31.01.23, 06:30

Podsumowanie 2022 r.: Katarzyna Szybowska-Jemielniak (QKA creative)

Katarzyna Szybowska-Jemielniak, fot.: materiały prasowe

Katarzyna Szybowska-Jemielniak - założycielka i właścielka agencji reklamowej QKA creative, podsumowuje rok 2022 na rynku reklamy. 

Rok 2022 był rokiem pełnym nadziei i rozczarowań. Zmęczeni pandemią, wypatrywaliśmy jej końca, obserwując przy tym rynek, który w 2021 r. zapowiadał się obiecująco. Pamiętamy trendy z 21’ i gwałtowny wzrost zakupów w e-commerce (na który również niemały wpływ miała pandemia), a także wzrost ilości konsumentów, którzy coraz częściej szukali marek lokalnych aż… No właśnie, przyszedł luty 2022, sprawiając, że cały świat wstrzymał oddech. To, w jaki sposób firmy okazywały swoje wsparcie osobom z Ukrainy, z pewnością zasługuje na uznanie i na zawsze zapisze się na kartach historii, ale utrwali się na niej coś jeszcze. Jedna duża niewiadoma: co teraz? Jak się komunikować, jak mówić, jak sprzedawać, gdy obok trwa wojna. Z pewnością bardzo wiele marek musiało w lutym 2022 r. zmieniać swoje strategie, sposoby komunikacji, a nawet rezygnować z wcześniej zaplanowanych kampanii. Myślę, że dla wszystkich marketerów było to dużym wyzwaniem. Firmy wychodzące z Rosji, klienci bojkotujący te, które w niej zostają – bez wątpienia działo się bardzo dużo i nie zapominajmy, że wciąż się dzieje. Polski rynek próbował wrócić do tzw. Codzienności, choć i w niej zmieniło się u nas wiele.

Jak podają różne źródła, od początku agresji Rosji na Ukrainę, do Polski przybyło ok. 9 mln uchodźców. To naprawdę duża liczba osób – a przy tym nowych konsumentów, którzy pojawili się w naszym kraju. Jeśli chodzi o zmiany na rynku reklamy, to z pewnością dało się zauważyć pewnego rodzaju wyważenie w komunikacji większości firm. Social media na jakiś czas przestały być „wesołe”. 2022 nie był rokiem, którym rządziły śmieszne przekazy i zabawne kampanie. Był za to rokiem, w którym marki zaczęły myśleć jeszcze mocniej nie tylko czy się komunikować, ale przede wszystkim – jak.

Wydaje mi się, że dla wielu firm 2022 rok, był pewnego rodzaju przełomem. Coraz więcej z nich zaczęło rozumieć, że nie wystarczy tylko „być” w social mediach, trzeba mieć naprawdę dobrze opracowaną strategię, która pozwala uniknąć przepalonych budżetów. Co jeszcze? W 2022 r. zaczęliśmy mocniej wchodzić w świat metaverse. Dzięki badaniom przeprowadzonym przez IQS we współpracy z agencją Gameset, dowiedzieliśmy się, że z metaverse skorzystało już 6 milionów Polaków, a kolejne 10 milionów chciałoby spróbować. Prawie połowa polskich użytkowników metaverse w wieku 10-55 lat twierdzi, że dzięki wirtualnej rzeczywistości odkryła nowe marki produktów lub usług ze świata offline. Inspirującym przykładem jest dom mody Gucci, który już od 2021 r. tworzy Gucci Town - wirtualne miasto założone w Robloxie, gdzie zrobimy zakupy, pójdziemy na wystawę sztuki i poznamy innych ludzi. Warto wspomnieć o marce Dove, która zwróciła uwagę na coś więcej, niż samo bycie w metaverse. Stworzyła „Real Beauty in Games Training” - kurs, który miał na celu wspomóc twórców gier, do tego, by budowali w nich różnorodność postaci i unikali stereotypów. Nie zapominajmy również o sztucznej inteligencji i możliwościach, jakie nam daje. W 2022 roku tworzyła dla nas obrazy, teksty, a nawet pomysły na biznes. Jestem przekonana, że to dopiero początek.

Jeśli chodzi o rok 2022 i moją firmę QKA creative, to postawiłam na budowanie nowej strony www, która ukaże się początkiem 2023 r. oraz na rozwój pracowników. Rok 2022 minął nam pod hasłem polskich marek, w tym polskiej porcelany, ponieważ od 2021 r. współpracujemy z 4 markami z PGP: Porcelaną Ćmielów, Porcelaną Lubiana, Porcelaną Chodzież i Ćmielów Design Studio. Cieszę się, że mamy coraz więcej klientów wśród polskich firm i mocno wierzę, że ich grono będzie się powiększać.

Katarzyna Szybowska-Jemielniak

Założycielka i właścielka agencji reklamowej QKA creative. Z wykształcenia strateżka, dziennikarka i coach medialny oraz moderatorka metody Design Thinking. Na koncie ogólnopolskie kampanie reklamowe, społeczne oraz współpraca z wieloma markami, polskimi i zagranicznymi. W QKA pełni rolę strateżki, zarządzając markami i kreując sposób komunikacji.

Komentarze

Powiązane

22.03.23, 15:30
| reklama & PR » informacje
Plan na spokój wg firmy Provident w wiosennej odsłonie kampanii
Agencja MullenLowe Warsaw przygotowała wiosenną odsłonę kampanii firmy pożyczkowej Provident, która będzie prowadzona pod hasłem „Mam plan”. 
22.03.23, 14:29
| reklama & PR » informacje
Czekolady E.Wedel w nowych opakowaniach
E.Wedel wprowadza na rynek czekolady, które przeszły design. Nowa identyfikacja ma wydobywać charakter marki, z jakim kojarzona jest od lat przez Polaków oraz akcentować to, co konsumenci cenią zdaniem firmy w Wedlu najbardziej – pełnię czekoladowego smaku.
22.03.23, 13:49
| reklama & PR » informacje
Bardzo prosty przepis. Wielkanocna aktywacja konsumencka Dan Cake
Pod hasłem „Otwórz, połóż, odpoczywaj” marka Dan Cake zachęca odbiorców, aby zamiast spędzania Świąt na gorączkowych przygotowaniach w kuchni, skorzystali z prostego przepisu od Dan Cake, dając sobie tym samym czas na więcej chwil dla siebie.
22.03.23, 10:03
| reklama & PR » informacje
Filip Gapiński w zespole Fantasyexpo
Filip Gapiński dołączył do ekipy agencji gamingowej Fantasyexpo na stanowisko Lead Creative Strategist.
22.03.23, 08:30
| reklama & PR » ludzie
Awanse w agencji On Board Think Kong
Z początkiem lutego br. Aleksandra Dziwoki i Adrian Moliński z zespołu Social Media oraz Joanna Daszkiewicz i Michał Jarzyna z zespołu Public Relations awansowali w strukturach agencji On Board Think Kong.
22.03.23, 07:30
| reklama & PR » informacje
Starcom wygrywa przetarg FoodWell
Agencje mediowa Starcom (Publicis Groupe), wygrywa przetarg mediowy i tym samym przedłuża współpracę z FoodWell – marką korporacyjną, powstałą z połączenia spółek Bakalland i Purella Superfoods.
21.03.23, 18:33
| reklama & PR » informacje
Rankomat.pl w nowej kampanii edukuje nt. ubezpieczeń komunikacyjnych
Platforma rankomat.pl przygotowała kampanię, ukazującą jak wiele zagrożeń czyha na kierowców każdego dnia. Marka wskazuje w ten sposób, że sytuacje, których nikt z odbiorców nie bierze często pod uwagę, mogą się przydarzyć i przysporzyć nam problemów.
21.03.23, 17:00
| reklama & PR » informacje
WEC Communication ponownie obsłuży ADATA i XPG
Krakowska agencja WEC Communication jest odpowiedzialna za promocję ADATA i XPG w Polsce. Od stycznia br. poszerzyła zakres obsługi dla tajwańskiego producenta z zakresu Public Relations.
21.03.23, 16:00
| reklama & PR » informacje
Kampania Polskie Mięso Karmi Zmysły będzie promować polskie mięso wieprzowe i dorobiowe
Rozpoczęła się piąta edycja ogólnopolskiej kampanii promocyjno-informacyjnej „Marka Polskie Mięso - Polska Smakuje” organizowana przez Związek Polskie Mięso. W tym roku działania prowadzone są pod hasłem: „Polskie Mięso Karmi Zmysły”. Ambasadorem tegorocznej edycji został kucharz Grzegorz Zawierucha.
21.03.23, 14:40
| reklama & PR » informacje
STS pozostanie Oficjalnym Sponsorem Reprezentacji Polski w piłce nożnej do 2026 r.
STS, największa firma bukmacherska w Polsce, przedłużył o kolejne lata umowę z PZPN i pozostanie Oficjalnym Sponsorem Reprezentacji Polski w piłce nożnej do 31 lipca 2026 r. Bukmacher z drużyną narodową związany jest nieprzerwanie od lipca 2014 r.
Subskrybuj RSS działu reklama & PR: rss
Oferty pracy

Specjalista ds. promocji

Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu | mazowieckie

Przejdź do oferty

Dyrektora Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej w Krośnie

Urząd Miasta Krosna | Polska

Przejdź do oferty
Konkursy
do 21.04.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 20.04.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 19.04.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.

28.03.2023 r., online.