30.01.23, 06:30

Podsumowanie 2022 r.: Ilona Rutkowska i Michał Zębik (Good One PR)

Ilona Rutkowska i Michał Zębik, fot.: materiały prasowe

Ilona Rutkowska i Michał Zębik (Good One PR) podsumowuja 2022 rok na rynku szeroko pojętego rynku reklamy.

Najważniejsze wydarzenia:

Wydarzeniami, które bez wątpienia najbardziej wpływały na nas w roku 2022 były wojna w Ukrainie oraz towarzysząca jej destabilizacja światowej gospodarki, kryzys energetyczny czy kwestie migracyjne i humanitarne. Oczywiście wszystko to odbiło się na funkcjonowaniu biznesów i marek, nadając ton działaniom komunikacyjnym, podobnie jak wcześniej pandemia Covid-19. Od działów PR wymagało to dużej elastyczności, by odnaleźć się w nowej sytuacji, ale wydaje się, że egzamin został zdany, a branża pokazała, że umie stanąć na wysokości zadania. Działania, które marki podejmowały, np. na rzecz pomocy Ukraińcom w większości były realną pomocą, a nie próbą wykorzystania wojny do własnych celów wizerunkowych.

Nowe zjawiska/zaskoczenia

Uruchomiona przez wojnę propagandowa machina Rosji pokazała nam jak potężną bronią jest dezinformacja. Fake newsy, które robiły karierę w trakcie ostatniej amerykańskiej kampanii wyborczej, czy potem w trakcie pandemii, teraz nabrały znaczenia militarnego. Media tradycyjne i społecznościowe oraz cała przestrzeń publiczna były bombardowane fałszywymi informacjami. Pokazało to jeszcze dobitniej, jak ważne jest weryfikowanie każdej informacji oraz rzetelna wiedza. I nie chodzi tu jedynie o przekaz płynący z Kremla, ale też język naszej polityki czy biznesu. Pozytywnym aspektem istniejącej sytuacji może być np. rozwój serwisów fact-checkingowych, choć oczywiście najlepiej byłoby, gdyby nie miały one powodów do działania.

Niestety naszemu światu daleko jest do ideału. Bliski kontakt z rosyjską propagandą paradoksalnie może mieć pozytywny wpływ na ogólne postrzeganie PR-u. Bezpośrednie zderzenie z często tępo-propagandowymi przekazami pozwala lepiej zrozumieć czym PR nie jest. Tym samym, wieloletnie zabiegi branży komunikacyjnej zmierzające do tego, by wyplenić znak równości między PR-em a propagandą, teraz mogą stać się bardziej zrozumiałe i skuteczne.

Rozczarowania

Nie jest to kwestia jedynie ostatniego roku, ale zjawisko, które postępuje już od dłuższego czasu, a mianowicie dalsza degradacja jakości debaty oraz polaryzacja mediów. Funkcjonujące powszechnie bańki informacyjne stały się jeszcze bardziej zamknięte i trwałe. Jednocześnie postępuje zanik zdrowo rozumianej sfery publicznej, a każda obywatelska inicjatywa postrzegana jest w kategoriach politycznych. O podziałach tych otwarcie mówi się również w stosunku do mediów, które bardzo wyraźnie podzieliły się na te rządowe i te opozycyjne. Coraz częściej zapomina się, że media nie są elementem trójpodziału władzy, ale niezależną od niego “czwartą władzą”. Rozczarowujące jest, że proces ten postępuje i trudno powiedzieć, co musiałoby się stać, by sytuacja uległa zmianie. Zwłaszcza, że tego typu podziałów nie da się zasypać z dnia na dzień, a złe standardy mogą funkcjonować latami.

Zmiany w branży

Jeśli chodzi o obszar PR-u to w ostatnich latach, w zasadzie cały czas musi się on mierzyć z głębokimi zmianami. Najpierw pandemia Covid-19 i związane z nią tematy izolacji społecznej, promowania szczepień czy wyzwania pracy zdalnej. W minionym roku kwestie dotyczące wojny w Ukrainie czy kryzysu gospodarczego i energetycznego. Na branżę nieustannie wpływają ponadto coraz większe wymagania związane z odpowiedzialnością biznesu czy zrównoważonym rozwojem.

Wszystko to powoduje, że jako PR-owcy co chwilę musimy definiować się na nowo. Ta ewolucja PR-u sprawia, że zawód ten to dziś o wiele więcej niż komunikacja czy relacje z mediami. To częściej działalność doradcza, komunikacyjny konsulting i nie tylko wizerunkowe, ale i merytoryczne wsparcie dla biznesu. PR-owiec musi jednocześnie sprawnie poruszać się w środowisku mediów, dobrze orientować w branżowej specyfice klientów oraz być wyczulony na rynkowe i konsumenckie trendy oddziałujące na biznes. Jego zdanie niejednokrotnie odnosi się nie tylko do kwestii wizerunkowych, ale funkcjonowania samego biznesu klienta. Wyzwanie obecnych czasów to także większy nacisk na rzeczywiste relacje, takie które się buduje i potem o nie dba. Są to zarówno relacje na linii agencja-klient, PR-owiec i dziennikarz, jak i te dotyczące szeroko rozumianego otoczenia społecznego i biznesowego. Warto zaznaczyć, że są to relacje, które powinny opierać się na dobrym zrozumieniu wzajemnych potrzeb, ale przede wszystkim na szczerości, uczciwości i transparentnym działaniu. Takie standardy powinny obowiązywać w zmieniającej się nieustannie branży, by w końcu i ona zaczęła cieszyć się dobrym PR-em.

Good One PR

Ubiegły rok był czasem pracy w dynamicznie zmieniających się warunkach, do czego przyzwyczaiła nas pandemia. Wybuch wojny w Ukrainie okazał się kolejnym wyzwaniem dla naszej branży niemal na każdym polu, o czym już wspomnieliśmy.

Szczególnie ważną kwestią dla naszej agencji były od zawsze kampanie pro bono, które realizowaliśmy od lat dla wybranych NGOs. Dlatego naturalnym krokiem było zaangażowanie się od pierwszych dni najazdu Rosji na Ukrainę w działania komunikacyjne dla Grupy Transgranicznej - oddolnej inicjatywy kilku polskich kierowców, którzy od początku wojny na Ukrainie brali urlopy w pracy, zostawiali swoje rodziny i prywatnymi samochodami transportowali najbardziej potrzebujące osoby do polskiej granicy. Kolektyw, w szczytowym momencie, zrzeszał ponad 200 osób z całej Polski, transportujących ludność cywilną ze szczególnym uwzględnieniem kobiet w ciąży, dzieci i matek, osób niepełnosprawnych i osób starszych.

W ramach społecznej odpowiedzialności biznesu w maju rozpoczęliśmy także pracę dla Fundacji Saventic, której głównym zadaniem jest wspieranie szybszej diagnostyki chorób rzadkich. W tym celu Fundacja bezpłatnie udostępnia innowacyjną aplikację, przez którą pacjent może bezpiecznie przesłać kwestionariusz oraz dane medyczne. Otrzymane dokumenty są analizowane zarówno przez innowacyjne algorytmy sztucznej inteligencji, jak i konsylium lekarskie wyspecjalizowane w zakresie chorób rzadkich. Dzięki wykorzystaniu zaawansowanych technologii oraz zaangażowaniu ekspertów, każda osoba jest traktowana indywidualnie, a czas diagnozy może zostać znacznie skrócony - z kilku lat do kilku miesięcy, a nawet tygodni.
2022 rok obfitował również w kolejne wygrane przetargi i nawiązanie nowych współprac z takimi markami, jak m.in. Centrum Riviera, Kearney, Instant Pot Polska, BIG InfoMonitor, Useme, OneDayMore, Energy Solution, RAJA Polska, FroGum oraz Ghelamco Hotel (właściciel Crowne Plaza Warsaw, Nova Wola i The Roof). Prowadziliśmy także projekty czasowe dla klientów działających sezonowo: Julinek Park oraz Rabkoland. Kolejny rok z rzędu realizowaliśmy także działania PR dla Kontigo, Wurth Polska, Dorken czy Speedmail.

W ubiegłym roku nasz zespół powiększył się o kolejnych świetnych specjalistów i obecnie liczy 14 osób, które rozwijają się w strukturach naszej agencji. W 2022 roku w agencji awansowały następujące osoby: Michał Zębik objął stanowisko Senior Account Managera, Katarzyna Zawadzka została Senior Account Executive, a Joanna Kuciel - Account Executive. Był to kolejny rok, kiedy pracowaliśmy w nowej strukturze i w wyodrębnionych działach komunikacji konsumenckiej oraz B2B. Wzmacnialiśmy również nasze kompetencje w obszarze employer brandingu. Od dwóch lat rozwijamy także nasz wrocławski oddział, w którym aktualnie pracują cztery osoby.

Podsumowując ubiegły rok nie możemy nie wspomnieć o tym, że w raporcie „Agencje Public Relations 2022” wydawanym przez „Media Marketing Polska”, Good One PR otrzymała tytuł Agencji PR 2022 Roku, czyli nagrodę główną w kategorii agencji średnich. Nagrody i wyróżnienia przyznano na podstawie analizy ogólnego performance’u agencji, obsługiwanych budżetów, wyników finansowych oraz – co najważniejsze dla nas – badania satysfakcji klienta. Badanie towarzyszące raportowi podobnie, jak w poprzednich latach, przeprowadziła niezależna firma Kantar. Uczestniczyły w nim 22 agencje PR. Otrzymaliśmy świetne oceny od klientów – wszystkie wyższe niż przed rokiem, a nasza agencja wypadła najlepiej spośród wszystkich agencji biorących w nim udział. Dla przypomnienia, w dwóch ostatnich edycjach rankingu agencji PR Good One PR była jedną z najlepiej ocenianych podmiotów, gdzie w wymiarze ogólnym klienci docenili szczególnie standard obsługi, współpracę z agencją oraz media relations.

Michał Zębik

Senior Account Manager w agencji Good One PR, gdzie zarządza zespołem komunikacji B2B, zajmując się projektami z szeregu branż m.in. konsultingowej, logistycznej, energetycznej, finansowej. Opracowuje i realizuje kompleksowe strategie komunikacyjne dla polskich i międzynarodowych marek, odpowiadając, m.in. za inicjowanie współpracy między klientami a podmiotami z ich otoczenia biznesowego. Od ponad 10 lat związany z branżą PR. Jest absolwentem kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna ze specjalizacją PR na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Ilona Rutkowska

Account Manager w Good One PR, gdzie koordynuje prace dla wybranych klientów agencji oraz zarządza zespołem konsultantów. Odpowiada za przygotowanie i realizację kompleksowych strategii komunikacyjnych w zakresie PR produktowego, korporacyjnego oraz influencer marketingu dla polskich i zagranicznych marek. W branży PR od sześciu lat. Doświadczenie zdobywała pracując dla takich firm jak m.in. OneDayMore, POLOmarket, TaniaKsiazka.pl, Manufaktura Czekolady Chocolate Story, Julius Meinl, Baltona Duty Free. Jest absolwentką wydziału dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego oraz Szkoły Głównej Handlowej, gdzie ukończyła kierunek e-biznes ze specjalizacją marketing internetowy.

Good One PR

Agencja strategicznego zarządzania komunikacją, obecna na polskim rynku od 2009 roku. Agencja jest częścią grupy marketingowej Good One, dzięki czemu zapewnia kompleksowość usług poprzez dostęp do specjalistów z takich obszarów, jak: digital, social media, SEO i SEM. Siedziba główna firmy mieści się w Warszawie, na Żoliborzu. Oddział lokalny znajduje się w pierwszym pop-upie biurowym we Wrocławiu o nazwie „Pod Ciśnieniem”. W ubiegłorocznym badaniu Kantar Polska, Good One PR została oceniona najlepiej spośród wszystkich agencji biorących w nim udział, otrzymując tytuł Agencja PR 2022 roku. W dwóch ostatnich edycjach rankingu agencja była jedną z najlepiej ocenianych firm za standard obsługi, współpracę oraz media relations. Realizowane przez nią projekty zostały nagrodzone w konkursach Złote Spinacze oraz PR Wings.

Komentarze

Powiązane

22.03.23, 15:30
| reklama & PR » informacje
Plan na spokój wg firmy Provident w wiosennej odsłonie kampanii
Agencja MullenLowe Warsaw przygotowała wiosenną odsłonę kampanii firmy pożyczkowej Provident, która będzie prowadzona pod hasłem „Mam plan”. 
22.03.23, 14:29
| reklama & PR » informacje
Czekolady E.Wedel w nowych opakowaniach
E.Wedel wprowadza na rynek czekolady, które przeszły design. Nowa identyfikacja ma wydobywać charakter marki, z jakim kojarzona jest od lat przez Polaków oraz akcentować to, co konsumenci cenią zdaniem firmy w Wedlu najbardziej – pełnię czekoladowego smaku.
22.03.23, 13:49
| reklama & PR » informacje
Bardzo prosty przepis. Wielkanocna aktywacja konsumencka Dan Cake
Pod hasłem „Otwórz, połóż, odpoczywaj” marka Dan Cake zachęca odbiorców, aby zamiast spędzania Świąt na gorączkowych przygotowaniach w kuchni, skorzystali z prostego przepisu od Dan Cake, dając sobie tym samym czas na więcej chwil dla siebie.
22.03.23, 10:03
| reklama & PR » informacje
Filip Gapiński w zespole Fantasyexpo
Filip Gapiński dołączył do ekipy agencji gamingowej Fantasyexpo na stanowisko Lead Creative Strategist.
22.03.23, 08:30
| reklama & PR » ludzie
Awanse w agencji On Board Think Kong
Z początkiem lutego br. Aleksandra Dziwoki i Adrian Moliński z zespołu Social Media oraz Joanna Daszkiewicz i Michał Jarzyna z zespołu Public Relations awansowali w strukturach agencji On Board Think Kong.
22.03.23, 07:30
| reklama & PR » informacje
Starcom wygrywa przetarg FoodWell
Agencje mediowa Starcom (Publicis Groupe), wygrywa przetarg mediowy i tym samym przedłuża współpracę z FoodWell – marką korporacyjną, powstałą z połączenia spółek Bakalland i Purella Superfoods.
21.03.23, 18:33
| reklama & PR » informacje
Rankomat.pl w nowej kampanii edukuje nt. ubezpieczeń komunikacyjnych
Platforma rankomat.pl przygotowała kampanię, ukazującą jak wiele zagrożeń czyha na kierowców każdego dnia. Marka wskazuje w ten sposób, że sytuacje, których nikt z odbiorców nie bierze często pod uwagę, mogą się przydarzyć i przysporzyć nam problemów.
21.03.23, 17:00
| reklama & PR » informacje
WEC Communication ponownie obsłuży ADATA i XPG
Krakowska agencja WEC Communication jest odpowiedzialna za promocję ADATA i XPG w Polsce. Od stycznia br. poszerzyła zakres obsługi dla tajwańskiego producenta z zakresu Public Relations.
21.03.23, 16:00
| reklama & PR » informacje
Kampania Polskie Mięso Karmi Zmysły będzie promować polskie mięso wieprzowe i dorobiowe
Rozpoczęła się piąta edycja ogólnopolskiej kampanii promocyjno-informacyjnej „Marka Polskie Mięso - Polska Smakuje” organizowana przez Związek Polskie Mięso. W tym roku działania prowadzone są pod hasłem: „Polskie Mięso Karmi Zmysły”. Ambasadorem tegorocznej edycji został kucharz Grzegorz Zawierucha.
21.03.23, 14:40
| reklama & PR » informacje
STS pozostanie Oficjalnym Sponsorem Reprezentacji Polski w piłce nożnej do 2026 r.
STS, największa firma bukmacherska w Polsce, przedłużył o kolejne lata umowę z PZPN i pozostanie Oficjalnym Sponsorem Reprezentacji Polski w piłce nożnej do 31 lipca 2026 r. Bukmacher z drużyną narodową związany jest nieprzerwanie od lipca 2014 r.
Subskrybuj RSS działu reklama & PR: rss
Oferty pracy

Dyrektora Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej w Krośnie

Urząd Miasta Krosna | Polska

Przejdź do oferty

Specjalista ds. promocji

Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu | mazowieckie

Przejdź do oferty
Konkursy
do 21.04.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 20.04.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 19.04.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.

28.03.2023 r., online.