a także skutecznie konkurować w coraz bardziej wymagającym środowisku. Wykorzystujemy doskonałe know-how polskiego zespołu w uruchamianiu i rozwoju nowych kanałów pod marką CANAL+ na rynkach Europy Środkowo–Wschodniej, co ma odzwierciedlenie w wynikach Grupy Kino Polska” – mówi Erwan Luherne, członek zarządu Grupy Kino Polska oraz CEO SPI International B.V.

Komentarze

Powiązane

20.02.24, 19:54
| telewizja / VOD » informacje | reklama & PR » informacje
Electrolux głównym partnerem MasterChef Nastolatki. Uczestnicy będą korzystać ze sprzętu marki
Electrolux, producent sprzętu gospodarstwa domowego, jest głównym sponsorem programu „MasterChef Nastolatki” (TVN) – nowej wersji kulinarnego talent-show.
20.02.24, 10:50
| telewizja / VOD » informacje
Osiem nowych formatów trafi do europejskich kanałów z portfolio Warner Bros. Discovery. W Polsce nowe programy pojawią się m.in. w TTV i TVN Turbo
Warner Bros. Discovery rozszerza swoją europejską ofertę. Firma pozyskała osiem serii programów, które będą dostępne na kanałach darmowych i płatnych. Wśród programów, które trafią do oferty sieci linearnych WBD w Polsce i we Włoszech znalazły się takie tytuły, jak „The Grand Tour” czy „Clarkson’s Farm”.
20.02.24, 08:30
| telewizja / VOD » badania rynku
Niecały milion widzów obejrzało mecz Legii Warszawa z Molde FK
W czwartek, 15 lutego br. blisko milion widzów obejrzało na antenach Telewizji Polskiej mecz Legii Warszawa z norweskim Molde FK w ramach Ligi Konferencji Europy.
18.02.24, 16:10
| telewizja / VOD » informacje
Dom w cenie mieszkania. II sezon od marca w Zoom TV
Na antenie Zoom TV pojawi się drugi sezon polskiej produkcji „Dom w cenie mieszkania”. Gospodarzem formatu będzie Kuba Midel.
18.02.24, 08:00
| telewizja / VOD » ludzie
Bartosz Cebeńko gospodarzem Teleexpressu
Dziennikarz, reporter oraz prezenter telewizyjny, Bartosz Cebeńko, będzie trzecim, obok Macieja Orłosia i Aleksandry Kostrzewskiej gospodarzem „Telexpressu”. W nowej roli dziennikarz zadebiutował w sobotę, 17 lutego br.
17.02.24, 20:00
| telewizja / VOD » seriale
Nielegalni. Serial CANAL+ na antenie Kino TV
„Nielegalni”, polski serial produkcji CANAL+ pojawił się w ofercie Kino TV.
16.02.24, 23:55
| telewizja / VOD » seriale
Reżim z Kate Winslet. Serial HBO zadebiutuje w marcu
HBO zapowiada serial „Reżim” ze zdobywczynią Oscara Kate Winslet w roli głównej. Autorem scenariusza jest Will Tracy, reżyseruje Stephen Frears i Jessica Hobbs. Sześcioodcinkowa produkcja będzie miała swoją premierę 4 marca br. w HBO i HBO Max.
16.02.24, 08:30
| telewizja / VOD » informacje | internet » informacje
Co to będzie. Polityczny wideopodcast od Gazeta.pl
Portal Gazeta.pl rusza z nowym formatem politycznym, prowadzonym przez Martę Nowak oraz Miłosza Wiatrowskiego-Bujacza. Wideopodcast będzie publikowany  w każdy czwartek. Pierwszy odcinek został wyemitowany 15 lutego br.
15.02.24, 16:22
| telewizja / VOD » informacje
Telewizja Biznesowa w ofercie serwisu MEGOGO
Telewizja Biznesowa dołączyła do oferty platformy streamingowej MEGOGO.
15.02.24, 06:30
| telewizja / VOD » badania rynku
Spotkanie Ruchu Chorzów z Legią Warszawa z dużym zainteresowaniem na antenach CANAL+
Piłkarska PKO Bank Polski Ekstraklasa wróciła do gry po blisko dwumiesięcznej przerwie zimowej. Spotkanie pomiędzy Ruchem Chorzów a Legią Warszawa zanotowało duże zainteresowanie.
Subskrybuj RSS działu telewizja / VOD: rss
Oferty pracy

Specjalista do spraw komunikacji i promocji

Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie | Warszawa

Przejdź do oferty

specjalista ds.promocji i PR

Teatr Kwadrat im. Edwarda Dziewońskiego | Warszawa

Przejdź do oferty

Specjalista ds. promocji

Zakopiańskie Centrum Kultury | inne

Przejdź do oferty
Konkursy
do 21.03.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 15.03.24

Do zdobycia jeden zestaw.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.

16 marca 2024 r., Dom Towarowy Braci Jabłkowskich w Warszawie.