25.07.23, 13:27

Pół miliona widzów filmu Barbie. Sukces produkcji wpłynie na Warner Bros i Mattel

Film "Barbie", fot.: © 2023 Warner Bros. Entertainment Inc. All Rights Reserved.

Film „Barbie” – wyprodukowany przez Warner Bros. Pictures stał się hitem, zajmując czołowe miejsce na liście Box Office 2023.

W weekend otwarcia w Polsce produkcja przyciągnęła rekordową liczbę 493 tys. widzów – więcej niż jakikolwiek inny film debiutujący w tym roku. Film, wyreżyserowany przez Gretę Gerwig, miał swoją premierę w piątek, 21 lipca br. na blisko 500 ekranach w prawie 300 kinach w Polsce.

„Barbie” to druga najchętniej oglądana w Polsce premiera po okresie pandemii i jedna z najpopularniejszych premier Warner Bros. w historii. Globalny sukces produkcji szacowany jest na 353 milionów dolarów.

„W miniony weekend "Barbie" osiągnęła ogromny sukces. Bardzo cieszymy się z rekordowej frekwencji i pozytywnych reakcji publiczności. Film uzyskuje również bardzo entuzjastyczne recenzje ze strony krytyków, dlatego jestem przekonana, że będzie z sukcesem gościł na ekranach kin przez całe lato” – mówi Kasia Kieli, President and Managing Director Warner Bros. Discovery w Polsce oraz CEO TVN.

Kto odpowiada za film „Barbie”?

Nominowana do Oscara scenarzystka i reżyserka Greta Gerwig („Małe kobietki”, „Lady Bird”) przedstawia Barbie z nominowaną do Oscara Margot Robbie („Gorący temat”, „Jestem najlepsza. Ja”, „Tonya”) i Ryanem Goslingiem („La La Land”, „Szkolny chwyt”) w rolach Barbie i Kena. W rolach głównych występują także America Ferrera („Bogowie ulicy”, cykl „Jak wytresować smoka”), Kate McKinnon („Gorący temat”, „Yesterday”), Issa Rae („Fotografia”, „Niepewne”), Rhea Perlman („Spotkajmy się we śnie”, „Matylda”) i Will Ferrell (cykl „Legenda telewizji”, „Ricky Bobby – demon prędkości”). W pozostałych rolach grają Michael Cera („Scott Pilgrim kontra świat”, „Juno”), Ariana Greenblatt („Avengers: Wojna bez granic, 65”), Ana Cruz Kayne („Małe kobietki”), Emma Mackey („Emily”, „Sex Education”), Hari Nef („Assassination Nation”, „Transrodzic”), Alexandra Shipp (filmy z serii „X-Men”), Kingsley Ben-Adir („Pewnej nocy w Miami…”, „Peaky Blinders”), Simu Liu („Shang-Chi i legenda dziesięciu pierścieni”), Ncuti Gatwa („Sex Education”), Scott Evans („Grace i Frankie”), Jamie Demetriou („Cruella”), Connor Swindells („Sex Education”, „Emma”), Sharon Rooney („Dumbo”, „Jerk”), Nicola Coughlan („Bridgertonowie”, „Derry Girls”), Ritu Arya („The Umbrella Academy”) i laureatka Oscara Helen Mirren („Królowa”).

Gerwig wyreżyserowała „Barbie” na podstawie scenariusza autorstwa swojego i nominowanego do Oscara Noaha Baumbacha („Historia małżeńska”, „Walka żywiołów”). Inspiracją jest postać Barbie firmy Mattel. Producentami filmu są nominowany do Oscara David Heyman („Pewnego razu… w Hollywood”, „Historia małżeńska”, „Grawitacja”), Margot Robbie („Ptaki nocy”, „Jestem najlepsza. Ja”,” Tonya”), Tom Ackerley („Obiecująca. Młoda. Kobieta”, „Jestem najlepsza. Ja”, „Tonya”) i nominowany do Oscara Robbie Brenner („Witaj w klubie”), zaś Gerwig, Baumbach, Ynon Kreiz, Richard Dickson, Michael Sharp, Josey McNamara, Courtenay Valenti, Toby Emmerich i Cate Adams pełnią funkcję producentów wykonawczych.

W ekipie Gerwig znaleźli się nominowany do Oscara operator Rodrigo Prieto („Irlandczyk”, „Milczenie”, „Tajemnica Brokeback Mountain”), nominowana do Oscara scenografka Sarah Greenwood („Piękna i bestia”, „Anna Karenina”), nagrodzona Oscarem projektantka kostiumów Jacqueline Durran („Male kobietki”, „Anna Karenina”), montażysta Nick Houy („Małe kobietki”, „Lady Bird”), kierownik do spraw efektów wizualnych Glen Pratt („Paddington 2”, „Piękna i bestia”), kierownik muzyczny George Drakoulias („Biały szum”, „Historia małżeńska”) oraz nagrodzeni Oscarem kompozytorzy Mark Ronson i Andrew Wyatt („Narodziny gwiazdy”), którzy mają też swój wkład w powstanie licznych piosenek ze ścieżki dźwiękowej filmu. Znalazły się na niej jedne z największych współczesnych gwiazd, w tym Lizzo, Dua Lipa, Nicki Minaj & Ice Spice oraz Aqua, Charli XCX, KAROL G feat. Aldo Ranks, Tame Impala, Dominic Fike, HAIM, The Kid LAROI, Khalid, PinkPantheress, GAYLE, Ava Max, FIFTY FIFTY.

Warner Bros. Pictures przedstawia produkcję Heyday Films, LuckyChap Entertainment, NB/GG Pictures i Mattel pod tytułem „Barbie”. Film jest dystrybuowany na całym świecie przez Warner Bros. Pictures. Na ekrany kin amerykańskich wszedł 21 lipca 2023 r., a premiera światowa odbyła się 19 lipca 2023 r.

Grzegorz Dróżdż, analityk Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl).

Spółka Warner Bros, obecnie w trakcie trwającej restrukturyzacji, szacuje, że film „Barbie" może przynieść 60-100 mln dol. ze sprzedaży biletów dla wytwórni oraz kolejne 450-550 mln USD dla producenta lalek Mattela (komentarz został napisany 21.07.2023 r. - przyp. red.).

W czterech minionych kwartałach spółka Warner Bros. Discovery odnotowała wzrost przychodów o ponad 200 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim, jednak wynik z działalności operacyjnej okazał się najgorszy od dziesięciolecia, wykazując dużą stratę. Może to być efektem trwającej restrukturyzacji firmy. Mimo to nawet najlepsze prognozy ze sprzedaży biletów na film „Barbie” stanowią niecały 1 proc. przychodów rocznych spółki. Stąd na zyski jeszcze będziemy musieli poczekać. Warner Bros zmaga się ze względnie wysokim poziomem zadłużenia do kapitału własnego wynoszącym 1,05. Spółce nie grozi jednak jeszcze problem z utrzymaniem płynności. Wskaźnik płynności szybkiej na poziomie 0,8 oznacza, że nawet w momencie zawieszenia swojej sprzedaży Warner Bros jest w stanie przez najbliższe miesiące utrzymywać produkcję.

Przychody firmy Mattel spadały od 2013 r., jednak podczas lat pandemii nastąpiło odbicie. Marka Barbie utrzymywała się na stałym poziomie, a w 2021 r. osiągnęła najwyższe wartości sprzedaży od wielu lat.

Przemysł lalek i pluszowych zabawek będzie generował ogromne przychody w 2023 r., z Chinami, Indiami i Stanami Zjednoczonymi jako największymi rynkami tego segmentu. W dużej mierze może być to spowodowane obecnym wzrostem popularności filmem o Barbie. Spółka Mattel może zwiększyć swoje przychody ze sprzedaży między 450 a 550 mln USD.

Oczekiwany wzrost sprzedaży lalek Barbie może stanowić między 8,6 proc. a 10 proc. rocznych przychodów spółki, co otwiera możliwość uzyskania znacznego zastrzyku gotówki i zwiększenia długoterminowych zysków. Patrząc jednak na finanse Mattel, średnia marża wynosi między 5 a 15 proc., co może być częściowo związane z wysokim poziomem zadłużenia do kapitału własnego wynoszącym 1,2. Spółka nie ma jednak problemów ze spłatą bieżących zobowiązań, ponieważ wskaźnik płynności szybkiej wynosi 1,5. To oznacza, że może ona kontynuować swoją działalność przez co najmniej 1,5 roku, korzystając tylko z najbardziej płynnych środków.

Spółka Warner Bros. Discovery posiada 27 rekomendacji, z czego przeważnie są to rekomendacje kupna. Średnia cena docelowa jest wyznaczona na poziomie 20,59 USD, czyli o 57 proc. wyżej od ostatniej ceny zamknięcia. Najwyższa cena docelowa znajduje się na poziomie 33 dol., a najniższa wynosi 10 USD.

Spółka Mattel ma 12 rekomendacji. Tu także przeważnie są to rekomendacje kupna. Średnia cena docelowa jest wyznaczona na poziomie 23,27 USD, czyli o 9,4 proc. wyżej od ostatniej ceny zamknięcia. Najwyższa cena docelowa znajduje się na poziomie 26 dol., a najniższa wynosi 18 USD.

Tak jak przedstawiliśmy, sukces filmu Barbie może różnie wpłynąć na obie spółki. Szczególnie wygranym zdaje się producent lalek Mattel. Jednak po globalnym spowolnieniu i ożywaniu gospodarek, zarówno Mattel jak i Warner Bros mogą mieć potencjał do wzrostów.

Komentarze

Powiązane

05.05.24, 12:00
| telewizja / VOD » informacje | kultura » muzyka
Znamy wykonawców koncertów Debiuty i Premiery 61.KFPP w Opolu [lista uczestników]
Rada Artystyczna 61. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu, powołana przez Telewizję Polską i Miasto Opole, wyłoniła uczestników konkursów „Debiuty” i „Premiery”. Tegoroczny festiwal będzie trwał od 31 maja do 2 czerwca 2024 r. Koncerty „Debiuty” i „Premiery” będzie można zobaczyć w pierwszy dzień festiwalu.
04.05.24, 20:00
| kultura » informacje
Alior Bank mecenasem Festiwalu Wodecki Twist
Alior Bank został partnerem strategicznym oraz mecenasem Festiwalu WODECKI TWIST. Wydarzenie organizowane siódmy rok z rzędu stanowi hołd dla twórczości Zbigniewa Wodeckiego. Tegoroczna edycja odbędzie się 7 i 8 czerwca br. w ICE Kraków.
26.04.24, 16:15
| kultura » muzyka
Yeat i The Prodigy na Orange Warsaw Festival 2024
Yeat, jeden z najbardziej rozpoznawalnych raperów na świecie, oraz The Prodigy, legenda muzyki elektronicznej, będą głównymi gwiazdami pierwszego dnia festiwalu Orange Warsaw Festival 2024.
12.04.24, 20:45
| kultura » informacje
Filip Pobocha przeszedł do SBM Label przeszedł do SBM Label
Na początku marca br. do zespołu wytwórni muzycznej SBM Label dołączył Filip Pobocha i objął stanowisko Label Director. Pobocha będzie odpowiedzialny za kierunek artystyczny i działania operacyjne wytwórni.
12.04.24, 15:12
| kultura » informacje
Helios pierwszą siecią kinową w Polsce z energią z odnawialnych źródeł
Sieć kin Helios, należąca do Grupy Agora, podpisała z firmą Respect Energy strategiczną umowę dotyczącą dostarczania zielonej energii do multipleksów Helios. Dzięki tej współpracy ponad połowa kin sieci jest zasilana przez odnawialne źródła energii, co pozwala zmniejszyć emisję CO2 aż o 10 761 104 kg rocznie.
12.04.24, 13:00
| telewizja / VOD » seriale | kultura » film
Warner Bros Discovery oraz Mennica Gdańska wprowadzają na rynek kolekcjonerskie monety „Rick and Morty”
9 kwietnia br. swoją premierę miała moneta kolekcjonerska, która powstała dzięki współpracy Mennicy Gdańskiej z Warner Bros Discovery Global Consumer Products. W ramach umowy licencyjnej, Mennica Gdańska wprowadza na rynek numizmat z bohaterami animowanego serialu komediowego “Rick i Morty”.
10.04.24, 13:50
| telewizja / VOD » informacje | kultura » muzyka
Bo źródło wciąż bije… Koncert poświęcony pamięci Jacka Kaczmarskiego w TVP1
W środę, 10 kwietnia br. o godz. 21:10 w TVP1 zostanie wyemitowany koncert „Bo źródło wciąż bije…” poświęcony pamięci Jacka Kaczmarskiego w 20. rocznicę jego śmierci. W repertuarze znajdą się słynne utwory artysty w interpretacji, m.in.: Jacka Wójcickiego, Katarzyny Dąbrowskiej, Janusza Radka, Krzysztofa Iwaneczki czy Krzysztofa Szczepaniaka. Koncert zrealizowano w industrialnych wnętrzach Stoczni Gdańskiej.
05.04.24, 20:00
| kultura » informacje
Margaret i Organek gwiazdami Co jest Grane Festival
Co jest Grane Festival 14 i 15 czerwca 2024 r. wypełni muzyką i atrakcjami Park przy Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie. Wśród wykonawców znajdą się m.in.: Margaret, Organek, Natalia Przybysz, Zalewski, The Dumplings, Błażej Król, Daria ze Śląska i duet Smolik//Kev Fox.
05.04.24, 17:12
| kultura » książki
10 książek w finale Nagrody Ryszarda Kapuścińskiego
Siedem polskich książek oraz trzy przetłumaczone z języków obcych ma w tym roku szansę na Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego. Finał jubileuszowej, 15. edycji konkursu odbędzie się pod koniec maja br. Jego organizatorami są Miasto Stołeczne Warszawa oraz redakcja „Gazety Wyborczej”. 
27.03.24, 19:04
| radio » informacje | telewizja / VOD » informacje | kultura » teatr
Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej Dwa Teatry powraca do Sopotu
27 marca br. w Sopocie odbyła się konferencja prasowa zapowiadająca XXIII Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry”. Wydarzenie jest konkursem słuchowisk radiowych i spektakli telewizyjnych, które miały premierę w roku poprzedzającym daną edycję. Sopot będzie gospodarzem tegorocznego wydarzenia.
Subskrybuj RSS działu kultura: rss
Oferty pracy

Aktualnie nie mamy ofert pracy.

Dodaj swoją ofertę
Konkursy
do 22.05.24

Ważna informacja dla biorących udział w konkursach na stronach portalmedialny.pl. 

do 20.05.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 16.05.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy