31.03.23, 08:30

TVP Polonia świętuje 30. urodziny

Urodzinowe logo TVP Polonia, fot.: materiały prasowe

30 lat temu ruszył kanał satelitarny publicznego nadawcy skierowany do Polaków przebywających poza krajem – TVP Polonia.

30 lat temu Polacy mieszkający poza granicami kraju dzięki TVP Polonia mogli w końcu obejrzeć polskie programy telewizyjne tworzone z myślą o nich. Od tamtej pory antena jednoczy Polaków na całym świecie, nadając obok programów informacyjnych, także pozycje o polskiej kulturze i tożsamości. Pomysłodawczynią utworzenia kanału telewizyjnego dla Polaków przebywających za granicą, była Barbara Borys-Damięcka. Istotną rolę dla anteny odegrał też Jan Nowak - Jeziorański, wieloletni szef sekcji polskiej Radia Wolna Europa, który od początku wspierał i promował TVP Polonia. Jak podkreślał, telewizja ta była najskuteczniejszym sposobem łączenia Polaków z krajem i przeciwstawiania się szybkiemu wynarodowieniu.

Kanał satelitarny TVP Polonia rozpoczął nadawanie 31 marca 1993 r. i stał się trzecią anteną telewizyjną w Polsce, po TVP1 i TVP2. Program inaugurujący poprowadzili wówczas Magdalena Mikołajczak oraz Sławomir Siejka, a gośćmi specjalnymi byli marszałek Senatu, Andrzej Stelmachowski i Jan Nowak – Jeziorański. pierwszego dnia emisja programów trwała 11 godzin.
Do najważniejszych zadań TVP Polonia należy podtrzymywanie polskiej tożsamości w kolejnych generacjach Polonii i Polaków mieszkających za granicą, a w szczególności upowszechnianie języka ojczystego oraz znajomości kultury, historii i współczesności.

Oferta stacji to najważniejsze produkcje głównych anten publicznego nadawcy oraz szereg własnych produkcji skierowanych do konkretnych odbiorców. TVP Polonia emituje jedyny na rynku medialnym w Polsce, telewizyjny magazyn o Polonii i dla Polonii „Polonia 24”.

W ofercie nadawcy są również magazyny, które przygotowują korespondenci TVP Polonia z obu Ameryk, Europy i przebywający u naszych wschodnich sąsiadów - „Wschód”, „Wilnoteka”, „Nad Niemnem”, „Studio Lwów”. Od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę antena relacjonuje sytuację na Ukrainie, także mieszkających tam Polaków i pokazuje wsparcie, jakiego Polska udziela ogarniętemu wojną krajowi oraz uchodźcom.

TVP Polonia prezentuje też własne filmy dokumentalne i reportaże prezentujące sylwetki wielkich Polaków, ale także mówiące o zwykłych ludziach, którym przyszło żyć z dala od ojczyzny, wśród nich są m.in. film dokumentalny „Serce dla Polski. Karolina Kaczorowska”, w reż. Jadwigi Nowakowskiej i reportaże „Dziewczyna ze zdjęcia” Bogny Bender-Motyki, „Emigracja serc. Polki w Czarnogórze” Marzanny Grdeń, „Polki w Gruzji” i „Szlakiem Mickiewicza” Pauliny Drażby czy „Polki w dżungli” Błażeja Pyrki.

Gale i koncerty

Od 1995 r. organizowana jest gala „Za zasługi dla Polski i Polaków poza granicami kraju”, podczas której tę nagrodą uhonorowane są osoby oraz instytucje, które troszczą się na świecie o polską kulturę, sztukę, naukę, edukację, politykę i sport. Wydarzenie to stanowi hołd dla tych, którzy, poprzez swoją działalność, pełnią rolę ambasadorów polskości na całym świecie oraz – bez względu na okoliczności, w jakich się znajdą – z dumą reprezentują Polskę.

Od 2003 r. TVP Polonia przyznaje wyróżnienia najpopularniejszemu polskiemu artyście poza granicami kraju. Statuetki „Artysty bez Granic” otrzymali do tej pory m.in. Irena Santor, Justyna Steczkowska, Maryla Rodowicz.

TVP Polonia organizuje także wydarzenia i koncerty. Koncert najpiękniejszych polskich kolęd i pastorałek „Wielkie kolędowanie w Chicago” został zrealizowany w 2022 r. w Bazylice Świętego Jacka w Chicago, z udziałem gwiazd polskiej sceny muzycznej. „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza wybrzmiały na koncercie zorganizowanym i transmitowanym na antenie, prosto z Wilna.

W sieci i na satelicie

Dzięki streamingowi programy TVP Polonia można oglądać z dowolnego miejsca na ziemi za pośrednictwem strony tvppoloniastream.tvp.pl. Dystrybucja TVP Polonia odbywa się drogą satelitarną, kablową oraz naziemnie na terenie Litwy, a także on-line. TVP Polonia jest także aktywna w mediach społecznościowych, prowadzi profil na FB, organizując konkursy wiedzy dla Polaków z całego świata.

Dla Polaków na Wileńszczyźnie, w strukturach TVP Polonia, uruchomiono nowy kanał Telewizji Polskiej TVP Wilno, który obecnie jest już kanałem działającym samodzielnie.

Komentarze

Powiązane

01.06.23, 10:48
| telewizja / VOD » informacje | internet » informacje
Dorota Bawołek poprowadzi program Onet Europa
W czwartek, 1 czerwca br. o godz. 15:00, na stronie głównej Onet.pl ukaże się premierowy odcinek programu „Onet Europa”, którego autorką jest dziennikarka Dorota Bawołek.
30.05.23, 16:00
| telewizja / VOD » informacje
TVP przygotowała ofertę dla organizatorów pokazów publicznych Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023
Biuro Sprzedaży i Współpracy Międzynarodowej wychodzi z kolejną ofertą dla organizatorów pokazów publicznych. Tym razem nadawca publiczny umożliwia uzyskanie zgody sygnałowej dla organizatorów pokazów Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023.
30.05.23, 07:30
| telewizja / VOD » informacje
Kabaretowa Noc Pod Gwiazdami po raz pierwszy w Telewizji WP
Tegoroczna gala „Kabaretowa Noc Pod Gwiazdami w Lidzbarku Warmińskim” będzie po raz pierwszy transmitowana na żywo na antenie Telewizji WP.
29.05.23, 10:48
| telewizja / VOD » informacje
26. edycja Telekamer magazynu Tele Tydzień. Wśród laureatów Wojcecj Bojanowski i Nasz Nowy Dom
Magazyn Tele Tydzień po raz 26. ogłosił wyniki plebiscytu Telekamery Tele Tygodnia, podczas Gali, która odbyła się 25 maja 2023 r. w Teatrze Capitol. Wydarzenie transmitowała na żywo TV Puls.
29.05.23, 09:46
| telewizja / VOD » informacje
Siatkarska Liga Mistrzów i Europejskie Puchary do 2029 r. w Polsacie Sport
Telewizja Polsat przedłużyła prawa do transmitowania Europejskich Pucharów do sezonu 2028/2029. Umowa obejmuje Ligę Mistrzów CEV, Puchar CEV oraz Challenge Cup.
28.05.23, 22:28
| telewizja / VOD » informacje
TVN24 reaguje na słowa Jarosława Kaczyńskiego i zapowiada kroki prawne
Podczas konferencji prasowej w Kopczanach, reporter TVN24 zadał pytanie Jarosławowi Kaczyńskiemu o zaufanie do ministra Mariusza Błaszczaka. Kaczyński w odpowiedzi nazwał dziennikarza stacji "przedstawicielem Kremla".
27.05.23, 18:11
| telewizja / VOD » seriale
Premiera serialu SkyShowtime Original Warszawianka już 19 czerwca
SkyShowtime ogłosiło datę premiery pierwszego polskiego serialu oryginalnego "Warszawianka". Produkcja zadebiutuje w serwisie 19 czerwca br.
26.05.23, 18:10
| telewizja / VOD » informacje
Polsat pokaże koncert „Pokolenia wolności” z udziałem największych gwiazd polskiej estrady
W piątek, 2 czerwca br. o 20.00 w Polsacie z okazji rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów, na Placu Zebrań Ludowych w Gdańsku w ramach koncertu "Pokolenia wolności" zaśpiewają, m.in.: Doda, Kayah, Michał Szpak, Raz Dwa Trzy, Dr Misio, Martyna Jakubowicz, Varius Manx i Kasia Stankiewicz, Jary Oddział Zamknięty, Big Cyc, VooVoo.
25.05.23, 17:34
| telewizja / VOD » informacje
Viaplay Group rozszerza współpracę dystrybucyjną z Play. Serwis ma 1,2 subskrybentów w Polsce
Viaplay Group rozszerzyło długoterminową współpracę dystrybucyjną z Play, operatorem telekomunikacyjnym w Polsce. W ramach umowy, dostęp do serwisu streamingowego Viaplay będzie częścią pakietów usług TV znajdujących się w ofercie Play.
25.05.23, 09:30
| telewizja / VOD » ludzie
Agam Giza gospodarzem głównego wydania Panoramy
Adam Giza od czerwca br. poprowadzi główne wydanie „Panoramy” (TVP2). Będzie również przygotowywał dla „Wiadomości” (TVP1) materiały o tematyce zdrowotnej.
Subskrybuj RSS działu telewizja / VOD: rss
Oferty pracy

Stanowisko ds. filmu

Centrum Kultury Zamek w Poznaniu | Poznań

Przejdź do oferty

Specjalista ds. promocji czasopism naukowych

Akademia Ekonomiczno-Humanistyczna w Warszawie | Warszawa

Przejdź do oferty

kierowniczka/kierownik działu PR

Teatr Dramatyczny im. Gustawa Holoubka | Warszawa

Przejdź do oferty
Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.