09.11.22, 20:30

Kordian premierowo w Teatrze Telewizji

Filip Kosior w roli „Kordiana”, fot.: M.Borkowski (TVP)

W poniedziałek, 14 listopada br. o godz. 21.00 Teatr Telewizji (TVP1) wyemituje premierowo spektakl „Kordian” w reżyserii Zbigniewa Lesienia. Realizacja telewizyjna dramatu Juliusza Słowackiego została przygotowana z okazji obchodzonego właśnie Roku Romantyzmu Polskiego.

Inscenizacja Zbigniewa Lesienia ma być próbą zrozumienia bohatera romantycznego, który zmaga się z wrogim światem. Spektakl rozpoczyna się tragiczną sceną egzekucji tytułowego bohatera, a potem widzowie uczestniczą w niemal kryminalnym dochodzeniu, mającym przynieść odpowiedź na pytanie – co doprowadziło Kordiana na Plac Marsowy, miejsce jego śmierci. Widzimy „sceny z przeszłości” – jego nastoletnie niepokoje, miłostki, europejskie podróże, pobyt w szwajcarskiej klinice psychiatrycznej oraz sceny z jego działalności spiskowej. Okazuje się, że przyczyną niepowodzenia Kordiana był jego skrajny indywidualizm i romantyczne wyobcowanie.

Filmowa konwencja spektaklu, zrealizowanego w naturalnych wnętrzach i plenerach, ma powodować, że ten trudny dramat napisany wierszem w 1833 r. stanie się bardziej przystępny dla współczesnego widza.

Za opracowanie tekstu i scenariusz telewizyjny odpowiedzialni byli Zbigniew Lesień, Krzysztof Kopka, za reżyserię Zbigniew Lesień, za zdjęcia Waldemar Szmidt, za scenografię Tomasz Bartczak, za kostiumy Elżbieta Terlikowska, za muzykę Tadeusz Woźniak, a za montaż Aleksander Stefański i Beata Barciś.

W obsadzie spektaklu znaleźli się: Filip Kosior (Kordian), Maciej Tomaszewski (Car), Cezary Pazura (Wielki Książę), Zdzisław Wardejn (Ksiądz), Krzysztof Wakuliński (Doktor), Stanisław Brudny (Grzegorz), Leszek Teleszyński (Prezes), Zbigniew Lesień (Papież), Daniel Olbrychski (Nieznajomy), Rafał Gąsowski (X), Monika Buchowiec (Laura), Anna Karczmarczyk (Wioletta), Hubert Zduniak (Szyldwach), Mariusz Kiljan (Dozorca), Igor Kowalik (Oficer), Adam Hutyra (Kuruta), Łucja Żarnecka (Kobieta z ludu), Zbigniew Antoniewicz (Mężczyzna z ludu), Maciej Kaczor (Spiskowiec I), Łukasz Rochna (Spiskowiec II), Marcin Rogoziński (Wariat I), Wojciech Ziemiański (Wariat II), Tomasz Tracz (Śpiewak).

Spektakl „Kordian” zostanie pokazany w ramach Teatru Telewizji 14 listopada o godz. 21.00 w TVP1.

Komentarze

Powiązane

12.04.24, 07:40
| telewizja / VOD » informacje
Grupa Kino Polska w 2023 r.: zysk netto powyżej 50 mln zł
Na koniec 2023 r. Grupa Kino Polska odnotowała przychody na poziomie 294,2 mln zł (+3,3 proc. r/r), głównie za sprawą wzrostu przychodów z nadawania kanałów płatnych i sprzedaży praw licencyjnych. Zysk netto Grupy wyniósł 51,9 mln zł (+8,8 proc. r/r).
11.04.24, 16:15
| telewizja / VOD » seriale
Królowie. Ruszą zdjęcia do nowego serialu historycznego TVP
Rozpoczęły się zdjęcia do serialu historycznego TVP „Królowie”. Tytułowe role grają: Michał Kaszyński (Kazimierz Jagiellończyk) i Krzysztof Świłpa (Władysław Warneńczyk). Produkcja opowiada o synach Jagiełły, ostatnich władcach średniowiecznej Polski.
11.04.24, 08:30
| telewizja / VOD » informacje
HISTORY Channel w Bułgarii rusza ze sprzedażą reklam
Od 9 kwietnia br. A+E Networks EMEA uruchomiło sprzedaż czasu reklamowego na HISTORY Channel w Bułgarii.
10.04.24, 13:50
| telewizja / VOD » informacje | kultura » muzyka
Bo źródło wciąż bije… Koncert poświęcony pamięci Jacka Kaczmarskiego w TVP1
W środę, 10 kwietnia br. o godz. 21:10 w TVP1 zostanie wyemitowany koncert „Bo źródło wciąż bije…” poświęcony pamięci Jacka Kaczmarskiego w 20. rocznicę jego śmierci. W repertuarze znajdą się słynne utwory artysty w interpretacji, m.in.: Jacka Wójcickiego, Katarzyny Dąbrowskiej, Janusza Radka, Krzysztofa Iwaneczki czy Krzysztofa Szczepaniaka. Koncert zrealizowano w industrialnych wnętrzach Stoczni Gdańskiej.
09.04.24, 14:45
| telewizja / VOD » informacje
MWE Networks: TVC Super i Szlagier TV już działają
Grupa MWE Networks uruchomiła dwa nowe kanały - TVC Super i Szlagier TV. Stacje będą szeroko dystrybuowane.
09.04.24, 12:39
| telewizja / VOD » informacje
Telewizja Polska już formalnie postawiona w stan likwidacji. Jest wpis do KRS
Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy wpisał do Krajowego Rejestru Sądowego Daniela Gorgosza jako likwidatora. Do KRS zostało wpisane postawienie Telewizji Polskiej w stan likwidacji.
09.04.24, 07:30
| telewizja / VOD » informacje
Kanały z portfolio A+E Network z większym zasięgiem w Polsce
W ostatnich miesiącach marki telewizyjne z portfolio A+E Networks – HISTORY Channel, HISTORY2 oraz Crime+Investigation Polsat, poszerzyły swój zasięg w Polsce o prawie 100 tys. dodatkowych gospodarstw domowych.
05.04.24, 21:00
| telewizja / VOD » ludzie
Edyta Zając w Dzień Dobry TVN
Edyta Zając dołączyła do redakcji „Dzień Dobry TVN”. Prezenterka została jedną z prowadzących cykl “Show-biznes”, w którym od poniedziałku do piątku przedstawiane są najważniejsze informacje ze świata rozrywki i kultury.
04.04.24, 23:36
| telewizja / VOD » informacje
Zmarła Stanisława Ryster
Nie żyje Stanisława Ryster - prawniczka i prezenterka telewizyjna związana z Telewizją Polską. Przez ponad 30 lat była gospodynią kultowego teleturnieju „Wielka gra”.
04.04.24, 19:00
| telewizja / VOD » badania rynku
Telewizja Puls liderem w Święta Wielkanocne wśród widzów NTC
W Święta Wielkanocne Telewizja Puls odnotowała rekordowe wyniki wśród widzów NTC w grupie 16-59.