31.03.23, 08:30

TVP Polonia świętuje 30. urodziny

Urodzinowe logo TVP Polonia, fot.: materiały prasowe

30 lat temu ruszył kanał satelitarny publicznego nadawcy skierowany do Polaków przebywających poza krajem – TVP Polonia.

30 lat temu Polacy mieszkający poza granicami kraju dzięki TVP Polonia mogli w końcu obejrzeć polskie programy telewizyjne tworzone z myślą o nich. Od tamtej pory antena jednoczy Polaków na całym świecie, nadając obok programów informacyjnych, także pozycje o polskiej kulturze i tożsamości. Pomysłodawczynią utworzenia kanału telewizyjnego dla Polaków przebywających za granicą, była Barbara Borys-Damięcka. Istotną rolę dla anteny odegrał też Jan Nowak - Jeziorański, wieloletni szef sekcji polskiej Radia Wolna Europa, który od początku wspierał i promował TVP Polonia. Jak podkreślał, telewizja ta była najskuteczniejszym sposobem łączenia Polaków z krajem i przeciwstawiania się szybkiemu wynarodowieniu.

Kanał satelitarny TVP Polonia rozpoczął nadawanie 31 marca 1993 r. i stał się trzecią anteną telewizyjną w Polsce, po TVP1 i TVP2. Program inaugurujący poprowadzili wówczas Magdalena Mikołajczak oraz Sławomir Siejka, a gośćmi specjalnymi byli marszałek Senatu, Andrzej Stelmachowski i Jan Nowak – Jeziorański. pierwszego dnia emisja programów trwała 11 godzin.
Do najważniejszych zadań TVP Polonia należy podtrzymywanie polskiej tożsamości w kolejnych generacjach Polonii i Polaków mieszkających za granicą, a w szczególności upowszechnianie języka ojczystego oraz znajomości kultury, historii i współczesności.

Oferta stacji to najważniejsze produkcje głównych anten publicznego nadawcy oraz szereg własnych produkcji skierowanych do konkretnych odbiorców. TVP Polonia emituje jedyny na rynku medialnym w Polsce, telewizyjny magazyn o Polonii i dla Polonii „Polonia 24”.

W ofercie nadawcy są również magazyny, które przygotowują korespondenci TVP Polonia z obu Ameryk, Europy i przebywający u naszych wschodnich sąsiadów - „Wschód”, „Wilnoteka”, „Nad Niemnem”, „Studio Lwów”. Od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę antena relacjonuje sytuację na Ukrainie, także mieszkających tam Polaków i pokazuje wsparcie, jakiego Polska udziela ogarniętemu wojną krajowi oraz uchodźcom.

TVP Polonia prezentuje też własne filmy dokumentalne i reportaże prezentujące sylwetki wielkich Polaków, ale także mówiące o zwykłych ludziach, którym przyszło żyć z dala od ojczyzny, wśród nich są m.in. film dokumentalny „Serce dla Polski. Karolina Kaczorowska”, w reż. Jadwigi Nowakowskiej i reportaże „Dziewczyna ze zdjęcia” Bogny Bender-Motyki, „Emigracja serc. Polki w Czarnogórze” Marzanny Grdeń, „Polki w Gruzji” i „Szlakiem Mickiewicza” Pauliny Drażby czy „Polki w dżungli” Błażeja Pyrki.

Gale i koncerty

Od 1995 r. organizowana jest gala „Za zasługi dla Polski i Polaków poza granicami kraju”, podczas której tę nagrodą uhonorowane są osoby oraz instytucje, które troszczą się na świecie o polską kulturę, sztukę, naukę, edukację, politykę i sport. Wydarzenie to stanowi hołd dla tych, którzy, poprzez swoją działalność, pełnią rolę ambasadorów polskości na całym świecie oraz – bez względu na okoliczności, w jakich się znajdą – z dumą reprezentują Polskę.

Od 2003 r. TVP Polonia przyznaje wyróżnienia najpopularniejszemu polskiemu artyście poza granicami kraju. Statuetki „Artysty bez Granic” otrzymali do tej pory m.in. Irena Santor, Justyna Steczkowska, Maryla Rodowicz.

TVP Polonia organizuje także wydarzenia i koncerty. Koncert najpiękniejszych polskich kolęd i pastorałek „Wielkie kolędowanie w Chicago” został zrealizowany w 2022 r. w Bazylice Świętego Jacka w Chicago, z udziałem gwiazd polskiej sceny muzycznej. „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza wybrzmiały na koncercie zorganizowanym i transmitowanym na antenie, prosto z Wilna.

W sieci i na satelicie

Dzięki streamingowi programy TVP Polonia można oglądać z dowolnego miejsca na ziemi za pośrednictwem strony tvppoloniastream.tvp.pl. Dystrybucja TVP Polonia odbywa się drogą satelitarną, kablową oraz naziemnie na terenie Litwy, a także on-line. TVP Polonia jest także aktywna w mediach społecznościowych, prowadzi profil na FB, organizując konkursy wiedzy dla Polaków z całego świata.

Dla Polaków na Wileńszczyźnie, w strukturach TVP Polonia, uruchomiono nowy kanał Telewizji Polskiej TVP Wilno, który obecnie jest już kanałem działającym samodzielnie.

Komentarze

Powiązane

10.04.24, 13:50
| telewizja / VOD » informacje | kultura » muzyka
Bo źródło wciąż bije… Koncert poświęcony pamięci Jacka Kaczmarskiego w TVP1
W środę, 10 kwietnia br. o godz. 21:10 w TVP1 zostanie wyemitowany koncert „Bo źródło wciąż bije…” poświęcony pamięci Jacka Kaczmarskiego w 20. rocznicę jego śmierci. W repertuarze znajdą się słynne utwory artysty w interpretacji, m.in.: Jacka Wójcickiego, Katarzyny Dąbrowskiej, Janusza Radka, Krzysztofa Iwaneczki czy Krzysztofa Szczepaniaka. Koncert zrealizowano w industrialnych wnętrzach Stoczni Gdańskiej.
09.04.24, 14:45
| telewizja / VOD » informacje
MWE Networks: TVC Super i Szlagier TV już działają
Grupa MWE Networks uruchomiła dwa nowe kanały - TVC Super i Szlagier TV. Stacje będą szeroko dystrybuowane.
09.04.24, 12:39
| telewizja / VOD » informacje
Telewizja Polska już formalnie postawiona w stan likwidacji. Jest wpis do KRS
Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy wpisał do Krajowego Rejestru Sądowego Daniela Gorgosza jako likwidatora. Do KRS zostało wpisane postawienie Telewizji Polskiej w stan likwidacji.
09.04.24, 07:30
| telewizja / VOD » informacje
Kanały z portfolio A+E Network z większym zasięgiem w Polsce
W ostatnich miesiącach marki telewizyjne z portfolio A+E Networks – HISTORY Channel, HISTORY2 oraz Crime+Investigation Polsat, poszerzyły swój zasięg w Polsce o prawie 100 tys. dodatkowych gospodarstw domowych.
05.04.24, 21:00
| telewizja / VOD » ludzie
Edyta Zając w Dzień Dobry TVN
Edyta Zając dołączyła do redakcji „Dzień Dobry TVN”. Prezenterka została jedną z prowadzących cykl “Show-biznes”, w którym od poniedziałku do piątku przedstawiane są najważniejsze informacje ze świata rozrywki i kultury.
04.04.24, 23:36
| telewizja / VOD » informacje
Zmarła Stanisława Ryster
Nie żyje Stanisława Ryster - prawniczka i prezenterka telewizyjna związana z Telewizją Polską. Przez ponad 30 lat była gospodynią kultowego teleturnieju „Wielka gra”.
04.04.24, 19:00
| telewizja / VOD » badania rynku
Telewizja Puls liderem w Święta Wielkanocne wśród widzów NTC
W Święta Wielkanocne Telewizja Puls odnotowała rekordowe wyniki wśród widzów NTC w grupie 16-59.
04.04.24, 07:45
| telewizja / VOD » informacje | internet » informacje
Mikołaj Kunica nowym gospodarzem formatu Onet Rano
Mikołaj Kunica dołączył do grona prowadzacych program „Onet Rano”. Pierwsze wydanie prowadzone przez redaktora naczelnego Business Insider Polska zostanie wyemitowane 4 kwietnia br. od godz. 7.55 w Onecie oraz w mediach społecznościowych.
03.04.24, 20:42
| telewizja / VOD » informacje
Kabarety całą dobę w Kabaret TV. Nowa stacja TV Wirtualnej Polski
2 kwietnia br. Wirtualna Polska uruchomiła Kabaret TV, kanał telewizyjny w pełni poświęcony rozrywce.
03.04.24, 12:23
| telewizja / VOD » informacje
Polska Wybiera. Wybory samorządowe 2024. Wieczór wyborczy w kanałach Polsatu bez Doroty Gawryluk
7 kwietnia br. od 20.00 do 24.00 zaplanowano wieczór wyborczy „Polska Wybiera. Wybory samorządowe 2024”, który pojawi się w trzech kanałach informacyjnych Polsatu: Polsat News, Wydarzeniach 24 i Polsat News Polityka. W Polsacie wieczór antenę emitowany będzie od godz. 20.55.
Subskrybuj RSS działu telewizja / VOD: rss
Oferty pracy

Specjalista do spraw promocji i komunikacji

Muzeum Narodowe w Poznaniu | Poznań

Przejdź do oferty
Konkursy
do 09.05.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 09.05.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 04.05.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy