25.04.23, 06:30

Wydawca Rzeczpospolitej i Parkietu rozpoczyna współpracę z Google

Rzeczpospolita i Parkiet, fot.: materiały prasowe

Gremi Media podpisało umowę o współpracy z Google, na mocy której „Rzeczpospolita”, Gazeta Giełdy i Inwestorów „Parkiet” a także serwisy rp.pl oraz parkiet.com dołączą do Showcase w Wiadomościach Google i wykorzystywać będą narzędzie Pinpoint.

Gremi Media zdecydowało się wdrożyć Pinpoint, czyli narzędzie badawcze od Google dla dziennikarzy, do opracowywania historii śledczych i analitycznych. W ramach umowy redakcje obu tytułów będzie korzystać z narzędzia w pracy dziennikarskiej, a dokumenty źródłowe będą publikowane w publicznych kolekcjach dostępnych na platformie Pinpoint.

Pinpoint to bardzo ciekawe narzędzie, które otwiera nowe możliwości dla dziennikarzy pracujących na duży zbiorach danych i dokumentów. Co ważne, pozwala dziennikarzom na pracę z bazami danych - bez zaangażowania programistów. Czekam na pierwsze teksty!” - powiedział Maciej Maciejowski, prezes zarządu Gremi Media.

Pinpoint jest częścią Journalist Studio, czyli zestawu narzędzi pomagających w pracy dziennikarskiej. Pinpoint pomaga przeszukiwać tysiące stron dokumentów, automatycznie identyfikując i organizując najczęściej wymieniane w nich osoby, organizacje i miejsca. Pinpoint potrafi przeszukiwać wiele formatów, a także pliki audio, w tym w języku polskim, dokonując automatycznej transkrypcji. Zastosowane w narzędziu rozwiązania AI dostarczają w wynikach wyszukiwania również wyrazów i fraz bliskoznacznych, zaś technologia optycznego rozpoznawania znaków pozwala także na przeszukiwanie plików graficznych. Pinpoint pomógł już dziennikarzom na całym świecie w prowadzeniu śledztw dziennikarskich, analizie archiwów, zdjęć, znajdowaniu tematów i historii, powiązań pomiędzy odrębnymi historiami, czy w przeprowadzaniu transkrypcji wywiadów. Oprócz wdrożenia narzędzia, jakim jest Pinpoint, treści „Rzeczpospolitej”, „Parkietu” oraz serwisów rp.pl i parkiet.com zostaną włączone do Showcase w Wiadomościach Google. Dzięki temu czytelnicy będą mieli dostęp do najważniejszych informacji z kraju i ze świata, a ich zasięg zostanie zwiększony.

Dołączenie do programu Google Showcase stanowi ważny krok dla naszych mediów. Rozwój i poszerzanie zasięgu serwisów rp.pl i parkiet.com jest naszym priorytetem. Umowa z Google wpisuje się w strategię cyfryzacji” - dodaje Maciej Maciejowski.

Showcase w Wiadomościach Google to uruchomiony w Polsce w ubiegłym roku produkt Google i jednocześnie program licencjonowania treści dla wydawców informacyjnych. Użytkownicy i użytkowniczki poszukujący informacji w Wiadomościach Google oraz Google Discover mogą zobaczyć, które artykuły z informacjami redakcje uczestniczące w programie uznały za najważniejsze, a także poznać dodatkowe informacje kontekstowe o wydarzeniach dzięki panelom przygotowywanym bezpośrednio przez te media. Uczestniczący w programie wydawcy informacyjni mają dostęp do różnorodnych formatów paneli w Showcase, które mogą, np. wskazywać powiązane artykuły i prezentować odbiorcom wydarzenia na osi czasu. Panele, które są dostępne w usługach Wiadomości Google i Discover, dają mediom więcej kontroli nad tym, jak prezentowane są wiadomości pochodzące z ich redakcji oraz przekierowują czytelników i czytelniczki do pełnych artykułów na ich stronach. Oprócz przychodów, jakie wydawcy uzyskają powiększając grono swoich odbiorców, media uczestniczące w programie otrzymują również miesięczne opłaty licencyjne od Google.

Od ogłoszenia Showcase w Wiadomościach Google w październiku 2020 r., firma zawarła porozumienia obejmujące ponad 2000 publikacji informacyjnych i uruchomiła produkt w ponad 20 krajach, w tym 12 w Europie, z udziałem takich mediów jak np. brytyjskie „Financial Times” i „The Telegraph” oraz niemieckie „FAZ” i „Der Spiegel”. W Polsce do programu przystąpiło ponad 30 wydawców, reprezentujących 60 różnorodnych redakcji.

Cieszy nas bardzo, że taki tytuł jak „Rzeczpospolita” dołącza do programu Showcase w Wiadomościach Google. Partnerstwo z Gremi Media to dowód na to, że również największe prasowe marki upatrują w Google partnera, który przyspieszy ich cyfrowy rozwój. Już wkrótce czytelnicy zobaczą treści wskazane przez redaktorów „Rzeczpospolitej” w Showcase w Wiadomościach Google, wśród treści od 32 partnerów, którzy wcześniej dołączyli do tego programu. Showcase czy Pinpoint to nowy wymiar naszej oferty dla wydawców, który uzupełnia rozbudowaną ofertę technologii reklamowych Google do monetyzacji treści.” - powiedziała Magda Kotlarczyk, country director Google w Polsce. Gremi Media i Google zamierzają rozszerzyć współpracę w obszarach projektów medialnych, rozwiązań subskrypcyjnych oraz rozwiązań chmurowych.

Gremi Media SA wydaje serwisy internetowe, z których korzysta ponad 5 milionów realnych użytkowników (Gemius, marzec 2023) oraz dzienniki „Rzeczpospolita”, „Parkiet”, „Sport”. Ponadto posiada pakiety kontrolne w spółkach e-Kiosk SA oraz Kancelarie RP sp. z o.o.

Komentarze

Powiązane

12.06.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 12 czerwca (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 12 czerwca? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć.
11.06.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 11 czerwca (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 11 czerwca? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć.
10.06.24, 16:30
| prasa » informacje
Dwudzieste wydanie magazynu Omnibus Wakacyjny Polityki
Po raz 20.na rynku ukaże się „Omnibus Wakacyjny Polityki”, czyli letnie wydanie specjalne dla osób lubiących umysłowe rozrywki.
10.06.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 10 czerwca (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 10 czerwca? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć.
09.06.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 9 czerwca (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 9 czerwca? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć.
08.06.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 8 czerwca (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 8 czerwca? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć.
07.06.24, 07:30
| prasa » informacje
Światowy Kongres Mediów Informacyjnych WAN-IFRA w 2025 r. zawita do Krakowa
World Association of News Publishers, to największa organizacja mediowa na świecie. W czasie 75. Światowego Kongresu Mediów Informacyjnych w Kopenhadze WAN-IFRA ogłosiła, że kolejne wydarzenie odbędzie się w maju 2025 r. w Polsce – miastem-gospodarzem wydarzenia będzie Kraków, a jego partnerem – Grupa Agora. 
07.06.24, 06:00
| prasa » informacje
Historyczna decyzja Polska Press Grupa. Kurier Lubelski będzie ukazywać się tylko trzy razy w tygodniu
Od 1 lipca br. „Kurier Lubelski” (Polska Press Grupa) zmienia swój cykl wydawniczy. Gazeta będzie ukazywać się trzy razy w tygodniu – w poniedziałki, środy i piątki. Nowe wydania będą dostępne w sprzedaży przez cały tydzień. Redakcja stawiać będzie teraz przede wszystkim na rozwój serwisu kurierlubelski.pl.
07.06.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 7 czerwca (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 7 czerwca? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć.
06.06.24, 10:24
| prasa » informacje
Daniel Obajtek przegrywa w sądzie z Onetem. Były szef Orlenu pozwał portal w trybie wyborczym
Onet wygrał w trybie wyborczym z Danielem Obajtkiem – poinformował portal Onet.pl. Kandydat Prawa i Sprawiedliwości na europosła pozwał serwis za jeden z artykułów. Orzeczenie nie jest prawomocne.
Subskrybuj RSS działu prasa: rss
Oferty pracy

Specjalista/ka ds. promocji w Dziale Promocji i Komunikacji

Muzeum Azji i Pacyfiku im. Andrzeja Wawrzyniaka | Warszawa

Przejdź do oferty
Konkursy
do 31.08.24

Portalmedialny.pl ponownie udostępnił możliwość uczestniczenia w konkursach organizowanych przez wydawcę.

do 13.07.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.

12-14 czerwca 2024 r. w Długopolu.