11.12.22, 09:00

Konrad Wallenrod. w reżyserii Jerzego Machowskiego. Premiera spektaklu w TVP1

Karol Pocheć jako Konrad Wallenrod, fot.: K. Szymczuk

W poniedziałek, 12 grudnia br. o godz. 21.00 TVP1 wyemituje premierowo pierwszą adaptację telewizyjną dramatu Adama Mickiewicza „Konrad Wallenrod” w reżyserii Jerzego Machowskiego. Spektakl zamyka Rok Romantyzmu Polskiego na scenie Teatru Telewizji.

W spektaklu Jerzego Machowskiego przez opowieść o Konradzie i Aldonie oraz dziejowej zawierusze wojennej przeprowadzi widzów Halban – litewski wajdelota. Inspirowany „wieścią gminną” Walter-Konrad będzie zmagał się nie tylko z trudną rolą spiskowca, lecz także z własnymi, ludzkimi słabościami. Teatralna konwencja wydobyła z powieści poetyckiej Mickiewicza uniwersalne, a także aktualne, aluzyjnie zaznaczone sensy. Poemat napisany w latach 1825-1828 jako utwór z kluczem był wskazówką dla Polaków, jak walczyć z zaborcami. Adam Mickiewicz wykorzystał w swoim dziele tzw. historyzm maski - umieścił w średniowieczu akcję, aby w istocie poruszyć ponadczasowe kwestie etyczno-moralne i narodowościowe oraz przybliżyć ważny problem polskiego patriotyzmu. Za pierwowzór tytułowego bohatera posłużyła autentyczna postać żyjącego w XIV wieku wielkiego mistrza krzyżackiego Konrada von Wallenrode.

W opinii reżysera Jerzego Machowskiego adaptacja zachowuje walory dzieła Mickiewicza. Będzie to spektakl z kluczem i wskazówką dla świata, jak walczyć ze współczesnym złem, które, jak pokazują najnowsze wydarzenia na Ukrainie, lokalizuje się mniej więcej tam, gdzie w czasach Mickiewicza. Spektakl więc sprawi, że widzowie w Krzyżakach zobaczą Rosjan, a w Litwinach – Ukraińców. Średniowieczny romans rycerski odbiorą jako wciąż aktualną historię. Będzie to zatem gorzka opowieść o tym, że nie sposób „zła dobrem zwyciężyć”, że są sytuacje, w jakich jedyną odpowiedzią na przemoc i gwałt jest podstęp i zdrada.

Kto odpowiada za spektakl?

Za adaptację i reżyserię odpowiada Jerzy Machowski, za zdjęcia Wojciech Suleżycki, za scenografię i kostiumy Aleksandra Reda i Klaudia Klimka, za muzykę Ignacy Zalewski, za choreografię Jacek Przybyłowicz, a za montaż Jakub Motylewski.

W spektaklu występują: Karol Pocheć (Konrad Wallenrod), Marta Żmuda-Trzebiatowska (Aldona), Marek Barbasiewicz (Halban), Dariusz Biskupski (Kiejstut), Edyta Januszewska i Alicja Karluk (Siostry Aldony), Lech Mackiewicz (Arcykomtur), Krzysztof Wakuliński (Komtur Królewiecki), Szymon Kuśmider (Komtur Chełmiński), Paweł Szczęsny (Komtur Elbląski), Szymon Rząca (Komtur Dzierzgoński), Krzysztof Szczepaniak (Witold).

Spektakl „Konrad Wallenrod” zostanie wyemitowany w TVP1, 12 grudnia o godz. 21.00. Mecenasem Teatru Telewizji jest Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG).

Komentarze

Powiązane

19.04.24, 06:30
| telewizja / VOD » informacje | reklama & PR » informacje
Biuro Reklamy TVP rusza ze współpracą reklamową z Rakuten TV
Biuro Reklamy TVP i Rakuten TV rozpoczynają współpracę w obszarze sprzedaży reklam przy treściach wideo na platformie streamingowej, łączącej usługi TVOD, AVOD oraz kanały FAST. Umowa brokerska obejmuje sprzedaż czasu reklamowego w środowisku AVOD/FAST.
18.04.24, 19:00
| telewizja / VOD » ludzie
Prezenter stacji Eska2 Kuba Klym prezenterem telewizji Music Box
Do ekipy Music Box dołączył Kuba Klym, który poprowadzi dwa programy rozrywkowo-informacyjne: „Music Box News” oraz „Music Box Backstage”.
18.04.24, 12:02
| telewizja / VOD » informacje
Music Box Classic. Music Box Group uruchamia pierwszy kanał telewizji FAST
Polska spółka medialna Music Box Group, będąca właścicielem muzycznych stacji telewizyjnych oraz firma SoFAST, działająca na rynku kanałów FAST, wprowadzają na rynek Music Box Classic.
17.04.24, 09:36
| telewizja / VOD » informacje
10 nowych kanałów. Vectra wprowadza pakiet Ukraina
Vectra wprowadziła specjalną ofertę programową stworzoną z myślą o ukraińskich widzach. Nowy pakiet Ukraina obejmuje 10 programów w języku ukraińskim o różnorodnej.
16.04.24, 18:30
| telewizja / VOD » informacje | internet » informacje
Agnieszka Woźniak-Starak wśród gospodarzy programu Onet Rano
Agnieszka Woźniak-Starak dołączyła do grona prowadzących format „Onet Rano”. Prezenterka w roli gospodyni flagowego programu Onetu zadebiutowała 15 kwietnia br. 
16.04.24, 12:59
| telewizja / VOD » informacje
Grupa Play kupiła śląską spółkę Miconet
Grupa Play nabyła 100 proc. udziałów spółki Miconet z Mikołowa .w której zasięgu jest 42 tys. gospodarstw domowych.
16.04.24, 11:08
| telewizja / VOD » informacje
Prawie 2 tysiace osób aplikowało w projekcie rekrutacyjnym TVP
14 kwietnia br. zakończył się pierwszy etap nowego projektu rekrutacyjnego Telewizji Polskiej - „Włącz się! Zmieniajmy się razem”.
15.04.24, 15:15
| telewizja / VOD » informacje
CANAL+ online i FAME rozpoczynają współpracę. Gala FAME 21 w usłudze serwisu
18 maja br. odbędzie się Gala FAME 21: Pretendent gdzie w walce wieczoru Patryk „Bandura” Bandurski zmierzy się z Tomaszem Adamkiem. Dzięki nawiązaniu współpracy FAME z CANAL+ online wydarzenie po raz pierwszy w historii będzie można obejrzeć wyłącznie za pośrednictwem serwisu streaminowego CANAL+ online.
15.04.24, 14:25
| telewizja / VOD » informacje
TVP kontra Fundacja Otwarty Dialog. Nadawca publiczny nie utożsamia się z audycjami ze spornego okresu
W apelacji od wyroku Sądu Okręgowego w Warszawie w sprawie Fundacji Otwarty Dialog (i innych) Telewizja Polska S.A. w likwidacji kwestionuje wysokość zasądzonego zadośćuczynienia oraz formę i skalę przeprosin, a także innych zasądzonych środków, które według Sądu pierwszej instancji mają usunąć skutki naruszenia dóbr osobistych. 
15.04.24, 05:00
| telewizja / VOD » informacje
Atak na Izrael: TVP INFO i Polsat News nie zdały egzaminu. TVN24 i TV Republika z najdłuższym programem na żywo
Polskie kanały informacyjne szeroko informowały o wystrzeleniu przez irańską armię w kierunku Izraela drony i pociski. Jednak nie wszystkie zdecydowały się nadawać „na żywo” program nocą.
Subskrybuj RSS działu telewizja / VOD: rss
Oferty pracy

Aktualnie nie mamy ofert pracy.

Dodaj swoją ofertę
Konkursy
do 22.05.24

Ważna informacja dla biorących udział w konkursach na stronach portalmedialny.pl. 

do 20.05.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 16.05.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy