04.08.23, 21:20
Kosmiczne pikniki z TVP Nauka
12 sierpnia 2023 r. ruszają „Kosmiczne pikniki” z TVP Nauka. Relacje z "Kosmicznych pikników" będzie można śledzić "na żywo" na antenie TVP Nauka. 12 sierpnia, w ciągu dnia, będzie można brać udział w budowaniu modeli rakiet czy warsztatach artystycznych "Niebo Kopernika", a wieczorem oglądać Perseidy.
Marta Kielczyk i dyrektor TVP Nauka Robert Szaj będą relacjonować wydarzenia w "Kosmicznych piknikach" 12 sierpnia o godz. 13:10, 16:05 oraz o godz. 19:05. Z kolei prof. Mariusz Figurski przygotuje specjalną numeryczną prognozę pogody. O godz. 21:00 dyrektor TVP Nauka Robert Szaj zaprosi widzów do wspólnego obserwowania „spadających gwiazd”.
"Spadające gwiazdy to potoczna nazwa meteorów. Meteor to zjawisko świetlne w ziemskiej atmosferze, towarzyszące przelotowi w niej różnego rodzaju niewielkich okruchów kosmicznej materii, które w przypadku Perseidów są najczęściej wielkości ziarenka piasku.. Gdy wejdzie on w atmosferę ziemską, w wyniku tarcia z jej atomami rozgrzewa się i spala. A my widzimy przez krótką chwilę ślad po tym zjawisku w postaci błysku na ciemnym niebie" – mówi Robert Szaj, dyrektor TVP Nauka, pomysłodawca odbywającej się od lat „Nocy Perseidów”, który wraz z ekspertami objaśni widzom pasjonujące zjawiska, które obserwować można w sierpniowe noce.
Profesor Andrzej Niedzielski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika opowie o planetach poza Układem Słonecznym. Magdalena Pilska-Piotrowska z Olsztyńskiego Planetarium przedstawi meteoryty. Profesorowie Maciej Mikołajewski i Grzegorz Wrochna opowiedzą o odkryciach naukowych i projektach eksploracji Wszechświata. W roku Mikołaja Kopernika w kosmicznym studiu zagości także Michał Juszczakiewicz – znawca życia Mikołaja Kopernika, który zaprezentuje nieznane powszechnie fakty z życia astronoma.
19 sierpnia TVP Nauka zaprosi widzów do Puław na wydarzenie „Odyseja kosmiczna”, gdzie m.in. będzie można zobaczyć Laboratorium Przyszłości czy łaziki marsjańskie, a 27 sierpnia do Niepołomic na piknik „W kręgu Słońca” przybliżający uczestnikom tajniki centralnej gwiazdy naszego układu planetarnego, dzięki słonecznym teleskopom będzie można na żywo obserwować zjawiska zachodzące na Słońcu.
Aktualnie nie mamy ofert pracy.
Dodaj swoją ofertęZapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.
Komentarze