16.11.22, 14:03

Media z opóźnieniem informowały o ekspolzji we wsi Przewodów. Stacje informacyjne przerwały swoje ramówki

Okładka "GPC", fot.: materiały prasowe

Mimo, że eksplozja we wsi Przewodów na Lubelszczyźnie miała miejsce15 listopada br.  o ok. 15.40, dopiero kilka godzin później media zaczęły informować o wydarzeniu. Część stacji nie przerwało jednak swoich ramówek, a prasa nie zdążyła zmienić swoich okładek.

15 listopada br. polskie media do późna posiłkowały się nieoficjalnymi informacjami oraz depeszami zagranicznych agencji prasowych. Do późnych godzin nie było wiadomo, co było prawdopodobną przyczyną eksplozji. Na temat wydarzenia milczały polskie służby, w przeciwieństwie nawet do zagranicznych polityków.

Po pierwszych informacjach, główne portale internetowe wprowadziły specjalne sekcje poświęcone wydarzeniu na głównych stronach, które były na bieżąco aktualizowane. Specjalne bloki wprowadziły zarówno takie portale jak Onet, Gazeta.pl czy Wirtualna Polska. Bardzo dużo miejsca wydarzeniu poświęcił serwis wpolityce.pl, a także serwis i.pl (Polska Press). Dużo informacji przekazuje w swoim serwisie informacyjnym „Dziennik Wschodni”.

Bez Szkła Kontaktowego

Telewizje informacyjne rozpoczęły informowanie szerzej o eksplozji wieczorem. Był to temat numer jeden dla wszystkich najważniejszych stacji. Specjalne wydania programów trwały do późnej nocy, a bieżące informacje odgrywały główną rolę. Z tego powodu, np. TVN24 nie wyemitował „Szkła kontaktowego”, a Piotr Jacoń prowadził wielogodzinne wydanie specjalne. W trakcie programu łączono się z ekspertami, a także z reporterem CNN, który dotarł do miejsca zdarzenia. Wszystkie stacje pokazały długo po północy wystąpienie na żywo premiera RP Mateusza Morawieckiego, a później Prezydenta RP Andrzeja Dudę. Prezydent jako jedyny przedstawiciel władzy odpowiadał także krótko na pytania dziennikarzy. Telewizje informacyjne wprowadziły paski i belki w kolorze czerwonym oznaczające ważne wydarzenia z ostatniej chwili. W odróżnieniu od TVP INFO i Polsatu news, TVN24 posiłkował się późnym wieczorem już belkami w stonowanym, żółtym kolorze. Telewizje ogólnotematyczne nie zdecydowały się na przerwanie swoich standardowych ramówek. Nie emitowały też pasków informacyjnych. Standardowy program przerwały ogólnoświatowe stacje informacyjne. Dla CNN była to przez długi czas najważniejsza informacja. Późnym wieczorem i nocą dla wielu innych stacji była to główna informacja, m.in. dla BBC.

Specjalne wydania Faktów

Rozgłośnie radiowe nie przerwały tradycyjnych ramówek. RMF FM szeroko informowało o wydarzeniu w serwisach informacyjnych. Stacja dodatkowo wyemitowała specjalne wydania „Faktów” o godz. 22.30 i 23.30. Z kolei przed 20.00 na antenie Radia 357 Krzysztof Tubilewicz poinformował o wydarzeniach w specjalnym wejściu antenowym (o tej godzinie stacja nie emituje już serwisów informacyjnych) i zapowiedział, że stacja będzie trzymała rękę na pulsie.

Informacja o eksplozji jest głównym tematem 16 listopada w stacjach radiowych. Dodatkowe serwisy przewidziano, m.in. w Trójce od 9.00 do 15.00 co pół godziny (rano standardowo emitowane są także co 30 minut). Nie wszystkie stacje traktują wydarzenie czysto informacyjnie. Na stronie Radia Zet można znaleźć artykuł pod tytułem „Jackowski przewidział eksplozję w Przewodowie? Stanie się coś jeszcze”.

Prasa nie zdążyła

W dużo trudniejszej sytuacji była prasa. Na jedynkach większości dzienników próżno szukać informacji o eksplozji. Taka sytuacja wynika z faktu, że wiele dzienników musi stosunkowo wcześnie zamknąć numer i oddać go do druku. "Super Express" z tematu zdążył zrobić główną informację opatrując ją zdjęciem z katastrofy i tytułem "Rakiety Putina spadły na Polskę". "Gazeta Lubuska" uczyniła z informacji także jedynkę. Tytuł artykułu brzmi: "CNN: rakiety spadły na Polskę. Nie mamy potwierdzenia". Także "Gazeta Polska Codziennie" zdążyła zmienić jedynkę i opatrzyła okładkę fotografię i powściągliwym tytułem "Rakiety dosięgnęły terytorium Polski".

Cisza informacyjna

Brak polityki informacyjnej władz krytykują nie tylko politycy, ale również politolodzy. „Dla mnie najbardziej ponurym aspektem tego, co się wydarzyło jest to, że zostaliśmy tak marnie o tym poinformowani. Wiele osób było wczoraj wieczorem w szoku, było przerażonych. Gdyby władze poinformowały o tym wcześniej, nie robiły tajnych narad, po których była mowa o artykule 4 Traktatu Północnoatlantyckiego, co sugerowało, że stoimy w przededniu rosyjskiej agresji, to może i nastroje paniki byłyby mniejsze. Tylko, że być może rządzącym zależy na takiej atmosferze strachu w Polsce przed wojną. Ludzie przerażeni są mniej krytyczni wobec władzy. Tak było, jest i będzie” – ocenił prof. Antoni Dudek w rozmowie z Jackiem Nizinkiewiczem na łamach Rp.pl.

Brak oficjalnych informacji spowodował korzystanie przez dziennikarzy z zagranicznych depesz, m.in. z agencji AP, która informowała w swojej depeszy już przed 20.00, że dwie zbłąkane rosyjskie rakiety spadły w miejscowości Przewodów. Później AP powoływała się na nieoficjalne, że dwa rosyjskie pociski uderzyły w terytorium państwa członkowskiego NATO.

Komentarze

Powiązane

26.01.23, 13:30
| radio » informacje
Wielka Orkiestra Świątecznej pomocy na antenach stacji Grupy Eurozet
Stacje Grupy Eurozet tradycyjnie wspierają Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. W tym roku po raz 12. Antyradio jest wyłącznym rockowym patronem medialnym Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Po raz piąty patronem medialnym wydarzenia zostało Radio ZET. Finał wspierają również Meloradio i Chillizet.
26.01.23, 12:30
| radio » informacje
Tomasz Terlikowski zastępuje Roberta Mazurka w Porannej rozmowie RMF FM
Na czas urlopu Roberta Mazurka, gospodarzem „Porannej rozmowy RMF FM” jest Tomasz Terlikowski.
26.01.23, 11:24
| radio » informacje
Polskie Radio Białystok: nietrzeźwy dziennikarz prowadził program, stacja przeprasza
20 stycznia br. popołudniowe pasmo Polskiego Radia Białystok prowadził nietrzeźwy dziennikarz. Zarząd zapowiada surowe konsekwencje służbowe. Jednak w czasie trwania audycji nikt z osób nadzorujących ani współpracowników nie zareagował.
25.01.23, 15:30
| radio » informacje
75. urodziny Wojciecha Manna w Radiu Nowy Świat
25 stycznia br., dziennikarz muzyczny, Wojciech Mann obchodzi 75 urodziny. Z tej okazji zespół Radia Nowy Świat przygotował specjalny urodzinowy wiersz, który został wyemitowany na antenie w porannej audycji „Nowy Świt”, a chwilę później pojawił się w formie video w kanałach społecznościowych Radia.
25.01.23, 14:45
| radio » informacje | telewizja / VOD » informacje
Przewodniczący KRRiT nałoży karę na Polskie Radio Szczecin oraz TVP Info?
Maciej Świrski, Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji , na podstawie art. 53 ust. 1 urt, wszczął postępowania z urzędu w sprawie ukarania nadawców Polskiego Radia Szczecin oraz TVP Info, w związku z emisją treści umożliwiających identyfikację ofiar pedofila, co w rażący sposób zagrażało dobru małoletnich ofiar przemocy.
24.01.23, 19:58
| radio » informacje
Zespół Michalove wystąpi w Jedynce w ramach cyklu Scena Szpilmana – Jedynka Live
 27 stycznia br., na antenie Jedynki zaplanowano transmisję koncertu zespołu Michalove. Wydarzenie odbędzie w ramach cyklu „Scena Szpilmana – Jedynka Live” – kameralnych spotkań z muzyką i artystami z całego świata, które Program 1 wznawia po przerwie. 
24.01.23, 12:43
| radio » informacje | prasa » informacje | internet » informacje
Media Grupy Agora włączyły się w 31. Finał WOŚP
W niedzielę, 29 stycznia br. pod hasłem „Chcemy wygrać z sepsą! Gramy dla wszystkich –małych i dużych!” odbędzie się 31. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Grupy Agora tradycyjnie wesprą akcję, organizując aukcje internetowe, zbierając pieniądze do wirtualnych puszek oraz relacjonując przebieg niedzielnego finału.
21.01.23, 15:54
| radio » informacje
Moje winylowe skarby. Konkurs Programu 1 Polskiego Radia
„Moje winylowe skarby” – to nowy konkurs radiowej Jedynki. Od 19 stycznia br. można przesyłać zdjęcia i opisy swoich kolekcji płyt winylowych, sprzętu grającego i wszelkich innych eksponatów związanych z tematyką konkursu.
20.01.23, 09:15
| radio » informacje
Startuje jedenasta edycja plebiscytu MocArty RMF Classic
Rozpoczęła się jedenasta edycja plebiscytu organizowanego przez radio RMF Classic MocArty. Jest to specjalna edycja, bo związana z jubileuszem 20-lecia rozgłośni, który przypada w tym roku.
19.01.23, 10:47
| radio » informacje
Kiribati. Raport z tonącego świata. Nowy podcast Małgorzaty Gołoty na platformie TOK FM
„Kiribati. Raport z tonącego świata” to podcastowy cykl dokumentalny, który pojawi się na platformie TOK FM 19 stycznia br. Jego autorka, Małgorzata Gołota odwiedziła wyjątkowe miejsce na pograniczu półkul Ziemi, by przekonać się jak żyją Kiribatyjczycy - mieszkańcy państwa, które do 2050 r. zniknie z powierzchni Ziemi. 
Subskrybuj RSS działu radio: rss
Oferty pracy

Specjalista ds. promocji

Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu | mazowieckie

Przejdź do oferty

Kierownik Działu Komunikacji-Rzecznik prasowy

Muzeum Sztuki Łódź | Łódź

Przejdź do oferty
Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.