25.05.23, 12:30

IX edycja Konkursu TGE dla mediów Platynowe Megawaty 2022. Lista laureatów plebiscytu

Laureaci plebiscytu, fot.: materiały prasowe

24 maja br. ogłoszono zwycięzców IX edycji Konkursu dla mediów „Platynowe Megawaty”. Wygranymi tegorocznej odsłony plebiscytu zostali: Dariusz Ciepiela, Robert Kiewlicz, Jakub Wiech, Wojciech Krzyczkowski oraz Bartłomiej Sawicki, który został również Dziennikarzem Roku 2022. Kapituła Konkursu przyznała także trzy wyróżnienia specjalne: dla Tomasza Elżbieciaka, Mateusza Kokoszkiewicza oraz redakcji Polityki Insight Energy.

70 zgłoszonych materiałów (w tym siedem podcastów, cztery materiały wideo i jedna audycja), 42 nominowanych dziennikarzy oraz dziewięć przyznanych nagród i wyróżnień – tak w skrócie wygląda edycja 2022 Konkursu dla mediów „Platynowe Megawaty”.

Na naszych oczach dynamicznie zmienia się energetyka. Za tymi zmianami w sposób naturalny podążają tematy podejmowane przez media. Staramy się, aby ta ewolucja znalazła swoje odzwierciedlenie w kategoriach konkursowych. W tym roku po raz pierwszy Kapituła Konkursu przyznała wyróżnienia w kategoriach „transformacja energetyczna”, „news” oraz „najlepszy materiał na temat branży energetycznej w mediach regionalnych”. Szczególnie cieszy nas duże zainteresowanie Konkursem ze strony dziennikarzy lokalnych” – mówi Agnieszka Głośniewska, przewodnicząca Kapituły Konkursu, rzecznik prasowy Urzędu Regulacji Energetyki.

Laureatami IX edycji Konkursu dla mediów „Platynowe Megawaty” zostali:

  • Bartłomiej Sawicki – nagroda główna dla Dziennikarza Roku 2022;
  • Dariusz Ciepiela – wyróżnienie w kategorii „najlepszy materiał na temat transformacji energetycznej w 2022 roku” za artykuł „Albo uda nam się rozwinąć magazyny energii, albo będą kłopoty” (Wnp.pl);
  • Bartłomiej Sawicki – wyróżnienie w kategorii „najlepszy materiał na temat rynku gazu w 2022 roku” za artykuł „Baltic Pipe ukończony. Gaz popłynie z Norwegii” („Rzeczpospolita”);
  • Robert Kiewlicz – wyróżnienie w kategorii „najlepszy materiał na temat branży energetycznej w mediach regionalnych w 2022 roku” za artykuł „Stopnie zasilania i wyłączenia awaryjne prądu. Środki zaradcze «ostatniej szansy»” (Trojmiasto.pl);
  • Jakub Wiech – wyróżnienie w kategorii „najlepszy materiał audiowizualny na temat branży energetycznej w 2022 roku” za podcast „Elektryfikacja: Dlaczego Polska wciąż nie ma atomu?” (Elektryfikacja – podcast Jakuba Wiecha, autorski kanał na platformie YouTube);
  • Wojciech Krzyczkowski – wyróżnienie w kategorii „najlepszy materiał newsowy na temat branży energetycznej w 2022 roku” za tekst „KHNP jest gotowe objąć 49 proc. udziałów w polskim projekcie jądrowym” (Pap.pl);
  • Tomasz Elżbieciak – wyróżnienie specjalne Kapituły Konkursu za profesjonalizm oraz dogłębną analizę podejmowanych tematów energetycznych;
  • Mateusz Kokoszkiewicz – wyróżnienie specjalne Kapituły Konkursu za wszechstronne podejście do tematu transformacji lokalnego ciepłownictwa;
  • Redakcja Polityki Insight Energy – wyróżnienie specjalne Kapituły Konkursu za przekazywanie kompleksowej analizy makrogospodarczej.

Zainicjowany przez Towarową Giełdę Energii Konkurs wszedł na stałe do kalendarza najważniejszych imprez branżowych.Od 2014 r., kiedy wystartowała jego pierwsza edycja, wciąż przyświeca mu ta sama idea, a więc promocja rzetelnego dziennikarstwa poświęconego szeroko rozumianej energetyce, rozwijanie debaty publicznej oraz edukacja mediów, m.in. poprzez warsztaty organizowane przez TGE we współpracy z Partnerami wydarzenia.

„Mimo niezmiennej idei przyświecającej Konkursowi, nie zatrzymał się on w czasie. Wręcz przeciwnie, idzie z jego duchem i dostosowuje się do zmieniającej się rzeczywistości, zarówno społeczno-politycznej, jak i medialnej. Jako organizator cieszymy się z tego rozwoju oraz stale rosnącego zainteresowania naszą inicjatywą. Wydaje się bowiem, że w dobie zalewu niesprawdzonych informacji, towarzyszącemu zawirowaniom geopolitycznym – jak nigdy wcześniej – szczególnie ważna jest medialna wnikliwości i wierność faktom, a co za tym idzie – wsparcie takich postaw. Tę misję realizujemy konsekwentnie od niemal 10 lat. Jednocześnie dziękuję Kapitule Konkursu, która co roku wyłania laureatów plebiscytu i promuje obiektywne dziennikarstwo” – mówi Piotr Zawistowski, prezes zarządu TGE.

Prace konkursowe można było zgłaszać między 15 marca a 12 kwietnia 2023 r. Po naradach spośród materiałów nadesłanych przez dziennikarzy (profesjonalistów oraz amatorów), a także redakcje, członków Kapituły Konkursu oraz członków TGE wyłoniono laureatów dziewiątej edycji. Wśród nominowanych i nagrodzonych publikacji zauważalna była duża różnorodność, zarówno na poziomie zasięgu (media ogólnopolskie oraz regionalne), jak i formy/źródła emisji materiału (prasa, internet, telewizja, radio, podcasty).

Energetyka stała się jednym z wiodących tematów w mediach. Dlatego docenienie dziennikarzy, którzy potrafią wyjaśniać jej specyfikę i opisywać zachodzące zmiany, jest niezwykle ważne. Jestem przekonana, że wyróżnienia przyznawane w Konkursie dla mediów „Platynowe Megawaty” są nie tylko nagrodą za dobry artykuł czy inną formę publikacji, ale dają ogromną motywację do dalszej, rzetelnej pracy. O znaczeniu tego Konkursu świadczy fakt, że jest to już jego 9. edycja, a z każdym rokiem rośnie liczba zarówno zgłaszanych materiałów, jak i poszerza się grono dziennikarzy, którzy w nim uczestniczą” – mówi Ada Konczalska, dyrektor Departamentu Komunikacji PSE.

Patronat honorowy nad edycją 2022 objęli: Minister Aktywów Państwowych, Minister Klimatu i Środowiska oraz Prezes Urzędu Regulacji Energetyki. Wśród Partnerów znaleźli się: TAURON Polska Energia (Partner strategiczny), Fortum Power and Heat Polska, GAZ-SYSTEM, Izba Rozliczeniowa Giełd Towarowych, PGE Polska Grupa Energetyczna, PGE Energetyka Kolejowa, Polskie Sieci Elektroenergetyczne, Respect Energy oraz Veolia Energy Contracting Poland.

Zwycięzcy IX edycji Konkursu dla mediów „Platynowe Megawaty”:

Bartłomiej Sawicki
Dziennikarz od jesieni 2021 r. związany z dziennikiem „Rzeczpospolita” i „Gazetą Giełdy i Inwestorów Parkiet”. Wcześniej przez lata pracował w branżowym portalu energetycznym BiznesAlert.pl. Tematy zainteresowań w jego pracy zawodowej dotyczą transformacji energetycznej, polityki klimatycznej oraz OZE. Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego na kierunku stosunki międzynarodowe. Ukończył studia w Wyższej Szkole Europejskiej w Krakowie na kierunku dziennikarstwo oraz studia na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie na kierunku zarządzanie w sektorze naftowym i gazowniczym.

Dariusz Ciepiela
Dziennikarz od dawna związany z redakcjami magazynu „Nowy Przemysł” oraz portalu Wnp.pl. Oprócz pisania o CO2, ETS czy MSR, w wolnych chwilach zajmuje się kolekcjonowaniem książek, m.in. dotyczących Braci Polskich, oraz kibicowaniem w szachach.

Robert Kiewlicz
Dziennikarz ekonomiczny od 20 lat związany z lokalnymi mediami. Do 2009 r. pracował w działach ekonomicznym i wydarzeń „Dziennika Bałtyckiego”, a następnie został redaktorem serwisu Biznes w Trójmieście największego portalu regionalnego w Polsce – Trojmiasto.pl. Zajmuje go tematyka związana z energetyką, rynkiem paliw, a także finansami, bankowością i podatkami. Kibicuje młodym firmom rozwijającym nowoczesne technologie. Jest laureatem, m.in.: Konkursu im. Władysława Grabskiego Narodowego Banku Polskiego (2019 r.), konkursu prezesa Urzędu Patentowego RP na informację medialną o tematyce ochrony własności intelektualnej, w tym przemysłowej (2017 r.), Ostrego Pióra w konkursie Business Centre Club (2006 r.).

Jakub Wiech
Prawnik, dziennikarz i publicysta, redaktor naczelny serwisu Energetyka24.com. Laureat nagrody Studencki Nobel w kategorii Dziennikarstwo i literatura, nagrody w Konkursie dla mediów „Platynowe Megawaty” za najlepszą publikację na temat rynku energii elektrycznej oraz nagrody Dobry Dziennikarz 2021. Nominowany w konkursie MediaTory oraz do nagrody Grand Press w kategorii Dziennikarstwo specjalistyczne. Stypendysta James S. Denton Transatlantic Fellowship. Autor książek „Energiewende. Nowe niemieckie imperium” oraz „Globalne ocieplenie. Podręcznik dla Zielonej Prawicy”.

Wojciech Krzyczkowski
W 2024 r. minie ćwierć wieku, kiedy po raz pierwszy zobaczył media od kuchni i było to radio. Od ponad 16 lat w PAP, z przerwą na udzielanie się w portalu WysokieNapiecie.pl. Energetyką zajmuje się od 12 lat, ze szczególnym wskazaniem na energię jądrową.

Tomasz Elżbieciak
Dziennikarz portalu WysokieNapiecie.pl, z którym jest związany od 2021 r. Specjalizuje się w tematach dotyczących m.in. inwestycji w energetyce, przemysłu energochłonnego oraz transformacji energetycznej. Wcześniej przez 11 lat pracował w portalu Wnp.pl i magazynie „Nowy Przemysł”. Jest absolwentem politologii – dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach.

Mateusz Kokoszkiewicz
Dziennikarz „Gazety Wyborczej” we Wrocławiu i działu Klimat i Środowisko, gdzie zajmuje się m.in. energetyką, klimatem, transportem, urbanistyką oraz architekturą. Laureat nagród w konkursach „Dziennikarz Przyjazny Mobilności Aktywnej”, „Ciepło od zaraz”, a także „Poszerzamy perspektywę” (dwukrotnie). Prowadził takie projekty, jak „Kolej na Dolny Śląsk”, „Oddychać po ludzku”, „Wyborcza na osiedla” czy „Zielona fala dla pieszych i cyklistów”. Opisywał m.in. sprawę kopalni Turów, upadłość dewelopera Gant, wycinki drzew we Wrocławiu, wrocławski smog oraz transport kolejowy na Dolnym Śląsku. Relacjonował szczyt COP26 w Glasgow. Był współzałożycielem Kongresu Ruchów Miejskich, prowadził liczne debaty z dziedziny transportu, energetyki i ekologii. Rocznik 1989, absolwent prawa na Uniwersytecie Warszawskim.

Polityka Insight Energy
PI Energy to codzienny serwis dla profesjonalistów sektora energetycznego oraz doradców i prawników obsługujących branżę. Od 2017 r. redakcja pisze, m.in. o zmianach regulacyjnych, przygląda się światowym trendom i sprawdza, co słychać w polskich spółkach. Serwis jest częścią portalu Polityka Insight.

Komentarze

Powiązane

13.06.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 13 czerwca (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 13 czerwca? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć.
12.06.24, 09:53
| prasa » ludzie
Dziennik Zachodni, Gazeta Współczesna, Kurier Poranny i Kurier Lubelski. Nowi redaktorzy naczelni serwisów i tytułów Polska Press Grupy
Polska Press Grupa kontynuuje zmiany na stanowiskach redaktorów naczelnych. Tym razem, w ramach rekrutacji, wyłonionych zostało trzech szefów redakcji, którzy pokierują czterema serwisami i tytułami należącymi do spółki.
12.06.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 12 czerwca (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 12 czerwca? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć.
11.06.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 11 czerwca (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 11 czerwca? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć.
10.06.24, 16:30
| prasa » informacje
Dwudzieste wydanie magazynu Omnibus Wakacyjny Polityki
Po raz 20.na rynku ukaże się „Omnibus Wakacyjny Polityki”, czyli letnie wydanie specjalne dla osób lubiących umysłowe rozrywki.
10.06.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 10 czerwca (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 10 czerwca? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć.
09.06.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 9 czerwca (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 9 czerwca? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć.
08.06.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 8 czerwca (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 8 czerwca? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć.
07.06.24, 07:30
| prasa » informacje
Światowy Kongres Mediów Informacyjnych WAN-IFRA w 2025 r. zawita do Krakowa
World Association of News Publishers, to największa organizacja mediowa na świecie. W czasie 75. Światowego Kongresu Mediów Informacyjnych w Kopenhadze WAN-IFRA ogłosiła, że kolejne wydarzenie odbędzie się w maju 2025 r. w Polsce – miastem-gospodarzem wydarzenia będzie Kraków, a jego partnerem – Grupa Agora. 
07.06.24, 06:00
| prasa » informacje
Historyczna decyzja Polska Press Grupa. Kurier Lubelski będzie ukazywać się tylko trzy razy w tygodniu
Od 1 lipca br. „Kurier Lubelski” (Polska Press Grupa) zmienia swój cykl wydawniczy. Gazeta będzie ukazywać się trzy razy w tygodniu – w poniedziałki, środy i piątki. Nowe wydania będą dostępne w sprzedaży przez cały tydzień. Redakcja stawiać będzie teraz przede wszystkim na rozwój serwisu kurierlubelski.pl.
Subskrybuj RSS działu prasa: rss
Oferty pracy

Specjalista/ka ds. promocji w Dziale Promocji i Komunikacji

Muzeum Azji i Pacyfiku im. Andrzeja Wawrzyniaka | Warszawa

Przejdź do oferty
Konkursy
do 31.08.24

Portalmedialny.pl ponownie udostępnił możliwość uczestniczenia w konkursach organizowanych przez wydawcę.

do 13.07.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.

12-14 czerwca 2024 r. w Długopolu.