14.08.23, 12:05

Do czego przydaje się analiza konkurencji w SEO?

Fot.: materiały prasowe

Analiza konkurencji pod względem SEO pozwala zainspirować się strategią innych marek o podobnym profilu branżowym. Umożliwia też uniknięcie błędów, jeśli chodzi o własne przedsiębiorstwo. W efekcie drobiazgowa analiza działań rywali może zbudować sporą przewagę nad konkurencją i pomóc zarządzać budżetem. Z artykułu dowiesz się m.in. tego, w jaki sposób przeprowadzić analizę konkurencji w SEO i jak wdrożyć powstałe zmiany.

Instrukcja przeprowadzenia analizy konkurencji w SEO

Punktem wyjścia do analizy w SEO powinno być wyłonienie bezpośredniej konkurencji dla marki czy firmy. Strategicznych rywali warto szukać, biorąc pod uwagę podobny profil działalności lub branżę, w jakie funkcjonuje dana firma. Oczywistym krokiem będzie prześledzenie stron internetowych marek, które zajmują wysokie oraz najwyższe miejsca w rankingu wyszukiwarki Google. Już w tym miejscu uczulamy na fakt, że pozyskane w wyniku analizy informacje powinny być traktowane jako inspiracja czy wskazówka, a nie nieetyczne kopiowanie w skali 1:1.

Analizę można przeprowadzić według następujących punktów:

  • Wybierz odpowiednie narzędzie, np. Ahrefs, Senuto, SEMSTORM czy SEMRush, które pomoże Ci dokonać analizy i stworzyć podsumowanie w formie raportu.
  • Skup się przede wszystkim na prześledzeniu fraz kluczowych oraz linków zewnętrznych (backlinków). Na które frazy pozycjonuje się Twoja konkurencja? Czy popularnością cieszą się wśród nich frazy z długim ogonem, a może krótsze słowa kluczowe?
  • Nie zapominaj o takich elementach strony jak: meta title, description, nagłówki (wyższego i niższego rzędu: H1, H2, H3) oraz opisy ALT użytych zdjęć.
  • Zwróć też uwagę na długość tekstów w witrynie, a także responsywność (dostosowanie do wyświetlania na urządzeniach mobilnych) i prędkość ładowania się strony. Wydawałoby się, że poboczne kwestie nie mają aż tak dużego znaczenia, jednak wraz z oceną stosowania fraz kluczowych i link buildingu, dają szerszy ogląd poczynań konkurencji.

Analiza konkurencji w SEO – i co dalej?

Czym powinna zakończyć się analiza działań SEO u konkurencji? Jak wykorzystać wnioski z badania funkcjonalności na stronie internetowej marketingowych rywali? Możesz podejść do tematu dwutorowo. Po pierwsze: doceń mocne strony konkurencji i zastanów się, jak przenieść je do własnego biznesu. Może:

  • zaczerpniesz inspiracji i wzbogacisz stronę www o użyteczne FAQ?;
  • zoptymalizujesz nowy tekst pod konkretne słowa kluczowe lub poszerzysz istniejące artykuły, by zmieściło się w nich więcej znaczących fraz?;
  • zmienisz język komunikacji na bardziej przystępny, zabawny lub wyrafinowany?;
  • przyspieszysz ładowanie się witryny?;
  • dopracujesz meta title, nagłówki, description oraz opisy ALT dla fotografii?;
  • zadbasz o estetyczny wygląd własnej witryny i doświadczenia użytkownika (UX)?.

Możesz również wykorzystać słabe strony rywali i wybić się w obszarach, które zostały przez nich zaniedbane, np. w kwestii ubogich w treści tekstowe i warstwę wizualną artykułów blogowych. Na bazie właściwie przeprowadzonej analizy SEO konkurencji będzie Ci łatwiej zbudować widoczność i pozycję w rankingu wyszukiwarek Google.

Link: https://www.mbridge.pl/

Komentarze

Subskrybuj RSS: rss
Oferty pracy

Specjalista ds. PR

Krakowskie Biuro Festiwalowe | Kraków

Przejdź do oferty
Konkursy
do 31.08.24

Portalmedialny.pl ponownie udostępnił możliwość uczestniczenia w konkursach organizowanych przez wydawcę.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.

8.10 - Katowice, 9.10 - Wrocław, 10.10 - Poznań.