28.09.22, 06:00

GroupM: retail media posiada 12 proc. udziału w polskim rynku reklamy cyfrowej

Rośnie znaczenie retail media, fot.: materiały prasowe

Rozwojowi rynku e-commerce towarzyszy wzrost tzw. retail mediów. Przychody reklamowe platform e-commerce globalnie wyniosą w tym roku aż 101 mld dolarów, co przekłada się na 18 proc. światowych inwestycji w media digital. W Polsce wydatki na retail-media sięgną w tym roku blisko 800 mln zł, co zapewni im 12 proc. udziału w wydatkach na reklamę cyfrową – wynika z analizy GroupM, holdingu mediowo-technologicznego.

Sprzedaż e-commerce będzie w tym roku warta 5,4 bilionów dolarów, czyli 19 proc. wartości światowej sprzedaży detalicznej - przewiduje GroupM. To o 1 p. p. więcej niż w pandemicznych latach 2020 i 2021. Jak przewidują analitycy GroupM, w perspektywie pięciu lat udział e-commerce wzrośnie do 1/4 wartości sprzedaży detalicznej.

Coraz istotniejszym elementem biznesu e-retailerów i platform market-place jest ich oferta reklamowa. GroupM oszacował, że wartość tzw. retail mediów, czyli przychodów z reklam sprzedawanych przez graczy e-commerce sięgnie w tym roku globalnie aż 101 mld dolarów, co będzie stanowiło 18 proc. udział w światowym rynku reklamy digital, a 11 proc. w rynku reklamy ogółem. W perspektywie pięciu lat retail media wzrosną o 60 proc., a więc szybciej niż globalne wydatki na reklamę cyfrową.

W Polsce, jak szacuje GroupM, retail media będą w tym roku warte ok. 790 mln zł, co zapewni im 12 proc. udział w torcie reklamy digital. W całym polskim rynku reklamy segment ten kontroluje więc nieco ponad 6 proc. udziału. „Udział e-commerce w sprzedaży detalicznej w Polsce sięgnie w tym roku blisko 10 proc., jest więc nieco poniżej światowej średniej, podbijanej potęgą Chin i Stanów. Z tego też wynika nieco mniejszy udział retail mediów w polskiej reklamie Digital” – mówi Łukasz Sztuczyński, szef obszaru e-commerce w polskim oddziale GroupM.

Lwią część segmentu retail-mediów stanowi w Polsce Allegro, ale jak wskazuje GroupM swoje oferty reklamowe intensywnie rozwijają też inni gracze, m.in. OLX, Amazon czy Empik. Źródeł ich wzrostu można szukać zarówno w ewolucji zachowań zakupowych klientów, jak i aktywnym rozwoju ofert reklamowych poszczególnych platform.

Coraz częściej cała ścieżka zakupowa klienta odbywa się wewnątrz jednej platformy. Konsumenci, w poszukiwaniu produktów udają się bezpośrednio do stron e-commerce, a to oznacza, że marki muszą inwestować w komunikację właśnie tam” – mówi Łukasz Sztuczyński. „Widzą to również platformy udostępniające formaty reklamowe dopasowane do konkretnych etapów ścieżki zakupowej. To m.in. szerokozasięgowe banery na stronach głównych, formaty w pobliżu listingu produktów, prezentujące alternatywną ofertę czy w końcu pozycjonowanie produktów lub ofert na tych listingach” – dodaje Sztuczyński.

Jak przewiduje GroupM, Polska wpisze się w światową dynamikę wzrostu retail mediów w najbliższych pięciu latach. Potencjał tworzą perspektywy samego e-commerce, który będzie powiększał udział w sprzedaży detalicznej, jak i rosnącego zainteresowania marketerów ofertą reklamową platform e-commerce. „Szczególnie w trudniejszych warunkach rynkowych szukają oni rozwiązań szybko wspierających sprzedaż. Wabikiem dla marketerów są też dane platform e-commerce, kuszące nie tylko dla marek prowadzących sprzedaż w obrębie tych platform. Retail mediom sprzyja także przesuwanie w ich kierunku środków z budżetów trade-marketingowych” – uważa Łukasz Sztuczyński.

Definicja retail mediów przyjęta przez GroupM uwzlędnia przychody reklamowe czerpane przez internetowe platformy handlowe, w tym market-place’y. By uniknąć zdublowania, wyłączono z niej przychody dostawców software’u czy rozwiązań technologicznych, jak Shopify, Pacvue czy Criteo oraz przychody z search czy social commerce (Google Shopping czy Instagram Shopping).

Komentarze

Powiązane

30.11.22, 15:00
| radio » informacje | reklama & PR » informacje
Cenniki Grupy RMF w przyszłym roku na krótsze okresy. Radio Alex dołącza do pakietu RMF 3D
Grupa RMF zaprezentowała cenniki reklamowe, które obowiązywać będą od 9 stycznia 2023 r. Od przyszłego roku cenniki obowiązywać też będą na krótsze niż dotychczas okresy – zazwyczaj dwumiesięczne.
30.11.22, 11:14
| reklama & PR » ludzie
Hubert Skubij w ekipie Veovee
Do zespołu client service Veovee, butikowej agencji digitalowej, dołączył Hubert Skubij, który objął stanowisko Senior Account Manager.
30.11.22, 09:50
| reklama & PR » informacje
We Got Now. Ludzie kształtujący świat sportu i kultury bohaterami kampanii marki New Balance
„We Got Now” to globalna kampania marki New Balance, której bohaterami są ludzie kształtujący świat sportu i kultury. W tegorocznej odsłonie kampanii bohaterami są globalni ambasadorzy marki: koszykarz Kawhi Leonard, piosenkarka IU, piłkarze Raheem Sterling i Bukayo Saka oraz raper Jack Harlow. 
30.11.22, 07:00
| reklama & PR » ludzie
Michał Budniak zostanie CEO Casbeg i zastąpi Bartosza Majewskiego
1 stycznia 2023 r., po pięciu latach pracy nad rozwojem Casbeg, Bartosz Majewski – współzałożyciel firmy i dotychczasowy CEO – przekazuje stery w ręce Michała Budniaka, do tej pory pełniącego funkcję Operations Managera w Casbeg.
30.11.22, 06:00
| reklama & PR » informacje
Grupa Walk zmienia identyfikację wizualną. Nowe logo bez charakterystycznego kroczącego mężczyzny
Po 10 latach od ostatniego rebrandingu grupa komunikacji marketingowej Walk zmienia identyfikację wizualną.
29.11.22, 16:00
| reklama & PR » informacje
Kamil Syprzak ambasadorem rodziny marki PUMA
Kamil Syprzak, polski szczypiornista i reprezentant Paris Saint-Germain, dołączył do rodziny PUMA jako ambasador marki.
29.11.22, 13:00
| reklama & PR » informacje
Ciężarówki Coca-Cola znów zagoszczą w Polskich miastach
W te święta, czerwone ciężarówki Coca-Cola znów pojawią się na ulicach Polskich miast. Na trasie marki znalazły się takie miasta jak: Płock, Bydgoszcz, Gdańsk, Rybnik, Kraków, Kielce, Łódź, Poznań oraz Ostrów Wielkopolski. Dziesiąta lokalizacja zostanie wybrana przez konsumentów.
29.11.22, 12:00
| reklama & PR » informacje
Tyskie oficjalnym partnerem reprezentacji Polski w piłce nożnej
Marka Tyskie będzie oficjalnym partnerem reprezentacji Polski. Umowa między Kompanią Piwowarską, a Polskim Związkiem Piłki Nożnej będzie obowiązywać od 1 stycznia 2023 do 2027 roku.
29.11.22, 09:38
| reklama & PR » informacje
Cut The Mustard zwycięzcą przetargu Pizza Hut
Agencja Cut The Mustard, w wyniku wygranego przetargu, od września br. odpowiada za komunikację marki Pizza Hut w Polsce, Czechach, Słowacji i Węgrzech.
29.11.22, 08:00
| reklama & PR » ludzie
Andrzej Skibniewski awansuje w MediaCom Warszawa
Andrzej Skibniewski objął stanowisko New Business & Marketing Directora w agencji MediaCom Warszawa, z którą zawodowo jest związany od 21 lat.
Subskrybuj RSS działu reklama & PR: rss
Oferty pracy

Filmograf

FILMOTEKA NARODOWA – INSTYTUT AUDIOWIZUALNY | Warszawa

Przejdź do oferty

Specjalista ds. wystaw

Instytut Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego | Warszawa

Przejdź do oferty

Specjalista ds. PR i komunikacji

Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu | Toruń

Przejdź do oferty
Konkursy
do 01.01.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 30.12.22

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 29.12.22

Do zdobycia jeden egzemplarz książki. 

Polecamy
Konferencje

29.11.2022 r., online.

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.