03.04.23, 06:30

Uważajcie na te pułapki… PR-owcy

Marcin Majerek, fot.: materiały prasowe

70 proc. ankietowanych dziennikarzy twierdzi, że otrzymuje od PR-owców niedokładne/nierzetelne informacje. Ponad 50 proc. uważa, że PR-owcy nie szanują i nie rozumieją ich potrzeb. Dwa różne globalne badania, ale wydźwięk ten sam.  Relacje PR-u z mediami były, są i będę wymagające. Co więcej, niosą z sobą wiele pułapek. Artykuł ekspercki Marcina Majerka.

1. Przykazanie pierwsze - nie kłam.

Nawet najtrudniejsze pytania muszą otrzymać szczerą, niepozorowaną odpowiedź. Przemyślaną, przedyskutowaną, ale pozbawioną cwaniactwa odpowiedź. Ściemnianie i desperackie wybielanie to działanie na bardzo krótką metę. Wiarygodność dotyczy także PR-owców. I nie ma tu znaczenia, że z założenia jesteśmy postrzegani jako opłacani „ściemniacze”.

2. Wszystko, co powiesz może być użyte przeciwko Tobie.

W rozmowie z dziennikarzem nie ma „poza protokołem”. Jeśli zdradzasz biznesowe tajemnice, aby się przypodobać, musisz liczyć się z faktem, że przeczytasz o nich jutro w internecie. I nie będzie to wina dziennikarza, a wyłącznie Twoja. O prywatnych sekretach klienta nie wspomnę.

3. Klęska? Nie poddawaj się.

„Proszę więcej nie przysyłać mi informacji prasowej. OK?”. „Ta informacja to zwykła reklama. Kieruję tego maila do działu sprzedaży”. Tego typu odpowiedzi od dziennikarzy nie powinny skutkować niemiłą ripostą. Powinny zmusić do myślenia i lepszego opowiedzenia historii. „A co poprawić, aby materiał okazał się dla Pani/Pana użyteczny?” - taka odpowiedź jeszcze nikomu nie zaszkodziła, a wręcz wybroniła z beznadziejnej sytuacji. Korony nam z głów nie spadną. Zresztą, PR-owcy nie powinni ich nosić.

4. Przychodź zawsze z czymś użytecznym i świeżym.

Firma X została „Tygrysem Roku” lub „Antylopą Biznesu”. Dostała nikomu nieznaną nagrodę za super produkt lub dla najmilszego Prezesa. PR-owcu, lekko nie będzie. O mediach poza branżowych nawet nie masz co marzyć. Prawie nikt nie jest w takiej desperacji, aby rzucać się na temat, który nic nie wnosi, a może tylko zirytować. Media pragną użyteczności i świeżości. A to wymaga nieustannego monitorowania sytuacji/wydarzeń w branży i wyciągania głównie „społecznych” kąsków. Wymaga sprawdzenia, czy dziennikarz, któremu chcesz zaproponować temat nie opublikował ostatnio podobnego materiału. I nawet jeśli nie masz wyjścia (wiadomo, klient nasz Pan) i musisz wyjść do mediów ze „starocią”, postaraj się, aby było jak najwięcej odniesień do obecnej rzeczywistości - zapowiadana nowelizacja prawa, podobna sytuacja za granicą, najnowsze statystyki, itd. To da się zrobić.

5. Czy wiesz komu proponujesz temat/informację prasową?

Desperacja w naszym zawodzie ma różne oblicza. Nie oceniam - są różne sytuacje, na które nie mamy wpływu. Chcę tylko powiedzieć, że wysyłanie e-maila do dziennikarza (i oczekiwanie), który zajmuje się diametralnie innymi tematami to strata cennego czasu. Nic z tego nie będzie. W dzisiejszych czasach sprawdzenie, o czym pisze dany redaktor, nie jest problemem. Potencjalnie stracony czas lepiej wykorzystać na dostosowanie informacji do tematyki redakcji. Uwierzcie mi, większość komunikatów ma potencjał wielotematyczny.

6. Follow-up, czyli uważaj, bo Cię znienawidzą.

Wysłanie e-maila z komunikatem i po dwóch godzinach telefoniczne dobijanie się do dziennikarza, może skończyć się tylko źle. Dziennikarz nie czeka z niecierpliwością na Twoje złote frazy. Weź pod uwagę, że dostał już dzisiaj 20 podobnych wiadomości. Do wieczora dostanie ich w sumie 50. Poczekaj dwa dni i napisz, krótkiego, pokornego maila z przypomnieniem. Być może faktycznie komunikat gdzieś przepadł (rzadkość). Jeśli i tym razem cisza, złap za słuchawkę i sprawdź, czy masz dar przekonywania. Jeśli nie masz tego daru, spróbuj dotrzeć do dziennikarza przez jego Social Media - Facebook, LinkedIN, Twitter. To nie grzech. W sumie po to są Social Media, teoretycznie.

7. Cierpliwość, cierpliwość, pokora…

Nie jesteś cierpliwy i pokorny? To lepiej zmień zawód. Może food truck z kebabem? W Public Relations bardzo rzadko coś dzieje się natychmiast. Chyba, że mówimy o gigantycznym weekendowym kryzysie firmy-klienta. PR to „zabawa” dla cierpliwych, kreatywnych i potrafiących znosić porażki.

Nie oszukujcie siebie i klienta. Jeśli pracujecie dla startupu, który „robi cuda”, to nikt w to od razu nie uwierzy. Potrzebujecie kilku miesięcy dobrej komunikacji, aby stać się wiarygodnym dla partnerów medialnych. A kiedy klient po miesiącu współpracy żali się, że nie uzbierał w crowdfundingu planowanych 5 milionów, usiądźcie i oceńcie swoją pracę. A potem spotkajcie się z klientem i opowiedzcie mu, jakie błędy powinien wyeliminować ze swojego biznesu/strategii.

8. Trochę kultury nie zaszkodzi.

PR-owcy chyba nie potrafią mówić „dziękuję”. Serio. Od 10 lat prowadzę serwis technologiczny i lubię wrzucić jakiś sprytnie napisany komunikat o czymś istotnym. Przez te 10 lat jakieś…. dwa razy dostałem info zwrotne z miłym słowem. A przecież nic nie musiałem. Nie musiałem poświęcać czasu i energii, aby z Waszych „peanów” zrobić coś użytecznego. Ludzie, co jest z Wami/Nami? Napisanie e-maila z magicznym słowem zajmuje 5-10 sekund. Bądźmy też PR-owcami naszej pracy. Na każdym poziomie.

Marcin Majerek

Od blisko 20 lat w Public Relations, jako konsultant i menedżer. Karierę zaczynał w redakcji krakowskiego Dziennika Polskiego i portalu Onet.pl. Był specjalistą ds. Marketingu i Public Relations wydawnictwa Bezdroża. Przez blisko 10 lat piastował stanowisko dyrektora marketingu i PR w firmie hostingowej Domeny.pl. Obecnie jest właścicielem agencji E-contentlab i content managerem serwisu Techcity.pl. Od kilku lat pracuje jako konsultant polskich agencji PR.

Komentarze

Powiązane

21.05.24, 19:45
| reklama & PR » informacje
Dentsu Polska: 18 proc. wzrost przychodów w I kw. 2024 r.
Dentsu ogłosiło wyniki finansowe Grupy za I kwartał 2024 r. Na poziomie globalnym Grupa dentsu odnotowała spadek przychodów o -3,7 proc. w porównaniu z I kwartałem 2023 r.
21.05.24, 16:15
| reklama & PR » informacje
Taktyka jest jedna. Jesteśmy na TY. Szpakowski i Borek w kolejnej odsłonie kampanii marki Tyskie
Pod hasłem „Taktyka jest jedna. Jesteśmy na TY” odsłony trwa kolejna odsłona platformy komunikacyjnej marki Tyskie (Kompania Piwowarska) przygotowanej na Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej. Dariusz Szpakowski i Mateusz Borek zachęcają do bycia na TY niezależnie od tego, której drużynie i w jaki sposób kibicujemy.
21.05.24, 14:47
| reklama & PR » ludzie
Eryk Skolarski nowym Head of Events w Garden of Words Group
W kwietniu br., do zespołu Garden of Words Group dołączył Eryk Skolarski, który objął stanowisko Head of Events.
21.05.24, 06:30
| reklama & PR » informacje
Platige Image inwestuje poza Polską. Firma otwiera studio na Wyspach Kanaryjskich
Las Palmas zostaje kolejnym miejscem na mapie świata, gdzie swoją siedzibę uruchamia Platige Image. Jak podkreśla firma, lokalizacje zapewniające korzystne systemy wsparcia dla filmowców mają kluczowe znaczenia dla przyciągania międzynarodowych produkcji VFX.
20.05.24, 17:29
| reklama & PR » informacje
ALBI POLSKA w przetargu wybiera agencję Ancymony. Spoty pojawią się na trzech rynkach
W efekcie wygranego przetargu, agencja Ancymony zrealizowała spot TV dla marki Albik na rynek polski, czeski i słowacki.
20.05.24, 15:15
| reklama & PR » informacje
Hand Made w wyniku przetargu poprowadzi letnią aktywację Peroni
Agencja Hand Made wygrała przetarg i poprowadzi działania w ramach letniej kampanii marki Peroni z portfolio Kompanii Piwowarskiej.
20.05.24, 13:45
| reklama & PR » ludzie
Adam Kręgielewski awansuje. Stanął na czele działu Concept Development w Labconie
Agencja Labcon (Group One) integruje zespoły koncepcyjne tj. strategię, kreację i creative production, tworząc jeden dział Concept Development. Na jego czele stanął Adam Kręgielewski - Head of Concept & Innovation.
20.05.24, 11:45
| reklama & PR » ludzie
Kuba Kossut Dyrektorem Generalnym Adlook
Spółka Adlook mianowała Kubę Kossuta na stanowisko Dyrektora Generalnego firmy (Global CEO).
20.05.24, 06:30
| reklama & PR » informacje
UM rozwija współpracę z Froneri na europejskich rynkach
Agencja mediowa UM (IPG Mediabrands) rozszerza współpracę z Froneri, jednym z największych producentów lodów na świecie.
19.05.24, 13:09
| reklama & PR » informacje
Pils odświeża identyfikację i komunikację pod hasłem Nasz PrzePils na piwo
„Nasz PrzePils na piwo” to hasło kampanii reklamowej Lecha Pils promującej nowe opakowania piwa, prosto z Wielkopolski. Marka wprowadza na rynek butelki i puszki w nowej szacie graficznej, które mają podkreślać lokalność Pilsa.
Subskrybuj RSS działu reklama & PR: rss
Oferty pracy

Aktualnie nie mamy ofert pracy.

Dodaj swoją ofertę
Konkursy
do 22.05.24

Ważna informacja dla biorących udział w konkursach na stronach portalmedialny.pl. 

do 20.05.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 16.05.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy