01.02.23, 23:00

Copywriter SEO - co powinieneś wiedzieć o pracy związanej z pisaniem tekstów i artykułów

Fot.: materiały prasowe

Działania marketingowe i promocyjne prowadzone przez marki i przedsiębiorstwa to szereg różnych przedsięwzięć. Wśród nich znajduje się również copywriting. Specjaliści tworzący strony internetowe dobrze wiedzą, że do prawidłowego wyświetlania strony w wynikach wyszukiwania Google potrzebne są działania SEO. Copywriter SEO to osoba, która może w tym znacznie pomóc. Jak zostać copywriterem i o czym warto pamiętać, pełniąc tę funkcję?

Teksty SEO wymagają od twórców nie tylko lekkiego pióra, ale również konkretnych umiejętności i doświadczenia. Czy każdy może podjąć się SEO copywritingu? 

Copywriter SEO — zadania specjalisty i wytyczne

Zasady SEO copywriting opierają się o prawidłowe pozycjonowanie strony www. Jeśli przedsiębiorcy czy specjalistom marketingowym zależy na tym, aby ich strona pojawiała się w pierwszych wynikach wyszukiwania, muszą skupić swoje działania również na copywritingu SEO. Oznacza to, że powinni zatrudnić odpowiednią osobę lub zlecić pisanie tekstów doświadczonym specjalistom. Artykuły sponsorowane, teksty blogowe, opisy kategorii — każdy tekst ma tak naprawdę znaczenie dla robotów Google. Ważne, aby tworzyć treści zgodnie z zasadami SEO, wykorzystując do tego odpowiednie frazy kluczowe, które użytkownicy wpisują w wyszukiwarce, aby odnaleźć konkretne usługi oraz produkty. Zatrudnienie dobrego copywritera jest dla wielu przedsiębiorców kluczowe, jeśli mają na celu odpowiednią promocję swoich usług. Na co w takim razie zwracać uwagę przy tworzeniu tekstów? Jakimi wytycznymi powinien kierować się content writer? Tworzone treści muszą być nie tylko odpowiednie dla robotów i wyszukiwarek, ale również przyjazne dla odbiorców. To oznacza, że teksty mają być zrozumiałe, pisane językiem, który lubi i rozumie odbiorca. Jednocześnie powinny mieć odpowiednią długość, nasycenie frazami kluczowymi i wzbogacone linkami, prowadzącymi do innych podstron czy artykułów nawiązujących do poruszanego tematu. 

Wielu początkujących copywriterów myśli, że tworzone przez nich treści wcale nie muszą posiadać wyszukanych informacji. Okazuje się jednak, że content writing powinien zakładać również publikowanie wyjątkowych treści, unikatowych tekstów, które wnoszą do sieci i wiadomości odbiorców coś nowego.

SEO copywriting a strony internetowe — o czym należy pamiętać w artykułach SEO

Content copywriting wpływa na pozycjonowanie stron, dlatego copywriter seo powinien przede wszystkim w pierwszej kolejność dobrze poznać branżę i specyfikę marki, dla której tworzy teksty. Dobra znajomość branży, marki i działalności danej firmy pozwala tworzyć treści na strony, które są przyjemne w lekturze, odpowiadają na pytania i zagwozdki odbiorców. Tworzenie treści powinno zakładać konkretne cele, do których należeć będzie nie tylko samo pozycjonowanie strony, ale również tłumaczenie pewnych procesów odbiorcom. Copywriting SEO ma na celu również budowanie pewnego autorytetu. Odbiorca, który czyta tekst, musi wierzyć jego autorom i przedstawicielom marki czy branży. Content marketing ma więc za zadanie tworzenie nowych ekspertów z firm i marek. To sprawi, że dana strona czy sklep internetowy znajdą się wysoko w wyszukiwarce Google, klienci znajdą firmę, która zapewni im dostęp do usług i produktów, a przedsiębiorcy zyskają nowych klientów.

Tworząc artykuły SEO, opisy produktów, teksty blogowe, które mają na celu pozyskanie klientów, warto zastanowić się, jakim językiem mogą mówić potencjalni odbiorcy. To pomoże w tworzeniu dedykowanych treści, które nie tylko zaakceptują roboty Google, ale również spodobają się użytkownikom, a ci z kolei zechcą skorzystać z reklamowanego produktu lub usługi. Specjaliści od content marketingu powinni posiadać ogólną wiedzę, ale również powinni specjalizować się w wybranym temacie, w którym tworzą treści.

Pomocne narzędzia dla SEO copywriterów 

Specjaliści SEO nie muszą sami głowić się nad ważnymi frazami kluczowymi. Dostępne narzędzia umożliwiają im odnalezienie odpowiednich haseł i słów kluczowych i pokażą, w jakiej ilości najlepiej je wykorzystać. Stosowane narzędzia mogą pokazać również, jak wygląda konkurencja, która działa w tej samej branży. Pisząc teksty, warto zwrócić uwagę na to, jakie zabiegi stosuje konkurencja, aby móc tworzyć jeszcze lepiej dopasowane treści.

Dobry copywriter posiada wiedzę nie tylko na temat branży, w której głównie działa. Tworząc treści warto posiadać wiedzę na temat nasycenia treści frazami kluczowymi oraz tego, jak tworzyć nagłówki przyciągające odbiorców, a jednocześnie wpływające na pozycjonowanie. Należy pamiętać o wykorzystaniu linków wewnętrznych i zewnętrznych. Działanie zgodne z SEO i wyznaczonymi zasadami pozwoli na osiąganie wyższych miejsc w wyszukiwarce. Pamiętaj, aby tworzyć teksty nie tylko pod SEO, ale również takie, które będą przyjazne dla odbiorców i sprawią, że chętnie sięgną po lekturę artykułu blogowego, sponsorowanego i zapoznają się z ofertą przedsiębiorstwa i marki. Twórz treści reklamowe i promocyjne, które pozwolą pozyskiwać nowych klientów. 

Komentarze

Subskrybuj RSS: rss
Oferty pracy

Specjalista ds. Digital i Social Media

Krakowskie Biuro Festiwalowe | Kraków

Przejdź do oferty

Specjalista / Specjalistka ds. promocji i organizacji wydarzeń

Wawerskie Centrum Kultury | Warszawa

Przejdź do oferty

Kierownik Działu Marketingu i PR

Centrum Kultury Podgórza | Kraków

Przejdź do oferty
Konkursy
do 31.08.24

Portalmedialny.pl ponownie udostępnił możliwość uczestniczenia w konkursach organizowanych przez wydawcę.

do 22.08.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.

8.10 - Katowice, 9.10 - Wrocław, 10.10 - Poznań.