17.03.23, 07:30
Fundusz na rzecz ukraińskich mediów podsumowuje swoje działania
W marcu 2023 r. minęło 12 miesięcy, od kiedy dziennikarze z Polski, Szwecji, Finlandii, Danii i Norwegii powołali Fundusz na rzecz ukraińskich mediów (Ukrainian Media Fund, UMF), by pomóc przetrwać mediom w Ukrainie.
W obliczu inwazji Rosji na Ukrainę i szerzącej się dezinformacji Agora i Fundacja Gazety Wyborczej wraz z partnerami postanowiła stworzyć fundusz na rzecz Ukrainy, dedykowany bezpośredniemu wsparciu dziennikarzy i wydawców w strefie wojny. Do inicjatywy szybko włączyły się organizacje medialne i dziennikarskie z Europy, w tym Bonnier News ze Szwecji. Fundacja Gazety Wyborczej uruchomiła też specjalną zbiórkę na ten cel. Łącznie w ciągu pięciu pierwszych dni działania Funduszu na jego konto wpłynęło niemal 150 tys. euro, a wartość środków zebranych przez rok działalności UMF to ponad 877 tys. euro. Zebrane środki pozwoliły, m.in. na zakup wyposażenia niezbędnego dziennikarzom pracującym w strefach objętych działaniami wojennymi, wsparcie finansowe tych dziennikarzy oraz lokalnych organizacji medialnych.
Dzięki tym pieniądzom możliwe było wsparcie ukraińskich mediów - początkowo środki przeznaczone były na zakup wyposażenia niezbędnego dziennikarzom pracującym w strefach objętych działaniami wojennymi, wsparcie finansowe osób oraz organizacji dziennikarskich i medialnych w Ukrainie, a także relokację dziennikarzy do Polski i innych krajów UE.
„Twórcy UMF wierzyli, że pomoc dla naszych kolegów po fachu w Ukrainie nie potrwa długo. Na początku wysyłaliśmy im kamizelki kuloodporne, hełmy, gogle, zestawy pierwszej pomocy, potem - komputery. Dziś wiemy, że wsparcie nadal jest potrzebne, dlatego skupiamy się na pomocy mediom lokalnym i regionalnym, które zanotowały znaczący spadek przychodów. Dziennikarze nie zarabiają, więc to UMF wypłaca im mini pensje raz na 1-2 miesiące. Od wiosny stale utrzymujemy w ten sposób ponad 170 osób z odległych miast i obwodów Ukrainy. Dlaczego stamtąd? Media kijowskie mają więcej sposobów na zarabianie i lepszy dostęp do funduszy pomocowych - my staramy się wypełnić lukę w systemie” - wyjaśnia Jarosław Śliżewski, dyrektor zarządzający UMF.
Konwój UMF ze sprzętem za 250 tys. zł
W pierwszych dniach marca br. do Ukrainy trafił kolejny konwój UMF ze sprzętem o wartości niemal ćwierć miliona zł. Dzięki niemu 36 redakcji lokalnych nie musi obawiać się przerw w dostawach prądu - dostarczone przez Fundusz urządzenia, m.in. nowoczesne, sterowane komputerem zestawy akumulatorów, zapewniają możliwość pracy od kilku do kilkunastu urządzeń przez wiele godzin. Z ich pomocą może funkcjonować serwer, na którym stoi portal lokalny, łączność internetowa - można dokończyć tworzenie gazety, a nawet ogrzać pomieszczenie. Do urządzeń można podłączyć także panele słoneczne. Dodatkowo 200 reporterów i fotoreporterów otrzymało specjalne przenośne powerbanki, które pozwalają w terenie naładować nie tylko telefon czy aparat, ale także laptopy.
Kto tworzy UMF?
Ukrainian Media Fund tworzą: Bonnier News i Agora oraz organizacje mediowe z północnej Europy: Tidningsutgivarna ze Szwecji, Medialiitto z Finlandii, Mediebedriftene z Norwegii oraz Danske Medier z Danii. Funduszem zarządza Fundacja Gazety Wyborczej, która zajmuje się m.in. pozyskiwaniem środków i relacjami z darczyńcami.
UMF powstał jako wyraz solidarności z dziennikarzami i fotoreporterami relacjonującymi na co dzień wydarzenia z frontu w Ukrainie. Jego głównym celem jest mobilizacja międzynarodowego wsparcia - zarówno finansowego, jak i rzeczowego – dla lokalnych mediów na Ukrainie.
Specjalista ds. promocji czasopism naukowych
Akademia Ekonomiczno-Humanistyczna w Warszawie | Warszawa
Przejdź do ofertyDo zdobycia jeden egzemplarz książki.
Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.
21-22.09. 2023 r., Rzeszów.
Komentarze